You are on page 1of 11

Školska godina : 2016. / 2017.

Osnovna škola „ Žepče“ u Žepču

PISMENA PRIPREMA ZA OGLEDNI SAT IZ

PRIRODE I DRUŠTVA

Nastavnik razredne nastave : Ankica Šajinović

1
Školska godina : 2016. / 2017. Datum : 03 .05. 2017.

Nastavni premet . Priroda i društvo

Odjel : V.

Nastavna tema : Živa priroda

Nastavna jedinica : Šumske životinje

Redni broj sata : 88.

Tip sata : Obrada novog gradiva .

Oblici rada : Frontalni, individualni, rad u grupama

Cilj sata : Opisati i razlikovati najpoznatije šumske životinje, naučiti koje su životinje
biljožderi, mesožderi i svežderi i koje su zaštićene životinje šume

Nastavne metode : Izlaganja, razgovora, rad na tekstu, čitanje, pisani


radovi,demonstracija

Nastavna sredstava i pomagala : Udžbenik, prijenosno računalo, projektor, plakati , slike,

kreda , ploča , marker, PPT – prezentacija

Ključni pojmovi :šuma , divlje životinje , lovne životinje, zaštićene životinje . svežderi ,
biljožder i, mesožderi .

Koleracija : Matematika , Hrvatski jezik, Glazbena kultura, Likovna kultura

Komuniciranje : 1. Učitelj- učenik

2. Učenik- učenik

Metodički sustav : Koleracijski - imigracijski

Problemsko - stvaralački

Trajanje sata : 11.30 – 12.15

Lokacija sata : Učionica .


2
Zadaci nastavne jedinice :

Obrazovni :

Prepoznati i opisati najpoznatije šumske životinje ( jelena , srnu , vuka , mrkog ili smeđeg
medvjeda , vjevericu, djetla , žunu ) . Imenovati najpoznatije zaštićene šumske životinje.
Nabrojati lovne životinje. Usvajanje znanja o načinu na koji se hrane – mesožderi , biljožderi
i svežderi.

Odgojni :

Razvijati pravilno osobno stajalište prema šumskim životinjama. Razvijati ekološko


osvješćivanje učenika o potrebi zaštite šumskih životinja. Svjesnost o povezanosti čovjeka i
prirode i razvoj pozitivnih navika. Razvoj socijalizacije kroz zajednički rad i razvoj
natjecateljski sposobnosti. Upornost i ustrajnost u radu.

Funkcionalni :

Poticati sposobnost motrenja , opisivanja, uočavanja , uspoređivanja , zaključivanja ,


primjenjivanja stečenih znanja u praksi. Razvoj pažnje, sposobnosti logičkog zaključivanja ,
koncetracije, razvoj stvaralačkog i kritičkog mišljenja .

ARTIKULACIJA SATA

- Uvodni dio sata – 10 minuta


- Glavni dio sata – 25 minuta
- Završni dio sata – 10 minuta

3
UVODNI DIO SATA

Motivacija :

U uvodnom dijelu ponavljamo kratko o šumama. Koje vrste šuma postoje na našim
prostorima ? Stavljam sliku sa slajda sa listopadnom šumom i postavljam pitanje. Koja je ovo
šuma ? Koja vrata drveća je najviše prevladava u ovoj šumi ? Idem na slijedeću sliku sa
slajda . Pokazujem sliku vazdazelene šume i postavljam pitanje . Koja je ovo šuma ? Koje
vrste drveća su najviše zastupljene u ovoj šumi ? Što nam znače šume ? Kako ih obnavljamo?
Od čega trebamo štiti šume ? Kada smo ponovili o šumi slijede zagonetke. Stavljam slijedeći
slajd sa zagonetkom a netko od učenika čita . Tako idemo redom da bih došli do rješenja
zagonetki ( Medvjed, Lisica , Vjeverica, Zec, Sova , Djetlić ) . Kako se zovu ove životinje ?
Gdje žive ?

Najava cilja sata : Danas ćemo učiti Životinje u šumi i naslov zapisujem na ploču.

GLAVNI DIO SATA

Spoznavanje novih sadržaja :

Spoznavanje novih sadržaja počinjem sa slikom divljih životinja i pitanjem . Koje životinje
prepoznajete na ovoj slici ? Što znate o njima ? Da bi naučili više govorim učenicima otvore
svoje udžbenike na str. 38.i 39. Slijedi čitanje i analiza pročitanog uz pitanja i zaključke o
pročitanom. Tekst čitamo dio po dio uz pitanja o tome što su pročitali i uz analizu slike iz
udžbenika . Postavljam slijedeća pitanja :. Koje su to životinje u šumi ? Koje ptice žive u
šumi? Koji kukci žive u šumi ? Koke životinje su nastanjene u tlu šume ? Koje ste životinje
vidjeli ? Koje su opasne divlje životinje ? Koje su to lovne životinje ? Kako se i čime hrane :
jelen, srne , vukovi , smeđi medvjed , lisica, vjeverica i ostali kukci i ptice ? Koje su životinje
mesožderi ? Koje su životinje biljožderi ? Koje su životinje svežderi ? Učenici odgovaraju na
pitanja. Koje su to zaštićene životinje šume ? Zašto su zaštićene ? Koje životnije žive na tlu ?
Koje životinje žive na stablima ? Koju ulogu imaju lovci u šumi ? Zašto služi lovačka čeka?
Jeste li nekada vidjeli hranilište i solište za šumske životinje ? Poznajete li nekoga lovca ?
Slijedi zapisivanje naslova na ploču i zaključaka o životinjama. Plan ploče sam napisala na
prezentaciji pa je postavljam da učenici prepišu plan ploče. Želite li vi naučiti više o divljim
životinjama ?

4
Da bi naučili više slijedi prikaz prezentacije Životinje u šumi , koju čitamo sa zida i svaku
sliku analiziramo. A sada ćemo se podijeliti u tri grupe da napravite i prezentirate plakate o
biljožderima, mesožderima i svežderima u šumi. Grupe imaju nazive : B, M i S .

Učenici za rad dajem hamer-papir, i slike sa životinjama marker, ljepilo i nastavni listić o
ishrani, izgledu sa slikom pojedinih životinja. Zadatak je slijedeći da :

 Ako su grupa B – kao biljožderi da napišu na plakat i zalijepe sliku svake životnije i
napišu njene karakteristike s markerom a zatim će predstavnik grupe prezentirati rad
svoje grupe na ploči.
 Ako su grupa M – kao mesožderi biljožderi da napišu na plakat i zalijepe sliku svake
životnije i napišu njene karakteristike s markerom a zatim će predstavnik grupe
prezentirati rad svoje grupe na ploči.
 Ako su grupa S – kao svežderi biljožderi da napišu na plakat i zalijepe sliku svake
životnije i napišu njene karakteristike s markerom a zatim će predstavnik grupe
prezentirati rad svoje grupe na ploči.

Kada su učenici završili s radom donose svoje plakate i stavljaju na ploču i prezentiraju svoj
rad. Plakate stavljaju ispod naziva svoje grupe . Na kraju zaključujemo da je šuma životna
zajednica životinja koje žive u zavisnosti jedne od drugih.

5
ZAVRŠNI DIO SATA

Sažimanje i uopćavanje :

U završnom dijelu učenici zapisuju u bilježnice s ploče . A za provjeru učinka sata slijedi
Kviz u PPT – prezentaciji o šumskim životinjama. Za domaću zadaću učenici su dobili
zadatak da odgovore na pitanja sa str. 39 .

PLAN PLOČE

Životinje u šumi

Životnije čije je stanište šuma nazivamo šumskim ili divljim životinjama.

Velike životinje : smeđi ili mrki medvjed , jelen, divlje svinja

Lovne životinje . jelen, srna, divlja svinja, zec, veliki tetrijeb ( jastreb )

Rijetke i zaštićene životinje : smeđi ili mrki medvjed, vuk, vjeverica

Biljožderi Mesožderi Svežderi

6
ZAGONETKE

Mrk sam dlakav , debeo i snažan jako ! Ima snažno vitko tijelo

Boji me se svako osim pčela dakako. Rogovi mu krase čelo

Ali da sam njihov brat ,oh kako bi meda jeo tad U šumi je njemu dom ,

Pa što da radim jadan sad ? / Medvjed / Pn je ondje , svoj na svom.

/ Jelen /

Prikrada se zimi selu , S grane na granu

u krznenom svom odijelu . Hopa , cupa , hop

Kokošinjac njena meta , Čekinjasti rep kormilo

Tisućama ljeta . Tapa, tupa ,top ,

/ Lisica / I lješnjaci poslastica

Hopa , hopa, hop. / Vjeverica


//
Duge uši , kratke noge , one pamte staze mnoge: Ja sam ptica ružna lica i zlovoljne
ćudi . Boje me se vjeverica i mišići
Mene jure redom svi - sove, lije lovci , psi
ludi. Danju drijemam , druga
I kada spavam tj. ležim nemam, mrzim sunca trak. Noć mi
bila uvijek mila ,volim noćni mrak .
Ja sve mislim kud da bježim.
/ Sova /
Eci , peci , pec ja sam

Mali / Zec / Kada sam gladan moram prvo


oštrim kljunom bušit drvo.
Šarenim se kao pjetlić , svi me
znaju – ja sam / Djetlić /
:

7
8
BILJOŽDERI

ZEC–Ima duge uši, smeđa dlaka. Hrani se travom , lišćem

i plodovima.

Veoma brz, kraće prednje noge .

SRNA – Mužjak je jelen. Ima rogove .

Smeđe vitko tijelo veoma brze. Žive u krdima .

Hrane se travom , lišćem, plodovima .

VJEVERICA –Živi u drvetu. Kitnjast rep.

Hrani se žirovima, lješnjacima

Zaštićena životinja :

9
MESOŽDERI

VUK - Živi u čoporu, Ima snažnu čeljust .

Lovi srne i divlje svinje . Ima jako izražen sluh i njuh.

Živi do 15 godina. Zaštićena životinja.

LISICA - Dugo tijelo s dugim kitnjastim repom.

Lovi sitne životinje, često je u blizini naselja.

Živi u rupi u tlu.

SOVA – Živi na drvetu, hrani se noću

Lovi miševe i zmije.

10
SVEŽDERI

MEDVJED – Veliko i krupno tijelo, prekriveno krznom.

Spava zimski san. Živi sam. Hrani se biljkama i životinjama.

Težak do 500 kilograma. Zaštićena životinja.

DIVLJA SVINJA – Velika i krupna životinja.

Hrani se biljka,a i životinjama. Mladi kada se okote

imaju bijele pruge. Živi u blizini rijeka.

JAZAVAC – Živi u rupi u tlu. Crn sa bijelim prugama.

Ima oštre zube- Hrani se biljkama i životinjama.

Spava zimski san.

11

You might also like