You are on page 1of 1

PRIPREMA RADA

Školska godina: 2007./2008. Broj: 10.

Predmet: Likovna kultura Razred: IV D

Nastavna jedinica: Upoznavanje sa osnovnim, izvedenim i neutralnim bojama –vježba–

Tip časa: a) obrada novog sadržaja, b) utvrđivanje, c) ponavljanje, d) vježbanje,


e) sistematizacija

Nastavne metode: a) razgovor, b) izlaganje, c) demonstracija, d) ilustracije, e) teksta,


f) diskusija, g) pismeni radovi, h) laboratorijski i praktični radovi,
i) kombinovana

Nastavna sredstva: a) slike, b) karte, c) knjiga-udžbenik, d) grafoskop, e) dijaprojektor,


f) kasetoprojektor, g) epidijaskop, h) makete-modeli, i) crteži-šeme,
j) prirodni materijal

Oblici rada: a) frontalni, b) grupni, c) individualni, d) rad u parovima

Ciljevi časa:

a) Obrazovni: ovladavanje sposobnosti dovođenja u sklad tonova i boja

b) Funkcionalni: razvijanje sposobnosti predstavljanja sadržaja, pjesme, priče, događaja, pojava u


prirodi, emocija

c) Odgojni: dovođenje boja i tonova u praktičnu primjenu

ARTIKULACIJA ČASA

Uvodni dio: Tehnička priprema: blok i potreban pribor za likovno izražavanje

Glavni dio: Motivaciona priprema: razgovor o bojama (osnovnim, izvedenim i neutralnim).


- Koje godišnje doba nam je stiglo?
- Kakve boje primjećujete u okolini?
Ako je ijedno godišnje doba bogato bojama, onda je to jesen. Šarolikost boja je
prisutna.
Na koji način ćemo dovesti u sklad tonove boja te njihovu praktičnu primjenu
(razgovor o jeseni). Učenici mogu samo izabrati temu, s tim da je tema vezana za
godišnje doba, npr.
„Drvo u jesen“
Na tabli nastavnik napiše boje koje miješanjem daju druge boje. Motiv treba
pojednostaviti.
- Učenici rade u parovima. Jedan crta, dok drugi pomaže u pravljenju boja,
pospremanju preostalog materijala.
- Učenici završavaju svoje radove.
- Izvršiti estetsku procjenu i analizu učeničkih radova.

Završni dio: Dati upute za sljedeći čas (pribor i ostalo).

You might also like