You are on page 1of 4

NASTAVNA PRIPREMA ZA VIII RAZRED

PREDMETA : HEMIJA

TEMA: KRATAK PREGLED RAZVOJA HEMIJE

NASTAVNIK: Emina Subašć Salkić

_______________________
OŠ „Džemal Bijedić“ Miljanovci

PISMENA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG SATA

Školska god. 2021/22 Redni br. časa:___


Datum:
Predmet:Hemija Razred: VIII

Nastavna jedinica: Kratak pregled razvoja hemije


Tip časa: Obrada novog nastavnog sadržaja

Nastavne metode: a) razgovor b) usmeno izlaganje, c) rad na tekstu, d) diskusija

Nastavnasredstvaipomagala: Udžbenik » „ Hemija; udžbenik za osmi razred devetogodišnje


škole“ S. Adrović, E. Sinanović, Z. Pašagić- Hadžić, L. Delić «, tabla, kreda, računar,
multimedijalni projektor, slike

Oblici rada: Frontalni, rad u grupama, individualni

Ciljevi sata: Upoznati i objasniti učenicima razvoj hemije kao nauke kako bi stečeno znanje
primijenili u školi i svakodnevnom životu.

Zadaci nastavnog sata:


a) Obrazovni (formiranje pojmova, predstava i zakonitosti): Usvajanje osnovnih
pojmova: alhemija,, flogiston, flogistonska hemija, pneumatska hemija, jatrohemija
b) Funkcionalni(razvoj sposobnosti, vještina, misaonih operacija): Razvijanje
sposobnosti učenika za razumjevanje važnosti upoznavanja razvoja hemije kako bi
iskustva i zaključke naučene upotrijebili u svakodnevnom životu, kao i sposobnosti
praktične primjene usvojenih znanja u daljem obrazovanju.
c) Odgojni (razvoj navika, interesa, pogleda na svijet, osobina ličnosti): Razvijanje
logičkog mišljenja i zaključivanja, te razvijanje osjećaja za važnost hemije kao nauke
u svakodnevnom životu.
ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA

1. UVODNI DIO SATA (5-7 min.):


Upisatinastavnu jedinicu i učenike koji nedostaju te se predstaviti učenicima.
Uvesti učenike u novu nastavnu jedincu davanjem pitanja te ostavljanjem vremena za
razmišljanje i odgovore, a nakon toga ponuditi traženi odgovor:
1.Da li se iz historije sjećaju nastavne jedinice bronzano i željezno doba?
Očekivani odgovor: Da, sjećamo se.
2. Možete li povezati događaje iz tog perioda koji su važni za čovjeka, a povezani su s
hemijom ?
Očekivani odgovor: možemo. U to vrijeme su ljudi dobijali metale iz ruda.
3.Da li znate neki period ljudske historije koji vam je ostao u sjećanju a da vas podsjeća na
hemiju?
Očekivani odgovor: Da, alkemijski period.

2. GLAVNI DIO SATA (30-35 min.):


(Nakon što smo odgovorili na predhodna pitanja napisati ćemo naslov nastavne jedinice na
tabli.Vodeći glavni dio časa koristimo pored table i pripremljenu prezentaciju na kojoj su
pripremljene slike pojmova koje obrađujemo kako bismo lakše objasnili gradivo.)
Ko su bili prvi hemičari?
Iz historije smo rekli da nam je poznato bronzano i željezno doba i da su u njima ljudi dobijali
metale iz ruda.Egipćani su još prije 4000godina p.n.e prerađivali kožu, balzamirali svoje
umrle, koristili boje za odjeću, proizvodili mirise, lijekove..
Grčki filozofi pokušali su naći odgovor na pitanje o sastavu materije. Smatarli su da je
materija jedinstvena i da može samo mijenjati oblik.
U Aleksandrijskoj biblioteci pronađeni su rukopisi koji opisuju razne hemijske operacije kao
što su destilacija, rastvaranje i dr.
Car Dioklecijan 296 godine n.e. izdaje naredbu da sve knjige hemije iz ove biblioteke budu
spaljene.
Arapi su preuzeli mnoga znanja antičkog svijeta pa su se tako bavili i izučavanjem
hemije.Zadržali su riječ hemija te joj dodali prefiks „al“
Pa je tako nastala alhemija. Osvajanjem Španije 711 godine, alhemija preko arapa prodire u
Evropu.
(Učenike ćemo podijeliti u pet grupa i zadati svakoj grupi da obradi po jedan period razvoja
hemije nakon čega će predstavnici grupe da izlože ono što su pripremili. Svaka grupa će
dobiti materijal koji će isčitati i na osnovu kojeg će izložiti zadano gradivo. Dok predstavnici
grupa budu izlagali, uporedno ćemo na ppt prkazati slike na kojima se nalazi postupak koji
izlažu.)
(Nakon završenog izlaganja predstavnika grupa, pogledat ćemo kratak video na kojem je
obrađena zadana tema, nakon čega ćemo ga prodiskutovati.)
3. ZAVRŠNI DIO SATA (8-10 min.):
(U završnom dijelu sata ćemo ponoviti najvažnije gradivo iz obrađene lekcije tako što ćemo
im postavljati pitanja na koja će učenici dati odgovore.)
1. Po čemu je poznat naučnik Paracelzijus?
Očekivani odgovor: Paracelzijus je poznat po tome da je smatrao da je osnovni zadatak
hemije pripremanje lijekova..
2. Ko se smatra osnivačem metalurgije i industrijske hemije?
Očekivani odgovor: Osnivačem metalurgije i industrijske hemije se smatra Georg Bauer.
3. Robert Boyle, po čemu je poznat?
Očekivani odgovor: Poznat je po tome što je hemiju postavio na naučne osnove. Insistirao je
na eksperimentu, a hemija je za njega bila nauka o sastavu supstanci.

Predložiti i ocijeniti učenike koji su bili aktivni uz obrazloženje!


PLAN TABLE
Kratak pregled razvoja hemije
-Hemija u predhistorijskom periodu
- period alhemije
- hemija kao moderna nauka
- nobelovci

NASTAVNIK:
____________________
Emina Subašić Salkić, prof.

You might also like