You are on page 1of 7

ŠKOLA: O.Š.

“ Umihana Čuvidina'' MJESTO: Sarajevo


ČAS VODI: Sadiković Elvis
RAZRED: VIII-4 ČAS PO RASPOREDU: 4

NASTAVNA JEDINICA: Tehnika bacanja kugle-O’Brien


TIP I OSNOVNA ETAPA ČASA: Edukacija sportske tehnike –
obučavanje. NASTAVNE METODE: Metoda verbalne komunikacije,
metoda demonstracije, metoda praktičnog vježbanja (sintetička metoda).
NASTAVNA POMAGALA: Rukometne lopte, strunjače, čunjevi,vijače.
CILJ: Pružiti učenicima mogućnost stvaranja novih i intenzviranje ranije
stečenih znanja i povećanje nivoa motoričkih dostignuća.
ANTROPOLOŠKI ZADATAK: Dinamika rasta i razvoja, povećanje
koordinacije, povećanje eksplozivne snage, povećanje ravnoteže, povećanje
funkcije kardiovaskularnog i respiratornog sistema.
OBRAZOVNI ZADATAK: Poboljšati motoričke sposobnosti i motorička
znanja (razni oblici bacanja).
ODGOJNI ZADATAK: Razviti pozitivne osobine kod učenika, volju,
moralne osobine, disciplinu u izvršavanju zadataka, da znaju vladati sobom
u svakoj situaciji.
ZDRAVSTVENO – HIGIJENSKI ZADATAK: Razvijanje svijesti o
važnosti TiZO u zdravom načinu života kao i ličnoj higijeni ( higijena
sportske opreme).
DIO ORGANIZACIONO-
ČASA SADRŽAJ METODSKE NAPOMENE

Frontalni oblik rada


1.Hodanje sa zadacima
1.1.hodanje na vrhovima prstiju
1.2.hodanje na petama
1.3.hodanje na vanjskom i
unutrašnjem dijelu stopala
N

2.Trčanje sa zadacima
2.1.trčanje sa promjenom pravca
kretanja
2.2.trčanje sa visoko podignutim
koljenima -postrojavanje učenika i
UVODNI DIO ČASA

2.3.trčanje sa zabacivanjem nogu pegled opreme,


3-5 min.(10%)

unazad, doticati pete rukama


-upoznavanje sa nastavnom
jedinkom,
3.Hodanje, ruke u uzručenju, duboki
udah, pretklon pa izdah
-učenici na znak nastavnika
kreću iz kolone i izvršavaju
zadatke,

-organizovano preći na
naredni dio sata.
DIO OPIS VJEŽBE UTICAJ VJEŽBE CRTEŽ
ČASA
1.P.P. Spetni, ruke su u uzručenju,
vrši se kruženje rukama naprijed, a Uticaj vježbe na mišiće
potom nazad. ramenog pojasa.

2.P.P. Raskoračni u širini


ramena, otklon na lijevu ili desnu Jačanje i istezanje
PRIPREMNI DIO ČASA

stranu sa rukama u uzručenju. Iz bočnih grupa mišića


otklona na lijevu stranu s prenosom leđa i trbuha.
težine na desnu nogu, zamahnuti s
obje ruke pruženim u laktu do
(7-10min, 20% )

uzručenja, isto radimo na drugu


stranu.
3.P.P. Širi raskoračni, ruke u Istezanje mišića
uzručenju, kroz bočni otklon karličnog pojasa ,
dolazimo u duboki pretkon sa nogu,jačanje i istezanje
rukama ispruženim prema tlu bočnih mišića
praveči krug.
trbuha i leđa, istezanje
grupa mišića ruku.
4.P.P. Raskoračni, ruke su na
bokovima, kruži se kukovima u Vježba utiče na
jednu pa onda u drugu stranu. karlični pojas.

5.P.P. Sjed savijenim nogama, ruke


savijene u laktovima na zatiljku. Jačanje grupa mišića
Iz P.P. leći na leđa i ponovo vraćati trbuha i leđa, te
sijed savijenim nogama. prednje grupe karličnih
mišića.

6. P.P. Ležeći na stomaku, ruke su


u uzručenju, noge opružene. Iz P.P Jačanje mišića leđa i
podizati gornji dio trupa. istezanje grupa mišića
trbuha.

7.P.P. Noge u širini ramena, ruke


na kukovima. Izvoditi u skokovima Jačanje mišića mogu.
prednoženje jednom, a zanoženje
drugom nogom, pa zamijeniti. Sve
se to izvodi dinamično. Zatim
nogama raditi odnoženje,
zanoženje, prednoženje.
DIO ORGANIZACIONO-
ČASA SADRŽAJ „A“ DIJELA ČASA METODSKE NAPOMENE

Demonstracija i objašnjenje tehnike Paralelno odjeljenski oblik


bacanja kugle „Obrajen“ atletika. rada
Sl.1.
Obratiti pažnju na slijedeće:

1. Obučavanje bacanja iz mjesta bez


klizajućeg poskoka:
X X X X X X X
O O O O O O O
-Učenici su okrenuti leđima u
pravcu bacanja,idu u
pretklon,podizu suprotnu nogu od
ruke kojom bacaju i privlace je
*Držanje kugle(lopte) je u
GLAVNI DIO ČASA

prema kukovima.
20-25 min. (60%)

-Dizu se iz pretklona,okreću se korijenu prstiju (ne u dlanu),


prema pravcu bacanja i oslanjaju se dlan je
na nogu koja im je suprotna od ruke okrenut u pravcu bacanja, a
kojom su bacali. lakat je podignut i između
-Drugom nogom rade rotaciju na nadlaktice i trupa je ugao 90º.
prsima i guraju petu prema vani. *Pripremni položaj, okretanje
leđno u pravcu bacanja,
uzimanje kugle, naslanjamo
se na nogu u kojoj je kugla,
slobodna ruka je u uzručenju.
*Pravljenje pretklona.
DIO ORGANIZACIONO-
ČASA SADRŽAJ „B“ DIJELA ČASA METODSKE NAPOMENE

2. Obučavanje bacanja klizajućim Paralelno odjeljenski oblik


poskokom: rada
Sl.2.
a) obučavanje paralelnog spuštanja
kukova-pretklon;
b) vršimo klizajući poskok bez kugle a X O
zatim sa kuglom bez izbačaja; X O
c) bacanje klizajućim poskokom ne X O
obraćajući pažnju na dužinu poskoka; X O
d) bacanje kugle klizajucim poskokom bez X O
pravljenja prestupa. X O

*Učenici su raspoređeni kao


na sl.br.2.
GLAVNI DIO ČASA

*Jedna vrsta posjeduje kugle


20-25 min. (60%)

(rukometne lopte).
*Na znak nastavnika izvode
tehniku bacanja kugle
„Obrajen“, stim da nesmiju
praviti prestup.
*Sačekaju da kugla padne,
idu po nju, donose kuglu
sljedećoj vrsti i idu na
začenje.
*Faza max.napora je
postavljanje noge koja je
suprotna ruci kojom bacamo
na podlogu, noge su
dijagonalno, ramena
paralelna, slobodna ruka vuče
rame. Okretanje na prstima
stopala, guranje pete vani,
guranje kuka, postavljanje
kugle na rame.
*Održavanje ravnoteže nakon
izbačaja.
DIO SADRŽAJ ORGANIZACIONO-METODSKE
ČASA NAPOMENE

Elementarna igrica Paralelno odjeljenski oblik rada


(dvije kolone)
''Ulovi čučni''
Učenike podijeliti u dvije brojčano
Igraju dvije jednako brojne jednake kolone. Nastavnik demonstrira,
kolone učenika. Ispred svake a zatim i objasni elementarnu igricu.
stoji čelni učenik s loptom. Na Nastavnik odredi po jednog (1) učenika
dati znak on baca loptu svom iz svake kolone, koji će stajati ispred
prvom igraču. Ovaj je hvata i svoje kolone. Na znak nastavnika
vraća čelnome, pa čučne. Čelni počinje elementarna igrica, a završava
zatim dobacuje loptu svom kada svi učenici čučnu. Čelni učenik
drugom igraču. Ovaj je opet stoji ispred svoje kolone na udaljenosti
vraća i čučne. Tako čelni učenik od jedan (1) metar od prvog učenika.
stalno dobacuje loptu preko Rastojanje između ostalih učenika je za
svojih igrača koji su u čučnju, dužinu ispružene ruke. Igrica se izvodi
ZAVRŠNI DIO ČASA

sve dok ne dobije loptu od svog sa rukometnom loptom.


(5 min, 10 %)

zadnjeg igrača. Padne li kome


lopta taj učenik mora poći po Ukoliko je neparan broj učenika, pa s
nju, vratiti se na svoje mjesto i toga kolone ne mogu biti brojčano
nastaviti igru. Pobjeđuje grupa jednake, prvi učenik iz kolone u kojoj je
koja prva završi dobacivanje manji broj učenika ponavlja dva (2)
lopte svojim igračima. puta zadatak.

- Učenicima dati komandu zbora.


- Kratak govor, kritike, pohvale.
- Uputiti učenike u svlačionicu.

You might also like