You are on page 1of 8

Nastavna priprema: ”Kućni ljubimci”

Autorica pripreme: Fata Zilić

Razred: drugi

Naziv šire teme: Životinje

Naziv uže teme/lekcije: Kućni ljubimci

Trajanje realizacije: 45 minuta, 1 čas

Metode i tehnike poučavanja “udica“, analiza semantičkih sadržaja, razmisli, spari, razmijeni,
demonstrativno - ilustrativna metoda, verbalno-tekstualna metoda
Ključne riječi: kućni ljubimci, briga, životinje, odgovornost

DETALJAN OPIS ČASA


Ciljevi i ishodi učenja
Cilj nastavne jedinice je da učenici upoznaju kućne ljubimce kao vrstu životinja, te kako se brinuti o
životu i zdravlju kućnih ljubimaca.

Ishodi učenja i poučavanja:


Nakon provođenja svih planiranih aktivnosti u toku časa učenici će:

Znati:

 Prepoznati i imenovati kućne ljubimce


 Učenici će znati čime se hrane kućni ljubimci
 Učenici će znati kako se brinuti o životu i zdravlju kućnih ljubimaca
 Znati kome se obratiti u slučaju bolesti ili povrede kućnog ljubimca
 Učenici će znati grupisati kućne ljubimce prema vidljivim sličnostima i razlikama

Moći:

 Samostalno se brinuti o životu i zdravlju kućnih ljubimaca


 Prepoznati potrebe kućnih ljubimaca
 Učenici će moći zaključiti kojoj vrsti životinja pripadaju pojedini kućni ljubimci
Razumjeti:
Učenici će razumjeti da čovjek ima obavezu i odgovornost prema životu i zdravlju kućnih ljubimaca

TOK ČASA

Evokacija
Čas počinjemo zadatkom za razmišljanje.

Vježba za razmišljanje

Pronađi odgovarajuću životinju.


Pročitaj kratki opis i zaokruži životinju koja je pravi odgovor.

Maleni dječak je pitao svoje roditelje da li može dobiti novog ljubimca. Roditelji su se složili da može,
ukoliko novi ljubimac može stati u mali prostor – kavez ili akvarij u njegovoj sobi. Koja životinja je najbolji

novi ljubimac za dječaka ?


Nakon rješavanja zadatka za razmišljanje i diskusije reći učenicima da čemo učiti o kućnim ljubimcima.
Prije prezentacije novog sadržaja učenike zamolim da izađu pred tablu , na kojoj se nalazi zalijepljen
veliki hamer papir sa tehnikom Analiza semantičkih obilježja. Objasnim učenicima da ukoliko znaju da
navedeni kućni ljubimac (sa lijeve strane) ima neku osobinu upišu +. Ako nema navedenu osobinu upišu
-, a ako nisu sigurni da upišu znak ?

Analiza semantičkih obilježja


__________________________________________________________________________
Živi Kreće se Jede Vrsta životinje Veličina kao

Voda kopno leti , pliva, hoda meso biljke riba, sisar, ptica slon, mrav, mačka

Papagaj - + + - + - + - - + - - ?

Riba + - - + - - + + - - - - ?

Pas - + - - + + - - + - - - ?

Nakon popunjavanja tabele imamo uvid šta učenici znaju, a šta tek trebaju naučiti. U fazi refleksije se
ponovo vraćamo tabeli i upoređujemo sa rezultatima prije i poslije prezentiranog sadržaja.

Razumijevanje značenja

Učenicima prezentirati sadržaj:


Kučni ljubimci su životinje koje žive u kući ili stanu ljudi. Uobičajni kućni ljubimci su: - postaviti pitanje
učenicima...Nakon odgovora, nabrojimo zajedno da su to: pas, mačka, papagaj, kanarinac, ribice,
kornjače, zamorac, hrčak.
Pokazati slike. O životu i zdravlju kućnih ljubimaca se brinu ljudi tj. njihovi vlasnici. Vlasnici kućnih
ljubimaca su odgovorni za svoje ljubimce. Oni moraju zadovoljiti njihove potrebe za hranom, vodom,
zabavom i kretanjem.
Razgovor sa učenicima oko zadovoljavanja potreba kućnih ljubimaca ( hrana, voda, šetnja i zabava).
Ljudi – vlasnici trebaju voditi brigu i oko higijene kućnog ljubimca kao i oko prostora u kojem žive i
borave. (Razgovor sa učenicima, kako, kad, koliko ).
Vlasnici brinu i o zdravlju svojih ljubimaca, redovito ih vode na preglede ljekaru za životinje – veterinaru.
Ljubimci kao što su pas i mačka trebaju biti redovno vakcinisani radi zastite od bolesti, ali i radi zaštite od
bolesti koje se mogu prenijeti na čovjeka.
Razgovor o kućnim ljubimcima uz pomoć slika; čime se hrane, gdje žive, kojoj vrsti životinja pripadaju.
( Pas, mačka, papagaj, kanarinac, zamorac, hrčak, ribice, kornjače).

Refleksija
Učenici će se vratiti do tabele sa analizom semantičkih obilježja i usporediti svoje znanje prije i poslije
prezentiranog sadržaja.
Potom se učenici podijele u 4 grupe.

Prva grupa će imati zadatak da: na hamer papiru uradi tabelu – analizu semnatičkih obilježja za kornjaču,
mačku i hrčka

Analiza semnatičkih obilježja


Živi kreće se jede vrsta životinje veličina kao

U vodi na kopnu leti, pliva, hoda meso biljke riba, sisar, ptica mačka, slon, mrav

Kornjača

Mačka

Hrčak

Nakon popunjavanja tabele, grupa prezentuje zadatak uz dijalog.

Druga grupa će imati zadatak da: putem tehnike “misli, spari, razmjeni“, razmisli na temu :
„Odgovornost

vlasnika kućnih ljubimaca“.

Učenici će se unutar grupe podijeliti na 3 para. ( 6 učenika)

Nakon razmišljanja o temi i razmjeni mišljenja, parovi svoje zaključke izlažu pred razredom uz dijalog i
debatu.

Treća grupa će imati zadatak da grupišu kućne ljubimce prema vidljivim sličnostima i razlikama:

Sve narandžaste ribe spoji sa akvarijem.

Sve velike pse oboji smeđom bojom.

Poredaj mačke od najmanje ka najvećoj obilježavanjem rednim brojevima.

Sve kornjače velike i male oboji zelenom bojom.

Četvrta grupa će imati zadatak da isječe slike životnija i zalijepi na hamer papir ispod oznake:

Domaće životinje divlje životinje kućni ljubimci


Posmatraj životinje na slikama, isjeci ih i zalijepi u skupinu kojoj pripadaju:
Praćenje i procjenjivanje
Za realizaciju ove teme pripremljeni su radni listovi koji će pomoći da se u svim fazama časa provjeri i
procijeni dječije razumijevanje teme. Kroz sve nastavne aktivnosti može se provjeriti da li su učenici
razumjeli i usvojili gradivo.

Potrebni resursi
Slike kućnih ljubimaca, hamer papir, ljepilo, makaze.

Ideje za domaće zadaće i uključivanje roditelja


Za domaću zadaću od plastelina modelovati po dva kućna ljubimca po vlastitom izboru. A u toku sedmice
zajedno sa roditeljima istražiti više o životu kućnih ljubimaca po vlastitom izboru.

Savjeti za nastavnike koji žele realizovati istu temu


Pošto se radi o najmlađem školskom uzrastu koji je u procesu opismenjavanja i čitanja, strategije i
tehnike koje izaberemo moraju biti u skladu sa psihofizičkim sposobnostima djeteta. Zbog toga
mogućnost za odabir složenije tehnike je ograničen. Na časovima likovnog odgoja i muzičke kulture
crtati, praviti kolaž i pjevati pjesmice o kućnim ljubimcima. Ukoliko postoji mogućnost pozvati vetrinara u
goste i prodavača kućnih ljubimaca.
Napomena: Vježba za razmišljanje preuzeta sa stranice: www.maligenijalci.com

You might also like