Predmet : Likovna kultura Razred: I Nastavna jedinica : VOLUMEN Nastavna tema: Zakrivljene i ravne plohe na tijelima Likovni problem:Kontrast Likovno područje: Modeliranje i građenje Motiv: Školski autobus Tehnika rada: glinamol Način rada: Nakon promatranja Tip časa: a) obrada novog sadržaja, b) vježbanje, c) ponavljanje, d) utvrđivanje, e) sistematizacija Nastavne metode: a) razgovor, b) usmeno izlaganje, c) demonstracija, d) ilustracija, e) rad na tekstu, f) diskusija g) pismeni radovi, h) laboratorijski i praktični radovi, i) grafički radovi Nastavna sredstva i pomagala: a) slike, b) karte, c)knjiga-udžbenik, d) grafoskop, e)makete-modeli, f) CD player g) crteži-šeme, h)prirodni materijal, i) Notebook PC, j) multimedija Oblici rada: a) frontalni, b) grupni, c) rad u paru, d) individualni
Cilj sata:predsatavljanje zakrivljenih i ravnih ploha na tijelima modeliranjem mase.
Zadaci nastavnog sata: a) Obrazovni (formiranje pojmova, predstava i zakonitosti): modelovanje mase s ciljem predstvaljanja zakrivljenih i ravnih ploha,predstavljanje kontrasta na lik.djelu; b) Funkcionalni (razvoj sposobnosti, vještina, misaonih operacija): upotreba osnovnih kiparskih tehnika,uočavanje ravnih i zakrivljenih ploha i njihovo predstavljanje masom za oblikovanje; c) Odgojni (razvoj navika, interesa, pogleda na svijet, osobina ličnosti): razvijanje estetskih vrijednosti učenika,izgrađivanje samopouzdanja u likovnom izrazu. ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA
1. UVODNI DIO SATA:
-Tehnička priprema učenika. -Motivaciona priprema učenika,razgovor o saobraćaju,saobr. sredstvima i javnom prevozu. -Posmatranje slika autobusa,školskog autobusa . - Učenicima dajem igračku –autobus da dodirnu i uoče/taktilno osjete ravne i krive plohe, da zapaze bitne detalje.
2. GLAVNI DIO SATA:
- Oblikovanje školskog autobusa ,samostalan rad učenika.Prilikom korekture insistirati na oblikovanju
mase ističući formu i bitne detalje,bez gubljenja vremena na sitne detalje. Usmjeravam učenike na urednost i jednostavnost oblika.