You are on page 1of 9

METODICKI PRISTUP U

NASTAVI
(Primjer br. 1)

Skola: O.S. Vlado Milic


Predmet: francuski jezik
Razred: VII
Godina ucenja: I
Izborna/redovna nastava: izborna
Ciljevi casa: uvodjenje prijedloga za mjesto,
pozicioniranje pojmova u prostoru, razlikovanje boja
Aktivnosti: slusanje, usmeno izrazavanje, crtanje
Nastavna jedinica: Ou sont-ils?
Pojmovi: prosti prijedlozi za mjesto, boje
Metode: metoda razgovora
Oblici: frontalni, individualni
Nastavna sredstva: knjiga, tabla, krede u boji
Korelacije: Likovno obrazovanje

Aktivnosti:

Uvodni dio casa (od 5 do 10 min)


Nastavnik:

Ucenici:

-Uvodi ucenike u Dossier 4, predstavlja

-slusaju i iznose

svoje misljanje o
teme koje ce se obradjivati u tom dosijeu
jedinici

nastavnoj

I saopstava ciljeve casa

Glavni dio casa (oko 35 min)


Nastavnik:

Ucenici:

-Analizira ilustraciju i akcenat stavlja na -posmatraju ilustraciju,


zatvaraju
boje; cita nazive boja i navodi ucenike da
boje dovodeci
sami pogode o kojoj je boji rijec
iz

knjige I pogadjaju

ih u vezu sa nazivima boja

drugog stranog jezika

-Zadaje ucenicima da opisu sta vide na -posmatraju slike i uce


nove
Slikama, uvode nove rijeci(pot de peinture,

rijeci

Etageres, ver a soie)


( naglasava da u francuskom jeziku postoje
Homofoni: le ver-crv; la verre- casa;
Vert, verte-zelen, zelena; vers-prijedlog za
Oznacavanje pravca..)

-Uvodi upitnu rijec ou I prijedloge za mjesto; -slusaju, pogadjaju


znacenje
(devant, derriere, sur, sous, dans, a cote de, prijedloga I
odgovaraju na
A gauche, a droite, entre)
upitnu

pitanja koristeci boje,

Postavlja pitanja tipa:


mjesto

rijec ou I prijedloge za

Ou est le ver a soie de la 2ieme etagere?

-Trazi dobrovoljce za ponavljanje prijedloga,


zadate pojmove

-pogadjaju I crtaju

Izvodi ucenika ispred table I diktira mu:

na tabli

Dessine un arbre au centre de la table;


Dessine une maison a gauche de larbre

Zavrsni dio casa (oko 5min)

Nastavnik:

Ucenici:

-Zadaje domaci zadatak: nacrtati nekoliko poznatih pojmova


(kucu, drvo..) i pozicionirati ih jedan u odnosu na drugi. Zatim
obojiti crteze I formiratio recenice kao na pr:

La maison est rouge. Elle est devant larbre.

(primjer br. 2)

Skola: O.S. Vlado Milic


Predmet: francuski jezik
Razred: VIII
Godina ucenja: II
Izborna/redovna nastava: izborna
Ciljevi casa: slozeni prijedlozi
Aktivnosti: slusanje, usmeno I pismeno izrazavanje
Nastavna jedinica: Au pays imaginaire
Pojmovi: slozeni prijedlozi za mjesto, boje
Metode: metoda razgovora
Oblici: frontalni, individualni

Nastavna sredstva: knjiga, tabla, krede u boji


Korelacije: Likovno obrazovanje, francuska knjizevnost

Aktivnosti:

Uvodni dio casa (od 5 do 10 min)


Nastavnik:

Ucenici:

-Obnavlja prijedloge za mjesto koje su

-Slusaju I odgovaraju na

pitanja,
Ucili prethodne godine, upoznaje ih sa
koji su im

prisjecaju se priejdloga

Nastavnom jedincom I naglasava da pored


primjere

poznati, daju

Prostih postoje I slozeni prijedlozi

Glavni dio casa (oko 35 min)


Nast

Ucenici:

avnik:
-Cita recenice I objasnjava prijedloge -pogadjaju znacenja
prijedloga
Koristeci konkretne primjere iz ucionice
La peinture se trouve au milieu du mur

-Zadaje vjezbanje br1. U kojem ucenici


koristeci

-ucenici pisu recenice

Treba da naprave recenice povezujuci


prijedlog za

u svakoj po jedan

Pojmove date slikama

mjesto

-cita poemu Dans Paris(Paul Eluard) -slusaju I pisu pjesmu po


modelima
(ukratko uvodi ucenike u Eluardovu
Biografiju) kao I nekoliko primjera radova
Ucenika iz prethodnih generacija I zadaje
Pisanje slicne pjesme

Zavrsni dio casa (oko 5min)


Nastavnik:

Ucenici:

-Trazi dobrovoljce za citanje napisane -Citaju svoje radove


Pjesme
-zadaje domaci zadatak: Nacrtati nekoliko
Poznatih pojmova (kuca, skola, ucionica,
drvo) I od njih I naucenih prijedloga,
po uzoru na ilustraciju iz lekcije
napraviti recenice

Dans Paris
Paul Eluard

Dans Paris il y a une rue;


Dans cette rue il y a une maison;
Dans cette maison il y a un escalier;
Dans cet escalier il y a une chambre;
Dans cette chambre il y a une table;
Sur cette table il y a un tapis;
Sur ce tapis il y a une cage;
Dans cette cage il y a un nid;
Dans ce nid il y a un uf,
Dans cet uf il y a un oiseau.
L'oiseau renversa l'uf;
L'uf renversa le nid;
Le nid renversa la cage;
La cage renversa le tapis;
Le tapis renversa la table;
La table renversa la chambre;
La chambre renversa l'escalier;
L'escalier renversa la maison;
la maison renversa la rue;
la rue renversa la ville de Paris.

You might also like