You are on page 1of 2

KOLA:

PISMENA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG SATA

kolska godina: Broj:


Predmet: Likovna kultura Razred: V (peti)
Nastavna jedinica: Rad po sjeanju: Povrina- crtanje; MOTIV: Slobodna tema
Tip asa: a) obrada novog nastavnog sadraja, b) vjebanje, c) ponavljanje, d) utvrivanje,
e) sistematizacija
Nastavne metode: a) razgovor, b) usmeno izlaganje, c) demonstracija, d) ilustracija, e) rad na tekstu,
f) diskusija, g) pismeni radovi, h) laboratorijski i praktini radovi, i) grafiki radovi
Nastavna sredstva i pomagala: a) slike, b) karte, c) knjiga-udbenik, d) grafoskop, e) makete-modeli,
f) CD player, g) crtei-eme, h) prirodni materijal, i) Notebook PC,
j) multimedija
Oblici rada: a) frontalni, b) grupni, c) rad u paru, d) individualni
Cilj sata:
da uenici upoznaju likovni pribor, podloge i materijale, te da se njima slue, da upoznaju sadraj i
likovni jezik, te osnovne likovne nazive i bez optereenja stvaraju svoj rad.
Zadaci nastavnog sata:
a) Obrazovni (formiranje pojmova, predstava i zakonitosti): koristiti razliite materijale pri
demonstraciji osobina oblika, usvojiti znanja o viebojnoj grafici, uoavanje i razumijevanje kontrasta
u likovnoj umjetnosti;
b) Funkcionalni (razvoj sposobnosti, vjetina, misaonih operacija): razvijati sposobnost vizuelnog
opaanja, motoriku, kreativnost i matu;
c) Odgojni (razvoj navika, interesa, pogleda na svijet, osobina linosti): formirati i njegovati estetske
navike,interes za lijepo i ljubav prema likovnoj umjetnosti.

ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA

1. UVODNI DIO SATA:


a) Tehnika priprema: Pregledam i dijelimo LTS (flomasteri).
Uoavanje na reprodukcijama i uenikim radovima:
b) Kritika procjena znanja:
Povrina (fotografija je savremena likovna tehnika u kojoj djelo nastaje pomou fotoaparata.
c) Likovni problem:
RITAM (statino i dinamino) Statino znai u mirovanju. Dinamino znai u pokretu.
d) Igra i psiholoka priprema:
Vizuelno- estetska procjena reprodukcije, prepoznavanje i imenovanje boja, uoavanje ritma.
e) Isticanje cilja sata i zapisivanje naslova na tabli: MOTIV: Slobodna tema: LIKOVNI
PROBLEM: ritam; LIKOVNO PODRUJE: crtanje; TEHNIKA: flomasteri
2. GLAVNI DIO SATA:
Ukratko objanjavam zadatak.
Uenici pristupaju rjeavanju likovnog problema.
U toku rada obilazim uenike i vrim korekcije u pogledu pravilne upotrebe LTS-a.
Uenike podstiem na rad i upozoravam na vrijeme preostalo za ovu aktivnost.

3. ZAVRNI DIO:
Vizuelno- estetska procjena radova sa aspekta likovnog problema.
Najaktivnije uenike ocjenjujem.
Napomena: .
Nastavnik: .

You might also like