Professional Documents
Culture Documents
The smaller base of trapezium is __ cm and the distance between the two
parallel side is 16 cm. If the perimeter of the rectangle is 64 cm and the length of
the rectangle is 18 cm and the bigger parallel side of the trapezium is 4 cm more
than the breadth of the rectangle. Sum of the area of the rectangle and
trapezium is __ cm2. What are possible values come in the blanks.
(A) 12 cm, 494 cm2 (B) 20 cm, 555 cm2
(C) 17 cm, 532 cm2 (D) 26 cm, 604 cm2
ट्रे पेज़ियम का छोटा आधार __ सेमी है और दो समाांतर भुजाओां के बीच की दरू ी 16 सेमी है ।
यदद आयत का पररमाप 64 सेमी है और आयत की लांबाई 18 सेमी है और समलांब की बडी
समानाांतर भज
ु ा आयत की चौडाई से 4 सेमी अधधक है । आयत और ट्रे पेज़ियम के क्षेत्रफल
का योग __ सेमी2 है । सांभावित मान क्या हैं जो ररक्त स्थान में आते हैं।
(ए) 12 सेमी, 494 सेमी 2 (बी) 20 सेमी, 555 सेमी 2
(सी) 17 सेमी, 532 सेमी 2 (डी) 26 सेमी, 604 सेमी 2
(A) Only A and B (B) Only A (C) All A, B, C and D
(D) Only C & D (E) None of these
2. Ayush bought a table and a chair for Rs. __ and Rs. 1500 respectively. He
marked the table 20% above the cost price and the chair 25% above the cost
price and allowed a discount of Rs. 125 on the chair. He sold the table for Rs. __
and the profit earned on the table is equal to the profit earned on the chair.
Which of the following option satisfies the two blanks in the question?
आयुष ने क्रमशः __ रुपये और 1500 रुपये में एक मेज और एक कुसी खरीदी। उसने मेज
पर लागत मूल्य से 20% अधधक और कुसी पर लागत मूल्य से 25% अधधक अांककत ककया
और कुसी पर 125 रुपये की छूट दी। उसने टे बल को __ रुपये में बेचा और टे बल पर अजजित
लाभ कुसी पर अजजित लाभ के बराबर है । ननम्नललखखत में से कौन सा विकल्प प्रश्न में दो
ररक्त स्थान को सांतुष्ट करता है ?
3. The average of 5 two – digit numbers is 34. X and Y are two of the five
numbers. If the digits of each of X and Y are interchanged, then the average of
the five numbers will be 14.2. Instead of this, if the other numbers are
multiplied by – 1, then the average of five numbers will be 10. Find the sum of
the tens digits of X and Y.
4. Mr. A wins Rs. 1, 50, 000 of which 25% he deposits in a bank and gets
compound interest annually on it for 2 years while he participates in a business
with Mr. B with an investment of Rs. 2500 less than the remaining amount.
After 8 months, Mr. B withdraws Rs. 10, 000. After one more month Mr. A
withdraws Rs. 10, 000 from his investment. After one year the profit share of
Mr. A is Rs. 33, 750 which is 45/22 times of the interest received from the bank.
Find the amount invested by Mr. B, if the total profit received from the business
is Rs. 56, 250. Also find the rate of interest given by the bank.
Mr. A 1, 50, 000 रुपये जीतता है , जजसमें से 25% िह एक बैंक में जमा करता है और 2 साल
के ललए सालाना चक्रिद्
ृ धध ब्याज प्राप्त करता है , जबकक िह Mr. B के साथ रुपये के ननिेश
के साथ एक व्यिसाय में भाग लेता है । शेष रालश से 2500 कम। 8 महीने के बाद, Mr. B
रुपये ननकालता है । 10, 000। एक और महीने के बाद Mr. A रुपये ननकालता है । उनके
ननिेश से 10, 000। एक िषि के बाद Mr. A का लाभ दहस्सा रुपये है । 33, 750 जो बैंक से
प्राप्त ब्याज का 45/22 गुना है । Mr. B द्िारा ननिेश की गई रालश ज्ञात करें , यदद व्यापार से
प्राप्त कुल लाभ रुपये है । 56, 250. बैंक द्िारा दी जाने िाली ब्याज की दर भी ज्ञात कीजजए।
(A) Rs. 70000, 15% (B) Rs. 60000, 20% (C) Rs. 75000, 15%
यदद स्कूल P, Q और R के छात्रों का औसत िजन 24.5 ककलोग्राम है और स्कूल P में औसत
िजन 20 ककलोग्राम के 70 छात्र हैं, तो स्कूल Q में (a + 16) औसत िजन 25 ककलोग्राम के
छात्र हैं और स्कूल R में (a) – 14) औसत िजन 30 ककग्रा के छात्र, तो स्कूल P, Q और R में
लमलाकर छात्रों की कुल सांख्या ककतनी है ?
(A) 150 (B) 300 (C) 250 (D) 200 (E) None of these
6. A started playing a game. In the first round he tripled his amount and he gave
away Rs. y to B . In the second round he doubled the amount with him and gave
away an amount 3y to B. In the third round he quadrupled the amount with him
and gave away an amount 2y to B and was finally left with Rs. 40. If he gave
away a total of Rs. 480 to B, then what was the money that he started with?
1. Ans. (D)
Breadth of Rectangle = 64/2 – 18 = 32 – 18 = 14 cm
Only C & D
2. Ans. (C)
CP of Table = x Rs. , CP of chair = 1500 Rs.
MP of Table = 1.2x Rs. , MP of Chair = 1.25 × 1500 = 1875 Rs.
SP of Chair = 1875 – 125 = 1750 Rs. , Profit = 1750 – 1500 = 250 Rs.
SP of Table = x + 250 Rs.
x = 1000, SP of Table = 1000 + 250 = 1250 Rs.
x = 1600, SP of Table = 1600 + 250 = 1850 Rs.
Only B & D
3. Ans. (D)
X = 10a + b, Y = 10c + d, Sum of other 3 numbers = Z
X + Y + Z = 34 × 5 = 170
X + Y – Z = 10 × 5 = 50
X + Y = (170 + 50)/2 = 110, Z = 170 – 110 = 60
(10a + b) + (10c + d) = 110
(b + d) = 110 – 10(a + c)
(10b + a) + (10d + c) + Z = 5 × 14.2
(10b + a) + (10d + c) + 60 = 71
(10b + a) + (10d + c) = 11
10(b + d) + (a + c) = 11
10[110 – 10(a + c)] + (a + c) = 11
1100 – 100(a + c) + (a + c) = 11
99(a + c) = 1089
(a + c) = 11 = Sum of tens digit
4. Ans. (B)
Initial investment of A = 150000 × 0.75 – 2500 = 112500 – 2500 = 110000
Rs.
Investment of A = 110000 × 12 – 100000 × 3 = 1020000 Rs.
Profit Ratio, A : B = 33750 : (56250 – 33750) = 33750 : 22500 = 3/2
Investment of B = 1020000 × 2/3 = 680000
Initial investment of B = x Rs.
x × 12 – 10000 × 4 = 680000
x × 12 = 680000 + 40000 = 720000
x = 60000 Rs.
Amount deposit in bank by Mr. A = 150000 × 0.25 = 37500 Rs.
Interest received = 33750 × 22/45 = 37500 × ((1 + r/100)2 – 1)
16500/37500 = (1 + r/100)2 – 1
0.44 + 1 = (1 + r/100)2 = 1.44
1 + r/100 = 1.2
r = 20%
5. Ans. (D)
(70 + a + 16 + a – 14) × 24.5 = 70 × 20 + (a + 16) × 25 + (a – 14) × 30
(2a + 72) × 24.5 = 1400 + 25a + 400 + 30a – 420
49a + 1764 = 1380 + 55a
6a = 384
a = 64
Total students in all 3 schools = 2 × 64 + 72 = 128 + 72 = 200
6. Ans. (B)
Money given to B = y + 3y + 2y = 480
6y = 480
y = 80 Rs.
After 3rd round he had = 40 + 2 × 80 = 200 Rs.
Before 3rd round he had = 200/4 = 50 Rs.
After 2nd round he had = 50 + 3 × 80 = 290 Rs.
Before 2nd round he had = 290/2 = 145 Rs.
After 1st round he had = 145 + 80 = 225 Rs.
Before 1st round he had = 225/3 = 75 Rs.
Q1. If A= (192 – 18) +112 + 6, then which of the following will be true-
a) 3A will always be divisible by 6.
b) 3A+5 will always be divisible by 11.
c) (A2+3)/4 will be divisible by 7.
d) All of these.
Q3. If, [4(n+1) + x] and [4(2n) – x] are divisible by 5 and n is an even number, then
find x.
Q6-7. If,
a – 3= 2x+ m/3
The value of b is more than m and difference between b and m is 24
The value of x is the square of a natural odd number and the value of B is
divisible by 52
m is the multiple of 17.
Q9. 5x + 9y – 47 = 3x + 4y
9y – 4y = p
1 . 343+121+6 = 470
A = 470
(Ans – a)
2. X = 3
3.n=2,X=6
4 . 10x + 3 = 6x + 3x² -1
3x² - 4x – 4 = 0
X=2
8 , 14 , 23 , 36.5
*1.5 + 2
5.a
+ 13 ,+15 ,+17,+19 , + 21
m = 123
b . 121 + 3a = 125
3a = 4
a= 4/3
6 . m = 51 , x = 9 , B = 75
7 . 25 – 2c = 51 -38
25 – 13 = 2c
C=6
8 . a = 138
P = 12. 143
10. Option – d , both I & III are correct .
1.Quantity I: Somya gets 120 marks which is 20% more than the pass marks.
Rajat gets 40% more than the pass marks. Sagar gets 85% of the exam. Rajat
gets 70% marks in the exam. Find the percentage of marks Somya gets?
Quantity II: The full marks of Mathematics, English and Science is 100. Puja gets
10% less marks in Science than he gets in English. Raja gets total marks in all the
three subjects is 250 which is 400% more than the marks Puja in Mathematics.
The ratio of marks of Puja in Mathematics and English is 5:8. Find the
percentage of marks of Puja in all three subjects ?
B.Quantity I ≥ Quantity II
D.Quantity II ≥ Quantity I
got by party Z?
B.Quantity I ≥ Quantity II
D.Quantity II ≥ Quantity I
3.) Quantity I: The speed of a Cycle is 20% more than a Truck. An Auto covers
600 km in 5 hours. The speed of the truck is 16.66% less than the speed of the
Auto. Find the distance (in km) traveled by Cycle in 2 hours?
Quantity II: A train crosses a pole in 6 sec and crosses a 120 m long bridge in 16
sec. Find the distance (in km) covered by train in 4 hours?
A.Quantity I > Quantity II
B.Quantity I ≥ Quantity II
D.Quantity II ≥ Quantity I
4.) Quantity I: In a society there are 42 men and 60 women. 1/6th of men and
33.33 % of women are officers and others are Doctors. Find the percentage of
doctors in society ?
Quantity II: In a class there are 60 girls which is 30% of the total student. An
exam is conducted
for a quiz competition.14.28% boys and 33.33% girls are selected. Percentage of
boys who are selected out of total students ?
B.Quantity I ≥ Quantity II
D.Quantity II ≥ Quantity I
Quantity II:If the price of Rice is decreased by 45.45% then how much
consumption of milk is increased to there is no change in the expense on it?
B.Quantity I ≥ Quantity II
D.Quantity II ≥ Quantity I
1.C
2.A
3.A
4.A
5.C
Solution:
Que.1 The pie chart given below shows the degree distribution of the total
number of employees (male + female) in 5 different pharma companies out of
the total number of employees in all 5 pharma companies together.
Percentage of Employees
6xo
(3x + 30)o
A
B
C
(10.5x - 10) o
D
(15x + 4)o
E
(7.5x)o
The pie chart given below shows the degree or percentage distribution of the
no. of females in each of the 5 given companies out of total no. of females in all
5 the given pharma companies together which is 5400. The number of males in
Pharma company C is 16.66% more than number of males in company A.
Percentage of Employees
54o 7/45 %
A
B
C
11/60 % D
14/45 %
E
(72)o
Q 1. Find the difference between total no. of employees in ‘B’ & no. of Male
employees in E.
Q2. The difference between no. of females in company A & D is ‘m’. Find the
ratio of ‘m’ & no. of Male Employees in C.
Q4. The total no. of employees in other company F are 15% more than total
employee in ‘C’. The no. of Males in company ‘F’ are 15% more than that of
B. Find no. of female in pharma company F.
42x + 24 = 360
42x = 336
X=8
The total no of females in all the given 5 pharma companies are 5400.
The no. of females in each of the 5 given pharma companies out of total no. of
females.
A. 7/45*5400 = 840
B. 11/60*5400 = 990
C. 72/360*5400 = 1080
D. 14/45*5400 = 1680
E. 54/360*5400 = 810
The number of Males in pharma company ‘C’ are 16.66% more than no. of
males in pharma company ‘A’
48 – 840/60-1080 = 6/7
600 = 24
25 = 1
9000 = 360
Total no. of
Total No. of Total No. of
employees in all '5'
Females Males
companies together
A 1200 840 360
B 1850 990 860
C 1500 1080 420
D 3100 1680 1420
E 1350 810 540
Q1.Sol. b.1310
Q3.Sol. A. 250
Q4. Sol. D. 736
Q. The given below are two no. series 1 & 2 where each series consists of a
wrong number. The no. that will actually come in place of the wrong number in
the respective series is ‘m’ & ‘n’. Find the value of (m-n).
51+4 = 55 136-10^2 = 36
follows the same pattern as the given no. series, then find value of p.
a. 107
b. 187
c. 167
d. 127
e. None of these
Sol. 9 + 6 = 15 similarly, 57 + 6 = 63
15 + 12 = 27 63 + 12 = 75
27 + 20 = 47 75 + 20 = 95
47 + 30 = 77 95 + 30 = 125
Therefore P = 167
The value given in which of the following will fill the blanks in same order in
which it is given to make the above statement true
A. 32, 43
B. 29, 39
C. 41, 50
A. x>y
B. x<y
C. x≥y
D. x≤y
E. x=y or no relation can be established
𝟏
𝟐𝟎 𝟏𝟖𝟏
2. I. 𝟏 - 𝟏 = 23(𝒙)𝟐
(𝒙)𝟐 (𝒙)𝟐
𝟏 𝟏
𝟒𝟗(𝒚)𝟐 𝟏𝟑(𝒚)𝟐 𝟏
II. - = 𝟏
𝟏𝟖 𝟏𝟖
(𝒚)𝟐
A. x>y
B. x<y
C. x≥y
D. x≤y
E. x=y or no relation can be established
𝟗 𝟕
𝒙𝟐 𝒙𝟐
3. I. =
𝟐𝟎 𝟓
A. x>y
B. x<y
C. x≥y
D. x≤y
E. x=y or no relation can be established
𝟏𝟏 𝟒
4. I. + = √𝒙
√𝒙 √𝒙
𝟓
𝟐 𝟏𝟑𝟐
II. 𝒚 - =0
√𝒚
A. x>y
B. x<y
C. x≥y
D. x≤y
E. x=y or no relation can be established
5. I. 𝒙𝟐 - 7√𝟑x + 30 =0
II. 𝒚𝟐 - 5√𝟑y + 18 = 0
A. x>y
B. x<y
C. x≥y
D. x≤y
E. x=y or no relation can be established
6. I. 6x - 3y = 3
II. 7y + 8x = √𝟔𝟓𝟔𝟏
A. x>y
B. x<y
C. x≥y
D. x≤y
E. x=y or no relation can be established
𝟒𝟖 𝟏𝟒
7. I. - +1=0
𝒙𝟐 𝒙
𝟒𝟓 𝟏
II. + =2
𝒚𝟐 𝒚
A. x>y
B. x<y
C. x≥y
D. x≤y
E. x=y or no relation can be established
𝟏 𝟏𝟐
8. I. 20 = +
𝒙 𝒙𝟐
𝟕𝒚 𝟐𝟑𝒚
II. +1=
𝟏𝟏 𝟏𝟏
A. x>y
B. x<y
C. x≥y
D. x≤y
E. x=y or no relation can be established
9. I. 55𝒙𝟐 - 32x - 63 =0
A. x>y
B. x<y
C. x≥y
D. x≤y
E. x=y or no relation can be established
𝟑 𝟏 −𝟏
10. I. 4(𝒙) + 20(𝒙) - 75(𝒙)
𝟐 𝟐 𝟐 =0
𝒚 𝟏 𝟏𝟏𝟕
II. + =
𝟐𝟑 𝟒 𝟗𝟐𝒚
A. x>y
B. x<y
C. x≥y
D. x≤y
E. x=y or no relation can be established
Answers
1. E
2. B
3. B
4. A
5. E
6. B
7. A
8. E
9. E
10.E
1. x = 6
y = 8, -1
2. x = -7
y=½
So, x<y
3. x = 4
y=8
So, x<y
4. x = 15
y = 13
So, x>y
5. x = 5√𝟑, 2√𝟑
y = 3√𝟑, 2√𝟑
6. x = 4
y=7
So, x<y
7. x = 8, 6
y = 5, -4.5
So, x>y
8. x = ⅘, -¾
y = 11/16
9. x = 7/5, -9/11
y = 9/11, ⅔
y = 9, -13/4
Q.2 A cone is divided in the ratio 3:2 and recasted into a sphere and a
hemisphere respectively. Find the ratio of their radius.
Q.3 A glass of 640 gm is divided into Three parts in such a way that 40% of first
part equals to 75% of second part and 66.66% of the third part. Find the
difference of profit from First and Third part, if the cost price of 1 gm = 100 and
they are sold at a profit of 6.66 %, 25% and 22.22 % respectively.
Q.4 100 men can do a work in 30 days, then find the total time taken by them, if
30% of men are working with 50% of their efficiency and remaining are working
with 150% of their efficiency.
Q.5 Sum of the area of two concentric circles is 176 cm2 and their difference is
88 cm2 . Find the difference of their radius.
Solutions: 270*2= 540 km M
Sol. 1
A 240*2= 480 km N
MN = √(802)+ (602)
=√6400+3600
= √10000
=100 km
Sol.2
R= radius of sphere
R= radius of hemisphere
( 4/3πR3)/(2/3πr3) = 3/2
=2R3/r3 = 3/2
=R3: r3 = 3:4
Sol.3
Let, first second and third of the glass are x, y and z respectively
2/3x= ¾ y= 2/3 z
x:y= 15:8
y:z= 8:9
x:y:z= 15:8:9
X= 15*20 = 300
Y = 8*20 =160
Z = 9*20= 180
Sol. 4
100M= 30M+70M
= 30*1/2 M + 70*3/2M
Total time taken= 3000M/(30*1/2M+ 70*3/2M
=3000M/(15M+105M)
3000/120
= 25 days.
Sol.5
π(R2+r2)=176………..(i)
π(R2-r2)= 88………….(ii)
from (i)
π(R2+r2)= 176
22/7(R2+r2)= 176
R2+r2= 56
And,
π(R2-r2)=88
22/7(R2-r2)= 88
R2- r2= 28
(R2+r2)+( R2-r2)=(56+28)
2R2=84
R=√42
And, R2+r2=56
= 42+ r2=56
r2=14
r=√14
R-r= (√42-√14)
(1-3) In 2020, ratio of monthly income of A, B and C was 240 : 240 : 241
respectively and ratio of individual monthly incomes of A, B and C in 2020 to
that in 2021 is 30 : 37, 60 : 103 and 241 : 177 respectively. Ratio of monthly
expenditure of A and B in 2020 was 7 : 4 respectively and monthly expenditure
of C in 2021 was 30% less than average monthly expenditure of A and B in 2020.
Ratio of monthly expenditure of C in 2020 and 2021 is 91 : 77 respectively.
Monthly expenditure of C in 2020 was 32.5% of monthly expenditure of B in
2021 which was 250% more than monthly expenditure of A in 2021. If A, B and C
invested their monthly savings (of a month in 2021) in three different schemes
offering simple interest of 10%, compound interest of 10% p.a. compounded
annually and simple interest of 15% respectively then total interest earned by A,
B and C together at the end of 2 years will be Rs. 2523. Note : Total monthly
income of A, B and C in 2021 was Rs. 22125.
(1-3)
In 2020, Income of, A = 240x Rs. , B = 240x Rs. , C = 241x Rs.
In 2021, Income of, A = 240x × 37/30 = 296x Rs. , B = 240x × 103/60 =
412x Rs. , C = 241x × 177/241 = 177x Rs.
296x + 412x + 177x = 22125
885x = 22125
x = 25
In 2020, Expenditure of, A = 7y Rs. , B = 4y Rs.
In 2021, Expenditure of C = (7y + 4y)/2 × 0.7 = 3.85y
In 2020, Expenditure of, C = 3.85y × 91/77 = 4.55y
In 2021, Expenditure of, B = 4.55y/0.325 = 14y, A = 14y/3.5 = 4y Rs.
(296 × 25 – 4y) × 2 × 0.1 + (412 × 25 – 14y) × (1.12 – 1) + (177 × 25 –
3.85y) × 2 × 0.15 = 2523
(7400 – 4y) × 0.2 + (10300 – 14y) × 0.21 + (4425 – 3.85y) × 0.3 = 2523
1480 – 0.8y + 2163 – 2.94y + 1327.5 – 1.155y = 2523
4970.5 – 4.895y = 2523
4.895y = 2447.5
y = 500
1. Ans. (C)
In 2020, Total Monthly Saving of A, B & C = (240 + 240 + 241) × 25 – (7 +
4 + 4.55) × 500
= 721 × 25 – 15.55 × 500 = 18025 – 7775 = 10250 Rs.
2. Ans. (A)
In 2021, Total Monthly Saving of A, B & C = (296 + 412 + 177) × 25 – (4 +
14 + 3.85) × 500
= 885 × 25 – 21.85 × 500 = 22125 – 10925 = 11200 Rs.
3. Ans. (B)
Saving of A in 2020 = 240 × 25 – 7 × 500 = 6000 – 3500 = 2500 Rs.
Saving of B in 2021 = 412 × 25 – 14 × 500 = 10300 – 7000 = 3300 Rs.
Required % = (3300 – 2500)/3300 × 100 = 24.24%