You are on page 1of 2

ŠKOLA: Osnovna škola „Ćamil Sijarić“, Nemila

PISMENA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG SATA

Školska godina: 2013/2014. Broj: 49


Predmet: Priroda Razred: V (peti)
Nastavna jedinica: Životinje i njihova potreba za hranom i kisikom: Sisari i gmizavci
Tip časa: a) obrada novog nastavnog sadržaja, b) vježbanje, c) ponavljanje, d) utvrđivanje,
e) sistematizacija
Nastavne metode: a) razgovor, b) usmeno izlaganje, c) demonstracija, d) ilustracija, e) rad na tekstu,
f) diskusija, g) pismeni radovi, h) laboratorijski i praktični radovi, i) grafički radovi
Nastavna sredstva i pomagala: a) slike, b) karte, c) knjiga-udžbenik, d) grafoskop, e) makete-modeli,
f) CD player, g) crteži-šeme, h) prirodni materijal, i) Notebook PC,
j) multimedija
Oblici rada: a) frontalni, b) grupni, c) rad u paru, d) individualni
Cilj sata:
vrste životinja i njihov život, načini razmnožavanja i njihovo ponašanje, njihova potreba za hranom i
kisikom.
Zadaci nastavnog sata:
a) Obrazovni (formiranje pojmova, predstava i zakonitosti): proširiti produbiti znanja o potrebama za
hranom i kisikom u životinja, usvojiti pojmove sisari i gmizavci, proširiti i produbiti znanja o
životinjama kao živm bićima;
b) Funkcionalni (razvoj sposobnosti, vještina, misaonih operacija): razvijati sposobnost mišljenja,
zaključivanja, pamćenja i koristiti različite izvore znanja;
c) Odgojni (razvoj navika, interesa, pogleda na svijet, osobina ličnosti): formirati i njegovati ljubav
prema prirodi, sklonost ka istraživanju i senzibilitet za ekološke probleme.

ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA


1. UVODNI DIO SATA:
Rekapitulacija:
Koji je gas živim bićima potreban za disanje?
Šta je disanje?
Koje organe za disanje imaju životinje?
Opiši potrebe za kisikom i način disanja kod sisara (gmizavaca).
Isticanje cilja sata i zapisivanje naslova na tabli: Životinje i njihova potreba za hranom i kisikom:
Sisari i gmizavci
2. GLAVNI DIO SATA:
Rad u parovima:
 Napravite tabelu, a zatim je popunite na osnovu naučenog. Opiši grupu životinja, a zatim i
zalijepi slike životinja koje pripadaju grupi.
Neprijatelj i
Grupa Izgled i Ishrana Stanište Razmnoža- zaštita od
životinja građa vanje neprijatelja
A: sisari
B: gmizavci
Analiza i izvještaj o urađenom.
3. ZAVRŠNI DIO SATA:
Zadatak za samostalan rad učenika- odgovori na pitanja:
- Na koje dvije velike grupe dijelimo životinje?
- Kakav je plan građe kičmenjaka?
- Kako izgledaju beskičmenjaci?
Analiza i korekcija urađenog. Najaktivnije učenike pohvaljujem.
Objašnjavam zadatke za domaću zadaću: Napiši tačne odgovore na pitanja (završni dio).
Napomena: …………………………………………………………………………………………………….
Nastavnik: ………………………………………………….

Obrazac OŠ3c

You might also like