You are on page 1of 7

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

ΣΥΝΟΠΤΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗΣ


ΜΑΘΗΣΙΑΚΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ-ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΜΕ ΤΠΕ

(Ι) Ταυτότητα Μαθησιακού Σεναρίου

Συντελεστές:
Μπαμπλή Δήμητρα, 4212021195
Στεργάκη Ιωάννα, 4212021806
Τασιούλη Παναγιώτα, 4212020256
Τσάκου Ελένη, 4212021294

Τίτλος: Τα συναισθήματα

Κατάσταση έκδοσης: Τελική

(ΙΙ) Σύνοψη

Περίληψη: ~ 10 γραμμές
Στη διδασκαλία αυτή θα ασχοληθούμε με την αναγνώριση τον συναισθημάτων .Η προσέγγιση της θα γίνει
διαθεματικά και διεπιστημονικά με τα γνωστικά αντικείμενα, των κοινωνικών επιστημών, των μαθηματικών και των
εικαστικών τεχνών.
Κεντρικοί μαθησιακοί στόχοι είναι να αναγνωρίζουν ορισμένα συναισθήματα, να απαριθμούν συλλογές ορατών
αντικειμένων, να συγκρίνουν ποσότητες, να αντιστοιχούν οπτικό-ακουστικά ερεθίσματα.
Η διάκριση των συναισθημάτων αποτελεί την προβληματική της διδασκαλίας μας, καθώς τα παιδιά της προσχολικής
ηλικίας δυσκολεύονται μερικές φορές να αναγνωρίσουν τα συναισθήματα τόσο τα δικά τους, όσο και των άλλων.
Στην πρώτη φάση θα πραγματοποιηθεί η απαγγελία ενός ποιήματος. Στη δεύτερη φάση η δραστηριότητα θα
πραγματοποιηθεί με την χρήση της εφαρμογής «το μαγικό κουτί των συναισθημάτων». Η τρίτη φάση διακρίνεται σε
τέσσερις επιμέρους δραστηριότητες. Στη πρώτη και δεύτερη δραστηριότητα, οι μαθητές καλούνται να
απαριθμήσουν τα ορατά αντικείμενα, στην τρίτη να συγκρίνουν τις ποσότητες των αντικειμένων και στην τέταρτη
να αντιστοιχίσουν τα συναισθήματα με τις λέξεις- ηχητικά αποσπάσματα (Learning Apps). Η προσέγγισή μας είναι
η συνεργατική και μαθητοκεντρική. Τέλος, στην διαδικασία της αξιολόγησης, τα νήπια θα ζωγραφίσουν το
συναίσθημα που τους έκανε εντύπωση και θα το παρουσιάσουν.
Στοιχεία τεχνολογικού περιβάλλοντος: Powerpoint, Elpeida, Learning Apps

Λέξεις κλειδιά: συναισθήματα, Elpeida, αρίθμηση, σύγκριση, αντιστοίχιση

(ΙΙΙ) Μαθησιακοί Στόχοι

Ηλικία- επίπεδο μαθητών: 5

Μαθησιακοί Στόχοι:
 να αναγνωρίζουν ορισμένα συναισθήματα (χαρά, λύπη, θυμό, έκπληξη, ντροπή, φόβο, άγχος),
 να απαριθμούν συλλογές ορατών αντικειμένων,
 να συγκρίνουν ποσότητες,
 να κάνουν άμεση εκτίμηση ποσοτήτων,
 να αντιστοιχούν οπτικό-ακουστικά ερεθίσματα,
 να εκφραστούν δημιουργικά

Προαπαιτούμενες γνώσεις δεξιότητες: απαρίθμηση, έννοια σύγκρισης ποσοτήτων, χρήση ποντικιού,


εξοικείωση με τεχνολογικά μέσα (Η/Υ)

(ΙV) Σημαντικές Βιβλιογραφικές Αναφορές

ΤΕΠΑΕΣ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ


ΕΡΓΑΣΤΉΡΙΟ ΜΑΘΗΣΙΑΚΉΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΊΑΣ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΉΣ ΜΗΧΑΝΙΚΉΣ
ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

(V) Πίνακας Παρουσίασης Ακολουθίας Δραστηριοτήτων


Φάσεις Σεναρίου και Τίτλος Φάσεων & Αναμενόμενες Ενέργειες
Εκτιμώμενη Διάρκεια Λογισμικά και Υλικά Βασικοί Στόχοι Ενέργειες Διδάσκοντα
Δραστηριότητες Δραστηριοτήτων Μαθητών
Φάση 1: Δραστηριότητες Ο κήπος των 5 λεπτά
ψυχολογικής και συναισθημάτων
γνωστικής
προετοιμασίας
Δραστηριότητα 1 Απαγγελία Ποιήματος 5λ PowerPoint Να κάνουν μία πρώτη Αφόρμηση για το θέμα Να παρακολουθήσουν
γνωριμία με τα την αφήγηση. Να θέσουν
συναισθήματα. τυχόν ερωτήματα.

Φάση 2: Δραστηριότητες Το μαγικό κουτί των 10-12λ


διδασκαλίας του συναισθημάτων
γνωστικού αντικειμένου
Δραστηριότητα 1 Το μαγικό κουτί των 10-12λ Elpeida Να αναγνωρίσουν τα Συντονιστικός/καθοδηγητικός Να βγάλουν φωτογραφία
συναισθημάτων συναισθήματα. ρόλος και να ηχογραφήσουν
τον εαυτό τους.

Φάση 3: Δραστηριότητες 13λ


εμπέδωσης
Δραστηριότητα 1 Απαρίθμηση 2λ PowerPoint Να απαριθμούν ορατά Δίνει τεχνικές οδηγίες Να μετρήσουν πόσες
Συναισθήματος (χαρά) αντικείμενα. χαρούμενες φατσούλες
βλέπουν.
Δραστηριότητα 2 Απαρίθμηση 2λ PowerPoint Να απαριθμούν ορατά Δίνει τεχνικές οδηγίες Να μετρήσουν πόσες
Συναισθήματος (λύπη) αντικείμενα. λυπημένες φατσούλες
βλέπουν.
Δραστηριότητα 3 Σύγκριση Ποσοτήτων 3λ PowerPoint Να συγκρίνουν Δίνει τεχνικές οδηγίες Να συγκρίνουν τις
(ποιες φατσούλες είναι ποσότητες φατσούλες ως προς την
περισσότερες; Της καταμετρώντας ή/και με ποσότητα.
χαράς ή της λύπης;) άμεση εκτίμηση.
Δραστηριότητα 4 Αντιστοίχιση εικόνων 6λ Learning Apps Να αναγνωρίσουν τα Δίνει τεχνικές οδηγίες Χρησιμοποιώντας το
των συναισθημάτων με συναισθήματα και να ποντίκι να
την ανάλογη λέξη- αντιστοιχίσουν αυτά με αντιστοιχίσουν την λέξη
ηχητικό απόσπασμα. τη λέξη. με την εικόνα του
συναισθήματος.

ΤΕΠΑΕΣ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ


ΕΡΓΑΣΤΉΡΙΟ ΜΑΘΗΣΙΑΚΉΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΊΑΣ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΉΣ ΜΗΧΑΝΙΚΉΣ
ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
Φάση 4: Δραστηριότητες Ας φτιάξουμε το δικό 5-7λ
αξιολόγησης μας κουτί
συναισθημάτων.
Δραστηριότητα 1 Αποτύπωσε το 5-7λ Φύλλο εργασίας Να εκφραστούν Να μοιράσει στα νήπια το Να ζωγραφίσουν ένα
συναίσθημα δημιουργικά. φύλλο εργασίας και να δώσει συναίσθημα και να το
οδηγίες. παρουσιάσουν

(VI) Πίνακας Eικόνων Δραστηριοτήτων


Τίτλοι Φάσεων και
Αρχική Εικόνα Λογισμικού ή Υλικού Τελική εικόνα που αναμένεται να παραχθεί από τους μαθητές
Δραστηριοτήτων
Φάση 1: Δραστηριότητες ψυχολογικής και γνωστικής προετοιμασίας
Δραστηριότητα 1

Φάση 2: Δραστηριότητες διδασκαλίας του γνωστικού αντικειμένου

ΤΕΠΑΕΣ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ


ΕΡΓΑΣΤΉΡΙΟ ΜΑΘΗΣΙΑΚΉΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΊΑΣ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΉΣ ΜΗΧΑΝΙΚΉΣ
ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
Δραστηριότητα 1

Φάση 3: Δραστηριότητες εμπέδωσης


Δραστηριότητα 1

ΤΕΠΑΕΣ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ


ΕΡΓΑΣΤΉΡΙΟ ΜΑΘΗΣΙΑΚΉΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΊΑΣ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΉΣ ΜΗΧΑΝΙΚΉΣ
ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
Δραστηριότητα 2

Δραστηριότητα 3

ΤΕΠΑΕΣ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ


ΕΡΓΑΣΤΉΡΙΟ ΜΑΘΗΣΙΑΚΉΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΊΑΣ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΉΣ ΜΗΧΑΝΙΚΉΣ
ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
Δραστηριότητα 4

Δραστηριότητα 4α

Φάση 4: Δραστηριότητες αξιολόγησης

ΤΕΠΑΕΣ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ


ΕΡΓΑΣΤΉΡΙΟ ΜΑΘΗΣΙΑΚΉΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΊΑΣ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΉΣ ΜΗΧΑΝΙΚΉΣ
ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
Δραστηριότητα 1

ΤΕΠΑΕΣ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ


ΕΡΓΑΣΤΉΡΙΟ ΜΑΘΗΣΙΑΚΉΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΊΑΣ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΉΣ ΜΗΧΑΝΙΚΉΣ

You might also like