You are on page 1of 2

ŠKOLA: Osnovna škola „Ćamil Sijarić“, Nemila

PISMENA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG SATA

Školska godina: 2014/2015. Broj: 53


Predmet: Muzička kultura Razred: IV
Nastavna jedinica: Dječije stvaralaštvo: Ponovimo do sada naučeno
Tip časa: a) obrada novog nastavnog sadržaja, b) vježbanje, c) ponavljanje, d) utvrđivanje,
e) sistematizacija
Nastavne metode: a) razgovor, b) usmeno izlaganje, c) demonstracija, d) ilustracija, e) rad na tekstu,
f) diskusija, g) pismeni radovi, h) laboratorijski i praktični radovi, i) grafički radovi
Nastavna sredstva i pomagala: a) slike, b) karte, c) knjiga-udžbenik, d) grafoskop, e) makete-modeli,
f) CD player, g) crteži-šeme, h) prirodni materijal, i) Notebook PC,
j) multimedija
Oblici rada: a) frontalni, b) grupni, c) rad u paru, d) individualni
Cilj sata:
da se njeguje i kultiviše dječiji glas, pravilno disanje, jasan izgovor riječi, intonativno tačno pjevanje,
te da se otkriva i razvija dječija muzikalnost.
Zadaci nastavnog sata:
a) Obrazovni (formiranje pojmova, predstava i zakonitosti): ponoviti naučene pjesme, muzičke igre i
brojalice kroz interpretiranje, pjevanje i sviranje;
b) Funkcionalni (razvoj sposobnosti, vještina, misaonih operacija): razvijati pamćenje, slušne,
izražajne i motoričke sposobnosti, osjećaj za melodiju i ritam:
c) Odgojni (razvoj navika, interesa, pogleda na svijet, osobina ličnosti): formirati i njegovati estetske
navike interes za lijepo i ljubav prema muzici.

ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA


1. UVODNI DIO SATA:
Vježbe za uši i slušanje: Slušajući bubanj kroz igru „toplo-hladno“ pronađi skriveni
predmet. Za toplo-glasnije, za hladno-tiše.
Najava cilja časa:

2. GLAVNI DIO SATA: Dječije stvaralaštvo: Ponovimo do sada naučeno


Ponavljanje naučenog ( nastavni listić ):
1. Muzičke zagonetke
- Na štapićima ritmički otkucati naučene brojalice. Učenici pogađaju koje su i zapisuju
odgovore. (Elem,belem ; Mišu, mišu, mišiću; Igralica)
- Na neutralnom slogu pjevati početke poznatih pjesama. Učenici zapisuju naslove. (Notni
stan; Mačak i miš; Nestašni dječaci; Majčica; U proljeće )
- Slušanje tonskog zapisa dijela poznatih kompozicija: Zapisati naziv kompozicije i ime
autora.
( Klovnovi; Bosna, Bosnia )
2. Mala muzička premještaljka
Na slici je osam ispremještanih taktova. Vaš zadatak je da ih prepišete i povežete u
četverotaktnu cjelinu u dvodijelnom taktu i četverotaktnu cjelinu u trodijelnom taktu.
( udžbenik, 61. str)

3. ZAVRŠNI DIO:
Analiza i korekcija urađenog.
Pokušajmo svirati na metalofonu pjesmicu Konjić tjera kočijaša, 61. str.
Napomena: …………………………………………………………………………………………………….
Nastavnik: ………………………………………………….

Obrazac OŠ3c

You might also like