Professional Documents
Culture Documents
PEDAGOGICKÁ FAKULTA
katedra chemie
Bakalářská práce
Brno 2010
-2-
Poděkování
Děkuji Mgr. Jiřímu Šiborovi, Ph.D. za odborné vedení při práci, za čas, ochotu, trpělivost,
cenné rady, nápady a pomoc při zpracování bakalářské práce.
-3-
Bibliografický záznam
BRACHETKOVÁ, Tereza: Příprava studijního materiálu – chemie pro ZŠ. Uhlovodíky. Brno:
Masarykova univerzita, 2010. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta,
Katedra chemie. Vedoucí bakalářské práce Mgr. Jiří Šibor, Ph.D.
-4-
OBSAH
1 Úvod 6
2 Cíl práce 7
3 Studijní materiál 8
3.1 Organická chemie 8
3.2 Uhlovodíky 19
3.2.1 Alkany 22
3.2.2 Alkeny 26
3.2.3 Alkyny 32
3.2.4 Aromatické uhlovodíky - areny 35
3.3 Laboratorní práce 39
4 Závěr 54
5 Použité informační zdroje 56
6 Resumé 58
7 Summary 59
-5-
1 ÚVOD
Je tedy zapotřebí, aby si budoucí absolventi základní školy chemii zapamatovali jako
předmět, v němž mohli něco nového zkoumat a tvořit a ne jako předmět, kde se spoustu věcí
učili nazpaměť, tedy „naprosto zbytečně“. Mnozí učitelé se takovému způsobu výuky brání
argumenty, které nemají opodstatnění. Na pokusy prý není čas, laboratoř není dostatečně
vybavena nebo na škole není přítomna dostatečně kvalifikovaná osoba k provádění
chemických pokusů. Všechny tyto argumenty jsou alibistické.
-6-
2 CÍL PRÁCE
Pro výuku organické chemie na základních školách není dostatek vhodné studijní
literatury. Proto jsme se pro žáky deváté třídy základních škol ve spolupráci s vedoucím
bakalářské práce rozhodli zpracovat školní pomůcku. Tato pomůcka by měla usnadnit práci žáků
v hodinách tak, aby mohli soustředěně sledovat výklad vyučujícího a zapisovat si poznámky
k probíranému tématu.
Cílem bakalářské práce je zpracování studijního materiálu, který by byl přehledný, stručný
a názorný. Předmětný materiál by měl obsahovat dostatečné množství různých typů vzorců, úkolů
na procvičování a pokusů.
Žáci se nemusí hrozit ani dlouhodobé absence v hodinách chemie. Tento materiál je určen
i pro samostudium, případně jako příprava na přijímací zkoušky na střední školy.
Výsledkem předložené bakalářské práce by mělo být zařazení jejího textu do tištěné
učebnice pro deváté ročníky základních škol a nižší ročníky víceletých gymnázií.
-7-
3 Studijní materiál
3.1 ORGANICKÁ CHEMIE
Více jak 95 % z 16 milionů dnes známých chemických sloučenin jsou sloučeniny organické.
Jak název napovídá (organické ≈ organismus) jsou to látky, které tvoří těla rostlin a živočichů,
případně se v nich tvoří, přeměňují nebo odbourávají. Dále sem řadíme látky připravené
uměle například plasty, syntetická vlákna, barviva, léčiva apod.
Označení organická chemie se H H
začalo používat začátkem N N
NH4OCN H H
19. století. Tehdy se věřilo, že
O
organické látky mohou vznikat
pouze v živém těle působením
jakési tajemné životní síly (lat.
vis vitalis, odtud pojem vitalita).
Až v roce 1828 německý kyanatan amonný močovina
chemik Friedrich Wöhler
laboratorně připravil typickou organickou látku, močovinu,
z typicky anorganické látky, kyanatanu amonného, a to
pouhým zahříváním jeho vodného roztoku. Na přípravu
močoviny tedy žádnou životní sílu nepotřeboval. Rozmach
organické chemie mohl začít.
Obrázek [19 ]
-8-
Organická chemie se zabývá sloučeninami uhlíku, jejich složením, vlastnostmi, přípravou
a průběhem reakcí. Výjimku tvoří jednoduché sloučeniny, se kterými jsme se seznámili již
v chemii anorganické jako oxid uhelnatý CO, oxid uhličitý CO2, kyselina uhličitá H2CO3, její
soli apod.
POKUS:
ÚKOL: Najděte rozdíly mezi organickou a
anorganickou látkou.
POSTUP: Jako představitele organické sloučeniny si
zvolíme cukr (chemicky sacharóza, C12H24O12).
Anorganickou látkou bude kuchyňská sůl (chlorid
sodný, NaCl).
Každou z látek nabereme na chemickou lžičku a vložíme do plamene kahanu. Obrázek [18 ]
-9-
Saze Obrázek [17 ] hořící uhlík
OTÁZKY A ÚKOLY:
1. Vypočtěte, kolik vody se může uvolnit z jedné molekuly cukru (sacharózy, C12H24O12).
2. Napište chemickou rovnici hoření uhlíku (hoření je reakce s kyslíkem).
3. Vyberte organické sloučeniny z uvedených látek: uhlí, kyselina sírová, zemní plyn, maso,
vápenec, ropa, amoniak, močovina, dřevo, kyslík, oxid fosforečný.
- 10 -
Proto při manipulaci s nimi musíme pečlivě dodržovat pravidla bezpečnosti práce!!!
Obrázek [18 ]
Obrázek [18 ]
OTÁZKY A ÚKOLY:
1. Čím se zabývá organická chemie?
2. Od čeho je odvozeno pojmenování organická chemie?
3. Jaké základní prvky organické sloučeniny obsahují?
4. Kterými vlastnostmi se liší většina organických a anorganických sloučenin?
5. Které jsou nejvýznamnější zdroje organických sloučenin?
- 11 -
Obrázek [18 ]
Podobně jako u příkladu vzniku molekuly vodíku si můžeme představit sdílení elektronů
v molekule vody H2O nebo lze psát i H-O-H. Vodík z 1. skupiny periodické tabulky má
k dispozici 1 elektron. Vyhledáme-li v periodické tabulce kyslík, zjistíme, že je v 16. skupině,
má tedy k dispozici 16 - 10 = 6 elektronů, přičemž 4 z nich tvoří tzv. volné elektronové páry.
Potom postupujeme jako v případě molekuly vodíku:
Obrázek [13 ]
- 12 -
OTÁZKY A ÚKOLY:
1. Zkuste formální vznik dle předchozího příkladu molekulu chlorovodíku a amoniaku.
Jak bylo řečeno, v kovalentní vazbě patří sdílené elektrony oběma atomům, které vazbu tvoří.
Doslova to platí pouze u vazeb mezi dvěma stejnými atomy, např. v molekule vodíku. Jsou-li
atomy různé, patří sdílené elektrony nepatrně více tomu atomu, který má vyšší
elektronegativitu. Atom s nižší elektronegativitou je nepatrně kladnější, s vyšší
elektronegativitou pak nepatrně zápornější.
- 13 -
Mezi atomy uhlíku vznikla jednoduchá vazba, vytvořili jsme sloučeninu, která se jmenuje
ethan. Koncovka -an v názvu ukazuje na fakt, že v této sloučenině jsou mezi atomy uhlíku
pouze jednoduché vazby.
Atomy uhlíku se mohou vzájemně spojit i dvěma páry elektronů. Na zbývající volné
elektrony uhlíku opět navážeme vodíky.
Obrázek [13 ]
Mezi atomy uhlíku vznikla dvojná vazba, viz molekula ethenu. Koncovka -en v názvu říká,
že v této sloučenině je mezi atomy uhlíku jedna dvojná vazba.
Obrázek [13 ]
Dostáváme trojnou vazbu, vzniklou sloučeninu pojmenujeme ethyn. Koncovka -yn v názvu
říká, že v této sloučenině je mezi atomy uhlíku jedna trojná vazba. Čtvernou vazbu
z prostorových příčin vytvořit nelze.
Vazba
- 14 -
Je dobré si zapamatovat, že v organických sloučeninách mají atomy přesně danou určitou
vaznost. Uhlík je vždy čtyřvazný! Vaznosti dalších důležitých prvků najdete v následujícím
přehledu
Vodík 1 jednovazný 0
Kyslík 2 dvojvazný 2
Dusík 3 trojvazný 1
Halogeny 1 jednovazný 3
Z uvedených případů je zřejmé, že atomy uhlíku mohou tvořit řetězce různých tvarů, což je
jeden z důvodů tak ohromného množství organických sloučenin.
Řetězec
otevřený uzavřený
OTÁZKY A ÚKOLY:
1. Kolika vazný je atom uhlíku, vodíku, kyslíku, dusíku a halogenů? Vysvětlete proč?
2. Co je kovalentní vazba a jak vzniká?
3. Jaký je rozdíl mezi vazbou nepolární, polární a iontovou?
- 15 -
4. Jaký je rozdíl mezi vazbou jednoduchou, dvojnou a trojnou? Jakým způsobem tyto vazby
vznikají?
5. Jaký je rozdíl mezi vazebným elektronovým párem a volným elektronovým párem?
6. Jaké řetězce tvoří atomy uhlíku v organických sloučeninách?
Představme si tři základní typy vzorců běžně používaných v organické chemii. Jsou to:
1. Strukturní vzorce rozvinuté – jsou nejdůležitější (i
my s nimi budeme pracovat nejčastěji), jelikož
přesně vystihují uspořádání jednotlivých atomů
v molekule organické sloučeniny. K atomům
kyslíku a dusíku v takovém vzorci bývají často
doplňovány i volné elektronové páry.
Isomerie
Jak bylo zmíněno v úvodu, existuje nepředstavitelné množství organických sloučenin. Příčin
je několik:
1. Atomy uhlíku se mohou mezi sebou vzájemně vázat a vytvářet různě dlouhé a větvené
řetězce.
2. Atomy uhlíku se mohou vázat i s jinými prvky, nejčastěji s vodíkem H, kyslíkem O,
dusíkem N, halogeny F, Cl, Br, I, čímž počet sloučenin opět narůstá.
3. Fyzikální a chemické vlastnosti organické sloučeniny nezávisí pouze na druhu a počtu
atomů, ale také na jejich vzájemném uspořádání. Všimněme si dvou různých sloučenin
- 16 -
shodného sumárního vzorce C2H6O. Zatímco ethanol je za běžné teploty kapalina,
dimethylether je látkou plynnou.
ISOMERY
Tento jev se nazývá izomerie. Sloučeniny se stejným sumárním, ale různým strukturním
vzorcem pak označíme jako izomery. Izomerních sloučenin je opět ohromné množství.
Zajímavost:
Uvažte, že sloučenina jednoduchého vzorce C40H82 má přesně 62 491 178 805 831 možných
(teoreticky – ne všechny byly připraveny) izomerů. Kdybyste každou sekundu připravili jeden
z nich, zabrala by vám tato práce téměř 2 miliony let.
OTÁZKY A ÚKOLY:
1. Vysvětlete, co je příčinou obrovského množství organických sloučenin.
2. Definujte pojem isomerie. V odborné literatuře vyhledejte alespoň 3 příklady isomerů.
Jak již bylo několikrát řečeno, existuje nepřeberné množství organických sloučenin. Pro
přehlednost je proto výhodné provést jejich rozdělení – klasifikaci. Organické sloučeniny
rozdělíme nejprve podle druhů atomů, které obsahují:
ORGANICKÉ SLOUČENINY
obsahují pouze atomy uhlíku a vodíku obsahují i jiné atomy než uhlík a vodík
- 17 -
Podle typů vazeb, které se v uhlovodících vyskytují je můžeme dále dělit na uhlovodíky
nasycené (obsahují jen jednoduché vazby – alkany), nenasycené (obsahují aspoň jednu
vazbu dvojnou – alkeny – nebo trojnou – alkyny) a aromatické (zvláštní cyklické
sloučeniny odvozené od benzenu s vlastnostmi odlišnými od ostatních uhlovodíků):
UHLOVODÍKY
OTÁZKY A ÚKOLY:
1. Definujte uhlovodíky a deriváty uhlovodíků.
2. Jaký je rozdíl mezi nasyceným a nenasyceným uhlovodíkem?
3. Jaký je rozdíl mezi alkanem, alkenem a alkynem?
- 18 -
3.2 UHLOVODÍKY
Názvosloví uhlovodíků
- 19 -
Názvosloví aromatických sloučenin, arenů, je většinou triviální (historické) a seznámíme se s
ním u příslušné kapitoly.
Řecké názvy číslovek vyjadřující počet atomů nebo skupin v molekule: 1 – eis (v chemii a
fyzice se užívá – mono – jedinný, sám), 2 – duo (užíváme di), 3 – treis (tri), 4 – tetra, 5 –
penta, 6 – hexa, 7 – hepta, 8 – okta, 9 – nona (z latinského novem) a 10 – deka.
Přípona -yn značí, že se v řetězci vyskytuje jedna trojná vazba. Doplníme ji. (Polohu trojné
vazba je možné přesně specifikovat. Pro naše první seznámení s názvoslovím organické
chemie toho třeba nebude. Umístíme ji mezi kterékoliv dva uhlíkové atomy – třeba hned mezi
první a druhý.):
- 20 -
Doplníme vazebné čárky tak, aby byla zachována čtyřvaznost uhlíku:
Tak, a máme vytvořen strukturní vzorec hexynu. Chceme-li racionální vzorec, napíšeme za
značku atomu uhlíku značku atomu vodíku a do indexu číslo označující počet atomů vodíku
na vybraném atomu uhlíku.
CH≡C-CH2-CH2-CH2-CH3
Chceme-li vzorec sumární, spočítáme všechny atomy uhlíku a vodíku a jejich počty napíšeme
do indexu za značku prvku.
C6H10
Sumární vzorce se nikdy neučte nazpaměť!!! Je to zbytečná námaha, jelikož se dají snadno
odvodit ze vzorce strukturního a při učení nazpaměť se velice snadno spletete.
OTÁZKY A ÚKOLY:
1. Charakterizujte uhlovodíky.
- 21 -
3.2.1 ALKANY
jsou uhlovodíky, v jejichž molekulách se vyskytují pouze jednoduché
C-C-H
vazby.
Dohodou byly za normální podmínky stanoveny teplota t = 25C a tlak P = 101 kPa.
Čím je řetězec uhlovodíku delší, tím vyšší jsou teploty tání a varu.
Čisté alkany jsou bezbarvé, snadno zápalné a na vzduchu hořlavé. Dokonalým spalováním
uhlovodíků (při dostatku kyslíku) vzniká oxid uhličitý CO2 a voda H2O. Při reakci se uvolní
značné množství tepla. Proto se používají v domácnostech k topení.
Například zemní plyn, který je z valné části methanem, hoří podle
rovnice
CH4 + 2 O2 → CO2 + 2 H2O + 319 kJ
Obrázek [12 ]
- 22 -
OTÁZKY A ÚKOLY:
1. Podobně jako spalování methanu si můžete vyčíslit rovnice spalování propanu a butanu.
Zkuste to.
Při nedokonaleném spalování uhlovodíků (při nedostatku kyslíku) vzniká prudce jedovatý
oxid uhelnatý CO. Vzpomeňte na otravy z výfukových plynů.
Využití a zástupci
Alkany mají největší význam jako paliva, pohonné hmoty, mazací oleje, izolační hmoty ad.
Směs kapalných alkanů známe jako benzín. Směs tuhých uhlovodíků je vazelína, využívaná
v přípravcích pro péči o pleť a pro farmaceutický průmysl. Z tuhých alkanů se vyrábějí mj.
také parafinové svíčky.
Obrázek [15 ]
- 23 -
Methan CH4 - je za normálních podmínek bezbarvý plyn bez zápachu a není jedovatý
- hoří slabě svítivým plamenem na oxid uhličitý CO2 a vodu H2O. Má
dobrou výhřevnost.
CH4 + 2 O2 → CO2 + 2 H2O + 319 kJ
- je hlavní složkou zemního plynu, doprovází ložiska ropy a uhlí. Pro
použití k topení v domácnostech se tzv. odorifikuje, tzn. přidává se k němu
Obrázek [13 ]
zapáchající sloučenina síry, aby byl cítit v případě úniku a nedošlo
k výbuchu, jelikož se vzduchem tvoří výbušnou směs. Např. důlní neštěstí.
Oktanové číslo
Na základě hodnoty tzv. oktanového čísla se určuje
kvalita benzínu. Pro stanovení okatového čísla se jako
standard zvolil isooktan (rozvětvený uhlovodík
s osmi uhlíkovými atomy), kterému se přisoudilo
číslo 100, a heptan, jehož oktanové číslo je 0.
Vlastnosti zkoumaného benzínu se porovnávají ve
zkušebním motoru s vlastnosti směsí čistého
isooktanu a heptanu. Čím je oktanové číslo vyšší (je
blíže 100), tím je benzín kvalitnější a omezuje „klepání motoru“.
- 24 -
isooktan
oktanové číslo: 100
Obrázek [12 ]
CH3-CH2-CH2-CH2-CH2-CH2-CH3
heptan
oktanové číslo: 0
Obrázek [12 ]
OTÁZKY A ÚKOLY:
1. Charakterizujte alkany.
2. Pomocí plastelíny a zápalek sestavte modely molekul methanu, ethanu, propanu a butanu.
Pomohou vám modely v učebnici.
3. Které alkany jsou za normálních podmínek plynné, kapalné a pevné?
4. Co je substituce?
5. Proč se zemní plyn odorifikuje? Můžete se jím otrávit?
6. Co je propanbutanová směs a kde se používá?
7. Vysvětlete pojem oktanové číslo.
- 25 -
3.2.2 ALKENY
C=C-H jsou uhlovodíky, v jejichž molekulách se vyskytuje jedna dvojná vazba.
Této reakce se mj. využívá k důkazu násobných vazeb (dvojné nebo trojné) v organických
molekulách. Bromová voda je totiž, v závislosti na koncentraci, žlutá až hnědá a při reakci
s ethenem dojde k odbarvení roztoku, protože se brom naváže (naaduje) na ethen.
- 26 -
Adice bromu na ethylen. Ethylen zavádíme pomocí skleněné trubičky do zkumavky s 5 ml
bromové vody.
Hoření ethylenu. Ethylen vznikající při reakci zapálíme u ústí odvodné trubice pomocí hořící
špejle. Při zapalování si NASAĎTE OCHRANNÝ ŠTÍT!
POZOROVÁNÍ A ZÁVĚR: Bromová voda se odbarvuje a adicí bromu vzniká dibromethan.
Ethylen hoří svítivým plamenem.
Obrázek [12 ]
V předcházejícím pokusu jsme připravovali ethen z polyethylenu. Nyní si popíšeme, jak lze
připravit polyethylen z ethenu. Při vysoké teplotě a tlaku s použitím vhodného katalyzátoru je
možné alkeny polymerovat. Polymerace je reakce, kdy se tisíce jednotlivých molekul
alkenu vzájemně spojují (štěpením dvojných vazeb) a vznikají polymery. Z ethenu (též
ethylenu) vzniká polyethen (známější jako polyethylen, PE):
- 27 -
OTÁZKY A ÚKOLY:
1. Pokuste se podobně napsat polymerační reakci na dalším zástupci alkenů – propenu.
Obdržíte polypropylen (PP), využívaný především textilním průmyslem jako surovinu.
Polypropylen je po bavlně a polyesteru (PES) co do množství světové produkce třetí
nejdůležitější textilní surovinou.
Využití a zástupci
Alkeny se v přírodě vyskytují velice zřídka. Jsou však významnými výchozími látkami pro
přípravu mnohých organických sloučenin. Získávají se tepelným rozkladem některých složek
ropy a to dvěma způsoby:
1. krakováním, kdy dojde ke štěpení řetězce výchozího nasyceného uhlovodíku (alkanu)
na jeden nasycený uhlovodík (alkan) a jeden nenasycený uhlovodík (alken). Například
krakování butanu probíhá takto:
Eliminace jsou reakce, při kterých se z původní molekuly vyštípne malá molekula a vzniká
dvojná, resp. trojná vazba.
- 28 -
Ethen CH2=CH2 - je za normálních podmínek bezbarvý plyn nasládlé vůně
- ve směsi se vzduchem je výbušný
- nejvíce se spotřebovává k výrobě
polyethylenu (PE) a syntetického ethanolu
(lihu)
- používá se jako rostlinný hormon
Obrázek [13 ]
k dozrávání jižního ovoce ve skladech
Obrázek [4 ]
OTÁZKY A ÚKOLY:
1. Čím se liší alkeny od alkanů ve stavbě svých molekul?
2. Proč zařazujeme alkeny mezi nenasycené sloučeniny?
3. Jak můžete dokázat, že jsou alkeny nenasycené sloučeniny?
4. Jaké jsou rozdíly ve fyzikálních a chemických vlastnostech alkenů a alkanů?
5. Definujte pojem adice.
6. Co je to polymerace? Co se vyrábí z polyethylenu a polypropylenu?
7. Definujte pojmy dehydrogenace a krakování. Jaké jsou mezi nimi rozdíly? K čemu slouží?
8. Definujte pojem eliminace?
9. Jaký je rozdíl mezi eliminací a adicí?
- 29 -
gumu. Kromě síry se mohou přidávat i další přísady.
Například saze pro výrobu pneumatik nebo křída pro
výrobu hraček či rukavic.
- 30 -
V letních měsících se do kmenů stromů kaučukovníku
udělají šikmé zářezy a latex se chytá do malých
mističek. Pak se čistí a dále zpracovává. Z jednoho
stromu se získá cca 10 kg kaučuku ročně. Jeho
průmyslový význam je postupně vytlačován užíváním
kaučuku syntetického.
Obrázek [13 ]
OTÁZKY A ÚKOLY:
1. Napište reakční schéma polymerace isoprenu na přírodní kaučuk.
2. Charakterizujte alkadieny. Jaký je jejich význam?
- 31 -
3.2.3 ALKYNY
C≡C-H jsou uhlovodíky, v jejichž molekulách se vyskytuje jedna trojná vazba.
Chemické vlastnosti
Trojná vazba je příčinou mnohem větší chemické reaktivity ve srovnání s alkany a alkeny.
Typickou reakcí je, stejně jako u alkenů, adice. Probíhá ve dvou fázích nejprve se trojná
vazba změní na dvojnou a následně až na jednoduchou:
Postupnou adicí získáme nejprve dibromethen a pak tetrabromethan. (di- znamená 2 bromy,
tetra- 4 bromy v molekule).
- 32 -
Ethyn (acetylen) je významnou surovinou pro výrobu dalších organických látek, například
polyvinylchloridu (PVC) užívaný např. na instalatérské rozvody - trubky. Nejprve proběhne
adice chlorovodíku, HCl, na ethyn a pak následuje polymerace:
OTÁZKY A ÚKOLY:
1. Podobně se pokuste napsat reakční schéma adice kyanovodíku (HCN) na ethyn. Po
následné polymeraci získáte významnou syntetickou textilní surovinu polyakrylonitril
(PAN).
Stejně jako v anorganických kyselinách, mohou být atomy vodíku v acetylenu nahrazeny
(substituce) atomy kovu. Technologicky významný je acetylid (též karbid) vápenatý (CaC2),
který se vodou rozkládá na acetylen (ethyn) a hydroxid vápenatý Ca(OH)2:
Acetylid vápenatý se vyrábí tavením oxidu vápenatého (CaO) s koksem (uhlíkem, C) podle
rovnice:
CaO + 3 C → CaC2 + CO
Nyní si provedeme, nepatrně modifikovaný, pokus, který v rámci lumpáren „prováděla“ parta
kamarádů ze známé knihy Karla Poláčka Bylo nás pět: „...Bejval pravil, jestli víme, že když se tato
látka hasí vodou, tak se z ní vyvinuje plyn, který byv zapálen vydává jasné světlo.… ...Na poli leželo sněhu velice
moc a my jsme ten karbid zahrabali do sněhu, a když byl zahrabaný, tak jsme rozškrtli zápalku a chvilku drželi u
toho. Za chvilánku to začalo prudce syčet, pak to chytlo a hořelo jasným plamenem. Kdo by nevěděl, že je v tom
karbid, tak by si myslil, že hoří sníh, což by mu bylo divné. A my jsme šli od toho dál, a když jsme byli dál, tak
šlehaly plameny velice vysoko a bylo velké světlo a my jsme se z toho radovali....“
POKUS:
ÚKOL: Proveďte rozklad acetylidu vápenatého vodou na acetylen (ethyn) a hydroxid
vápenatý Ca(OH)2.
- 33 -
POSTUP: Provádějte v digestoři! Do suché zkumavky s bočním odvodem, upevněné svisle do
stojanu, dáme 3 - 4 g acetylidu vápenatého a pevně uzavřeme zátkou se zasunutou dělící
nálevkou s vodou. Vodu po kapkách přidáváme ke karbidu. Se vznikajícím acetylenem
provedeme bromaci a zapálíme vznikající ethyn.
Adice bromu. Do zkumavky dáme 5 ml bromové vody a zavádíme acetylen.
Hoření acetylenu. Vznikající acetylen zapálíme u ústí odvodné trubice, na konci zúžené,
pomocí hořící špejle. Při zapalování si NASAĎTE OCHRANNÝ ŠTÍT!
POZOROVÁNÍ A ZÁVĚR: Bromová voda se odbarvuje. Postupnou adicí bromu vzniká
nejprve dibromethen a poté tetrabromethan. Acetylen hoří svítivým plamenem za vzniku
velkého množství sazí.
OTÁZKY A ÚKOLY:
1. Charakterizujte alkyny.
2. Kdo má k sobě blíže: alkyn s alkenem nebo alken s alkanem? Vysvětlete proč.
3. Jaké je typická reakce alkynů?
4. Acetylid vápenatý se používá i do hornických „karbidových“ lamp. Jaký je princip svícení
v těchto lampách? Zjistěte v literatuře nebo na internetu: V kterých dolech se takové lampy
ještě používají a proč?
- 34 -
3.2.4 AROMATICKÉ UHLOVODÍKY - ARENY
- jsou uhlovodíky odvozené od základního představitele BENZENU
Obrázek [18 ]
Fyzikální vlastnosti
Areny s jedním benzenovým jádrem jsou většinou kapalné látky charakteristického
zápachu (odtud původní označení aromatické sloučeniny). Jsou hořlavé (hoří čadivým
- 35 -
plamenem, vzniká velké množství sazí) a ve vodě nerozpustné. Aromatické sloučeniny s více
benzenovými jádry jsou za normálních podmínek látky tuhé.
Chemické vlastnosti
Typickou reakcí je substituce – nahrazení jednoho nebo více atomů vodíku v molekule
jiným atomem nebo skupinou atomů, například výměna H za Br:
POKUS:
ÚKOL: Proveďte pokus dle následujícího postupu.
POSTUP: Do zkumavky s 2 ml bromové vody přidáme 2 ml toluenu. Směs protřepeme,
přidáme na špičku nože železných pilin (katalyzátor) a mírně zahřejeme.
POZOROVÁNÍ A ZÁVĚR: Dojde k odbarvení bromové vody. Vzniká bromtoluen a
bromovodík, který se projevuje šuměním. Delším zahříváním se roztok začne kalit vznikajícím
tribromtoluenem.
OTÁZKY A ÚKOLY:
1. Napište vzorec tribromtoluenu – pozor je symetrický.
Využití a zástupci
- 36 -
Benzen Toulen Styren
POZOR!
Toluen bývá zneužívaný, především mladými narkomany „čichači“, jako droga. Při
vdechování vyvolává euforii, spánek s barevnými fantastickými sny, který může skončit vlivem
ztráty vědomí udušením. Kromě otravy udušením způsobuje řadu srdečních a duševních
poruch. Při jeho užívání dochází velice rychle k trvalým fyzickým poškozením mozku a
dalších vnitřních orgánů, zejména jater. Zdravotní poškození mají trvalé následky a obvykle
končí smrtí. Toluen je jako droga oblíben, a proto v České republice již není volně dostupný,
pouze na živnostenský list.
- 37 -
Naftalen Benzopyren
POKUS:
ÚKOL: Proveďte sublimaci naftalenu.
POSTUP: Do vyšší kádinky upevněné do stojanu na síťce nasypeme asi 1 tabletku proti
molům obsahujícího naftalen. Doprostřed postavíme větvičku a kádinku překryjeme
hodinovým sklíčkem, na které položíme kousky ledu. Kádinku zahříváme velice mírným
plamenem.
POZOROVÁNÍ A ZÁVĚR:
Naftalen sublimuje, jeho
páry kondenzují na
větvičkách a na hodinovém
sklíčku v podobě krásných
bílých vloček.
- 38 -
3.3 LABORATORNÍ PRÁCE
LABORATORNÍ PRÁCE Č. 1: PŘÍPRAVA ETHENU (ETHYLENU) DEPOLYMERACÍ
POLYETHYLENU (PE) [9 ]
Teorie:
Ethen (ethylen) je bezbarvý hořlavý plyn nasládlé vůně. Se vzduchem tvoří výbušnou
směs. Používá se k výrobě polyethylenu. Polyethylen (PE) je termoplast, který vzniká
polymerací ethenu. Je pevný, odolný vůči vodě, chemikáliím i mrazu. Jeho zahříváním
se plynný ethen uvolňuje. Jímáním ethenu do bromové vody dochází k jejímu
odbarvení, čímž je dokázána přítomnost násobné vazby, protože dochází k adici
(bromaci).
Úkol:
Připravte ethen (ethylen) depolymerací polyetylenu (PE).
Pomůcky a laboratorní sklo:
Stojan, svorka dvojitá křížová, držák (větší), 2 ks zkumavka, gumová zátka, skleněná
zaváděcí trubice, odměrný válec (25 cm3), kahan, zápalky.
Chemikálie:
Bromová voda, polyethylenová (PE) hadička.
Bezpečnost práce:
Ethen (etylen, C2H4) je extrémně hořlavý. Musí se uchovávat mimo dosah zdrojů
zapálení – zákaz kouření. Při vysokých koncentracích může způsobit až udušení.
V nízkých koncentracích má narkotický vliv, způsobuje závratě, bolest hlavy,
nevolnost a sníženou koordinaci. Musí být zajištěno důkladné větrání skladovacích a
pracovních prostor, proto pracujeme v digestoři.
Bromová voda je bromem nasycená voda. Brom je vysoce toxický při vdechování.
Způsobuje těžké poleptání dýchacích sliznic. Je vysoce toxický pro vodní organismy.
Uchovávejte obal těsně uzavřený, na dobře větraném místě. Při zasažení očí okamžitě
důkladně vypláchněte vodou a vyhledejte lékařskou pomoc. V případě úrazu nebo
necítíte-li se dobře, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Chemické rovnice:
[CH2 – CH2]n → n CH2=CH2
CH2=CH2 + Br2 → Br–CH2–CH2– Br
Pracovní postup:
- 39 -
1) Pracujeme v digestoři!!!
Aparatura:
kousky
PE-hadičky
bromová
voda
ethen
(ethylen)
- 40 -
Pozorování a závěr:
Zahříváním polyethylenu dochází k uvolnění určitého množství plynného ethenu
(ethylenu). Jeho jímáním do bromové vody dojde k jejímu pozvolnému odbarvení, což
je důkazem přítomnosti násobné vazby. Dochází tedy k bromaci (adici).
Otázky a odpovědi k pokusu:
1) Vysvětlete pojmy polymerace, monomer, polymer, termoplast.
Monomer – nízkomolekulární látka, kterou lze polyreakcí přeměnit na polymer
(obecně jakákoliv makromolekulární látka), polymerace – reakce, při níž
z monomeru vzniká polymer, termoplast – materiál, jehož podstatu tvoří
syntetické makromolekulární látky, zahříváním měkne, stává se plastický a lze
ho snadno tvarovat.
2) K čemu se využívá polyethylen? Výroba lahví, sáčků (mikroten), fólií,
textilních vláken.
3) Proč je polyethylen vhodný pro balení potravin? Polyethylen je vhodný
pro balení potravin, protože propouští kyslík a oxid uhličitý, ale nepropouští
vodu. Proto potrava nevysychá.
4) Jak se získává ethen (ethylen)? Získává se při zpracování ropy.
5) Vyjmenujte alespoň pět různých plastů a uveďte jejich zkratky.
Polyvinylchlorid (PVC), polystyren (PS), polypropylen (PP),
polytetrafluorethylen (PTFE), polyakrylonitril (PAN).
6) Zdůvodněte, proč došlo k odbarvení bromové vody? Protože proběhla
bromace (adice) ethenu. Zanikla tak dvojná vazba a vznikl 1,2-dibromethan.
- 41 -
LABORATORNÍ PRÁCE Č. 2: PŘÍPRAVA ETHYNU (ACETYLENU) [9 ]
Teorie:
Ethyn (acetylen) je v čistém stavu bezbarvý plyn, bez zápachu a ve směsi se vzduchem
je po zapálení výbušný. Ethyn se připravuje reakcí karbidu (acetylidu) vápenatého
s vodou. Reakce s bromovou vodou se tedy využívá k indikaci přítomnosti násobné
vazby, neboť dojde k jejímu odbarvení.
Úkol:
Připravte ethyn (acetylen) dle pracovního postupu.
Pomůcky a laboratorní sklo:
Odsávací baňka, dělicí nálevka, zkumavka s bočním vývodem, skleněná zaváděcí
trubice, hořáková trubice, 2 ks gumová hadice, 2 ks gumová zátka, 2 ks stojan,
trojnožka, keramická síťka, držák na chladič (střední), držák (větší), 2 ks svorka dvojitá
křížová, odměrný válec (25 cm3), zápalky, porcelánový střep, laboratorní kleště.
Chemikálie:
Drcený karbid (acetylid) vápenatý, bromová voda, destilovaná voda.
Bezpečnost práce:
Karbid (acetylid) vápenatý (CaC2) nemá na lidský organismus škodlivé účinky, ale
při styku s vlhkou pokožkou se přeměňuje na hydroxid vápenatý, který má mírné
leptavé účinky, následně tedy dochází k úbytku vlhkosti a tedy vysušení pokožky,
proto se nedoporučuje přicházet s ním do přímého styku.
Bromová voda je bromem nasycená voda. Brom je vysoce toxický při vdechování.
Způsobuje těžké poleptání dýchacích sliznic. Je vysoce toxický pro vodní organismy.
Uchovávejte obal těsně uzavřený, na dobře větraném místě. Při zasažení očí okamžitě
důkladně vypláchněte vodou a vyhledejte lékařskou pomoc. V případě úrazu nebo
necítíte-li se dobře, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Chemické rovnice:
Vznik: CaC2 + 2 H2O → C2H2 + Ca(OH)2
Bromace: CH CH + Br2 → CHBr = CHBr + Br2 → CHBr2 − CHBr2
Hoření: 2 C2H2 + 2 O2 → CO2 + 2 H2O + 3 C
- 42 -
Pracovní postup:
- 43 -
Pozorování a závěr:
Reakcí karbidu (acetylidu) vápenatého s vodou dochází k bouřlivé reakci za vzniku
plynného ethynu (acetylenu), který odvádíme do bromové vody. Ta je odbarvena, čímž
je dokázána přítomnost násobné vazby, protože dochází k adici (bromaci). Ethyn hoří
žlutooranžovým plamenem za vzniku sazí, jejichž vznik je dokázán zachycením sazí
na porcelánovém střepu.
Otázky a odpovědi k pokusu:
1) Co je nápadného při hoření ethynu? Ethyn hoří žlutooranžovým plamenem a
přitom vzniká poměrně velké množství sazí.
2) Společně s kterým plynem lze ethyn využít ke sváření a řezání kovů?
Společně s kyslíkem (O2).
3) Proč se ethyn nesmí uchovávat v měděných nádobách? Protože ethyn
reaguje s mědí za vzniku acetylidu měďnatého, který je výbušný.
4) Na kterých vazbách probíhají reakce u alkynů? Na vazbách .
- 44 -
LABORATORNÍ PRÁCE Č. 3: HOŘENÍ UHLOVODÍKŮ (CYKLOHEXAN, NAFTALEN,
HEXAN) [9 ]
Teorie:
Cyklohexan (C6H12) je vysoce hořlavý a dráždí kůži. Vysoce toxický pro vodní
organizmy, může vyvolat dlouhodobé nepříznivé účinky ve vodním prostředí. Zdraví
škodlivý: při požití může vyvolat poškození plic. Vdechování par může způsobit
ospalost a závratě. Uchovávejte obal na dobře větraném místě. Zabraňte uvolnění do
životního prostředí! V případě nehody při vdechnutí přeneste postiženého na čerstvý
vzduch a ponechejte jej v klidu.
Naftalen (C10H8) je při požití zdraví škodlivý. Vysoce toxický pro vodní organismy,
může vyvolat dlouhodobé nepříznivé účinky ve vodním prostředí. Zabraňte uvolnění
do životního prostředí!
Hexan (C6H14) je vysoce hořlavý a dráždí kůži. Zdraví škodlivý: nebezpečí vážného
poškození zdraví při dlouhodobé expozici vdechováním. Toxický pro vodní organismy,
může vyvolat dlouhodobé nepříznivé účinky ve vodním prostředí. Možné nebezpečí
poškození reprodukčních schopností. Zdraví škodlivý: při požití může vyvolat
- 45 -
poškození plic. Páry mohou způsobit ospalost a závratě. Uchovávejte obal na dobře
větraném místě. Uchovávejte mimo dosah zdrojů zapálení - zákaz kouření. Zabraňte
uvolnění do životního prostředí!
Chemické rovnice:
Hoření cyklohexanu: C6H12 + 6 O2 → 3 C + 3 CO2 + 6 H2O
Hoření naftalenu: C10H8 + 10 O2 → 5 C + 5 CO2 + 10 H2O
Hoření hexanu: C6H14 + 6 O2 → 3 C + 3 CO2 + 6 H2O
Pracovní postup:
1) Pracujeme v digestoři!!!
- 46 -
Pozorování a závěr:
Hořením uhlovodíků za dostatečného přístupu vzduchu se uvolňuje určitě množství
sazí. Toto množství závisí na typu uhlovodíku a na počtu uhlíkových atomů v
molekule.
Cyklohexan je 6-ti uhlíkatý, cyklický, nasycený uhlovodík, který hoří úzkým, světle
oranžovožlutým plamenem, bez výrazného vzniku sazí.
Naftalen je 10-ti uhlíkatý aromatický uhlovodík, který hoří svítivým, čadivým
plamenem.
Hexan je acyklický, nasycený 6-ti uhlíkatý uhlovodík, který hoří výraznějším sytě
oranžovožlutým plamenem bez výrazného vzniku sazí.
Množství vznikajících sazí tedy vzrůstá s počtem uhlíkových atomů v molekule
uhlovodíku.
Otázky a odpovědi k pokusu:
1) Z jaké přírodní suroviny se získává cyklohexan? Cyklohexan se získává z ropy.
2) Která skupina uhlovodíků se vyskytuje v černouhelném dehtu? Areny.
3) Jaké jsou vazby mezi jednotlivými atomy v molekule aromatických
uhlovodíků? Nejsou ani jednoduché, ani dvojné, protože π-elektrony jsou
delokalizovány, tzn. rovnoměrně rozloženy po celém řetězci.
4) K čemu se dříve používal naftalen a z jakého důvodu se již nepoužívá? Dříve se
využíval proti molům v podobě pevným kuliček (naftalínu). V současné době se již
příliš nepoužívá, protože je toxickou látkou se slabě narkotickými účinky.
5) Jaké je praktické využití alkanů? Největší množství alkanů a jejich směsí se
používá jako pohonných látek, paliv a mazadel.
- 47 -
LABORATORNÍ PRÁCE Č. 4: PROPANBUTAN [9 ]
Teorie:
- 48 -
plynného stavu, tvoří se velké množství chladné mlhy. Plyn i mlha jsou těžší než
vzduch a šíří se daleko do okolí, tvoří se vzduchem výbušnou směs. Uvolněný plyn
může vytěsnit vzduch z místnosti a může dojít k zadušení. Při hoření vzniká oxid
uhličitý a uhelnatý. Působením ohně může dojít k explozi tlakové nádoby.
Nádobka s plynem musí být vždy v dostatečné vzdálenosti od svíčky (alespoň několik
desítek centimetrů)! V případě výbuchu nádobky s plynem by mohlo dojít k
závažnému požáru. Proto na toto pravidlo nikdy nezapomínejte! Při zapalování plynu v
kádince držte špejli před sebou, nenaklánějte se nad kádinku (plamen vyletí nahoru)!
Vhodná hasiva: střední pěna, hasicí prášky, vodní mlha, tříštěné vodní proudy, oxid
uhličitý.
Chemické rovnice:
Hoření propanu: C3H8 + 5 O2 → 3 CO2 + 4 H2O
Hoření butanu: 2 C4H10 + 13 O2 → 8 CO2 + 10 H2O
Pracovní postup:
2) Správně uchopíme tlakovou nádobku (poloha nádobky podle toho, zda chceme
odebírat kapalnou nebo plynnou směs).
- 49 -
vzdálenosti od otevřeného ohně.
3) Do kádinky napustíme asi 3 cm3 kapalné směsi PB, která se rychle vypařuje.
2) Pomocí skleněné stříkačky (100 cm3) nasajeme do vnitřní plastové lahve vodu až po
ústí.
- 50 -
Aparatura:
PB směs
voda
- 51 -
Obr. 3: Změna objemu při vypařování kapalné PB směsi
Pozorování a závěr:
Po přelití plynné PB směsi z jedné kádinky do druhé a odtud do šikmého žlabu, pod
kterým hořela svíčka, došlo k vzplanutí, přičemž plamen se šířil směrem od zdroje
plamene (od svíčky) korytem vzhůru až do kádinky, kde PB směs dohořívala. Lze tak
tedy dokázat, že hustota plynné PB směsi je větší než hustota vzduchu a tak při
přelévání z jedné kádinky do druhé a odtud do šikmého žlabu nedochází k úniku do
vyšších vrstev.
- 52 -
Zjištění teploty varu kapalné PB směsi
Vložením teploměru do kapalné PB směsi ve zkumavce byla měřena teplota varu, která
se pohybuje mezi hodnotami – 42,1 °C (propan) a – 0,5 °C (butan) v závislosti na
složení. V náplních do zapalovačů, které jsou v tomto pokusu využity, převažuje butan,
takže teplota varu směsi by se měla pohybovat okolo
–10 °C. Obsah butanu je v takovém případě asi 76 % a propanu 24 %.
- 53 -
4 ZÁVĚR
Počáteční úvahy napsat bakalářskou práci na dané téma byly ovlivněny mojí praxí na
základní škole. Na náslechu hodin chemie jsem si uvědomila, že se vůbec nic na chodu
vyučovacích hodin nezměnilo. Paní učitelka byla, přes dlouholetou praxi – snad ne právě
proto, netečná. Nereflektovala, zda žáci v hodinách zvládnou provést zápis do sešitu a vůbec
ji ani nezajímalo, že nestihli zaznamenat vzorec do sešitu. Nebrala ani ohledy na specifické
poruchy učení žáků ve třídách. Proto jsem si vybrala toto téma, abych ulehčila práci jak
učitelům, tak i žákům.
Bakalářskou práci tvoří tři kapitoly a čtyři podkapitoly. Na začátku tohoto studijního
materiálu jsem zmínila něco málo z historie a také jsem připomněla základní pojmy, jakými
jsou prvek uhlík, organické sloučeniny, bezpečnost práce, vazby v chemických sloučeninách,
elektronegativita, typy vzorců organických sloučenin, isomerie a další. Velkou pozornost jsem
věnovala také uhlovodíkům a tvorbě jejich vzorců. Dále jsem se podrobněji zabývala
jednotlivými skupinami uhlovodíků, jako jsou alkany, alkeny, alkyny a aromatické sloučeniny.
Každá tato skupina uhlovodíků byla rozpracována do jednotlivých podkapitol, kde najdeme
jejich výskyt, chemické vlastnosti, přípravu, výrobu a použití. Podařilo se mi jednotlivé
podkapitoly doplnit obrázky, fotografiemi, vzorci, reakcemi, tabulkami, otázkami a úkoly
sloužícími k zopakování daného tématu a popisy pokusů. V závěru práce jsou detailně
prezentovány laboratorní práce. Na konci předložené bakalářské práce neuvádím výsledky
k jednotlivým úkolům a cvičením, aby si žáci zvykli na komunikaci a pomoc mezi sebou či na
komunikaci a pomoc mezi nimi a učitelem.
V konečné fázi psaní bakalářské práce jsem upravovala text, odstraňovala chyby,
vkládala fotografie a tvořila vzorce chemických látek a sloučenin v programu s názvem
ChemSketch. Tyto úpravy byly časově náročné.
- 54 -
Bakalářská práce bude vložena do informačního systému Masarykovy univerzity, kde
bude dostupná studentům, kteří ji mohou využít k zopakování znalostí z organické chemie.
Byla bych velice ráda, kdyby má práce posloužila i učitelům a žákům na základních školách a
nižších ročnících víceletých gymnázií.
- 55 -
5 POUŽITÉ INFORMAČNÍ ZDROJE
[1] BENEŠ, Pavel; PUMPR, Václav; BANÝR, Jiří. Základy chemie 2: pro 2. stupeň
základní školy, nižší ročníky víceletých gymnázií a střední školy. Vydání první. Praha:
Fortuna, 1995. 96 s. ISBN 80-7168-205-4.
[2] BENEŠ, Pavel; PUMPR, Václav. Chemie: pro základní a občanskou školu. Vydání 1.
Praha: Kvarta, 1996. 192 s. ISBN 80-8570-62-9.
[3] BENEŠOVÁ, Marika; SATRAPOVÁ, Hana. Odmaturuj z chemie. Vydání první. Brno:
Didaktis spol. s. r. o., 2002. 208 s. ISBN 80-86285-56-1.
[4] Bio-life.cz: zdravá výživa [online]. Poslední revize 16. 1. 2009 [cit. 13. 07. 2010].
Banány u nás. Dostupné z WWW:
<http://www.google.cz/imgres?imgurl=http://peteswaile.files.wordpress.com/2008/01/b
ananas21.jpg&imgrefurl=http://www.bio-life.cz/clanky/zdrava-vyziva/banany-u-
nas.html&h=313&w=384&sz=93&tbnid=6P_OWjv7xMHYnM:&tbnh=100&tbnw=123
&prev=/images%3Fq%3Dban%25C3%25A1ny&hl=cs&usg=__kgBSJPhnDUuQ7hTIv
UPy8NelREU=&sa=X&ei=Xs88TJ61FN6fOJLbwK4P&ved=0CCYQ9QEwAw>.
[5] LOS, Petr; KLEČKOVÁ, Marta; HEJSKOVÁ, Jiřina. Chemie se nebojíme: 2. díl
chemie pro ZŠ. 1. vydání - dotisk. Praha: Scientia, spol. s.r.o., 1997. 90 s. ISBN 80-
7183-027-5.
[6] PAUKOVÁ, Marie; HÁJEK, Bohumil; OTČENÁŠEK, Ladislav. Chemie: pro 9. ročník
základních devítiletých škol. Praha: SPN, 1963. 164 s. ISBN 15-089-63.
[7] PEČOVÁ, Danuše; KARGER, Ivo; PEČ, Pavel. Chemie II: pro 9. ročník základní školy
a nižší ročníky víceletých gymnázií. Olomouc: Prodos, 1999. 72 s. ISBN 80-7230-036-9.
[8] PEČOVÁ, Danuše; KARGER, Ivo; PEČ, Pavel. Chemie II: pro 9. ročník základní školy
a nižší ročníky víceletých gymnázií, pracovní sešit s komentářem pro učitele. Olomouc:
Prodos, 1999. 40 s. ISBN 80-7230-030-X.
[9] PLUCKOVÁ, Irena. Soukromé zdroje.
[10] RŮŽIČKOVÁ, Květoslava; KOTLÍK, Bohumír. Chemie v kostce pro SŠ. 1. vydání.
Praha: Fragment, 2009. 220 s. ISBN 978-80-253-0599-7.
[11] SEIFER, Marek. Chemická kuchařka pro děti. Brno, 2010. Diplomová práce.
Masarykova univerzita, Fakulta pedagogická, Katedra chemie.
[12] SEIFER, Marek. Soukromé zdroje.
[13] ŠIBOR, Jiří. Soukromé zdroje.
- 56 -
[14] ŠRAMKO, Tibor, et al. Chemie 8: pro 8. ročník základní školy. 6., přepracované
vydání. Praha: SPN, 1991. 176 s. ISBN 80-04-25106-4.
[15] Šumava: originální produkt [online]. Poslední revize 2006 [cit. 13. 07. 2010].
Certifikované výrobky: svíčky ze včelího vosku. Dostupné z WWW:
<http://www.domaci-vyrobky.cz/vyrobce/sumava/62/svicky-ze-vceliho-vosku>.
[16] VACÍK, Jiří, et al. Přehled středoškolské chemie. Praha: SPN, 1999. 368 s. ISBN 80-
7235-108-7.
[17] Wikipedie: otevřená encyklopedie [online]. Poslední revize 26. 11. 2009 [cit. 13. 07.
2010]. Saze. Dostupné z WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/Saze>.
[18] Wikipedie: otevřená encyklopedie [online]. Poslední revize 28. 2. 2010 [cit. 15. 4.
2010]. The Golden Book of Chemistry Experiments. Dostupné z WWW:
<http://en.wikipedia.org/wiki/The_Golden_Book_of_Chemistry_Experiments>.
[19] Wikipedie: otevřená encyklopedie [online]. Poslední revize 17. 3. 2010 [cit. 19. 07.
2010]. Friedrich Wöhler. Dostupné z WWW:
<http://cs.wikipedia.org/wiki/Friedrich_Woehler>.
[20] Wikipedie: otevřená encyklopedie [online]. Poslední revize 6. 6. 2010 [cit. 13. 07.
2010]. Sacharóza. Dostupné z WWW:
<http://cs.wikipedia.org/wiki/Sachar%C3%B3za>.
[21] Wikipedie: otevřená encyklopedie [online]. Poslední revize 3. 7. 2010 [cit. 13. 07.
2010]. NaCl. Dostupné z WWW:
<http://cs.wikipedia.org/wiki/Chlorid_sodn%C3%BD>.
[22] WMD online DROGERIE: parfémy, kosmetika, drogerie [online]. Poslední revize
neuvedeno [cit. 13. 7. 2010]. Čisticí, úklidové prostředky/čističe na koberce, na skvrny.
Dostupné z WWW: <http://www.vmd-drogerie.cz/vmd-dorg/eshop/13-1-CISTICI-
UKLIDOVE-PROSTREDKY/316-2-CISTICE-NA-KOBERCE-NA-SKVRNY/5/5722-
Benzinovy-cistic-180ml>.
- 57 -
6 RESUMÉ
Bakalářská práce zpracovává studijní materiál pro výuku části organické chemie, která se
zabývá uhlovodíky. Vybrané materiály jsou vhodné pro žáky devátých tříd základních škol a
odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Zahrnují tato témata: organická chemie,
uhlovodíky, alkany, alkeny, alkyny a aromatické uhlovodíky. Témata jsou doplněna obrázky,
fotografiemi, vzorci, schématy, popisy pokusů, otázkami a domácími úkoly.
Klíčová slova:
Organická chemie, výuka, uhlovodíky, alkany, alkeny, alkyny, aromatické uhlovodíky.
- 58 -
7 SUMMARY
The bachelor thesis prepares study materials for teaching the part of organic chemistry dealing
with Hydrocarbons. Chosen materials are suitable for nineth grade pupils of elementary
schools and students of correspondinggrades of six or eight-years grammar schools. They
cover following topics: organic chemistry, hydrocarbons, alkans, alkens, alkynes and aromatic
hydrocarbons. Topics are completed with pictures, photographs, formulas, diagrams, schemes,
experiment descriptions, comprehension questions and homework tasks.
Keywords:
Organic Chemistry, Education, Hydrocarbons, Alkans, Alkens, Alkynes, Aromatic
Hydrocarbons.
- 59 -