You are on page 1of 9

PRIPRAVA ZA NASTAVNI SAT PRIRODE I DRUŠTVA

Redni br.
Učitelj/ica: Nadnevak: 41.
sata:

Nastavna tema: 6. Vode zavičaja Razred: 3.

Nastavna
Živi svijet u vodama tekućicama
jedinica:

Cilj: Ponoviti i proširiti znanje o biljnom i životinjskom svijetu u tekućicama.

Ključni pojmovi: Vode tekućice, živi svijet

Obrazovna
prepoznati i imenovati najpoznatije biljke i životinje u tekućicama
postignuća:
imenovati, pokazati i opisati biljke, imenovati, pokazati i opisati životinje, te
Zadatci:
upoznati njihove najvažnije osobine, uočiti vezu između biljnog i životinjskog
kognitivni
svijeta

funkcionalni razvijati sposobnost promatranja, uočavanja, opisivanja i zaključivanja

razvijati interes za živi svijet voda tekućica, razvijati svijest o očuvanju okoliša,
odgojni
razvijati strpljivost, odgovornost i ustrajnost u radu
Tip nastavnog a. obrada novih
b. ponavljanje i vježbanje c. provjeravanje i ocjenjivanje
sata: nastavnih sadržaja
Nastavne usmeno razgovo rad na pisanj crtanj praktični
demonstracija
metode: izlaganje r tekstu e e rad
Materijalna
udžbenik, radni listići, slike, crteži, programirani materijal
priprema:
Međupredmetna
Likovna kultura: risanje, crtačka tekstura – motiv šaran
povezanost:

Mjesto izvođenja: učionica

PLAN PLOČE
Didaktička artikulacija nastavnoga sata

Etapa DOMINANTNA AKTIVNOST


nastavnoga
sata Aktivnosti Socijalni
Aktivnosti učitelja/učiteljice
učenika oblici rada
Na ploči je velika slika ribe.
Prekrivena je listićima na kojima su napisani
brojevi.
To su označena polja koja učenice naizmjenično (u Otkrivaju što je
UVODNI DIO u skupini
dvije skupine) otvaraju i pokušavaju pogoditi što je na slici.
na slici.
Kada pogode pokažemo im cijelu sliku i najavimo
nastavni sadržaj koji ćemo ponavljati.
Materijali su pripremljeni za tri različite razine
sposobnosti. Listići u prilogu:
IZVJEŠĆE:
Koje su tekućice poznate u našoj županiji?
Koje biljke rastu uz rijeke?
Koja je gospodarska važnost drveća?
Čije je stanište drveće uz rijeke?
Čime se ptice hrane?
Koje još životinje obitavaju uz rijeke?
Rješavaju NL.
Zašto je vidra zakonom zaštićena? individualni
Čime se ona hrani? Koje su biljke u vodi?
PONAVLJANJE
Zašto alge ne vidimo golim okom?
Odgovaraju na
Koje su životinje najbrojnije u tekućicama? frontalni
pitanja.
Koje su vrste ribe najpoznatije?
Opiši neke ribe?
Usporedi ih! Koje su životinje u brzim potocima?
Što smo saznali o riječnom raku?
Koji glodavac obitava uz rijeku i u rijeci?
Što smo saznali o dabru?
Što se dogodi sa živim svijetom kada se voda
zagadi?
Kako zagađenje vode utječe na ljude
Učenici rješavaju nastavni listić sa zadatcima za
PROVJERAVANJE
vrednovanje učenikova postignuća.

Domaća zadaća

• Detaljna prilagodba nastavnih sadržaja, kao i postupci prilagođavanja opisani su u


mjesečnom prilagođenom planu i programu izrađenom za svakoga učenika
Prilagodba za
ponaosob.
učenike s
posebnim
• Strategije i postupci podrške (metode i postupci prilagodbe/individualizacije te
potrebama
aktivnosti učenika opisani su u godišnjem individualiziranom planu i programu
izrađenog za svakoga učenika ponaosob).

Bilješke učitelja
NASTAVNI LISTIĆ BR. 1
POZORNO PROČITAJ TEKST PA ODGOVORI NA PITANJA.
Ako nisi sigurna/siguran odgovor potraži u tekstu ili zamoli pomoć.

ŽIVI SVIJET U TEKUĆICAMA


Vode tekućice su rijeke i potoci. Uz obale tih voda najčešće rastu vrba i topola.
Životinje koje možemo vidjeti na obalama rijeka su kukci, ptice, i okretna vidra.
Vidra se hrani ribom iz rijeka.

vidra

U vodi žive različite biljke i životinje. Neke biljke ne možemo vidjeti golim okom (alge) jer
su jako sićušne. Najčešće životinje u vodi su ribe. U našim rijekama najpoznatiji je
šaran. Vrlo je trom i sporo se kreće. U kretanju mu pomažu peraje. Tijelo mu je
prekriveno ljuskama, diše na škrge, a hrani se biljnom i životinjskom hranom. Osim
šarana poznati su još štuka, som (promotri ga na slici) i pastrva. Pastrva živi u brzim
potocima. Može živjeti samo u čistoj vodi. Ako je voda zagađena i ribe su zagađene i
nisu jestive.

som –jedna od najvećih riba u rijeci


DOPUNI REČENICU!
Vode tekućice su ______________ i __________________.

ZAOKRUŽI SLOVO ISPRED TOČNOG ODGOVORA!

Na obali rijeke žive a) kukci b) vjeverica c) ptice d) vidra e) ribe

ODGOVORI NA PITANJA!

Zašto alge ne možemo vidjeti golim okom ?

______________________________________________________________

Koje s najpoznatije ribe u našim rijekama ?

_______________________________________________________________

Šaranu u kretanju pomažu ____________. Tijelo šarana prekriveno je ____________.

Šaran diše na ________________.


Izreži njezine dijelove, pravilno ih presloži i zalijepi u nacrtani pravokutnik.

Znaš li koja je to riba ? _______________________________


NASTAVNI LISTIĆ BR. 2
POZORNO PROČITAJ TEKST ZATIM ODGOVORI NA PITANJA.
Ukoliko nisi sigurna/siguran pročitaj tekst ponovno ili odgovor potraži u
udžbeniku.

ŽIVI SVIJET U TEKUĆICAMA


U našoj domovini vode tekućice su brzi potoci i mirne rijeke. Uz obale rijeka i potoka
najrasprostranjenije su biljke vrba, joha i topola.
Od životinjskog svijeta tu su ptice, kukci, vidra i druge.
Vidra je okretna životinja, hrani se ribom i racima.
Zbog prekomjerno lova na njezino skupocjeno krzno u prirodi ih je sve manje. Stoga je
vidra posebno zaštićena.

vidra

Od biljnog svijeta u vodama tekućicama najbrojnije su golom oku nevidljive alge,


krocanj, i vodena kuga.
Najčešće životinje u tekućicama su ribe. Predstavnik gorskih, brzih potoka je pastrva,
osim nje tu je i riječni rak. U rijekama našeg zavičaja predstavnik je šaran. Šaran ima
vretenasto, sluzavo tijelo pokriveno ljuskama. Snažan rep i repna peraja omogućuju
mu kretanje kroz vodu. Ostale peraje – prsna, trbušna, leđna i podrepna pomažu mu u
održavanju ravnoteže. On diše škrgama, a hrani se i biljnom i životinjskom hranom –
svejed je. Uz šarana u našim rijekama žive: štuka, som, smuđ i druge vrste. Zajedničko
im je da sve ribe mogu živjeti samo u čistim vodama. No mnogi zagađivači, među
kojima su najveći tvornice, ispuštaju otrovne tvari u rijeke. To je vrlo opasno za cijeli
živi svijet u vodi, ali i za čovjeka.

ODGOVORI NA PITANJA!
Koje su biljke rasprostranjene uz rijeke i potoke?

__________________________________________________________________

Nabroji životinje koje obitavaju uz rijeku.__________________________________

Zašto je vidra zakonom zaštićena?

_______________________________________________________________

Nacrtane su riječne ribe. Ispod svake sličice napiši naziv te vrste ribe.

______________ _______________ _______________ _____________


ZAOKRUŽI SLOVO ISPRED TOČNOG ODGOVORA

U brzim potocima obitavaju: a) šaran b) pastrva c) som d) riječni rak

Usporedi šarana i pastrvu. Po čemu se oni razlikuju?

šaran pastrva

----------------------------------------------
----------------------------------------------- -

----------------------------------------------- ----------------------------------------------
- -

---------------------------------------------- ----------------------------------------------
-

Po čemu su šaran i pastrva slični? ______________________________________

Što je zajedničko svim ribama? ________________________________________

__________________________________________________________________

Najpoznatiji stanovnici voda su ribe.


Slova uz nazive pojedinih dijelova tijela ribe upiši na prazne crte koje označavaju taj
dio tijela ribe.

a–škrga, b–leđna peraja, c–ljuske, d–trbušna peraja, e–rep,


f –podrepna peraja, g –prsna peraja, h–potrbušna peraja, j–glava

Kako bi ti mogla/mogao pridonijet i očuvanju voda od zagađivanja?


Napiši što bi poduzela/o?
Nacrtaj znak kakav bi postavila/o uz obalu.
NASTAVNI LISTIĆ BR. 3

POZORNO PROČITAJ TEKST ZATIM ODGOVORI NA PITANJA

ŽIVI SVIJET U TEKUĆICAMA


Naša domovina obiluje mnogim tekućicama: brzim potocima i mirnim rijekama. Uvjeti
za život biljaka i životinja nepovoljniji su u tekućicama nego u stajaćicama jer se
tekućice manje zagrijavaju. Ipak u tekućicama žive različite biljke i životinje.
Od biljnog svijeta brojne su golim okom nevidljive alge te krocanj, vodena kuga, vodeni
žabnjak i druge.

Najčešće životinje u vodi su ribe. Šaran je najpoznatija naša slatkovodna riba. Pripada
vrlo razgranatoj obitelji koja širom svijeta broji 2000 vrsta. Njegovo je tijelo vretenasto,
sluzavo i ljuskavo. Snažan rep i repna peraja omogućuju mu kretanje kroz vodu. Ostale
peraje (prsne, trbušne, leđne i podrepna) pomažu mu u održavanju ravnoteže. Šaran je
svejed pa se brzo goji. On gotovo i nema zube za razliku od štuke koju možemo
prepoznati po zubatoj čeljusti.
Štuka je najgrabežljivija riba, snažna je i okretna. U jednom danu može pojesti
trostruku težinu svojeg tijela.
Još jedna karakteristična riba u tekućicama je som. Ima zdepasto i sluzavo tijelo, glava
mu je široka i spljoštena, ima široka usta i dugačka brka pomoću kojih osjeti plijen.

Predstavnik riba u brzim, gorskim potocima je pastrva. Stanište joj je bistra i studena
voda. Hrani se samo živim plijenom. Osim pastrve u potocima živi i riječni rak. On živi u
rupama stjenovite obale. Hrani se puževima, vodenim kukcima i biljem. U vodi i oko
vode žive glodavac dabar i zakonom zaštićena vidra.

Od ptica tu su gnjurac galeb, divlja patka, sjenica kesičarka (uz Dravu i Dunav) i druge.
Riječne ptice se hrane životinjama i biljem uz vodu.

POZORNO PROČITAJ TEKST PA POPUNI TABLICU.


Uoči biljke i životinje koje žive u vodi i razlikuj ih od biljaka i životinja koje se nalaze uz
vodu. Pravilno ih rasporedi u polja tablice.

ŽIVOTINJSKI
BILJNI SVIJET BILJNI SVIJET U ŽIVI SVIJET U
SVIJET UZ
UZ TEKUĆICE TEKUĆICAMA TEKUĆICAMA
TEKUĆICE
Nacrtaj najpoznatiju ribu u našim rijekama.
Strelicom označi njezine glavne dijelove tijela. Na strelice napiši naziv označenog dijela
tijela.

Usporedi ribe:
šaran som pastrva štuka riječni rak

oblik tijela

čime se
hrani

stanište

zanimljivost
i o toj ribi

Koje prilagodbe imaju životinje za život u rijeci i potoku?


Objasni zašto su im te prilagodbe neophodne.

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

Što znaš o zagađivanju voda?


Napiši što bi ti mogao učiniti za očuvanje rijeke u tvome mjestu?

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________
ZADATCI ZA VREDNOVANJE UČENIKOVA POSTIGNUĆA

1. Biljke uz vode tekućice su

______________ , ________________ i _______________.

2. Alge, mahovine i krocanj rastu u ______________________________________.

3. Najpoznatije ribe u tekućicama su šaran, som, štuka i pastrva. DA NE

4. Pastrva i riječni rak obitavaju u mirnim, mutnim rijekama. DA NE

5. Vidru lovimo što više jer se hrani ribom i rakovima. DA NE

ZADATCI ZA VREDNOVANJE UČENIKOVA POSTIGNUĆA

1. Biljke uz vode tekućice su

______________ , ________________ i _______________.

2. Alge, mahovine i krocanj rastu u ______________________________________.

3. Najpoznatije ribe u tekućicama su šaran, som, štuka i pastrva. DA NE

4. Pastrva i riječni rak obitavaju u mirnim, mutnim rijekama. DA NE

5. Vidru lovimo što više jer se hrani ribom i rakovima. DA NE

ZADATCI ZA VREDNOVANJE UČENIKOVA POSTIGNUĆA

1. Biljke uz vode tekućice su

______________ , ________________ i _______________.

2. Alge, mahovine i krocanj rastu u ______________________________________.

3. Najpoznatije ribe u tekućicama su šaran, som, štuka i pastrva. DA NE

4. Pastrva i riječni rak obitavaju u mirnim, mutnim rijekama. DA NE

5. Vidru lovimo što više jer se hrani ribom i rakovima. DA NE

You might also like