Professional Documents
Culture Documents
KASIM 2010
İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ
KASIM 2010
ÖNSÖZ
iii
iv
İÇİNDEKİLER
Sayfa
v
2.10.7 Kolon kesitinin tahkiki ............................................................................ 44
2.10.8 Çatı çaprazlarının tahkiki ........................................................................ 45
2.10.9 Düşey çaprazların tahkiki ........................................................................ 47
2.11 Deplasman kontrolleri .................................................................................... 48
2.11.1 Yatay deplasman kontrolü ....................................................................... 48
2.11.2 Düşey deplasman kontrolü ...................................................................... 50
2.12 Birleşimler ...................................................................................................... 51
2.12.1 Bulonlu birleşimlerin hesabı ................................................................... 51
2.12.2 Kaynaklı birleşimlerin hesabı.................................................................. 56
2.12.3 IPE 160 Tali kiriş bağlantı detayı ............................................................ 58
2.12.4 Makas diyagonal bağlantı detayları......................................................... 60
2.12.5 Makas alt ve üst başlık ekleri .................................................................. 64
2.12.6 Kolon ayağı bağlantı detayı..................................................................... 68
2.12.7 Çatı çaprazı bağlantı detayı ..................................................................... 71
2.12.7 Düşey çapraz bağlantı detayı................................................................... 73
2.12.8 Makas kolon birleşim detayı ................................................................... 75
3. AISC LRFD YÖNETMELİĞİNE GÖRE BOYUTLANDIRMA .................... 81
3.1 AISC LRFD Yönetmeliğinin Genel Tasarım Esasları ..................................... 81
3.2 Malzeme Karakteristik Özellikleri ve Dayanımları ......................................... 82
3.3 Kısmi Güvenlik Katsayıları .............................................................................. 82
3.4 Yükler ............................................................................................................... 83
3.5 Kesit Dayanım Hesabına Esas Enkesit Değerleri ............................................. 84
3.6 AISC LRFD Yönetmeliğine Göre Enkesitlerin Sınıflandırılması .................... 84
3.7 Kesit Dayanımları ............................................................................................. 85
3.7.1 Karakteristik çekme dayanımı ................................................................... 85
3.7.2 Basınç dayanımı ........................................................................................ 86
3.7.2.1 Narin olmayan elemanlarda eğilmeli basınç dayanımı…………….. 86
3.7.2.2 Narin olmayan elemanlarda eğilmeli burulmalı burkulma dayanımı. 87
3.7.2.3 Tek kollu korniyerlerde basınç dayanımı…………………………... 89
3.7.2.4 Narin elemanlarda basınç dayanımı……………………………….... 89
3.7.3 Eğilme dayanımı ....................................................................................... 92
3.7.3.1 Çift simetri eksenine sahip kompakt I kesitlerin ve U kesitlerin güçlü
eksen etrafında dayanımı…………………………………………… 92
3.7.3.2 Çift simetri eksenine sahip I kesitlerin, kompakt gövde kompakt……..
olmayan ya da narin başlıktan oluşması durumunda güçlü eksen……..
etrafında eğilme dayanımı…………………………………………... 94
3.7.3.3 Kompakt ve kompakt olmayan I kesitli elemanlarda güçlü eksen
etrafında eğilme dayanım………………………................................ 95
3.7.3.4 Tek ve çift simetri eksenine sahip narin gövdeli I kesitli elemanlarda...
güçlü eksen etrafında eğilme dayanımı……………………………... 97
3.7.3.5 I ve U kesitli elemanların zayıf eksen etrafında eğilme dayanımı….. 99
3.7.3.6 Kare, dikdörtgen boşluklu kesitli ve kutu kesitli elemanlarda eğilme…
dayanımı………………………………………………………… …100
3.7.3.7 Dairesel boşluklu kesitlerde eğilme dayanımı…………………….. 101
3.7.3.8 Simetri ekseni ile aynı doğrultuda yüklü T kesitlerde ve çift kollu……
korniyerlerde eğilme dayanımı………………………………......... 102
3.7.3.9 Tek kollu korniyerlerde eğilme dayanımı……………………......... 103
3.7.3.10 Dikdörtgen ve dairesel dolu kesitlerde eğilme dayanımı………… 105
3.7.3.11 Simetrik olmayan kesitlerde eğilme dayanımı………………….... 105
3.7.4 Kesme dayanımı ...................................................................................... 106
vi
3.7.5 Bileşik kuvvetler ve burulma altında eleman dayanımı .......................... 107
3.7.5.1 Eğilme ve eksenel yük etkisi altında dayanım…………………….. 107
3.7.5.2 Burulma, kesme, eksenel kuvvet ve eğilme etkisinde dayanım….. 108
3.8 ASCE 7-05 Yönetmeliğine Göre Sisteme Etkiyen Yükler ............................ 110
3.8.1 Düşey yükler ........................................................................................... 110
3.8.2 Kar yükü .................................................................................................. 110
3.8.3 Rüzgar yükü ............................................................................................ 111
3.8.4 Deprem yükü .......................................................................................... .113
3.9 ASCE 7-05 Yönetmeliğine Göre Boyutlama Kombinasyonları .................... 115
3.10 Yapısal Kesit Tahkikleri............................................................................... 116
3.10.1 Aşık kesit tahkiki .................................................................................. 116
3.10.2 Tali kiriş tahkiki .................................................................................... 118
3.10.3 Makas alt başlık tahkiki ........................................................................ 120
3.10.4 Makas üstbaşlık tahkiki ......................................................................... 120
3.10.5 Makas dikme elemanlarının tahkiki ...................................................... 122
3.10.6 Makas diyagonallerinin tahkiki ............................................................. 123
3.10.7 Kolon kesitinin tahkiki .......................................................................... 124
3.10.8 Çatı çaprazlarının tahkiki ...................................................................... 126
3.10.9 Düşey çaprazların tahkiki...................................................................... 127
3.11 Deplasman Kontrolleri ................................................................................. 129
3.11.1 Yatay deplasman kontrolü .................................................................... 129
3.11.2 Düşey deplasman kontrolü .................................................................... 131
3.12 Birleşimler .................................................................................................... 132
3.12.1 Bulonlu birleşimlerin hesabı ................................................................. 132
3.12.1 Kaynaklı birleşimlerin hesabı ............................................................... 136
3.12.3 IPE160 Tali kiriş bağlantı detayı ........................................................... 139
3.12.4 Makas diyagonal IPE 160 dikme bağlantı detayları ............................. 141
3.12.5 Makas alt ve üst başlık eki .................................................................... 145
3.12.6 Kolon ayağı bağlantı detayı................................................................... 150
3.12.7 Çatı çaprazı bağlantı detayı ................................................................... 155
3.12.8 Düşey çapraz bağlantı detayı................................................................. 157
3.12.9 Makas kolon bağlantı detayı ................................................................. 159
4. YAPININ EC3 VE LRFD YÖNETMELİKLERİNE GÖRE…………………...
BOYUTLANDIRILMASININ KARŞILAŞTIRMASI .................................. 165
4.1 Eleman Kapasite Oranlarının Karşılaştırması ................................................ 165
4.2 Yapının Boyutlandırılmasında Etkin Olan Yüklerin Karşılaştırılması .......... 165
5. SONUÇ VE DEĞERLENDİRME .................................................................... 169
KAYNAKLAR ....................................................................................................... 171
EKLER .................................................................................................................... 173
vii
viii
KISALTMALAR
EC : Eurocode
EC3 : Eurocode 3
EC1 : Eurocode 1
EC8 : Eurocode 8
LRFD : Load and Resistance Factor Design
ASCE : American Society of Civil Engineers
TS 498 : Yapı Elemanlarının Boyutlandırılmasında Alınacak Yüklerin
Hesap Değerleri
DBYBHY : Deprem Bölgelerinde Yapılacak olan Binalar Hakkında Yönetmelik
AISC : American Institute of Steel Construction
ix
x
SEMBOL LİSTESİ
xi
b : Kesit genişliği
h : Kesit toplam yüksekliği
d : Kesitin gövde yüksekliği
r : Kesitin eğrilik yarıçapı
tf : Kesitin başlık genişliği
tw : Gövde kalınlığı
Mv,Rd : Kesme etkisinde indirgenmiş eğilme momenti tasarım dayanımı
MN,Rd : Normal kuvvet nedeniyle indirgenmiş eğilme momenti tasarım
dayanımı
Mpl,Rd : Enkesit plastik moment tasarım dayanımı
NB,Rd : Basınca çalışan eleman burkulma dayanımı
κ : Burkulma modu indirgeme katsayısı
α : Kusur katsayısı
λ : Göreceli narinlik
C1 : Yanal burulmalı burkulma katsayısı
Mb,Rd : Kesit yanal burulmalı burkulma dayanımı
κLT : Yanal burulmalı burkulma modu indirgeme katsayısı
λLT : Yanal burulmalı burkulma geometrik narinliği
Mcr : Yanal burulmalı burkulma elastic moment değeri
It : Enkesit burulma dayanımı
Iw : Enkesit çarpılma dayanımı
LLT : Yanal doğrultuda tutulu noktalar arası uzaklık
lLT : Eğilme düzlemi dışına burkulmada burkulma boyu
Cpe : Rüzgar dışbasınç katsayısı
G : Yerçekimi ivmesi
I : Bina önem katsayısı
n : Hareketli yük katılım katsayısı
A0 : Etkin yer ivmesi katsayısı
Zn : Yerel zemin sınıfı
Tn : Spektrum karasteristik periyodu sınır değeri
Fb : Taban kesme kuvveti
Sd(T1) : Yapının hakim periyoduna karşılık gelen spectral ivme katsayısı
λ : Korelasyon katsayısı
M : Deprem hesabına esas yapının etkin kütlesi
ag : Maksimum yer ivmesi
q : Taşıyıcı system davranış katsayısı
δi : Yatay ötelenme değeri
∆ : Düşey deplasman
Fv,Rd : Bulon makaslama tasarım dayanımı
Fv,Sd : Bulon makaslama tasarım değeri
Fv,Rk : Bulon makaslama tasarım karakteristik dayanımı
Fb,Rd : Bulon ezilme tasarım dayanımı
Fb,Sd : Bulon ezilme tasarım değeri
Fb,Rk : Bulon ezilme tasarım karakteristik dayanımı
d0 : Delik çapı
fub : Bulon kopma dayanımı
As : Bulon dişdibi alanı
Ft,Rd : Birleşimde çekme tasarım dayanımı
Ft,Sd : Bulon çekme tasarım değeri
Ft,Rk : Bulon çekme tasarım karakteristik dayanımı
xii
Fw,Rd : Köşe kaynakta birim boyun dayanımı
Fv,wd : Kaynak dikişinin tasarım makaslama dayanımı
a : Kaynak dikişi kalınlığı
βw : Kaynak dayanımı düzeltme katsayısı
φ : Dayanımın belirlenmesideki belirsizlikleri hesaba katan dayanım
azaltma katsayısı
Ru : Gerekli dayanım
Rn : Karakteristik dayanım
Ag : Brüt enkesit alanı
Ae : Faydalı enkesit alanı
Agv : Kesme etkisindeki brüt enkesit alanı
Anv : Kesme etkisindeki net enkesit alanı
Ix : Kesit kuvvetli eksen atalet moment (LRFD)
Iy : Kesit zayıf eksen atalet moment (LRFD)
rx : Kuvvetli eksen atalet yarıçapı (LRFD)
ry : Zayıf eksen atalet yarıçapı (LRFD)
Sx : Kesit kuvvetli eksen elastik mukavemet moment (LRFD)
Sy : Kesit zayıf eksen elastik mukavemet moment (LRFD)
Zx : Kesit kuvvetli eksen plastik mukavemet moment (LRFD)
Zy : Kesit zayıf eksen plastik mukavemet moment (LRFD)
λp : Kompakt enkesit için sınır narinlik değeri (LRFD)
λr : Kompakt olmayan enkesit için sınır narinlik değeri (LRFD)
λ : Enkesit narinlik değeri (LRFD)
Pa : Eksenel çekme kuvveti tasarım değeri
Pn : Eksenel yük tasarım karakteristik dayanımı
Fy : Malzeme akma dayanımı
Fu : Malzeme kopma dayanımı
Pc : Eksenel basınç kuvveti tasarım değeri
Fcr : Kritik akma gerilmesi
K : Etkili boy katsayısı
Fe : Elastik ve inelastic burkulmayı ayıran sınır gerilme değeri
Q : İndirgeme faktörü
Mn : Kesit nominal moment dayanımı
Mp : Kesit plastic moment dayanımı
Vn : Enkesitte nominal kesme dayanımı
Vu : Enkesite etki eden kesme tasarım değeri
Tr : Elemanda etkili olan burulma moment
Tc : Eleman burulma moment dayanımı
Pf : Kar yükü
Ce : Kar yükü etki katsayısı
GCp : Rüzgar yükü dışbasınç katsayısı
V : Taban kesme kuvveti
R : Taşıyıcı system davranış modifikasyon katsayısı (LRFD)
H : Zeminden itibaren yükseklik
Rnt : Bir bulonun karakteristik çekme dayanımı
Fnt : Bulon karakteristik kopma dayanımı
Rnv : Bir bulonun karakteristik kayma gerilmesi dayanımı
Fnv : Bulon karakteristik kayma dayanımı
Rn : Kayma yırtılması için toplam dayanım
Lc :Delik kenarından birleştirilen kenara toplam uzaklık
xiii
Ab : Bulon diş açılmamış enkesit alanı
Fv : İşletme yüklerinden dolayı bulonda oluşan kayma gerilmesi
Aw : Köşe kaynak alanı
Le : Etkili köşe kaynak uzunluğu
L : Gerçek köşe kaynak uzunluğu
w : Kaynak enkesiti kenar boyutu
Fw : Köşe kaynak karakteristik kayma dayanımı
FEXX : Kaynak elektrodu sınıflandırma kodu
FE : Kaynak metalinin karakteristik çekme
tp : Bağlantı plakası et kalınlığı
e : Dışmerkezlilik mesafesi
n : Birleşimdeki bulon adedi
d : Bulon çapı
xiv
ÇİZELGE LİSTESİ
Sayfa
xv
xvi
ŞEKİL LİSTESİ
Sayfa
xvii
Şekil 2.33 : Düşey çapraz bağlantısı detayı ............................................................... 74
Şekil 2.34 : Makas üst başlık kolon bağlantısı........................................................... 76
Şekil 2.35 : Makas alt başlık kolon bağlantısı ........................................................... 79
Şekil 3.1 : ASCE 7-05 Çok eğimli çatılarda dengesiz kar yükü dağılımı. .............. 110
Şekil 3.2 : Yapıya etkiyen kar yüklemesi diyagramı. .............................................. 111
Şekil 3.3 : ASCE 7-05 Çatı düzlemlerine göre rüzgar etki bölgeleri. ..................... 111
Şekil 3.5 : Yapı enine doğrultusunda hesaplanan rüzgar dışbasınç katsayıları. ...... 112
Şekil 3.6 : ASCE 7-05 Şetli çatılarda rüzgar yükü dışbasınç katsayıları. ................ 112
Şekil 3.7 : Yapıya etkiyen rüzgar yükü dışbasınç katsayıları. ................................. 113
Şekil 3.8 : ASCE 7-05 Spektrum fonksiyon grafiği. ............................................... 114
Şekil 3.9 : SAP2000 programında yapının EYP deplasmanı................................... 130
Şekil 3.10 :SAP2000 programında yapının EXP deplasmanı.................................. 130
Şekil 3.11 : SAP2000 programında yapının WYP deplasmanı. .............................. 131
Şekil 3.12 : SAP2000 programında yapının WXP deplasmanı. .............................. 131
Şekil 3.13 : SAP2000 programında yapının 1.0D+1.0L deplasmanı....................... 132
Şekil 3.15 : Normal kuvvete maruz birleşimlerde bulon mesafe notasyınları. ........ 133
Şekil 3.16 : Tali kiriş bağlantısı detayı. ................................................................... 139
Şekil 3.17 : L 80.8 diyagonal bağlantı detayı .......................................................... 141
Şekil 3.18 : L70.7 diyagonal bağlantı detayı. .......................................................... 143
Şekil 3.19 : Makas altbaşlık eki. .............................................................................. 145
Şekil 3.20 : Makas üst başlık eki. ............................................................................ 148
Şekil 3.21 : Kolon ayağı bağlantısı şematik diyagramı. .......................................... 151
Şekil 3.22 : Kolon ayağı bağlantısı detayı. .............................................................. 155
Şekil 3.23 : Çatı çaprazı bağlantısı detayı................................................................ 155
Şekil 3.24 : Düşey çapraz bağlantısı detayı. ............................................................ 157
Şekil 3.25 : Makas üst başlık kolon bağlantısı......................................................... 159
Şekil 3.26 : Makas alt başlık kolon bağlantısı. ........................................................ 162
xviii
ŞET ÇATILI ÇELİK BİR YAPININ EC3 VE LRFD YÖNETMELİKLERİNE
GÖRE KARŞILAŞTIRMALI BOYUTLANDIRILMASI
ÖZET
xix
xx
COMPARATIVE DESIGN OF A SHED ROOFED STEEL STRUCTURE
ACCORDING TO EUROCODE 3 AND LRFD
SUMMARY
Engineering design is a vital process in steel structures. In this duration many codes
are guiding to structural engineers. These codes depend on different methods. Most
commonly used two design methods in the world are allowable stres design method
and ultimate state design method.
In this study, which is presented as a M.Sc thesis, a steel structure is designed
comparatively according to Eurocode 3 and LRFD code based on ultimate design
method. Snow and wind load values for this structure in Turkish standarts are taken
into account, but loading forms are performed according to both related codes. For
seismic loads, related seismic codes of EC3 and LRFD are used by modifying the
parameters defined in Turkish eartquake code to equivalent parameters. Structure is
designed and compared according to both codes. At this comparison, load effects are
taken into account by the related codes which referred respectively by EC3 & LRFD,
although these loading differences are resulted. SAP2000 program is used in
computer aided modelling. Structural basic and detailed drawings presented as
attachments.
In the first chapter structural system is described.
In the second chapter, a shed roofed steel truss building consisting of ordinary
moment frames in one direction and concentrically braced frames in the other
direction, is and designed. Structural steel connection calculations are done by using
Eurocode 3 design and loading methods.
In the third chapter, the sane structure is analyzed and designed. Structural steel
connection calculations are done by using LRFD design and loading methods.
In the fourth chapter element capacity ratios and loading results are compared
according to both EC3 and LRFD design.
In the last chapter main design results and differences are discussed according to
EC3 & LRFD; vital points are discussed according to both design methods.
xxi
xxii
1. GİRİŞ
Tasarlanan yapı 28 m x 30 m kapalı bir alana sahip çok amaçlı kullanım için
öngürülmüş bir yapıdır. Yapının maksimum yüksekliği 8.30 m olup, çatı eğimi
nedeniyle bu yükseklik 7.50 m’ ye düşmektedir. Yapının çatı ve cephe kaplaması
trapezoidal sandviç panel olarak öngörülmüştür. Yapının boyutlandırması sırasında
aşağıdaki yüklere maruz kalacağı varsayılmıştır.
1
sisteminden bağımsız olarak makas üst başlık seviyesinde, stabilite sağlamak için
çatı çapraz sistemi düzenlenmiştir. Makaslar kaynaklı bağlantılardan oluşmaktadır.
Makas alt ve üst başlık eki ise bulonlu olarak tasarlanmıştır. Yapı enine
doğrultusunda taşıyıcı sistem makaslar ve bağlandığı kolonlardan oluşan süneklik
düzeyi normal çerçevelerden oluşmaktadır.
Tipik boyuna aks görünüşü ve makaslar arası tali kiriş düzeni aşağıda verilmiştir.
2
Şekil 1.2 : Tipik boyuna aks görünüşü.
3
Çatı planı ise aşağıdaki şekilde verilmiştir.
4
2. EUROCODE 3 YÖNETMELİĞİNE GÖRE BOYUTLANDIRMA
S d ≤ Rd (2.1)
5
2.2 Malzeme Karakteristik Özellikleri ve Dayanımları [1]
Çelik malzeme ve bulonlar için sınır dayanım değerleri Çizelge 2.1 ve Çizelge 2.2
‘de verilmiştir.
6
2.3 Kısmi güvenlik katsayıları [1]
Karakteristik yük Fk kısmi güvenlik faktörleriyle çarpılarak (γF) tasarım yükü (Fd)
elde edilir.
Fd = γ f × Fk (2.2)
S d ≤ Rd (2.1)
S d = ∑ γ G , j Gk , j + γ Q ,1Qk ,1 (2.3)
j
Sd = ∑ γ G , j Gk , j + ∑ γ Q ,1Qk ,i (2.4)
j i ³1
Bu ifadelerde:
Gk,j = Sabit etkilerin karakteristik değerleri
Qk,1 = Değisken bir etkinin karakteristik değeri
Qk,i = Diğer değisken etkilerin karakteristik değerleri
γG,j = Gkj Sabit etkisinin kısmi güvenlik katsayıları
γQ,i = Qkj Hareketli etkilerinin kısmi güvenlik katsayıları
Kısmi güvenlik katsayılarının değerleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.
7
Çizelge 2.3 : Etkiler (yükler). [2]
Sd = 1,35∑ Gk , j + 1,5Qk ,1 Sd = ∑ Gk , j + Qk ,1
Rd = Rk / γ M Rd = Rk / γ M
Rd = f ( f u ) ise γ M =1.25
8
Tasarımda sabit, işletme, kar, rüzgar ve deprem yüklerinin belirli kombinasyonları
yapılarak konstrüksiyonda en elverişsiz kesit etkileri araştırılır.
Kesit dayanımının
Kesit Etkisi Gerilme Şekli hesabında kullanılan
enkesit değerleri
9
2.6 Eurocode 3 Yönetmeliğine Göre Enkesitlerin Sınıflandırılması [1]
Eksenel çekme kuvveti etkisinde bir elemanda, Nt,Sd oluşan eksenel çekme kuvveti
olmak üzere, aşağıdaki koşul sağlanmalıdır.
Nt,Rd ; Kesitin eksenel çekme kuvveti kapasitesi olup aşağıdaki iki değerden küçük
olanı tasarıma esas olarak kabul edilir.
• Npl,Rd : Enkesite ait plastik çekme dayanımı olmak üzere;
10
A× f y
N pl , Rd = (2.6)
γM0
şeklinde hesap edilir.
• Delik çevresindeki kritik kesite göre hesap edilmesi durumunda ;
0.9 × Anet × f u
N u , Rd = (2.7)
γM2
şeklinde hesap edilir.
Eksenel basınç kuvveti etkisinde bir elemanda, Nc,Sd oluşan eksenel basınç kuvveti
olmak üzere, aşağıdaki koşul sağlanmalıdır.
Nc,Rd ; Kesitin eksenel basınç kuvveti kapasitesi olup 1., 2. ve 3. sınıf enkesitlerde
aşağıdaki gibi hesaplanır.
A× f y
N c , Rd = (2.9)
γM0
4. sınıf enkesitlerde ise ;
Aeff × f y
N c , Rd = (2.10)
γM0
Enkesitte etkili olan eğilme momenti MSd olmak üzere, aşağıdaki dayanım koşulu
sağlanmalıdır.
M Sd ≤ M c , Rd (2.11)
W pl × f y
M c , Rd = M pl , Rd = (2.12)
γM0
şeklinde hesaplanır.
3. sınıf enkesitlerde ise elastik hesap gözönüne alınarak;
11
Wel ,min × f y
M c , Rd = M el , Rd = (2.13)
γM0
4. sınıf enkesitlerde ise enkesitte çalışan efektif alan gözönüne alınarak;
Wel ,eff × f y
M c , Rd = (2.14)
γM0
Elemana gelen kesme kuvveti VSd olmak üzere sözkonusu enkesitte aşağıdaki koşul
sağlanmalıdır;
Av × f y
VSd ≤ V pl , Rd = (2.15)
3 ×γ M0
Vpl,Rd enkesit plastik kesme dayanımı olarak tanımlanmıştır.
Av × f y
V pl , Rd = (2.16)
3 ×γ M 0
Av kesme alanı olup;
- Hadde I ve H kesitlerde yük gövdeye paralel ise : A – 2btf + (tw + 2r)tf
- Hadde U kesitler için: A – 2btf + (tw + r)tf
- Kaynaklı I, H ve kutu kesitlerde yük gövdeye paralel ise : Σ(dtw)
- Kaynaklı I, H, U ve kutu kesitlerde yük gövdeye paralel ise : A - Σ(dtw)
- Hadde dikdörtgen kutu kesitlerde;
- Yük yüksek kenara paralel ise: Ah / (b + h)
- Yük enine doğrultuya paralel ise: Ab / (b + h)
12
2.7.5 Eğilme momenti ve kesme kuvveti etkisindeki enkesit dayanımı [4]
Bir kesitte kesme kuvveti plastik moment dayanımını azaltır. Kesme kuvvetinin
küçük olması halinde dayanım azalması miktar küçüktür ve ihmal edilebilir. Kesme
kuvveti plastik kesme kuvveti dayanımının %50’ sini aştığı durumda, plastik moment
dayanımı azaltılarak hesap yapılır.
ρ × Av 2 f y
M v , Rd = W pl - × ≤ M c , Rd (2.17)
4 × tw γ M 0
dayanım koşulunun sağlanması gerekmektedir.
- ρ dayanım indirgeme faktörü olmak üzere;
VSd
ρ = 2× -1
V pl , Rd
formülü ile hesaplanır.
- Diğer hallerde enkesitin Mv,Rd plastik moment dayanımı etkili kayma
yüzeyinde (1-ρ).fy indirgenmiş akma dayanımı ile hesap yapılır.
M Sd ≤ M N , Rd (2.18)
şeklini alır.
13
edilebilir. Buna karşılık, normal kuvvetin gövde levhasının plastik çekme kuvvetinin
%50 ’sini veya enkesit plastik çekme kuvvetinin %25 ’ini aşması halinde plastik
moment dayanımı indirgenir. Z-z ekseni etrafında da benzer şekilde normal kuvvet
gövde levhasının plastik çekme dayanımını aştığı zaman indirgeme yapılır.
1- n
M y , N , Rd = M y , pl , Rd ( ) ≤ M y , pl , Rd (2.21)
1- 0, 5a
n ≤ a ise M z , N , Rd = M z , pl , Rd (2.22)
n - a 2
n > a ise M z , N , Rd = M z , pl , Rd 1- (2.23)
1- a
Burada;
N Sd
n=
N pl , Rd
A- 2×b×t f
a= ≤ 0, 5 şeklinde hesaplanır.
A
-Delik bulunmayan sabit cidar kalınlıklı dikdörtgen kesit kutu profiller ve
kaynaklı simetrik sandık kesitler için;
1- n
M y , N , Rd = M y , pl , Rd ( ) ≤ M y , pl , Rd (2.24)
1- 0,5aw
1- n
M z , N , Rd = M z , pl , Rd ( ) ≤ M z , pl , Rd (2.25)
1- 0,5a f
bağıntıları kullanılabilir.
Burada;
A- 2×b×t
aw = ≤ 0.5
A
A - 2× h×t
af = ≤ 0.5
A
kutu kesitler için,
A- 2×b×t f
aw = ≤ 0.5
A
14
A - 2 × h × tw
af = ≤ 0.5
A
kaynaklı sandık kesitler için geçerlidir.
-İki eksen etrafında eğilme durumunda
α β
M y , Sd M z , Sd
+ ≤ 1 (2.26)
M y , N , Rd M z , N , Rd
bağıntısı geçerlidir.
α ve β sabit katsayılar olup;
I ve H profillerinde α=2 ; β=5n ≥ 1
Borularda α = 2 ; β = 2
1.66
Dikdörtgen kutu profillerde α = β = ≤6
1-1.13n 2
Dolu dikdörtgen enkesitlerde ve levhalarda α = β = 1.73 + 1.8n3
N Sd M y , Sd M z , Sd
+ + ≤1 (2.27)
N pl , Rd M y , pl , Rd M z , pl , Rd
şeklini alır.
σ x , Ed ≤ f yd (2.28)
koşulunu sağlamalıdır.
f yd = f y / γ M 0 (2.29)
N Sd M y , Sd M z , Sd
+ + ≤1 (2.30)
A × f yd Wy ,el × f yd Wz ,el × f yd
bağıntısı elde edilir.
- Sınıf 4 enkesitler için ;
Basınca maruz enkesit kısımlarının indirgenmiş etkili genişlikleri göz önüne alınarak
hesaplanan maksimum normal gerilme (2.28) koşulunu sağlamalıdır.
15
Delik bulunmayan enkesitlerde (2.28) koşulundan;
N Sd M y , Sd + N Sd e y , N M z , Sd + N Sd × ez , N
+ + ≤1 (2.31)
Aeff × f yd Wy ,eff × f yd Wz ,eff × f yd
Aeff : Üniform basınç gerilmesi altında efektif enkesit alanı
Weff : Yalnızca eğilmeye çalısan kesitte efektif enkesitin mukavemet momenti
eN : Enkesitte indirgenme sonucu oluşan öteleme değeri olarak alınır.
N Sd ≤ N b , Rd (2.32)
fy
N b , Rd = χ × β A × A × (2.33)
γM
Sınıf 1,2 ve 3 enkesitlerde βA = 1 değerini alır.
Aeff
Sınıf 4 enkesitlerde ise β A = değerini alır.
A
χ burkulma moduna bağlı indirgeme katsayısıdır.
1
χ= ≤1 (2.34)
φ + φ2 -λ 2
1
φ = 1 + α (λ - 0.2) + λ 2 (2.35)
2
Burada α kusur katsayısıdır. Burkulma gerilmesi eğrisine bağlı olarak aşağıdaki
değerlere göre hesaplanır.
Burkulma gerilmesi
eğrisi a b c d
α 0.21 0.34 0.49 0.76
16
A× f y (2.36)
λ=
N cr
N cr = π 2 EI / l 2 (2.37)
4. Sınıf enkesitlerde;
Aeff × f y
λ= (2.38)
N cr
değerini alır.
Ncr ; ilgili burkulma modu için elastik kritik burkulma yüküdür.
M b, Rd ≤ χ LT × M c , Rd (2.39)
χ = χ LT (2.40)
λ = λLT (2.41)
π 2 × E × Wy , pl
λLT = (2.42)
M cr
bağıntısıyla belirlenir.
Mcr; yanal burulmalı burkulma elastik moment değeridir. Çift simetri eksenli
kesitlerin yanal doğrultuda tutulu noktalarında uç momentleriyle yüklenmesi halinde
17
( k / kw ) I w + 0.039 × lLT × I t
2
π2 ×E×I
M cr = C1 × . (2.43)
lLT 2 Iz
kw = 1 kw = 1.0
kw = 0.5 kw = 0.50
18
Çizelge 2.8 : C1 değeri ve ψ ’nin tanımı.
19
Şekil 2.1 : Şetli çatılarda kar yüklemesi elverişsiz durumları.
α≥
Çatı eğim açısı, α 0˚≤ α ≤30˚ 30˚≤ α ≤60˚ 60˚
µ1 0.8 0.8(60 - α)/30 0
µ2 0.8+0.8(α/30) 1.6 -
Çatı şet yüzeylerinde en elverişsiz durum, 2. Yükleme hali için oluşmaktadır. Buna
göre
α = (α1 + α 2 ) / 2
α = (20 + 20) / 2 = 20
µ1 = 0.8
µ2 = 0.8 + 0.8.(20/30) = 1.333 değerini almaktadır. [5]
Bu katsayılar sonucunda çatı düzleminde kar yükleme durumu aşağıdaki gibi bir hal
almaktadır. EC1 yönetmeliğinde verilen kar yükü dengesiz dağılımı etkisi ülkemizde
de bir süre geçerli olan TS 7046 yönetmliği ile aynı değerleri vermektedir. [6]
20
Şekil 2.2 : Çatı düzlemine etkiyen kar yüklemesi durumu.
21
Şekil 2.3 : TS EN 1991-1-4 Düz çatılarda çatı düzlemlerine göre rüzgar etki
bölgeleri.
Çizelge 2.10 : TS EN 1991-1-4 Düz çatılarda çatı düzlemlerine göre rüzgar dışbasınç
katsayıları.
22
Şekil 2.4 : TS EN 1991-1-4 Cephelere göre rüzgar etki bölgeleri.
e=h/d
h = 7.50 m
d = 30 m
e = 7.5 / 30 = 0.25
23
Şekil 2.5 : Yapı enine doğrultusunda cepheler ve çatı düzlemleri için hesaplanan
rüzgar dışbasınç katsayıları.[8]
Yapıya boyuna doğrultuda rüzgar yükü etkisi düşünülürken çatı şet yüzeylerinin
etkisi göz önünde bulundurulmuştur. Çatı şet yüzeyleri ile yatay doğrultu arasındaki
açı α = 20 ˚ olduğundan dolayı rüzgar yükü etki katsayıları tek ve çift eğimli çatılar
için olması durumuna göre baz alınıp çok açıklıklı çatı etkisine göre katsayılar
değiştirilmiştir. Buna göre ilk şet yüzeyindeki rüzgar etki katsayısı tek eğimli çatı
olması durumuna göre diğer bütün çatı şet yüzeylerinde çift eğimli çatı olması
durumuna göre hesap yapılmıştır.
24
Şekil 2.7 : TS EN 1991-1-4 Çift eğimli çatılarda çatı düzlemlerine göre rüzgar etki
bölgeleri.
Çizelge 2.12 : TS EN 1991-1-4 Çift eğimli çatılarda çatı düzlemlerine göre rüzgar
dışbasınç katsayıları.
25
Tek eğimli çatılarda rüzgar yükü parametreleri ve dışbasınç katsayıları ile ilgili
şekiller ve çizelge aşağıda verilmiştir.
Şekil 2.9 : TS EN 1991-1-4 Tek eğimli çatılarda çatı düzlemlerine göre rüzgar etki
bölgeleri.
26
Çizelge 2.13 : TS EN 1991-1-4 Tek eğimli çatılarda çatı düzlemine etkiyen rüzgar
dışbasınç katsayıları.
Şekil 2.10 : TS EN 1991-1-4 Şetli çatılarda şetlere dik doğrultuda rüzgar dışbasınç
katsayıları. [8]
İlk çatı şet yüzeyinde cpe katsayısı iterasyon yapılarak -0.25; +0.30 değerlerine göre
hesap edilmiştir.
Diğer bütün çatı şet yüzeylerinde cpe katsayısı aşağıdaki gibi göz önüne alınmıştır.
27
Şekil 2.11 : Çatı şetlerinde görülen cpe rüzgar dışbasınç katsayıları. [8]
Bu etkiler göz önünde bulundurularak yapıya boyuna doğrultuda rüzgar yükü 8 farklı
durumda etkimesi göz önüne alınmıştır.
28
Şekil 2.12 : Çatı şet düzlemlerine etkiyen 8 farklı rüzgar yükleme durumu.
29
2.8.4 Deprem yükü
Fb = Sd (T1 ) × m × λ (2.44)
2 T 2.5 2
0 ≤ T ≤ TB ise Sd (T1 ) = ag × S × + - (2.45)
3 TB q 3
2.5
TB ≤ T ≤ TC ise Sd (T1 ) = ag × S × (2.46)
q
2.5 TC
TC ≤ T ≤ TD ise S d (T1 ) = ag × S × ×
q T (2.47)
2.5 TC × TD
TD ≤ T ise S d (T1 ) = ag × S × × (2.48)
q T 2
S : Zemin faktörü
ag : maksimum yer ivmesi
30
Şekil 2.13 : EC 8 Spektrum fonksiyonu grafiği.
DBYBHY ’de belirtilen Z2 yerel zemin sınıfına EC8 ‘de A sınıfı zeminin karşılık
geldiği görülmektedir. Buna göre S katsayının 1 olması ile elastik tasarım spektrum
eğrisi 2 saniye değerinden küçük tüm periyot değerleri için DBYBHY spektrum
eğrisi ile eşdeğer hale gelmektedir.
DBYBHY ’de 2. derece deprem bölgesi için maksimum yer ivmesi ag = 0.3g kabul
edilmiştir. 9] Eurocode 8’ e göre hesap yapılırken maksimum yer ivmesi değeri bu
değere göre baz alınmıştır.
Yapıda yatay yükler bir yönde süneklik düzeyi normal çerçeveler tarafından, diğer
yönde ise süneklik düzeyin normal merkezi çelik çaprazlar tarafından
karşılandığından dolayı taşıyıcı sistem davranış katsayısı her iki doğrultuda da q = 4
31
kabul edilerek hesap yapılmıştır. W yapının taban kesme kuvveti hesabı için etkin
kütlesidir.
X doğrultusundaki deprem yükü için aşağıdaki gibi hesap yapılmıştır.
W = 843.55 kN
Yapının X doğrultusundaki hakim periyodu T1X olmak üzere;
T1X = 0.11 s.
2 T 2.5 2 2 0.11 2.5 2
Sd (T1 ) = ag × S × + - = 0.3 g × 1. + − = 1.88
3 TB q 3 3 0.15 4 3
ag
Fb = 1.88 × × m×λ
q
0.3 × 9.81 843.55
Fb = 1.88 × × ×1 = 118.94kN
4 9.81
Y doğrultusundaki deprem yükü için aşağıdaki gibi hesap yapılmıştır.
W = 843.55 kN
Yapının Y doğrultusundaki hakim periyodu T1Y olmak üzere
T1Y = 0.23 s
Sd (T1) = 2.5 x ag / q
ag
Fb = 2.5 × ×m×λ
q
0.3 × 9.81 843.55
Fb = 2.5 × × ×1 = 158.17 kN
4 9.81
T 0.11
S (TX ) = 1 + 1.5 × = 1 + 1.5 × = 2.1
TA 0.15
T 0.11
Rx = 1.5 + ( R − 1.5) × = 1.5 + (4 − 1.5) × = 3.33
T
A 0.15
32
C x = A 0 × I × S ( T ) / Rx = 0.30 × 1× 2.1/ 3.33 = 0.189
S (TY ) = 2.5, Ry = 5
C y = A 0 × I × S ( T ) / Ry = 0.30 ×1× 2.5 / 5 = 0.15
33
2.10 Yapısal Kesit Tahkikleri
qYSd = (1.35 × Pg + 1.5 × Ps ) × sin α = (1.35 × 0.2625 + 1.5 × 0.945 ) × 0.342 = 0.61 kN / m
Pg + Pk + Pw
( )
qZSd = 1.35 × ( Pg + Ps + Pw ) × cos α = 1.35 × ( 0.2625 + 0.945 + 0.197 ) × 0.94 = 1.78kN / m
qYSd = (1.35 × ( P + P + P ) ) ×
g s w sin α = 1.35 × ( 0.2625 + 0.945 + 0.197 ) × 0.342 = 0.65kN / m
Hesaplara göre Pg + Pk + Pw yüklemesindeki değerler daha büyüktür. Bu nedenle
tasarıma esas olan yükleme durumu rüzgarlı yük kombinasyonudur.
Statik sistem ve kesit tesirleri:
Aşıklar üç açıklıklı sürekli kiriş olarak tasarlanmıştır.
MY,Sd = -4.91 kNm
MZ,Sd = 0.59 kNm
VY,Sd = 5.79 kN
VZ,Sd = -1.03 kN
34
Kesit : UPE 100
h = 100 mm b = 55 mm d = 65 mm tw = 4.5 mm tf = 7.5 mm r = 10 mm
Wy,Pl = 48.0 cm3 Wz,Pl = 19.3 cm3 A = 12.5 cm2 Iy = 207 cm4 Iz= 38.3 cm4
It = 2.01 cm4 Iw = 0.53 x 10-3 cm3
235
Sınıflandırma Fe360 ε = =1
235
Başlık : b / tf = 55 / 7.5 = 7.33 < 10. ε = 10 (Sınıf 1)
Gövde : d / tw = 65 / 4.5 = 14.44 < 72. ε = 72 (Sınıf 1)
Tüm kesit sınıfı Sınıf – 1 ‘ e aittir.
Kesit dayanımı :
Wy , pl × f y 48 × 23.5
M y , pl , Rd = = = 1025.45kNcm
γM0 1.10
Wz , pl × f y 19.3 × 23.5
M z , pl , Rd = = = 412.32kNcm
γM0 1.10
Av × f y (1.04 × h × t ) × f y (1.04 ×100 × 4.5).235 1
Vy , pl , Rd = = = . = 57.7 kN
3 ×γ M 0 3 ×γ M 0 3 × 1.10 1000
M z , Sd M y , Sd
+ ≤1
M z , pl , Rd M y , pl , Rd
59 491
+ = 0.14 + 0.48 = 0.62
412.32 1025.45
Eğilmeli burkulma kontrolü :
h / b = 100 / 55 = 1,82 y-y eksenine dik burkulmada a eğrisi kullanılacak.
tf = 7.5 mm < 40 mm z-z eksenine dik burkulmada b eğrisi kullanılacak.
E 21000
λ1 = π = = 93.91
fy 23,5
35
y – y eksenine dik burkulma :
lky = 500cm
lky 500
λy = = = 122.87
Iy 207
F 12,5
λ y 122.87
λy = = = 1.31
λ1 93.91
α = 0.21
1 1
φ = 1 + α (λ - 0.2) + (λ ) 2 = 1 + 0.21(1.31- 0.2) + 1.312 = 1.47
2 2
1 1
κ= = = 0, 468 < 1
φ + φ 2 - (λ ) 2 1.47 + 1.47 2 -1.312
kLT = 1 k = 1 kw = 0,75
ψ =1
C1 = 1
lLT = 1× 250 = 250cm
k 2
( ) × I w + 0.039 × lLT 2 × IT
π × E × Iz
2
kw
M cr = C1 × .
lLT 2 Iz
36
1 2
( ) × 0.53 × 10-3 + 0.039 × 250 2 × 2.01
π 2 × 21000 × 38.3 0.75
M cr = 1× . = 1436.51kNcm
2502 38.3
π 2 × E × Wy , pl π × 21000 × 48
λLT = = = 83.22
M cr 1436.51
λLT 83.22
λLT = = = 0.89
λ1 93.9
α = 0.21
1 1
φ = 1 + α (λ - 0.2) + (λ ) 2 = 1 + 0.21× (0.89 - 0.2) + 0.89 2 = 0.97
2 2
1 1
κ= = = 0.74 < 1
φ + φ - (λ )
2 2
0.97 + 0.97 2 - 0.89 2
İşletme Yükleri:
Pg + Ps :
q ySd = 1.67 kN / m
qzSd = 0.61 kN / m
Pg + Ps + Pw :
q ySd = 1.78 kN / m
qzSd = 0.65 kN / m
Sehim kontrolü de rüzgarlı duruma görey yapılacaktır.
f ymaks =1.64cm<f lim =l/250=500/250=2cm
37
My,Sd = -13.37 kNm
Vz,Sd = 9.43 kN
Nt,Sd = 29.20 kN
Kesit : IPE 160
h = 160 mm b = 82 mm d = 127.2 mm tw = 5.0 mm tf = 7.4 mm r = 9 mm
Wy,Pl = 124 cm3 Wz,Pl = 26.1 cm3 A = 20.1 cm2 Iy = 869 cm4 Iz= 68.3 cm4
It = 2.01 cm4 Iw = 0.53 x 10-3 cm3
235
Sınıflandırma Fe360 ε = =1
235
Başlık : c / tf = 41 / 7.4 = 5.54 < 10ε = 10 (Sınıf 1)
Gövde : d / tw = 127.2 / 5 = 25.44 < 72ε = 72 (Sınıf 1)
Tüm kesit sınıfı Sınıf – 1 ‘ e aittir.
Kesit dayanımı :
Wy , pl × f y 124 × 23.5
M y , pl , Rd = = = 2649kNcm
γM0 1.10
Av × f y (1, 04 × h × t ) × f y (1.04 × 160 × 5) × 235 1
Vy , pl , Rd = = = . = 102.62kN
3 ×γ M 0 3 ×γ M 0 3 × 1.10 1000
A× fy 20.1× 100 × 235 1
N pl , Rd = = . = 429kN
γM0 1×10 1000
Gövdede buruşma kontrolü;
d 127.2
= = 25.44 < 69ε = 69.0
tw 5
Gövdede buruşma kontrolüne gerek yoktur.
Enkesit dayanım kontrolü ;
Vy , Sd = 9.43kN < 0.5 × Vy , pl , Rd = 0.5 × 57.7 = 162.02kN
M V , Rd = M y , pl , Rd = 2649kNcm
M y , Sd 13.37
= = 0.51 < 1
M V , Rd 26.39
N Sd = 29.20kN < N pl , Rd = 429kN
38
ψ =1
C1 = 1
lLT = 1× 372 = 372cm
k 2
( ) × I w + 0.039 × lLT 2 × IT
π × E × IZ
2
kw
M cr = C1 × .
lLT 2 IZ
1 2
( ) × 3.69 × 10-3 + 0.039 × 3722 × 3.60
π × 21000 × 68.3
2
0.75
M cr = 1× . = 1725.3kN .cm
372 2 68.3
π 2 × E × Wypl π 2 × 21000 ×124
λLT = = = 122.05
M cr 1725.3
λLT 122.05
λLT = = = 1.30
λ1 93.9
α = 0.21
1 1
φ = 1 + α (λ - 0.2) + (λ ) 2 = 1 + 0.21(1.30 - 0.2) + 1.302 = 1.46
2 2
1 1
κ= = = 0.47 < 1
φ + φ 2 - (λ ) 2 1.46 + 1.462 -1.302
ψ vec = 0.8
Wcomy = 1.571× 10 −4 m3
h = 95 mm b = 200 mm d = 65 mm tw = 6.5 mm tf = 10 mm r = 18 mm
Wy,Pl = 101.9 cm3 Wz,Pl = 31.92 cm3 A = 26.92 cm2 Iy = 667.6 cm4 Iz= 132.6 cm4
iy = 2.22 cm iz = 4.98 cm
235
Sınıflandırma Fe360 ε = =1
235
d / tw = 65 / 6.,5 = 14.6 < 33. ε = 33 (Sınıf 1)
39
b / 2tf = 200 / 20 = 10 = 11. ε = 11 (Sınıf 2)
1.35D+1.35L+1.35WXP8 kombinasyonuna göre boyutlandırılmıştır.
My,Sd = 0.22 kNm
Mz,Sd ≈ 0
Nt,Sd = 387.15 kN
A× fy 26.92 × 23,5
N t , Rd = N pl , Rd = = = 575.11kN
γM0 1,1
Wy , pl × f y 101.9 × 23,5
M y , pl , Rd = = = 2176.95kNcm
γM0 1,10
N t , Sd M y , Sd 387.15 22
+ = + = 0.67 + 0.01 = 0.68 < 1
Nt , Rd M y , pl , Rd 575.11 2176.95
Kesit : ½ HE280A
h = 135 mm b = 280 mm d = 98 mm tw = 8 mm tf = 13 mm r = 24 mm
Wy,Pl = 79.34 cm3 Wz,Pl = 259 cm3 A = 48.63 cm2 Iy = 477 cm4 Iz= 2381 cm4
iy = 3.13 cm iz = 7.00 cm
235
Sınıflandırma Fe360 ε = =1
235
d / tw = 98 / 8 = 12.25 < 33. ε = 33 (Sınıf 1)
b / 2tf = 280 / 26 = 10.77 = 11. ε = 11 (Sınıf 2)
1.35D+1.35L+1.35WXP8 kombinasyonuna göre boyutlandırılmıştır.
My,Sd = 0.395 kN.m
Mz,Sd = 0.115 kN.m
Nc,Sd = -547.62 kN
y – y eksenine dik burkulma :
lky = 250cm
lky 250
λy = = = 79.82
Iy 477
F 48.63
λy 79.82
λy = = = 0.85
λ1 93.91
40
α = 0.49
1 1
φ = 1 + α (λ - 0.2) + (λ ) 2 = 1 + 0.49(0.85 - 0.2) + 0.852 = 1.02
2 2
1 1
κ= = = 0.63 < 1
φ + φ 2 - (λ ) 2 1.02 + 1.022 - 0.852
κ min = κ y = 0.63
k x = k y = 1.50
N c , Sd k y × M y , Sd k z × M z , Sd
+ + =
κ min × A × f y / γ M 1 Wy , pl × f y / γ M 1 Wz , pl × f y / γ M 1
235
Sınıflandırma Fe360 ε = =1
235
41
Başlık : c / tf = 41 / 7.4 = 5.54 < 10. ε = 10 (Sınıf 1)
Gövde : d / tw = 127.2 / 5 = 25.44 < 72. ε = 72 (Sınıf 1)
Tüm kesit sınıfı Sınıf – 1 ‘ e aittir.
Kesit dayanımı :
Wy , pl × f y 124 × 23.5
M y , pl , Rd = = = 2649kNcm
γM0 1.10
Av × f y (1.04 × h × t ) × f y (1.04 ×160 × 5) × 235 1
Vy , pl , Rd = = = . = 102.62kN
3 ×γ M 0 3 ×γ M 0 3 ×1.10 1000
A× fy 20.1× 100 × 235 1
N pl , Rd = = . = 429kN
γM0 1.10 1000
Gövdede buruşma kontrolü ;
d 127.2
= = 25.44 < 69.ε = 69, 0
tw 5
Gövdede buruşma kontrolüne gerek yoktur.
Enkesit dayanım kontrolü ;
N Sd = 140kN < N pl , Rd = 429kN
-Kesit : L80.80.8
h = 80 mm b = 80 mm t = 8,0 mm
42
A = 12.3 cm2 Iy = 72.25 cm4 Iz= 72.25 cm4
ix = 2.43 cm iy = 2.43 cm
235
Sınıflandırma Fe360 ε = =1
235
h / t = 80 / 8 = 10 < 15. ε = 15 (Sınıf 3)
Tüm kesit sınıfı Sınıf – 3 ‘ e aittir.
1.35D+1.35L+1.35WXP8 kombinasyonuna göre boyutlandırılmıştır.
Kesit tesirleri:
My,Sd = 0
Mz,Sd = 0
Nt,Sd = 198 kN
A× fy 23.5 × 12.3
N t , Rd = N pl , Rd = = = 262.7 kN
γM0 1.1
N t , Sd 198
= = 0.76 < 1
Nt , Rd 262.7
-Kesit : L 70.7.7
h = 70 mm b = 70 mm t = 7,0 mm
A = 9.40 Iy = 42.30 cm4 Iz= 42.30 cm4
ix = 2.12cm iy = 2.12 cm
235
Sınıflandırma Fe360 ε = =1
235
h / t = 70 / 7 = 10 < 15. ε = 15 (Sınıf 3)
Tüm kesit sınıfı Sınıf – 3 ‘ e aittir.
1.0D+1.50WYN2kombinasyonuna göre boyutlandırılmıştır.
Kesit tesirleri:
My,Sd = 0
Mx,Sd = 0
Nc,Sd = -22.2 Kn
lky = lkz = 350cm
lky 350
λ y = λz = = = 165
iy 2.12
λy 165
λy = = = 1.76
λ1 93.91
α = 0.49
43
1 1
φ = 1 + α (λ - 0.2) + (λ ) 2 = 1 + 0.49(1.76 - 0.2) + 1.762 = 2.43
2 2
1 1
κ= = = 0.24 < 1
φ + φ 2 - (λ ) 2 2.43 + 2.432 -1.762
N c , Sd N c , Sd 22, 2
= = = 0.46 < 1
N c , Rd κ min × A × f y / γ M 1 0.24 × 9.40 × 23.5 / 1.1
Kesit : 280.280.16
h = 280 mm b = 280 mm tw = 16 mm tf = 16 mm
Wy,Pl = 1675cm3 Wz,Pl = 1675 cm3 A = 169cm2 Iy = 19700 cm4 Iz= 19700 cm4
iy = 10.79 cm iz = 10.79 cm
235
Sınıflandırma Fe360 ε = =1
235
d / tw = 248 / 16 = 15.5 < 72. ε = 72 (Sınıf 1)
b / tf = 280 / 16 = 17.5 = 33. ε = 33 (Sınıf 1)
Kesit tesirleri :
My,Sd = -132.94 kNm
Mz,Sd = -8.36 kNm
NC,Sd = 186.94 kN
44
lky = 500cm
lky 500
λy = = = 46.31
Iy 19700
F 169
λ y 46.31
λy = = = 0.49
λ1 93.91
α = 0.21
1 1
φ = 1 + α (λ - 0.2) + (λ ) 2 = 1 + 0.21(0.49 - 0.2) + 0.492 = 0.65
2 2
1 1
κ= = = 0.93 < 1
φ + φ 2 - (λ ) 2 0.65 + 0.652 - 0.49 2
κ min = κ z = 0.80
k x = k y = 1.04
N c , Sd k y × M ySd k z × M zSd
+ + =
κ min × A × f y / γ M 1 Wy , pl × f y / γ M 1 Wz , pl × f y / γ M 1
186.94 1.04 × 13294 1.04 × 836
+ + = 0.056 + 0.39 + 0.02 = 0, 47 < 1
0.93 × 169 × 23.5 / 1.1 1675.23,5 / 1,1 1675 × 23.5 /1.1
Kesit : Ø 101.6 x 4 mm
d = 101.6 mm t = 4 mm
Wy,Pl = 38.1 cm3 Wz,Pl = 38.1 cm3 A = 12.3 cm2 Iy = 146 cm4 Iz= 146 cm4
iy = 3.45 cm iz = 3.45 cm
45
235
Sınıflandırma Fe360 ε = =1
235
Boru enkesit sınıfı d / t = 101.6 / 4 = 25.4 < 50ε2 = 50 olduğundan dolayı enkesit
Kesit tesirleri :
My,Sd = 1.14 kN.m
Mz,Sd = -0.28 kN.m
Nc,Sd = 31.08 kN
46
1 1
φ = 1 + α (λ - 0.2) + (λ ) 2 = 1 + 0.21(0.97 - 0.2) + 0.97 2 = 1.05
2 2
1 1
κ= = = 0.69 < 1
φ + φ 2 - (λ ) 2 1.05 + 1.052 - 0.97 2
κ min
= 0.24
k = k = 1.50
x y
N c , Sd k y × M ySd k z × M zSd
+ + ≤1
κ min × A × f y / γ M 1 Wy , pl × f y / γ M 1 Wz , pl × f y / γ M 1
235
Sınıflandırma Fe360 ε = =1
235
Boru enkesit sınıfı d / t = 101.6 / 4 = 25.4 < 50ε2 = 50 olduğundan dolayı enkesit
Kesit tesirleri :
My,Sd = 0.95 kN.m
Mz,Sd = 0 kN.m
Nc,Sd = 62.19 kN
47
α = 0.21
1 1
φ = 1 + α (λ - 0.2) + (λ )2 = 1 + 0.21(1.33 - 0.2) + 1.332 = 1.50
2 2
1 1
κ= = = 0.46 < 1
φ + φ 2 - (λ ) 2 1.50 + 1.502 -1.332
κ min
= 0.46
k = k = 1.50
x y
N c , Sd k y × M y , Sd k z × M z , Sd
+ + =
κ min × A × f y / γ M 1 Wy , pl × f y / γ M 1 Wz , pl × f y / γ M 1
Deprem kuvvetinden oluşan deplasmanlar için EC3’ e göre yapının herhangi bir
katındaki göreli yerdeğiştirmeyi ifade eden δ i olmak üzere;
48
δ i ≤ h / 300 (2.49)
δ EY = 0.69 cm
750
δ EY = 0.69 < = 2.5cm
300
δ EX = 0.19 cm
750
δ EX = 0.19 = = 2.5cm
300
49
Şekil 2.18 : SAP 2000 programında yapının WYP deplasmanı.
h 750
δWYP = 0.28 cm ∆ maki ≤ = = 2.5 cm
300 300
h 750
δWXP = 0.82 cm ∆ maki ≤ = = 2.5 cm
300 300
50
∆1.0 D +1.0 L = 4.17 cm
L
EC3’e göre artırılmış düşey deplasman limiti olarak tanımlanmıştır. [3]
250
L 3000
∆ mak = 4.17 ≤ = = 12 cm
250 250
2.12 Birleşimler
51
Çizelge 2.16 : Bulonlu birleşimlerin sınıflandırılması.
52
-Bulon aralıkları:
d0 delik çapı olmak üzere, yapı elemanında açılan bulon delik çapı aşağıdaki aralıklar
içinde bulunmalıdır. [11]
53
Bulonlu birleşimlerde başlıca makaslama ve delik cidarında ezilme kontrolleri
yapılır. Bunun için iki yöntem mevcuttur:
1)Genel durum : Fv,Rd< Fb,Rd ise, yani taşıma yükü sınır durumunda bulonun
göçmesine izin verilirse, kuvvetler birleşim araçlarına lineer olarak,
2)Fb,Rd< Fv,Rd ise, yani delik cidarında ezilme esas ise, kuvvetler birleşim
araçlarına “plastik” olarak dağıtılır.
Bulonlu birleşimlerde zorlanma delik cidarında ezilme ve makaslama durumlarına
göre kontrol edilir.
-Delik cidarında ezilme:
Aktarılabilir kuvvet, bulonun gövdesi arasındaki ezilmeye göre hesaplanır.
Fb, Rk
Fb , Rd = (2.50)
γ Mb
Fb , Rk = 2.5 × α × f u × d × t (2.51)
Fb , Rk = C1 × fub × As (2.53)
Bulon Çapı
12 16 20 22 24 27 30 36
(mm)
As (mm2) 84,3 157 245 303 353 459 561 817
54
- Çekme dayanımı kontrolü:
Bulonun boyuna doğrultusunda kesit alanıyla aktardığı çekme kuvvetidir.
Ft , Rk
Ft , Rd = (2.54)
γ Mb
Bir birleşim bölgesinde bulonlar aynı anda çekme ve makaslamaya zorlanıyor ise
aşağıdaki karşılıklı etki koşulu sağlanmalıdır.
Fv , Sd Ft , Sd
+ ≤1 (2.56
Fv , Rd 1.4 × Ft , Rd
Bulon tam dayanımlı olarak makaslamaya maruz kalırsa ilave bir çekme kuvveti
aktaramaz. Buna karşılık çekmenin tam olarak kullanılması halinde, makaslama
dayanımı kuvvetinin %28.6’ sına eşit bir makaslama kuvvetini aktarabilmektedir.
-Yüksek mukavemetli bulonlarla yapılan kayma dayanımlı birleşimler
Kayma dayanımlı birleşimler öngörülen bir öngerme kuvveti ile gerilerek,
birleştirilen parçaların özel olarak işlenmiş temas yüzeylerinde bulon eksenine dik
sürtünme ile aktarılır.
Fs , Rk = 0.7 × µ × f ub × As (2.57)
55
Fs , Rk = Her bir bulon ve sürtünme yüzeyi için karakteristik sürtünme dayanımı
Fs , Rk
Fs , Rd = × n × ks (2.58)
γ Ms
n: sürtünme oluşturan yüzey sayısı
ks : delik büyüklüğünün ve formunun etkisini göz önüne alan katsayı
Bulon ile delik arasında normal boşluk var ise ks = 1.0
Bulon ile delik arasında aşırı büyük boşluk veya kısa uzun delik olması durumunda
ks = 0.85
Büyük uzun delik olması durumunda ks = 0.70
µ katsayısı ise yüzey durumuna göre belirlenen bir katsayıdır.
Yüzeye kum püskürtülerek gevşek pas uzaklaştırılır veya kum püskürtülerek çinko
veya alüminyum bazlı bir kat boya sürülürse µ= 2.5 kabul edilir. Yüzeye kum
püskürtülerek alkali çinko silikat bir boya ile boyanırsa µ= 2.0 kabul edilir. Satıh tel
fırça veya alev püskürtülerek temizlenir ve gevşek pas uzaklaştırılırsa µ= 1.50 kabul
edilir. Yüzey işlenmez ise µ= 1.0 kabul edilir.
56
-Kaynaklı birleşimlerin hesabı:
Kaynaklı birleşimlerde kullanılacak yapı elemanı kalınlığı en az 4 mm olmalıdır.
İnce cidarlı elemanlar için bu alt sınır değer farklıdır. Kaynaklı konstrüksiyonlarda
Fe 360, Fe 430 veya Fe 510 kalitelerinde çelikler ve özel alaşımlı Fe E 275 veya Fe
E 355 kalite çelikleri kullanılarbilir. Kaynak malzemesinin kalitesi kullanılan yapı
çeliğinin kalitesine uygun olmalıdır.
-Köşe kaynak dikişinin dayanımı :
Köşe kaynak dikişlerinde dikiş kalınlığı a, kaynak dikişi içine çizildiği düşünülen en
büyük ikizkenar üçgenin yüksekliğine eşittir. Köşe kaynaklarında minimum kaynak
kalınlığı 3 mm’ den az olmamalıdır. 40 mm’den veya kaynak kalınlığının 6 katından
daha kısa kaynak dikişleri kuvvet aktarılmasında ihmal edilir. Kaynak kalınlığının
150 katından uzun bindirmeli eklerde köşe dikişinin boyu βLw katsayısıyla çarpılarak
indirgenir.
fu
f vw,d = (2.61)
3 × β w × γ Mw
57
-Küt kaynak dikişinin dayanımı:
Küt kaynak dikişlerinde dikiş kalınlığı birleştirdiği elemanların en incesinin
kalınlığına eşittir. Küt kaynak dikişlerinde dikiş boyu birbirine kaynaklanan
elemanlarının genişliğine eşittir.
Derin nüfuziyetli bir küt kaynak dikişinin tasarım mukavemeti birleştirdiği
parçalardan zayıf olanının tasarım dayanımına eşittir. Burada kaynak dikişinin,
uygun bir elektrodla çekildiği ve akma ve kopma gerilmesi değerlerinin en az
kaynaklı numunelerle yapılan çekme deneylerinde, çeliğin akma ve kopma
değerlerinde olduğu kabul edilir.
Derin nüfuziyetli olmayan küt dikişlerin tasarım dayanımı köşe kaynaklarında
olduğu gibi hesaplanır.
Nt,Sd = 30 kN
58
F = 20.1 cm2
Fnet = 28.5 - 3 × 0.56 × 1.4 = 26.15cm2
A× f y 28.5 × 23.5
Nt , Rd = = = 608.86kN
γM 1.10
0.9 × Anet × fu 0.9 × 26.15 × 36
N t , Rd = = = 677.81kN
γ Mb 1.25
N t , Rd = 608.86kN
e p 1 f
α = min ; 1 - ; ub ;1
3 × d0 3 × d0 4 fu
20 36 1 100
α = min ; - ; ;1 = 0.48
3 × 14 3 × 14 4 36
Tali kiriş gövdesinde bir bulona gelen kuvvet e = 40 mm eksantrisite etkisi dikkate
59
360
f vw, d = = 207.8 N / mm2
3 × 0.8 ×1.25
Fw, Rd = 207.8 × 4 = 831.2 N / mm = 8312 N / cm = 8.3kN / cm
Tasarım kriteri
Fw, Rd × l > Vsd
Gerekli kaynak boyu l olmak üzere:
8
l= = 0.96cm
8.3
Toplam kaynak boyu l = 12 cm > 0.96 cm
fu
f vw,d =
3 × β w × γ Mw
fv,wd: kaynak dikişinin tasarım makaslama dayanımı
60
fu: birleşimin daha zayıf elemanın nominal çekme dayanımı
βw: düzeltme katsayısı
360
f vw, d = = 207.8 N / mm2
3 × 0.8 ×1, 25
Fw, Rd = 207.8 × 4 = 831.2 N / mm = 8312 N / cm = 8.3kN / cm
Tasarım kriteri
Fw, Rd × l > N 2
Tasarım kriteri
Fw, Rd × l > N1
Tasarım kriteri
61
Fw, Rd × l > N Ed
fu
f vw,d =
3 × β w × γ Mw
fv,wd: kaynak dikişinin tasarım makaslama dayanımı
fu: birleşimin daha zayıf elemanın nominal çekme dayanımı
βw: düzeltme katsayısı
62
360
f vw, d = = 207.8 N / mm2
3 × 0.8 ×1, 25
Fw, Rd = 207.8 × 4 = 831.2 N / mm = 8312 N / cm = 8.3kN / cm
Tasarım kriteri
Fw, Rd × l > N 2
Tasarım kriteri
Fw, Rd × l > N1
Tasarım kriteri
Fw, Rd × l > N Ed
63
7.71
l= = 0.93cm
8.3
Toplam kaynak boyu l = 40cm > 0.93 cm
½ HE200A Kesit
Makas alt başlığında oluşan en elverişsiz kesit tesiri Nt,Sd = 386.32 kN
At = 26.9 cm2
Af = 20 cm2
Aw = 6.9 cm2
tf = 10 mm
tw = 6.5 mm
Profil başlığına ve gövdesine etki eden kuvvetler
Pf = N t , Sd x A f / At = 386.32 × ( 20 / 26.9 ) = 287.23 kN
Pw = N t , Sd x Aw / At = 386.32 × ( 6.9 / 26.9 ) = 99.09 kN
64
Başlık için M 20 (8.8) bulon seçilmiştir.
(5 xtmin ) = 5 x 0.6 − 0.2 = 1.73 − 0.2 = 1.53cm
C1 × f ub × Ab 0.5 × 80 × 3.14
Fv , Rd = ×n = × 1 = 100.48kN
γ Mb 1.25
6 tane bulon için : 95.04 x 6 = 570.24 kN > 287.23 kN
Gövdede bir bulonun dayanımı aşağıda verilmiştir.
e p 1 f
α = min ; 1 − ; ub ;1
3 × d 0 3 × d 0 4 fu
20 36 1 100
α = min ; − ; ;1 = 0.48
3 × 14 3 × 14 4 36
Fb , Rd = (2.5 × α × f u × d × tmin / γ ) = 2.5 × 0.48 × 36 × 1.4 × 0.65 /1.25 = 31.45kN
C1 × f ub × Ab 0,5 × 80 × 1,13
Fv , Rd = ×n = × 2 = 72.32kN
γ Mb 1.25
4 tane bulon için : 31.45 x 4 = 125.8 kN > 99.09 kN
Başlık levhasında kontrol ;
A× f y 1.2 × 20 × 23.5
N pl , Rd = = = 512.7kN > Pf = 287.32kN
γM 1.1
0.9 × Anet × f u 0.9 × ((20 − 2 × 2.2) ×1.2) x36
N pl , Rd = = = 485.22kN > Pf = 287.32kN
γ Mb 1.25
Gövde levhasında kontrol ;
A× f y 2 × 0, 6 × 7 × 23,5
N pl , Rd = = = 179.45kN > Pw = 99.09kN
γM 1.1
65
0.9 × Anet × fu 0,9 × ((7 − 1.4) × 0.6 × 2) × 36
N pl , Rd = = = 174.18kN > Pw = 99.09kN
γ Mb 1.25
½ HE280A Kesit
Makas üst başlığında oluşan en elverişsiz kesit tesiri Nc,Sd =- 574.28kN
At = 48.63 cm2
Af = 36.4 cm2
Aw = 12.23 cm2
tf = 13 mm
tw = 8 mm
Profil başlığına ve gövdesine etki eden kuvvetler
Pf = N t , Sd x A f / At = 574.28 × ( 36.4 / 48.3 ) = 432.79 kN
Pw = N t , Sd x Aw / At = 574.28 × ( 12.23 / 48.63 ) = 144.43 kN
66
Af,ek = 1.4 x 28 = 39.2 cm2 > A f = 36.4 cm2
Aw,ek = 0,8 x 80 x 2 = 12,8 cm2 > A w = 12.23 cm2
Başlıkta bir bulonun dayanımı için hesap aşağıda verilmiştir.
e p 1 f
α = min ; 1 − ; ub ;1
3 × d 0 3 × d 0 4 fu
40 60 1 100
α = min ; − ; ;1 = 0, 60
3 × 22 3 × 22 4 36
Fb , Rd = 2.5 × α × fu × d × tmin / γ = 2.5 × 0.6 × 36 × 2.4 × 1.3 /1.25 = 134.78kN
67
2.12.6 Kolon ayağı bağlantı detayı
hp = 48 cm
bp = 48 cm
hf = bf = 58 cm
tfc = 1,6 cm
z = 38 cm
Mz,Ed = 0 kN.m
NEd = -180.95 kN
Vz,Ed = -48.69 kN
108.54 180.95
Ft , Ed = − = 320.66kN
0.28 − 0.016 2
Bulon sayısı n = 3
68
0.9 × f ub × As 0,9 × 50 × As
Ft , Rd = = = 36 As
γ Mb 1.25
36 As = 106.89
As min = 2.97cm 2
1
(π .2.4.lb1.25) > 106.89kN
2.25
lb > 25.52cm
108.54 180.95
Fc , Ed = + = 501.61kN
0.28 − 0.016 2
501.61
p= = 0.87 kN / cm2 = 8.7 N / mm 2 < f jd = 11,1N / mm 2
48
.48
4
69
K = p.sx .s y = 8.7.100.100 = 87000 N
M max = K / mmin = 204.70tcm = 2047 kNcm
W1 = 16.67.t 2
2047
tmin = ( M max /16.67. f y ) = = 2.28cm
391.745
l= 20 cm
a = 4 mm
NEd = -180.95 kN
180.95 10854
P= + = 433.76kN
8 (28 − 1.6)
Fw, Rd .l.8 > P
l= 20 cm
a = 4 mm
360
f vw,d = = 207.8 N / mm 2
3 × 0.8 ×1.25
Fw, Rd = 207.8 × 4 = 831.2 N / mm = 8312 N / cm = 8.312kN / cm
VEd = 42.72 kN
Fw, Rd × l × 2 > VEd
360
f vw,d = = 207.8 N / mm 2
3 × 0.8 ×1.25
Fw, Rd = 207.8 × 4 = 831.2 N / mm = 8312 N / cm = 8.312kN / cm
70
48 − 26.4 48
M Ft ,Ed = 284.63 − = 1366.22kNcm
2 8
48 − 26.4
M Fc ,Ed = 480.83 × − 5 = 2788.81kN .cm
2
2788.81
f max = (25 + 2.5 − 5.71) = 7.02kN / cm 2 < f y = 23.5kN / cm 2
8655.32
Guse levhalarını taban levhasına bağlayan dikişlerde, a=4 mm’ dir.
VEd = 48.69 kN
S z = 48 × 2.5 × (5.71 − 1.25) = 535.2cm3
360
f vw,d = = 207.8 N / mm 2
3 × 0.8 ×1.25
48.69 × 535.2
f vw = = 3.76kN / cm2 < 20.78kN / cm2
8655.32 × 2 × 0, 4
71
Şekil 2.32 : Çatı çaprazı bağlantısı detayı
fu
f vw,d =
3 × β w × γ Mw
fv,wd: kaynak dikişinin tasarım makaslama dayanımı
fu: birleşimin daha zayıf elemanın nominal çekme dayanımı
βw: düzeltme katsayısı
360
f vw,d = = 207.8 N / mm 2
3 × 0.8 ×1, 25
Fw, Rd = 207.8 × 3 = 623.4 N / mm = 6234 N / cm = 6.2kN / cm
Tasarım kriteri;
Fw, Rd × l > N Sd
72
Bulon brüt alanı Ab = 201 mm2
Bir bulonun dayanımı için hesap aşağıda verilmiştir.
α = 0.60
α × f ub × Asm 0.6 × 80 × 2.01
Fv , Rd = ×n = x1 = 77.184kN
γM2 1.25
2 tane bulon için : 77.84 x 2 = 155.68 kN > 31.08 kN
Plaka dayanım kontrolü
e p 1 f
α = min ; 1 − ; ub ;1
3 × d 0 3 × d 0 4 fu
40 50 1 100
α = min ; − ; ;1 = 0.74
3 x18 3 x18 4 36
Fb , Rd = 2.5 × α × fu × d × tmin / γ = 2.5 × 0, 74 × 36 × 1, 6 × 1.5 / 1.25 = 127.87 kN
Bağlantı levhası makas üst başlığına ve gövdesine küt kaynaklı olarak montaj
yoktur.
fu
f vw,d =
3 × β w × γ Mw
73
Şekil 2.33 : Düşey çapraz bağlantısı detayı
Tasarım kriteri;
Fw, Rd × l > N Sd
74
Bulon brüt alanı Ab = 201 mm2
Bir bulonun dayanımı için hesap aşağıda verilmiştir.
α = 0.60
α × f ub × Asm 0.6 × 80 × 2.01
Fv , Rd = ×n = x1 = 77.184kN
γM2 1.25
2 tane bulon için : 77.84 x 2 = 155.68 kN > 45.561 kN
Plaka dayanım kontrolü
e p 1 f
α = min ; 1 − ; ub ;1
3 × d 0 3 × d 0 4 fu
40 50 1 100
α = min ; − ; ;1 = 0.74
3 x18 3 x18 4 36
Fb , Rd = 2.5 × α × fu × d × tmin / γ = 2.5 × 0.74 × 36 × 1.6 × 1.5 /1.25 = 127.87 kN
Bağlantı levhası makas üst başlığına ve gövdesine küt kaynaklı olarak montaj
yoktur.
Nt,Sd = 198 kN
Fw, Rd = f vw,d × a
75
Şekil 2.34 : Makas üst başlık kolon bağlantısı
fu
f vw,d =
3 × β w × γ Mw
fv,wd: kaynak dikişinin tasarım makaslama dayanımı
fu: birleşimin daha zayıf elemanın nominal çekme dayanımı
βw: düzeltme katsayısı
360
f vw,d = = 207.8 N / mm 2
3 × 0.8 ×1.25
Fw, Rd = 207.8 × 4 = 831.2 N / mm = 8312 N / cm = 8.3kN / cm
Tasarım kriteri
Fw, Rd .l > N Sd
76
Köşe kaynak kalınlığı a=4 mm
Kaynak çekme dayanımı fu=360 N/mm2
Köşe kaynakta birim boyun dayanımı :
Fw, Rd = f vw,d × a
fu
f vw,d =
3 × β w × γ Mw
fv,wd: kaynak dikişinin tasarım makaslama dayanımı
fu: birleşimin daha zayıf elemanın nominal çekme dayanımı
βw: düzeltme katsayısı
360
f vw,d = = 207.8 N / mm 2
3 × 0.8 ×1.25
Fw, Rd = 207.8 × 4 = 831.2 N / mm = 8312 N / cm = 8.3kN / cm
Tasarım kriteri
Fw, Rd .l > N Sd
77
I bulon = 4 ×1.57 × ( 82 + 162 + 242 ) = 5626.88 cm 4
ωbulon = 5626.88 / 24 = 234.45 cm3
σ = M / ωbulon = 4025 / 234.45 = 17.17 kN / cm 2
N m = 17.17 x 1.57 = 26.97 kN
Üstbaşlık ve diyagonal elemandan oluşan bileşke çekme kuvveti ;
N d = (198 × sin 46) + (−129.17 × cos 3) = 13.44kN
78
Şekil 2.35 : Makas alt başlık kolon bağlantısı
fu
f vw,d =
3 × β w × γ Mw
fv,wd: kaynak dikişinin tasarım makaslama dayanımı
fu: birleşimin daha zayıf elemanın nominal çekme dayanımı
βw: düzeltme katsayısı
360
f vw,d = = 207.8 N / mm 2
3 × 0.8 ×1.25
Fw, Rd = 207.8 × 4 = 831.2 N / mm = 8312 N / cm = 8.3kN / cm
Tasarım kriteri
Fw, Rd .l > N Sd
79
Toplam kaynak boyu l = 15 x 2 = 30 cm > 12.08 cm
Alın levhasında ve bulonların dayanımı
M 16 8.8 bulon için
Toplam bulon sayısı n = 6
Bulon gövde brüt alanı Ab = 201 mm2
Bir bulonun dayanımı
α = 0.60
α × f ub × Asm 0.5 × 80 × 2.01
Fv , Rd = ×n = × 1 = 64.32kN
γM2 1.25
80
3. AISC LRFD YÖNETMELİĞİNE GÖRE BOYUTLANDIRMA
Rn = Karakteristik dayanım
Sd ≤ Rd (3.2)
81
3.2 Malzeme Karakteristik Özellikleri ve Dayanımları
Çizelge 3.1 : ASTM’ ye gore bazı çelik kalitelerinin karbon oranı ve mekanik
özellikleri.
Min.
Mak.
Akma Minimum çekme Kopmada min. Uzama,
Çelik cinsi Karbon
dayanımı, dayanımı N/mm2 % ( L0 = 200 mm)
oranı %
N/mm2
Ru ≤ ϕ Rn (3.2)
Ru = gerekli dayanım
82
Rn = karakteristik dayanım
φ = dayanım azaltma katsayısı
Ru gerekli dayanım değeri, arttırılmış işletme yükleri için (Σ γi Qni ) en elverişsiz yük
kombinasyonu ile belirlenmiş kesit tesiridir.
3.4 Yükler
83
etkileri, malzeme yorulması, mesnet çökmesi, ısı etkileri de dikkate alınmalıdır.
Tasarımda sabit, işletme, kar, rüzgar ve deprem yüklerinin belirli kombinasyonları
yapılarak konstrüksiyonda en elverişsiz kesit etkileri araştırılır.
Kesit dayanım hesabına esas olan enkesit değerleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.
84
-Kompakt enkesitler : Enkesitte yerel burkulma oluşmadan önce yeteri kadar
plastik dayanım gösterebilen enkesitlerdir.
- Kompakt olmayan enkesitler : Basınç etkisi altında enkesitte kısmen
plastikleşme durumuna geçilir, kesit tamamen plastik gerilme dağılımına geçemeden
elastik olmayan burkulma görülür.
- Narin enkesitler : Basınç etkisi altında enkesitte plastikleşme oluşamadan
elastik burkulma durumu gerçekleşir.
Kesitler yerel burkulma durumuna göre bu 3 sınıfa ayrılırlar.
λ = elemanın genişlik / kalınlık oranı
λp = kompakt eleman için sınır değer
λr = kompakt olmayan eleman için sınır değer olmak üzere, yerel burkulma için
eleman sınıfı,
λ ≤ λp ise kompakt eleman
λp < λ ≤ λr ise kompakt olmayan eleman
λ > λr ise narin eleman olarak sınıflandırılır.
Eksenel çekme kuvveti etkisinde bir elemanda, Pa eksenel çekme kuvvet olmak
üzere, aşağıdaki koşul sağlanmalıdır.
φt Pn ≤ Pa (3.3)
Pn ; Kesitin eksenel çekme kuvveti kapasitesi olup aşağıdaki iki değerden küçük
olanı tasarıma esas olarak kabul edilir.
• Brüt enkesitte hesap edilmesi durumunda ;
Pn = Fy × Ag (3.4)
85
φt Pn = 0.90 × Pn (3.5)
Pn = Fu × Ant (3.6)
φt Pn = 0.75 × Pn (3.7)
Eksenel basınç kuvveti etkisinde bir elemanda, Pc oluşan eksenel basınç kuvveti
olmak üzere, aşağıdaki koşul sağlanmalıdır.
φc Pn ≤ Pc (3.8)
Pn ; Kesitin eksenel basınç kuvveti kapasitesi olmak üzere aşağıdaki gibi hesaplanır.
Pn = Fcr × Ag (3.9)
λ = K ×l / r (3.10)
Fy
E
λ ≤ 4, 71 ise Fcr = (0.689 Fe ) × Fy (3.11)
Fy
86
E
λ > 4.71 ise Fcr = 0.877 × Fe (3.12)
Fy
şeklinde hesaplanır.
Fe elastik ve inelastik burkulmayı ayıran sınır gerilme değeri olmak üzere ;
π2×E
Fe =
K ×l
2
(3.13)
r
E
λ > 4.71 ise Fcr = 0.877 × Fe (3.17)
Fy
87
F + Fez 4 Fey Fez H
Fe = ey 1- 1- (3.19)
2H ( Fey + Fez ) 2
şeklinde hesaplanır.
Simetrik olmayan kesitlerde Fe kritik gerilmesi ise ;
x0 2 y
( Fe - Fex )( Fe - Fey )( Fe - Fez ) - Fe 2 ( Fe - Fey )( ) - Fe 2 ( Fe - Fex )( 0 )2 = 0 (3.20)
ro r0
x0 2 + y0 2
H = 1- 2
r0
π2×E
Fe x =
KxL 2
( )
rx
π2×E
Fe y =
KyL
( )2
ry
π 2 ECw 1
Fe z = 2
+ GJ × 2
( K z L) Ag r0
88
3.7.2.3 Tek kollu korniyerlerde basınç dayanımı
- Eşit kollu ya da uzun kolundan bağlanan eşit kollu olmayan tek kollu korniyerler
tek bir elemansa ya da bir düzlem kafes içinde gövde elemanlarını oluşturması
durumunda eleman narinliği;
o 0 ≤ L/rx ≤ 80 olması durumunda
KL L
= 72 + 0.72 × (3.21)
r rx
o L / rx ≥ 80 olması durumunda
KL L
= 32 + 1.25 × ≤ 200 (3.22)
r rx
şeklinde hesaplanır.
-Eşit kollu ya da uzun kolundan bağlanan eşit kollu olmayan tek kollu korniyerler
o L / rx ≥ 75 olması durumunda
KL L
= 45 + ≤ 200 (3.24)
r rx
şeklinde hesaplanır.
E
λ > 4.71× ise Fcr = 0.877 × Fe (3.26)
Q × Fy
89
Kompakt ve kompakt olmayan kesitlerde Q = 1.0
Narin kesitlerde Q = Qs x Qa
Berkitilmemiş narin enkesitlerde Q = Qs (Qa = 1.0 )
ve plakalarında ;
b E
≤ 0.56 × ise Qs = 1.0
t Fy
b E b Fy
0.56 E / Fy < < 1.03 ise Qs = 1.415 - 0.74 × ×
t Fy t E
b E 0.69 × E
≥ 1.03 ise Qs = 2
t Fy b
Fy ×
t
değerini alır.
b Ekc
≤ 0.64 × ise Qs = 1.0
t Fy
b Fy
0.64 × E / kc Fy <
b
≤ 1.17 ×
Ekc
ise Qs = 1.415 - 0.65 × ×
t Fy t Ekc
b Ekc 0.90 × E × kc
≥ 1.17 ise Qs = 2
t Fy b
Fy ×
t
değerini alır.
4
kc =
h
tw
90
4
0.35 ≤ kc = ≤ 0.76
h
tw
b E b Fy
0.45 × E / Fy < < 0.91× ise Qs = 1.34 - 0.76 × ×
t Fy t E
b E 0.53 × E
≥ 0.91× ise Qs =
t Fy b
Fy × × 2
t
değerini alır.
b : en uzun kolun genişliği ( mm )
d E d Fy
0.75 × E / Fy < < 1.03 × ise Qs = 1.908 -1.22 × ×
t Fy t E
d E 0.69 × E
≥ 1.03 × ise Qs = 2
t Fy d
Fy ×
t
değerini alır.
b : berkitilmemiş basınç elemanının genişliği
t : elemanın kalınlığı
Aeff
Qa = (3.27)
A
91
Aeff : indirgenmiş efektif genişlik, be genişliğine göre hesaplanmış enkesitteki efektif
alanların toplamları
narin elemanlarda ;
b E E 0,34 E
≥ 149 × ise be = 192t 1- ≤b
t f f (b / t ) f
şeklinde hesaplanır.
f = Fcr
Q=1
b E E 0, 38 E
≥ 1.40 × ise be = 1.92t 1- ≤b
t f f (b / t ) f
değerini alır.
f = Pn / Aeff
E D E 0.038 × E 2
0.11× < < 0.45 × ise Q = Qa = +
Fy t Fy Fy × ( D / t ) 3
D : dış çap
t : enkesit kalınlığı
Çift simetri eksenine sahip kompakt I kesitlerin ve kompakt U kesitlerin güçlü eksen
etrafında eğilme dayanımı akma limit durumunda eğilme dayanımı ve yanal
92
burulmalı burkulmalı eğilme dayanımı durumlarında elverişsiz olana göre hesap
edilir.
-Akma durumunda;
M n = M p = Z x × Fy (3.28)
M n = Fcr × S x ≤ M p (3.30)
Cb × π 2 × E J L
Fcr = 1 + 0.078 × c × ( b )2
Lb S x h0 rts
( )
rts
E : malzeme elastisite modülü
J : Burulma sabiti
Sx : Kesit x ekseni etrafında elastik mukavemet momenti
Lp ve Lr sınır uzunluklar olmak üzere ; aşağıdaki gibi hesap edilir.
E
Lp = 1.76 × ry ×
Fy
E Jc 0.7 Fy S x h0 2
Lr = 1.95rts 1 + 1 + 6.76( )
0, 7 Fy S x h0 E Jc
93
I y Cw
rts 2 =
Sx
Çift simetri eksenine sahip I kesitlerde C = 1
U kesitlerde ;
h0 I
c= × y
2 Cw
h0 : Başlık ağırlık merkezleri arası mesafe
Çift simetri eksenine sahip I kesitlerin, kompakt gövde kompakt olmayan yada narin
başlıktan oluşması durumunda güçlü eksen etrafında eğilme dayanımı yanal
burulmalı burkulmalı eğilme dayanımı ve basınç başlığı yerel burkulması
durumlarında elverişsiz olana göre hesap edilir.
Çift simetri eksenine sahip kompakt I kesitlerin ve kompakt U kesitlerin güçlü eksen
etrafında eğilme dayanımı ile aynı şekilde hesap edilir.
λ - λ pf
M n = M p - ( M p - (0.7 × Fy × S x ) ) (3.31)
λ rf -λ pf
0.9 × E × kc × S x
Mn = (3.32)
λ2
bf
λ=
2t f
λ pf = λ p
94
λrf = λr
4
kc =
h / tw
M n = R pc × M yc = R pc × Fy × S xc (3.33)
M n = Fcr × S xc ≤ R pc × M yc (3.35)
M yc = Fy × S xc
Cbπ 2 E J L
Fcr = 1 + 0, 078 c ( b ) 2
L S x h0 rts
( b)
rts
I yc
≤ 0.23 ise J= 0
Iy
S xt
≥ 0.7 ise FL = 0.7 Fy
S xc
95
S xt S
< 0.7 ise FL = Fy xt ≥ 0.5 Fy
S xc S xc
Akma limit durumunda yanal doğrultuda tutulu olma sınır Lp :
E
L p = 1.1rt
Fy
Yanal burulmalı burkulma durumunda limit durumunda yanal doğrultuda tutulu olma
sınır Lp :
E J F S h
L p = 1.95rt 1 + 1 + 6, 76( L xc 0 ) 2
FL S xc h0 E J
Gövde plastikleşme faktörü Rpc :
hc Mp
≤ λ pw ise R pc =
tw M yc
hc Mp Mp λ − λ pw M p
> λ pw ise R pc = − − 1 ≤
tw M yc M yc λrw − λ pw M yc
M p = Z x .Fy ≤ 1.6 S xc Fy
Sxc, Sxt : çekme ve basınç başlıklarına göre kesit elastik mukavemet momentidir.
hc
λ=
tw
λ pf = λ p
λrf = λr
Yanal burulmalı burkulmada efektif atalet yarıçapı rt ;
-Dikdörtgen basınç başlığına sahip I kesitlerde aşağıdaki gibi hesaplanır.
bfc
rt =
h 1 h2
12 0 + aw
d 6 h0 d
hc t w
aw =
b fct f c
96
Cbπ 2 E J L
Fcr = 1 + 0.078 c ( b ) 2
L S x h0 rts
( b)
rts
-Basınç başlığı yerel burkulma durumu
Kompakt başlığa sahip kesitlerde basınç başlığı yerel burkulma durumu göz ardı
edilir.
o Kompakt olmayan başlığa sahip kesitlerde aşağıdaki gibi hesap edilir.
λ − λ pf
M n = Rpc M yc − ( R pc M yc − FL .S xc ) ) (3.36)
λ −λ
rf pf
o Narin başlığa sahip kesitlerde aşağıdaki gibi hesap edilir.
0.9 Ekc S xc
Mn = (3.37)
λ2
-Başlıkta akma durumu :
S xt ≥ S xc olması durumunda başlıkta akma durumu göz ardı edilir.
M n = R pt × M yt (3.38)
M yt = Fy S xt
hc Mp
≤ λ pw ise R pt =
tw M yt
hc Mp Mp λ − λ pw M p
> λ pw ise R pt = − − 1 ≤
tw M yt M yt λrw − λ pw M yt
hc
λ=
tw
λ pw = λ p
λrw = λr
3.7.3.4 Tek ve çift simetri eksenine sahip narin gövdeli I kesitli elemanlarda
güçlü eksen etrafında eğilme dayanımı
Tek ve çift simetri eksenine sahip narin gövdeli I kesitli elemanlarda güçlü eksen
etrafında eğilme dayanımı basınç başlığı akma durumunda eğilme dayanımı, yanal
97
burulmalı burkulmalı eğilme dayanımı, basınç başlığı yerel burkulması ve başlıkta
akma dayanımı durumlarında elverişsiz olana göre hesap edilir.
-Basınç başlığı akma durumu için aşağıdaki gibi hesap edilir.
M n = R pg × Fy × S xc (3.39)
M n = R pg × Fcr × S xc (3.40)
E
L p = 1.1rt
Fy
E
Lr = π r1
0, 7 Fy
aw h E
R pg = 1 − c − 5.7 ≤ 1.0
1200 + 300aw t w Fy
Şeklinde hesaplanır
-Basınç başlığı yerel burkulma durumu için aşağıdaki şekilde hesaplanır.
M n = R pg × Fcr × S xc (3.41)
98
L − Lp
Fcr = Cb Fy − (0.3Fy ) b ≤ Fy
L −L
r p
şeklinde hesaplanır.
o Narin başlığa sahip kesitlerde Fcr kritik gerilmesi ;
0,9 Ekc
Fcr =
b
( )2
2t f
şeklinde hesaplanır.
bf c
λ=
2tf c
λ pw = λ p
λrw = λr
-Başlıkta akma durumu :
o S xt ≥ S xc olması durumunda başlıkta akma durumu göz ardı edilir.
M n = Fy × S xt (3.42)
M n = M p = Fy × Z y ≤ 1.6 × Fy × S y (3.43)
99
M n = Fcr S y (3.45)
şeklinde hesaplanır.
0.69 E
Fcr = 2
bf
2t f
b
λ=
t
λ pf = λ p
λrf = λr
M n = M p = Fy × Z (3.46)
M n = Fy × Seff (3.48)
Seff ; kesitte efektif genişliğe göre hesaplanan kesit efektif mukavemet momentidir.
100
E 0.38 E
be = 1.92t 1 − ≤b
Fy b / t Fy
-Gövde yerel burkulma durumu;
o Kompakt kesite sahip enkesitlerde gövdede yerel burkulma durumu göz
ardı edilir.
o Kompakt olmayan gövdeye sahip enkesitlerde aşağıdaki denklem
geçerlidir.
M n = M p − ( M p − Fy × S x ) 0.305
h Fy
− 0.738 ≤ M p (3.49)
tw E
D/t < 0.45E/Fy koşulu sağlanan dairesel boşluklu kesitli elemanlarda eğilme
dayanımı akma limit durumu ve yerel burkulma durumuna göre hesap edilir.
-Akma durumu içi aşağıdaki denklem geçerlidir.
M n = M p = Fy × Z (3.50)
M n = Fcr × S (3.52)
şeklinde hesaplanır.
0.33E
Fcr =
D
t
S : Kesit elastik mukavemet momenti
101
3.7.3.8 Simetri ekseni ile aynı doğrultuda yüklü T kesitlerde ve çift kollu
korniyerlerde eğilme dayanımı
Simetri ekseni ile aynı doğrultuda yüklü T kesitlerde ve çift kollu korniyerlerde
eğilme dayanımı akma limit durumu, yanal burulmalı burkulma durumu ve başlık
yerel burkulma durumuna göre hesap edilir.
-Akma durumu için aşağıdaki şekilde hesaplanır.
M n = M p = Fy × Z x (3.53)
π EI y GJ
M n = M cr = B + 1 + B2 (3.56)
Lb
denklemi geçerlidir.
2 d Iy
Çekme etkisindeki gövdede ; B = + şeklinde hesaplanır.
3 Lb J
2 d Iy
Basınç etkisindeki gövdede ; B = − şeklinde hesaplanır.
3 Lb J
M n = Fcr × S xc (3.57)
şeklinde hesaplanır.
Sxc : Basınç başlığının elastik mukavemet momenti
oKompakt olmayan kesitlerde :
b Fy
Fcr = Fy (1.19 − 0.50
2t
f E
oNarin kesitlerde :
102
0.69 E
Fcr = 2
bf
2t f
Tek kollu korniyerlerde eğilme dayanımı akma limit durumu, yanal burulmalı
burkulma durumu ve kolda yerel burkulma durumuna göre hesap edilir.
-Akma durumu için aşağıdaki denklem geçerlidir.
M n = 1.5 × M y (3.58)
103
oEşit kollu korniyerlerde güçlü eksen etrafında eğilme durumunda ;
0.45 Eb 4tCb
Me = (3.63)
L
şeklinde hesaplanır.
oEşit kollu olmayan korniyerlerde güçlü eksen etrafında eğilme
durumunda ;
4.9 EI z Cb L
Me = 2
( β w 2 + 0.052 t 2 + βw ) (3.64)
L rz
şeklinde hesaplanır.
L : yanal doğrultuda tutulmamış boy
Iz : Kesit zayıf eksenine göre atalet momenti
rz : Zayıf eksen etrafında atalet yarıçapı
t : eleman kalınlığı
β w : korniyerlerde kesit özelliği
-Kolda yerel burkulma durumu :
oKompakt kesitlerde kolda yerel burkulma durumu göz ardı edilir.
oKompakt olmayan kesitlerde;
b Fy
M n = Fy S c (2.43 − 1.72 ) (3.65)
t E
şeklinde hesaplanır.
oNarin et kalınlığına sahip enkesitlerde :
M n = Fcr × Sc (3.66)
şeklinde hesaplanır.
0.71E
Fcr =
b
( )2
t
b : kol genişliği
Sc : Köşede basınç etkisi altında eğilme ekseni etrafında kesit elastik mukavemet
momenti
104
3.7.3.10 Dikdörtgen ve dairesel dolu kesitlerde eğilme dayanımı
M n = M p = Fy × Z ≤ 1.6 × M y (3.67)
şeklinde hesaplanır.
-Yanal burulmalı burkulma durumu :
0.08E Lb d 1.9 E
o < 2 ≤ koşulu sağlanan dikdörtgen dolu kesitlerde :
Fy t Fy
Ld F
M n = Cb 1.52 − 0.274( b2 ) y M y ≤ M p (3.68)
t E
şeklinde hesaplanır.
Lb d 1.9 E
o > koşulu sağlanan dikdörtgen dolu kesitlerde kesitlerde
t2 Fy
M n = F cr ×S x ≤ M p (3.69)
şeklinde hesaplanır.
1.9 ECb
F cr =
Lb d
t2
t : dikdörtgen dolu gövdeli kesit genişliği
d : kesit yüksekliği
Lb : Basınç bölgesinin yanal doğrultuda tutulu olduğu mesafeler arası uzaklık
Simetrik olmayan kesitlerde eğilme dayanımı akma limit durumu , yanal burulmalı
burkulma durumu ve yerel burkulma durumuna göre hesap edilir.
105
M n = Fn × S (3.70)
-Akma durumu :
Fn = Fy
Vn = 0.6 × Fy × Aw × Cv (3.71)
φv .Vn ≥ Vu (3.72)
koşulu sağlanmalıdır.
Aw : gövde alanı
I kesitli profillerde h / t w ≤ 2.24 E / Fy koşulu sağlandığı durumlarda Cv = 1 olarak
kabul edilir.
Çift ve tek simetri eksenine sahip I kesitli profillerde, U kesitlerde gövde kayma
katsayısı Cv :
h / tw ≤ 1.10 kv E / Fy ise Cv = 1
1.10 kv E / Fy
1.10 kv E / Fy < h / t w ≤ 1.37 kv E / Fy ise Cv =
h / tw
1.51Ekv
h / tw > 1.37 kv E / Fy ise Cv =
(h / t w ) 2 Fy
106
5
kv = 5 +
( a + h) 2
2
260
a / h > 3.0 yada a / h > olduğu durumlarda kv = 5
h / tw
a: enine berkitmeler arası mesafe
h: gövde yüksekliği
Pr
o ≥ 0.2 ise
Pc
Pr 8 M rx M ry
+ + ≤ 1.0 (3.73)
Pc 9 M rc M cy
şeklinde hesaplanır.
Pr
o < 0.2 ise
Pc
Pr M rx M ry
+ + ≤ 1.0 (3.74)
2 Pc M rc M cy
şeklinde hesaplanır.
Pr : Elemanda etkili olan eksenel kuvvet
Pc : Eleman eksenel kuvvet dayanımı
Pc = φc Pn
107
Pc = φt Pn
Tc = φT Tn (3.77)
Tn = Fcr C (3.78)
108
C: Dairesel ve dikdörtgen boşluklu kesitlerde burulma sabiti
Fcr elastik burkulma gerilmesi olmak üzere :
Dairesel boşluklu kesitlerde :
1.23E
Fcr = 5
L D 4
D t
0.60 E
Fcr = 3
şeklinde hesaplanarak, büyük olan sayısal değer kabul edilir.
D 2
t
Fcr ≤ 0.6 Fy
L : eleman uzunluğu
D: Dış çap uzunluğu
Fcr dikdörtgen boşluklu kesitlerde :
h / t ≤ 2.45 E / Fy ise Fcr = 0.6 Fy
Burkulma durumunda :
Fn = Fcr olarak kabul edilir.
109
3.8 ASCE 7-05 Yönetmeliğine Göre Sisteme Etkiyen Yükler
Şekil 3.1 : ASCE 7-05 Çok eğimli çatılarda dengesiz kar yükü dağılımı.
Pf = 0.75 kN/m2
Ce = 0.9
Bu katsayılar sonucunda yükleme durumu aşağıdaki gibi bir hal almaktadır.
110
Şekil 3.2 : Yapıya etkiyen kar yüklemesi diyagramı.
Şekil 3.3 : ASCE 7-05 Çatı düzlemlerine göre rüzgar etki bölgeleri.
111
Çizelge 3.4 : ASCE 7-05 Çatı düzlemlerine rüzgar dışbasınç katsayıları.
Şekil 3.5 : Yapı enine doğrultusunda hesaplanan rüzgar dışbasınç katsayıları. [13]
Yapıya boyuna doğrultuda rüzgar yükü etkisi düşünülürken çatı şet yüzeylerinin
etkisi göz önünde bulundurulmuştur. Çatı şet yüzeyleri ile yatay doğrultu arasındaki
açı α = 20 ˚ olduğundan dolayı rüzgar yükü etki katsayıları tek ve çift eğimli çatılar
için baz alınarak çok açıklıklı çatı etkisine göre katsayılar değiştirilmiştir.
Şekil 3.6 : ASCE 7-05 Şetli çatılarda rüzgar yükü dışbasınç katsayıları.
112
Çatı şet yüzeylerinde GCp dışbasınç katsayısı -1.40 değerlerine göre hesap
edilmelidir.
Deprem bölgesi.................................................................................................II
Bina önem katsayısı ( I )..................................................................................1.0
Hareketli yük katılım katsayısı ( n ).................................................................0.3
Etkin yer ivmesi katsayısı (A0 )........................................................................0.3
Yerel zemin sınıfı ( Zn )....................................................................................Z2
Spektrum karakteristik periyodu ( TA ).............................................................0.15 sn
Spektrum karakteristik periyodu ( TB ).............................................................0.40 sn
ASCE 7-05’e göre yapıya etkiyen taban kesme kuvveti aşağıdaki gibi hesaplanır.
V = Cs × W (3.79)
SDS
Cs =
R
I
V : Taban kesme kuvveti
SDS: Yapının kısa periyoduna karşılık gelen spektral ivme katsayısı
R: Taşıyıcı sistem davranış modifikasyon katsayısı
I: Yapı önem katsayısı
2
SDS = SMS (3.80)
3
113
2
S D1 = SM 1 (3.81)
3
S MS = Fa .S s (3.82)
S M 1 = Fv .S1 (3.83)
S D1
T0 = 0.2 × (3.84)
S DS
S D1
T1 = (3.85)
S DS
114
çerçeveler ile karşılandığından dolayı taşıyıcı sistem davranış katsayısı R = 3.50
kabul edilerek hesap yapılmıştır.
Hesaplarda maksimum yer ivmesi ag = 0.3g olarak kabul edilmiştir.
Bina önem katsayısı I = 1 kabul edilmiştir.
W = 927.12 kN
Yapının X doğrultusundaki hakim periyodu T1X olmak üzere;
T1x= 0.11s.
Vx = Csx × W
Vx = Csx × 927.12
927.12
Vx = 0.769 × 0.3 × 9.81× = 213.89kN
9.81
Yapının Y doğrultusundaki hakim periyodu T1Y olmak üzere;
T1y= 0.23 s.
Vy = Csy × W
Vy = Csy × 927.12
927.12
Vy = 0.714 × 0.3 × 9.81× = 198.59kN
9.81
Yapı AISC – LRFD yönetmeliğine göre boyutlanırken aşağıdaki tabloda verilen yük
kombinasyonları dikkate alınmıştı. Rüzgar yükünün 2 farklı etkime durumu bu
kombinasyonlarda göz önüne alınarak yapı boyutlandırılmıştır. ASCE 7-05
yönetmeliğinde belirtilen depremli kombinasyonlarda depremin ana etkime
115
doğrultusuna olan dik doğrultudaki pozitif ve negatif %30 etkisi de
kombinasyonlarda göz önüne alınmıştır. [13]
qux = (1.20 Pg + 1.60 Ps ) × cos α = (1.20 × 0.2625 + 1.6 ×1.31 ) × 0.94 = 2.27 kN/m
quy = (1.20 Pg + 1.60 Ps ) × sin α = (1.20 × 0.2625 + 1.6 × 1.31 ) × 0.342 = 0.82 kN/m
Statik sistem ve kesit tesirleri:
Aşıklar üç açıklıklı sürekli kiriş olarak tasarlanmıştır.
116
Mux = -6.14 kNm
Muy = 0.75 kNm
Vux = 7.23 kN
Vuy = -1.29 kN
Kesit : UPE 100
h = 100 mm b = 55 mm d = 65 mm tw = 4.5 mm tf = 7.5 mm r = 10 mm
Zx = 48.0 cm3 Zy = 19.3 cm3 A = 12.5 cm2 Ix = 207 cm4 Iy = 38.3 cm4
It = 2.01 cm4 Iw = 0.53 . 10-3 cm3
b 55
Narinlik oranı λ = = = 7.33
t 7.5
E 210000
Narinlik sınır değeri λ p = 0.38 = 0.38 = 10.46
Fy 235
Lb − Lp
M nx = Cb × M p − ( M p − 0.7 Fy S x )
Lr − Lp
250 − 76.81
M nx = 1.((48 × 23.5) − ((48 × 23.5 − 0.7 × 23.5 × 39.97) × ( ))) = 906.87kN .cm
445.52 − 76.81
M cx = φb × M nx = 0.9 × 906.87 = 816.18kN .cm
Enkesit dayanım kontrolü :
M ux M uy 614 75
+ = + = 0.94 < 1
M cx M cy 816.18 408
117
Pg + Ps :
qux = 1.48 kN / m
quy = 0.54 kN / m
Makaslar arası tali kirişler aşıklara mesnetlik edip yükü makas düğüm noktalarına
aktarmaktadırlar.Kesit tesirleri ve deplasmanlar SAP2000 yapısal analiz programı
yardımıyla bulunmuştur. En elverişsiz kesit tesirleri 1.20D+1.6L+0.8WXP
kombinasyonunda bulunmuştur. Kesit bu kombinasyona göre boyutlandırılacaktır.
Tasarıma esas olan iç kuvvetler :
Mux = 12.18 kNm
Pu = +45.13 kN
Vu = -1.06 kN
Kesit : IPE 160
h = 160 mm b = 82 mm d = 127.2 mm tw = 5.0 mm tf = 7.4 mm r = 9 mm
Zx = 124 cm3 Zy = 26.1 cm3 Sx = 109 cm3 Sy = 16.7 cm3
A = 20.1 cm2 Ix = 869 cm4 Iy = 68.3 cm4
It = 2.01 cm4 Iw = 0.53 x 10-3 cm3
b 38.5
Narinlik oranı λ = = = 5.5
t 7
E 210000
Narinlik sınır değeri λ p = 0.38 = 0.38 = 10.46
Fy 235
K y Ly 372
λy = = = 202
ry 1.84
λmin = λ y
118
210000
λmin > 4.71 = 140.78 olduğundan dolayı
235
Fcr = 0.877 × Fe
π 2 E π 2 .21000
Fe = = = 5.08kN / cm 2
λmin 2
202 2
Kesit dayanımı :
M cx = φb × M nx = 0.90 × Z x × Fy = 0.90 × 124 × 23.5 = 2622.6kN .cm
Lb − L p
M nx = Cb . M p − ( M p − 0.7 Fy S x )
Lr − L p
372 − 96
M nx = 1.00 × ((124 × 23.5) − (124 × 23.5 − 0.7 × 23.5 × 109) × ( )) = 1916.35kN .cm
406 − 96
M nx ≤ M p = 1916.35 = 2914kN .cm
M cx = φb .M nx = 0.90 × 1916.35 = 1724.72kN .cm
Enkesit dayanım kontrolü :
Pu P 45.13
= u = = 0.11
Pt φt Pn 425.12
119
Pu M ux 45.13 1218
+ = + = 0.76 < 1
2 Pt M cx 2 × 425.12 1724.72
Kesit : ½ HE200A
h = 80 mm b = 80 mm t = 8.0 mm
A = 26.92 cm2 Ix= 132.6 cm4 Iy= 667.6 cm4 Zx= 31.92 cm4 Zy= 101.9 cm4
rx = 2.22 cm ry = 4.98 cm
Kesit tesirleri
1.20D+1.6L+0.8WXP kombinasyonuna göre boyutlandırılmıştır.
Pu = 473.014 kN
Mux = 0.195 kNm
Akma durumunda çekme dayanımı;
Pn = Fy × Ag = 26.92 × 23.5 = 632.62kN
Ae = U × Ag
U = 0.90
Ae = 0.90 × 26.92 = 24.23cm 2
Pn = 36 × 24.23 = 872.28kN
Pn = 632.62 kN
Pc = φt × Pn = 0.9 × 632.62 = 569.36kN
X ekseni etrafında eğilme dayanımı :
M nx = Z x × Fy = 23.5 × 31.92 = 750.12kN .cm
Pu 8 M 473.01 8 19.5
+ ( × ux ) = +( × ) = 0.82
2 Pc 9 M cx 596.36 9 675.11
Kesit : ½ HE280A
h = 135 mm b = 280 mm d = 98 mm tw = 8 mm tf = 13 mm r = 24 mm
Zx = 79.34 cm3 Zy= 259 cm3 A = 48.63 cm2 Ix = 477 cm4 Iy= 2381 cm4
120
rx = 3.13 cm ry = 7.00 cm
Kesit tesirleri
Pu= -615.48 kN
Mux= 0.35 kNm
1.20D+1.6L+0.8WXP kombinasyonuna göre boyutlandırılmıştır.
d 9.8
Narinlik oranı λ = = = 12.25
t 0.8
E 210000
Narinlik sınır değeri λ p = 0.75 × = 0.75 × = 22.42
Fy 235
λ < λ p olduğundan dolayı kesit sınıfı kompakt olmayan kesit olarak sınıflandırılır.
Kx.Lx = 1 x 250cm = 250 cm
Ky.Ly = 2 x 250cm = 500 cm
rx = 3.13 cm ry = 7.00 cm
K x Lx 250
λx = = = 79.87
rx 3.13
K y Ly 500
λy = = = 71.43
ry 7
λmin = λ y = 79.87
210000
λmin < 4.71 = 140.78 olduğundan dolayı
235
Fcr = (0.658
Fy / Fe
) Fy
π 2 E π 2 × 21000
Fe = = = 31.86kN / cm 2
λmin 2
79.87 2
121
1
B1 = B2 = = 1.64
1 − 1(615.48 /1581.82)
M nx = M p = Z x × Fy = 23.5 × 79.34 = 1864.49kN .cm
Pu 8 M ux 615.48 8 57
+ × = + × = 0.86 + 0.03 < 0.89
Pc 9 M cx 713.84 9 1678.04
Pu = -170.30 kN
Kesit : IPE 160
h = 160 mm b = 82 mm d = 127.2 mm tw = 5.0 mm tf = 7,4 mm r = 9 mm
Zx = 124 cm3 Zy = 26.1 cm3 A = 20.1 cm2 Ix = 869 cm4 Iy= 68.3 cm4
It = 2.01 cm4 Iw = 0.53.10-3 cm3
Pu= -170.30 kN
Kesit tesirleri
1.20D+1.6L+0.8WXP kombinasyonuna göre boyutlandırılmıştır.
b 38.5
Narinlik oranı λ = = = 5.5
t 7
E 210000
Narinlik sınır değeri λ p = 0.38 = 0.38 = 10.46
Fy 235
K y Ly 250
λy = = = 135.87
ry 1.84
λmin = λ y
122
210000
λmin < 4.71 = 140.78 olduğundan dolayı
235
Fcr = (0.689
Fy / Fe
) Fy
π 2 E π 2 × 21000
Fe = = = 11.22kN / cm 2
λmin 2 135.87 2
-Kesit : L80.8.8
h = 80 mm b = 80 mm t = 8,0 mm
A = 12,3 cm2 Ix= 72,25 cm4 Iy= 72,25 cm4
rx = 2,43 cm ry = 2,43 cm
Kesit tesirleri
1.20D+1.6L+0.8WXP kombinasyonuna göre boyutlandırılmıştır.
Pu = 235.75 kN
Akma durumunda
Pn = Fy × Ag = 289.05kN
Kopma durumunda
Pn = Fu × Ae
Ae = U × Ag
U = 0.80
Ae = 0.80 × 12.3 = 9.84cm 2
Pn = 36 × 9.84 = 354.24kN
Pn = 289.05 kN
Pc = φt × Pn = 0.9 × 289.05 = 260.15kN
Pu 243
= = 0.93 < 1
φt .Pn 260.15
-Kesit : L 70.7.7
h = 70 mm b = 70 mm t = 7.0 mm
123
A = 9.40cm2 Iy = 42.30 cm4 Iz= 42.30 cm4
rx = 2.12cm ry = 2.12 cm
Kesit tesirleri
1.20D+1.60L+0.8WXP kombinasyonuna göre boyutlandırılmıştır.
Pu = 142.87 kN
Akma durumunda
Pn = Fy × Ag = 220.9kN
Kopma durumunda
Pn = Fu × Ae
Ae = U × Ag
U = 0.80
Ae = 0.80 × 9.40 = 7.52cm 2
Pn = 36 × 7.52 = 270.72kN
Pn = 220.9 kN
Pc = φt × Pn = 0.9 × 220.9 = 198.81kN
Pu 142.07
= = 0, 72 < 1
φt .Pn 198.81
Kesit : 280.280.16
h = 280 mm b = 280 mm tw = 16 mm tf = 16 mm
Zx = 1675cm3 Zy = 1675 cm3 A = 169cm2 Ix = 19700 cm4 Iy= 19700 cm4
rx = 10.79 cm ry = 10.79 cm
1.20D+1.6L+0.8WXP kombinasyonuna göre boyutlandırılmıştır.
Kesit Tesirleri ;
Pu= -226.08 kN
Mux =155.90 kN.m
Muy =-0.86 kN.m
b 24.8
Narinlik oranı λ = = = 15.5
t 1.6
E 210000
Narinlik sınır değeri λ p = 1.12 × = 1.12 × = 33.48
Fy 235
124
λ < λ p olduğundan dolayı kesit sınıfı kompakt kesit olarak sınıflandırılır.
Lx = 500cm Ly = 500 cm
Kx = 1.2
Ky = 1.0
rx =10.79 cm ry =10.79 cm
K x Lx 600
λx = = = 55.61
rx 10.79
K y Ly 500
λy = = = 46.33
ry 10.79
λmin = 46.33
210000
λmin < 4.71 = 140.78 olduğundan dolayı
235
Fcr = (0.689
Fy / Fe
) Fy
π 2 E π 2 .21000
Fe = = = 67.02kN / cm 2
λmin 2
55.612
1
B1 = B2 = = 1.02
1 − 1(226.08 /11341.82)
M nx = M p = Z x × Fy = 23.5 × 1675 = 39362.5kN .cm
125
Enkesit dayanım kontrolü :
Pu P 226.08
= u = = 0.07
Pc φc Pn 3136.30
Pu M ux M uy 226.08 15902 88
+ + = + + = 0.49 < 1
2 Pc M cx M cy 2 × 3136.30 35426, 25 35426, 25
Kesit : O 101.6 x 4
d = 101.6 mm t = 4 mm
Zx = 38.1 cm3 Zy = 38.1 cm3 A = 12.3 cm2 Ix = 146 cm4 Iy= 146 cm4
rx = 3.45 cm ry = 3.45 cm
1.20D+1.6L+0.8WXP kombinasyonuna göre boyutlandırılmıştır.
Kesit Tesirleri ;
P u= -25.28 kN
Mux = 1.02 kN.m
Muy= -0.24 kN.m
d 101.6
Narinlik oranı λ = = = 25.4
t 4
E 210000
Narinlik sınır değeri λr = 0.11× = 0.11× = 98, 29
Fy 235
λ < λ r olduğundan dolayı kesit sınıfı kompakt olmayan kesit olarak sınıflandırılır.
Lx = 628.5 cm Ly = 628.5 cm
Kx = 1
Ky = 0.5
rx =3.45 cm ry =3.45 cm
K x Lx 628.5
λx = = = 182.17
rx 3.45
K y Ly 0.5 × 628.5
λy = = = 91.09
ry 3.45
λmin = 182.17
210000
λmin > 4.71 = 140.78 olduğundan dolayı
235
Fcr = 0.877 × Fe
126
π 2 E π 2 .21000
Fe = = = 6.24kN / cm 2
λmin 2 182.17 2
Fcr = 0.877 × 6.24 = 5.47 kN / cm 2
π 2 EI y π 2 × 21000 ×146
Pe1 y = = = 306.42kN
( K1 Ly )2 314.252
Cm
B1x =
1 − α Pr / Pe1x
1
B1x = 1.49
1 − 1(25.28 / 76.60)
Cm
B1 y =
1 − α Pr / Pe1 y
1
B1 y = = 1.10
1 − 1(28.25 / 306.42)
M nx = M ny = M p = Z x Fy = 38.1× 23.5 = 895.35kN .cm
Pu 8 M ux M uy 28.25 8 152 26
+ ( + )= + ( + ) = 0.49 + 0.20 = 0.69 < 1
Pc 9 M cx M cy 58.01 9 805.82 805.82
Kesit : O 101.6 x 4
d = 101.6 mm t = 4 mm
Zx = 38.12 cm3 Zy = 38.12 cm3 A = 12.26 cm2 Ix = 146.28 cm4 Iy= 146.28 cm4
127
rx = 3.45 cm ry = 3.45 cm
Kesit Tesirleri ;
1.20D+0.2L+1.0EXN2 kombinasyonuna göre boyutlandırılmıştır.
Kesit Tesirleri ;
P u= -36.12 kN
Mux = 0.85 kN.m
Muy= 0
d 101.6
Narinlik oranı λ = = = 25.4
t 4
E 210000
Narinlik sınır değeri λr = 0.11 = 0.11× = 98.29
Fy 235
λ < λ r olduğundan dolayı kesit sınıfı kompakt olmayan kesit olarak sınıflandırılır.
Lx = 860 cm Ly = 860 cm
Kx = 0.5
Ky = 0.5
rx =3.45 cm ry =3.45 cm
K x Lx 430
λx = = = 142.64
rx 3.45
K y Ly 430
λy = = = 124.64
ry 3.45
λmin = 124.64
210000
λmin < 4.71 = 140.78 olduğundan dolayı
235
Fcr = (0.689 ) × Fy
Fy / Fe
π 2 E π 2 .21000
Fe = = = 13.34kN / cm 2
λmin 2 124.642
Fcr = (0.68923.5/13.34 ) × 23.5 = 10.90kN / cm 2
Cm = 1.00
128
π 2 EI x π 2 .21000.146.28
Pe1x = = = 163.97 kN
( K1 Lx )2 4302
π 2 EI y π 2 × 21000 ×146.28
Pe1 y = = = 163.97kN
( K1 Ly )2 4302
1
B1x = 1.28
1 − 1(36.13 /163.97)
Cm
B1 y =
1 − α Pr / Pe1 y
1
B1 y = = 1.28
1 − 1(36.13 / 163.97)
Pu 8 M ux M uy 36.12 8 103.7
+ ×( + )= + × = 0.30 + 0.12 = 0.42 < 1
Pc 9 M cx M cy 120.27 9 806.24
129
H
δ≤ (3.86)
500
δ EY = 0.86 cm
0.86 < 750 / 500 = 1.5cm
δ EX = 0.35 cm
0.35 < 750 / 500 = 1.5cm
130
Şekil 3.11 : SAP2000 programında yapının WYP deplasmanı.
δWY = 0.17 cm
0.17 < 750 / 500 = 1.5cm
δWX = 0.08 cm
0.08 < 750 / 500 = 1.5cm
L 3000
∆ mak = 4.17 ≤ = = 12.5 cm
240 240
131
Şekil 3.13 : SAP2000 programında yapının 1.0D+1.0L deplasmanı.
3.12 Birleşimler
Çizelge 3.7 : AISC ’ye göre bulon çaplarına göre kullanılacak delik çapları.
Bulon M16 M20 M22 M24 M27 M30 ≥M36
Delik Çapı 18 22 24 27 30 33 d+3
132
-Bulon aralıkları:
d0 delik çapı olmak üzere, yapı elemanında açılan bulon delik çapı aşağıdaki aralıklar
içinde bulunmalıdır.
d delik çapı olmak üzere, yapı elemanında açılan bulon delik çapı aşağıdaki aralıklar
içinde bulunmalıdır.
133
1.75d 0 ≤ e1 ≤ max(14t ,180mm)
1.75d 0 ≤ e2 ≤ max(14t ,180mm)
3.0d 0 ≤ p1 ≤ max(12t ,150mm)
3.0d 0 ≤ p2 ≤ max(12t ,150mm)
-Bulon Çekme Dayanımı :
Bir bulonun çekmeye dayanımı aşağıdaki gibi ifade edilir.
Rn = Fnt × As (3.87)
Rnt = φt × Rn (3.88)
Rn = Fnv × Ab (3.89)
Rnv = φv Rn (3.90)
Rn = 1.2 × Fu × Lc × t (3.91)
134
Rn = 1.5 × Fu × Lc × t (3.92)
Rnt = φ × Rn (3.93)
Bir birleşim bölgesinde bulonlar aynı anda çekme ve makaslamaya zorlanıyor ise
aşağıdaki karşılıklı etki koşulu sağlanmalıdır :
Rn = F 'nt × Ab (3.94)
Fnt
Fnt = 1.3Fnt − f v ≤ F nt (3.95)
Fnv
1.5Ta
ks = 1 − (3.96)
DuTb N b
135
Nb : Etkiyen çekme kuvvetini taşıyan bulon sayısı
Ta : İşletme yüklerinden hesaplanmış çekme kuvveti
Tb : Bulona verilen minimum önçekme kuvveti
Du : 1.13
-Yüksek mukavemetli bulonlarla yapılan kayma dayanımlı birleşimler
Rn = µ Du hscTb N s (3.97)
Aw = a × L = 0.707 × L × w (3.98)
136
Köşe kaynak etkili kalınlığı kaynak yapılacak yüzeyler arasındaki açı 80˚ ile 100˚
olan köşe kaynaklarda, üçgen enkesitli kaynak dikişinin kökünden kaynak yüzeyine
en kısa uzaklık olarak tanımlanmaktadır. Sismik yük etkisindeki birleşimlerde köşe
kaynak enkesitinin minimum kenar boyutu 5mm olarak önerilmektedir.
Köşe kaynak enkesiti minimum kenar boyutu aşağıdaki tablodaki sınır değerler
içinde olmalıdır.
Esas metal kalınlığına bağlı olarak uygulanabilecek maksimum köşe kaynak kenar
boyutu için aşağıdaki sınırlamalar verilmektedir:
- Kalınlığı 6mm’den ince ise esas metalde köşe kaynak dikişi enkesitinin kenar
boyutu esas metalin kalınlığı kadar olmalıdır.
- Kalınlığı 6mm’den fazla olan esas metaller için ise köşe kaynak dikiş
enkesitininkrnar boyutu esas metalin kalınlığından 2mm daha az olmalıdır. Köşe
kaynaklarda etkili uzunluk uç dönmeleri de dahil edilerek çekilen köşe kaynak
dikişinin toplam uzunluğudur. Köşe kaynaklar kaynak işleminin başlangıç ve bitiş
noktalarında genellikle kaynağın daha ince ve daha düşük dayanımlı olmasına sebep
olan bu kaynak kusurlarının oluşmasına elverişlidir. Krater kayıpları olarak
isimlendirilen bu kısımlar köşe kaynağın etkili uzunluğunda göz önüne
alınmamaktadır.
Minimum etkili kaynak uzunluğu köşe kaynak enkesiti kenar boyutunun 4 katı
olmalıdır.
Maksimum etkili uzunluk eksenel yüklü elemanlarda uç birleşimlerinde boyuna
doğrultuda yüklenmiş köşe kaynaklarda etkili kaynak uzunluğu:
L=100w ise Le=L
100w< L ≤300w ise Le=βL
137
β = 1.2 − 0.002( L / w) ≤ 1.0 (3.100)
Rn = Fw × Aw (3.101)
Rn = Fw × Aw = ( 0.6 × FE ) × Aw (3.103)
138
uygun bir elektrodla çekildiği ve akma ve kopma gerilmesi değerlerinin en az
kaynaklı numunelerle yapılan çekme deneylerinde, çeliğin akma ve kopma
değerlerinde olduğu kabul edilir.
Kısmi nufüziyetli küt dikişlerin tasarım dayanımı köşe kaynaklarında olduğu gibi
hesaplanır.
Çizelge 3.9 : AISC ’ye gore kaynak dikişi dayanım azaltma katsayıları.
Sınır Dayanım LRFD φ dayanım katsayıları
Köşe kaynak 0.75
Tam nüfuziyetli küt kaynak Esas metalle aynı
çekmede 0.80
Kısmi nüfuziyetli küt kaynak basınçta 0.80
kaymada 0.75
139
Bağlantı levhasında dayanım kontrolü
Akmada çekme dayanımı:
Rn = φ × Fy × Ag = 0.90 × 23.5 × 7.1 = 148.05 > Pu = 35.99kN
Rnv = φ × Rn
Rnv = φ Rn
Rnv = 0.75 × 72.58 = 54.43kN
3 tane bulon için : 97.20 x 4=163.29 kN > 35.99 kN
e = 40 mm eksantrisite
M u = 8.9 × 4 = 35.6 kN .cm
Nm = 35.6 / 6 + ( 35.99 / 3) = 17.93 kN
Nv = 8.9 / 3 = 2.97 kN
140
Nu < Rnv
Bağlantı plakasını kolon gövdesine bağlayan kaynaklarda kontrol
Köşe kaynak kalınlığı a=4 mm
Kaynak metali çekme dayanımı fu=360 N/mm2
Köşe kaynakta birim boyun dayanımı :
Rn = Fw × Aw = (0.60 × FE ) × Aw
AW = 100 x4 = 400mm2
141
Diyagonal elemanında kaynak kontrolü :
Köşe kaynak kalınlığı a=6 mm
Kaynak metali çekme dayanımı FE=360 N/mm2
Köşe kaynakta birim boyun dayanımı :
Rn = Fw × Aw = (0.60 × FE ) × Aw
Fw: köşe kaynak karakteristik kayma dayanımı, (N/mm2)
FE: kaynak metalinin karakteristik çekme dayanımı , (N/mm2)
Aw: kaynağın etkili hesap alanı (mm2)
FW = 0.6 × FE = 0.6 × 360 = 216 N / mm2
Tasarım kriteri
φv × Rn ≥ N 2
φv = 0.75
0.75 × 325.30 = 243.97 > 243kN
Makas dikme elemanı kaynaklarında kontrol
Köşe kaynak kalınlığı a=5 mm
Kaynak metali çekme dayanımı FE=360 N/mm2
Köşe kaynakta birim boyun dayanımı :
Rn = Fw × Aw = (0.60 × FE ) × Aw
Fw: köşe kaynak karakteristik kayma dayanımı, (N/mm2)
FE: kaynak metalinin karakteristik çekme dayanımı , (N/mm2)
Aw: kaynağın etkili hesap alanı (mm2)
FW = 0.6 × FE = 0.6 × 360 = 216 N / mm2
AW = (10 × 2) × 6 = 1200mm2
142
Makas alt başlığına ekseni doğrultusunda etkiyen tasarıma esas içkuvvet:
Pu= 177.89kN
Köşe kaynak kalınlığı a=6 mm
Kaynak metali çekme dayanımı FE=360 N/mm2
Köşe kaynakta birim boyun dayanımı :
Rn = Fw × Aw = (0.60 × FE ) × Aw
AW = 40 x6 = 2400mm2
143
Diyagonal elemanında kaynak kontrolü :
Köşe kaynak kalınlığı a=5 mm
Kaynak metali çekme dayanımı FE=360 N/mm2
Köşe kaynakta birim boyun dayanımı :
Rn = Fw × Aw = (0.60 × FE ) × Aw
Fw: köşe kaynak karakteristik kayma dayanımı, (N/mm2)
FE: kaynak metalinin karakteristik çekme dayanımı , (N/mm2)
Aw: kaynağın etkili hesap alanı (mm2)
FW = 0.6 × FE = 0.6 × 360 = 216 N / mm2
Tasarım kriteri
φv × Rn ≥ N 2
φv = 0.75
0.75 x 220.3 = 165.24 > 141kN
Makas dikme elemanı kaynaklarında kontrol
Köşe kaynak kalınlığı a=5 mm
Kaynak metali çekme dayanımı FE=360 N/mm2
Köşe kaynakta birim boyun dayanımı :
Rn = Fw × Aw = (0.60 × FE ) × Aw
Fw: köşe kaynak karakteristik kayma dayanımı, (N/mm2)
FE: kaynak metalinin karakteristik çekme dayanımı , (N/mm2)
Aw: kaynağın etkili hesap alanı (mm2)
FW = 0.6 × FE = 0.6 × 360 = 216 N / mm2
AW = (10 × 2) × 6 = 1200mm2
144
Makas alt başlığına ekseni doğrultusunda etkiyen kuvvet Pu= 107.03 kN
Köşe kaynak kalınlığı a=6 mm
Kaynak metali çekme dayanımı FE=360 N/mm2
Köşe kaynakta birim boyun dayanımı :
Rn = Fw × Aw = (0.60 × FE ) × Aw
Fw: köşe kaynak karakteristik kayma dayanımı, (N/mm2)
FE: kaynak metalinin karakteristik çekme dayanımı , (N/mm2)
Aw: kaynağın etkili hesap alanı (mm2)
FW = 0.6 × FE = 0.6 × 360 = 216 N / mm2
AW = 40 x6 = 2400mm2
Tasarım kriteri
φv × Rn ≥ Pu
φv = 0.75
0.75 x518.4 = 388.8 > 107.3kN
½ HE200A Kesit
Makas alt başlığında oluşan en elverişsiz kesit tesiri Pu= 474 kN
145
At = 26.9 cm2
Af = 20 cm2
Aw = 6.9 cm2
tf = 10 mm
tw = 6.5 mm
Profil başlığına ve gövdesine etki eden kuvvetler
Pf = Pu x Af / At= 474 x ( 20 / 26.9 ) = 352.42 kN
Pw = Pu x Aw / At= 474 x ( 6,9 / 26.9 ) = 121.58kN
Rnv = φ × Rn
146
Fu = 360 N/mm2
Rn = 1.2 × 38 × 10 × 360 = 164160 N = 164.16kN
Rnv = φ × Rn
Rnv = 0.75 ×164.16 = 123.12kN
6 tane bulon için : 123.12 X 6 =738.72 kN > 352.42 kN
Gövdede bir bulonun dayanımı
Bulon kayma dayanımı kontrolü
M12 bulonunda gövde alanı,
Ab=113 mm2
M12 (A 325) için karakteristik kayma dayanımı
Tek bir kayma düzlemi için;
Rn = Fnv × Ab = 414 × 113.10 −3 = 46.78kN
Rnv = φ × Rn
Rnv = φ × Rn
Rnv = 0.75 × 56.16 = 42.12kN
4 tane bulon için : 42.12 X 4=168.48 kN > 121.58 kN
Başlık levhalarında dayanım kontrolü
Akmada çekme dayanımı:
Rn = φ × Fy × Ag = 0.90 × 23.5 × 1.2 × 20 = 507.6 > Pf = 352.42kN
147
Akmada çekme dayanımı
Rn = φ × Fy × Ag = 0.90 × 23.5 × 2 × 0.6 × 7 = 177.66 > Pw = 121.58kN
½ HE280A Kesit
Makas üst başlığında oluşan en elverişsiz kesit tesiri Pu = - 624 kN
At = 48.63 cm2
Af = 36.4 cm2
Aw = 12.23 cm2
tf = 13 mm
tw = 8 mm
Profil başlığına ve gövdesine etki eden kuvvetler:
Pf = Pu x Af / At= 624 x ( 36.4/ 48.3 ) = 470.26 kN
Pw = Pu x Aw / At= 624.28 x ( 12.23 / 48.63 ) = 157.00 kN
148
Başlık için A 325 sınıfı M 22 bulon seçilmiştir. (D=24 mm)
(5 xtmin ) = 5 x 0.8 − 0.2 = 2 − 0.2 = 1.8cm
Rnv = φ × Rn
Rnv = φ × Rn
Rnv = 0.75 ×190.9 = 143.20kN
6 tane bulon için : 143.20 X 6 =859.2 kN > 470.26 kN
Gövdede bir bulonun dayanımı:
Bulon kayma dayanımı kontrolü:
M16 bulonunda gövde alanı,
Ab=201 mm2
M16 (A 325) için karakteristik kayma dayanımı
Tek bir kayma düzlemi için;
Rn = Fnv × Ab = 414 × 201× 10−3 = 83.21kN
Rnv = φ × Rn
149
Rnv = 0.75 × 83.21× 2 = 124.82kN
3 tane bulon için : 124.82 X 3 =374.46 kN > 157.00 kN
Birleşimde ezilme kontrolü:
Rn = 1.2 Lc tFu
Lc=30 mm (dış bulon için)
Lc= 34 mm (ara bulon için)
t = 7.5 mm
Fu = 360 N/mm2
Tek bir kayma düzlemi için dayanım:
Rn = 1.2 × 30 × 8 × 360 = 103680 N = 103.68kN
Rnv = φ × Rn
Rnv = 0.75 ×103.68 = 77.76kN
3 tane bulon için : 77.76 x 3 = 233.28 kN > 157.00 kN
Başlık levhalarında dayanım kontrolü:
Akmada çekme dayanımı:
Rn = φ × Fy × Ag = 0.90 × 23.5 ×1.4 × 26 = 769.86 > Pf = 470.26kN
bp = 48 cm
hf = bf = 58 cm
tfc = 1,6 cm
z = 38 cm
150
Şekil 3.21 : Kolon ayağı bağlantısı şematik diyagramı.
Pu = -229,06 kN
Vu = 59,20 kN
131.29 229.06
Ft ,u = − = 382.78kN
0.28 − 0.016 2
Bulon sayısı n = 3
Rnt = φ × Rn
151
Ankraj boyunun tespiti
1
Pu ,bond = (π × φ × lb × fbd )
2.25
Ft ,bond , Rd > 127.59kN
1
(π × 2.4 × lb ×1.25) > 127.59kN
2.25
lb > 30.46cm
Rnv = φ × Rn
Rnv = φ × Rn
Rnv = 0.75 × 216 = 162kN
131.29 229.06
Fc , Ed = + = 611.84kN
0.28 − 0.016 2
152
611.84
p= = 1.06kN / cm 2 = 10.6 N / mm 2 < f jd = 11.1N / mm2
48
.48
4
Pu = 229.06 kN
229.06 13129
P= + = 525.94kN
8 (28 − 1.6)
Köşe kaynak kalınlığı a=5 mm
Kaynak metali çekme dayanımı FE=360 N/mm2
Köşe kaynakta birim boyun dayanımı :
Rn = Fw × Aw = (0.60 × FE ) × Aw
Fw: köşe kaynak karakteristik kayma dayanımı, (N/mm2)
FE: kaynak metalinin karakteristik çekme dayanımı , (N/mm2)
Aw: kaynağın etkili hesap alanı (mm2)
FW = 0.6 × FE = 0.6 × 360 = 216 N / mm2
AW = 200 x5 = 1000mm2
153
l = 25 cm
Köşe kaynak kalınlığı a=4 mm
Kaynak metali çekme dayanımı FE=360 N/mm2
Köşe kaynakta birim boyun dayanımı :
Rn = Fw × Aw = (0.60 × FE ) × Aw
AW = 250 x4 = 1000mm2
48 − 26.4
M Fc ,Ed = 611.84 − 5 = 3548.67 kN .cm
2
3548.67
f max = (25 + 2.5 − 5.71) = 8.93kN / cm 2 < Fy = 23.5kN / cm 2
8655.32
Guse levhalarını taban levhasına bağlayan dikişler, a =4 mm.’dir.
Vu = 59.20 kN
S z = 48 x 2.5 x(5.71 − 1.25) = 535.2cm3
154
59.20 × 535.2
f vw = = 4.58kN / cm 2 < 20.78kN / cm 2
8655.32 × 2 × 0.4
155
Stabilite elemanında kaynak kontrolü :
Köşe kaynak kalınlığı a=4 mm
Kaynak metali çekme dayanımı FE=360 N/mm2
Köşe kaynakta birim boyun dayanımı :
Rn = Fw × Aw = (0.60 × FE ) × Aw
Fw: köşe kaynak karakteristik kayma dayanımı, (N/mm2)
FE: kaynak metalinin karakteristik çekme dayanımı , (N/mm2)
Aw: kaynağın etkili hesap alanı (mm2)
FW = 0.6 × FE = 0.6 × 360 = 216 N / mm2
Tasarım kriteri:
φv × Rn ≥ Pu
φv = 0.75
0.75 ×172.8 = 129.6 > 109.68kN
Bağ levhasında ve bulonlarda dayanım kontrolü
M 16 A325 bulon için
Toplam bulon sayısı n = 2
Bulon gövde alanı Ab = 113 mm2
M16 (A 325) için karakteristik kayma dayanımı
Rn = Fnv × Ab = 414.201.10−3 = 83.21kN
Rnv = φ × Rn
Rnv = φ × Rn
156
Rnv = 0.75 ×172.8 = 129.6kN
2 tane bulon için : 129.6 X 6 =259.2 kN > 109.68 kN
Bağ levhası enkesitte net alan :
Ae = 9.4 cm2
Akmada çekme dayanımı:
Rn = φ × Fy × Ag = 0.90. × 23.5 × 1× 13 = 274.95 > Pu = 109.68kN
Bağlantı levhası makas üst başlığına küt kaynaklı olarak montaj yapılacağından bu
157
Kaynak metali çekme dayanımı Fe=360 N/mm2
Köşe kaynakta birim boyun dayanımı :
Rn = Fw × Aw = (0.60 × FE ) × Aw
Fw: köşe kaynak karakteristik kayma dayanımı, (N/mm2)
FE: kaynak metalinin karakteristik çekme dayanımı , (N/mm2)
Aw: kaynağın etkili hesap alanı (mm2)
FW = 0.6 × FE = 0.6 × 360 = 216 N / mm2
Tasarım kriteri:
φv × Rn ≥ Pu
φv = 0.75
0.75 ×172.8 = 129.6 > 36.12kN
Bağ levhasında ve bulonlarda dayanım kontrolü:
M 16 A325 bulon için hesap yapılmıştır.
Toplam bulon sayısı n = 2
Bulon gövde alanı Ab = 201 mm2
M16 (A 325) için karakteristik kayma dayanımı :
Rn = Fnv × Ab = 414.201.10−3 = 83.21kN
Rnv = φ × Rn
Rnv = φ × Rn
Rnv = 0.75 ×172.8 = 129.6kN
2 tane bulon için : 129.6 X 6 =259.2 kN > 36.12 kN
158
Bağ levhası enkesitte net alan :
Ae = 9.4 cm2
Akmada çekme dayanımı:
Rn = φ × Fy × Ag = 0.90. × 23.5 × 1× 13 = 274.95 > Pu = 36.12kN
Bağlantı levhası makas üst başlığına küt kaynaklı olarak montaj yapılacağından bu
159
Kaynak metali çekme dayanımı FE=360 N/mm2
Köşe kaynakta birim boyun dayanımı :
Rn = Fw × Aw = (0.60 × FE ) × Aw
Fw: köşe kaynak karakteristik kayma dayanımı, (N/mm2)
FE: kaynak metalinin karakteristik çekme dayanımı , (N/mm2)
Aw: kaynağın etkili hesap alanı (mm2)
FW = 0.6 × FE = 0.6 × 360 = 216 N / mm2
Tasarım kriteri
φv × Rn ≥ N 2
φv = 0.75
0.75 × 325.30 = 243.97 > 243kN
Makas üst başlığında kaynakların kontrolü:
Pu = -145.87 kN
Köşe kaynak kalınlığı a=4 mm
Kaynak metali çekme dayanımı FE=360 N/mm2
Köşe kaynakta birim boyun dayanımı :
Rn = Fw × Aw = (0.60 × FE ) × Aw
Fw: köşe kaynak karakteristik kayma dayanımı, (N/mm2)
FE: kaynak metalinin karakteristik çekme dayanımı , (N/mm2)
Aw: kaynağın etkili hesap alanı (mm2)
FW = 0.6 × FE = 0.6 × 360 = 216 N / mm2
160
Toplam bulon sayısı n = 14
Bir bulonun dayanımıişi aşağıdaki gibi hesap yapılmıştır.
M16 (A 325) için karakteristik kayma dayanımı
Tek bir kayma düzlemi için;
Rn = Fnv × Ab = 414 ×157 × 10−3 = 64.99kN
Rnv = φ × Rn
Rnv = φ × Rn
Rnv = 0.75 × 345.60 = 259.20kN > 176.44kN
161
Rnt = φ × Rn = 0.75 × 97.34 = 73kN > 31.52kN
Kaynaklarda kontrol ak = 7 mm lk = 55 cm
Köşe kaynak atalet momenti Wk = 3144 cm3
σ = M / ωk + N / A = 4453 / 3144 + 24 / 77 = 1.73 kN / cm2
τ = V / A = 176.44 / 77 = 2.29 kN / cm2
(σ + 3τ 2 ) =4.33 kN / cm2 < 0.75 x 21.6 = 16.2 kN / cm2
2 1/2
162
Köşe kaynakta birim boyun dayanımı :
Rn = Fw × Aw = (0.60 × FE ) × Aw
AW = (75 × 2) × 5 = 750mm2
Rnv = φ × Rn
163
Rnv = φ × Rn
Rnv = 0.75 × 540 = 405kN > 6.20kN
164
4. YAPININ EC3 VE LRFD YÖNETMELİKLERİNE GÖRE
BOYUTLANDIRILMASININ KARŞILAŞTIRMASI
Kar yükü değeri gözönüne alınırken 0.75 kN/m2 yükü gerçerli olarak varsayılmıştır.
Kar yükünün etkime şekli ise her 2 yönetmeliğinin baz aldığı diğer yönetmeliklere
göre uygulanmıştır. EC3 yönetmeliği bu konuda ülkemizde TS –EN 1991-1-3 kodlu
165
yönetmelik olan EC1 yönetmeliği bölüm 3’ü baz almaktadır. LRFD yönetmeliği ise
bu konuda ASCE 7-05 yönetmeliği bölüm 7’yi dikkate almaktadır.
Rüzgar yüklerinde ise yapıya etkiyen rüzgar yükünün 0.50 kN/m2 olduğu
varsayılmıştır. Rüzgar yükünün etkime şekli ise her 2 yönetmeliğinin baz aldığı diğer
yönetmeliklere göre uygulanmıştır. EC3 yönetmeliği bu konuda ülkemizde TS –EN
1991-1-4 kodlu yönetmelik olan EC1 yönetmeliği bölüm 4’ü baz almaktadır. LRFD
yönetmeliği ise bu konuda ASCE 7-05 yönetmeliği bölüm 6’yı dikkate almaktadır.
Deprem yükleri ise yapı için DBYBHY ’de verilen sismik parametrelerin her 2
yönetmelikte karşılık gelen değerleri dikkate alınarak hesaplanmıştır. Yapıya etkiyen
deprem yükünün hesabında eşdeğer deprem yükü metodu kullanılmıştır. EC
yönetmeliği bu konuda EC8 yönetmeliğini dikkate almaktadır. LRFD yönetmeliği ise
bu konuda ASCE 7-05 yönetmeliğini dikkate almaktadır.
Yapıda safi yükleme durumlarından oluşan mesnet reaksiyonları Çizelge 4.2 ve 4.3’
de verilmiştir.
166
Her iki yönetmeliğe göre yapılan yük analizinin incelenmesinde kar yüklerinin
etkimesinin ASCE 7-05 yönetmeliğinde daha konzervatif olarak ele alındığı açıkca
görülmektedir. ASCE 7-05 yönetmeliğinde şetli çatılar için dengesiz kar yükü
dağılımı EC1’e göre %40 oranında daha yüksek bir değer olarak yapıya
etkimektedir.
Yapı için yapılan sismik analizlerde, etkin deprem kütlesi LRFD’ ye göre
hesaplanırken kar yüklerinin daha olumsuz olmasından dolayı daha büyük bir değer
almaktadır. Ayrıca ASCE 7-05 yönetmeliğinde süneklik düzeyi normal çerçeveler
için yapısal sismik davranış katsayısı 3.50 değerini alırken [13], bu değer EC8’de 4
olarak belirtilmiştir.[9] ASCE 7-05 süneklik düzeyi normal merkezi çelik çaprazlı
perdeler için yapısal sismik davranış katsayısı 3.25 değerini alırken [13], bu değer
EC8’de 4 olarak belirtilmiştir.[9] Bu durumunda etkisiyle yapıya etkiyen her 2
doğrultudaki taban kesme kuvveti LRFD tasarımında daha elverişsiz bir hal almıştır.
Bu durum ile birlikte yapıda düşey çaprazlar boyutlandırılırken LRFD tasarımında
depremli durum etkin olarak ortaya çıkmıştır. DBYBHY ile yapılan sismik analizde
elde edilen taban kesme kuvvetlerinin EC8 yönetmeliğine Y doğrultusunda daha
yakın değerler verdiği görülmüştür. X doğrultusunda ise ASCE 7-05 yönetmliğine
daha yakın değerler verdiği gözlenmiştir.
Yapının boyutlandırılmasında genel olarak rüzgar ve kar yükü içeren yük bileşimleri
hakim olarak gözlemlenmiştir.
167
168
5. SONUÇ VE DEĞERLENDİRME
169
yükleri, genel olarak rüzgar ve kar yüküne göre etkin bir durum ortaya
çıkarmamıştır. LRFD tasarımı, düşey yüklerin daha olumsuz değerler almış olması
ve en etkin düşey yük olan kar yükünün kombinasyon çarpanının daha büyük olması
nedeniyle ana makas elemanları olan makas üst başlığı, makas alt başlığı, makas
diyagonalleri ve makas dikmelerinde EC3 tasarımına göre global olarak daha
olumsuz sonuçlar vermiştir. Yatay ve düşey çaprazların ve tali kirişlerin
boyutlandırılmasında ise EC3 ‘de rüzgar yükü etkileri daha olumsuz durumlar
yaratmıştır. LRFD tasarımında ise rüzgar yükleri daha olumlu sonuçlar vermiş olup,
yapısal davranış katsayılarının EC3’ e göre daha düşük olması nedeniyle deprem
yükünü içeren kombinasyonlar düşey çaprazların boyutlandırmasında rüzgar yüküne
göre daha etkili rol oynamıştır.
170
KAYNAKLAR
[1] Çelik Yapılar Eurocode 3 Ders Notları, 2002 , İTÜ, İstanbul , Prof. Dr. Alpay
Özgen ; Doç. Dr. Güliz Bayramoğlu, İstanbul
[2] Eurocode 1: 1993 , “ Basis of Design and Actions on Structures” European
Committee For Standardization, Brussels
[3] Eurocode 3: 1993 , “ Design of Steel Structures” ENV 1993-1-1 : Part 1.1:
General rules and rules for buildings, European Committee For
Standardization, Brussels
[4] Çelik Yapılar Eurocode 3 Uygulamaları, 2002 , İTÜ, İstanbul , Doç. Dr. Güliz
Bayramoğlu, İstanbul
[5] TS-EN 1991-1-3: “ Yapılar Üzerindeki Etkiler” Bölüm 1.3: Genel Etkiler – Kar
Yükleri, Türk Standartları Enstitüsü, Ankara.
[6] TS-7046: 1989 “ Yapıların Tasarımı için Esaslar – Çatılardaki Kar Yüklerinin
Tespiti ”, Türk Standartları Enstitüsü, Ankara.
[7] TS-498: 1987 “ Yapı Elemanlarının Boyutlandırlmasında Alınacak Yüklerin
Hesap Değerleri ”, Türk Standartları Enstitüsü, Ankara.
[8] TS-EN 1991-1-4: “ Yapılar Üzerindeki Etkiler” Bölüm 1.3: Genel Etkiler –
Rüzgar Yükleri Türk Standartları Enstitüsü, Ankara.
[9] Eurocode 8: 1998 , “ Design of structures for earthquake resistance” ENV 1998-
1-1 : Part 1.1: General rules, seismic actions and rules for buildings
European Committee For Standardization, Brussels
[10] DBYBHY: 2007 “ Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında
Yönetmelik” , Türk Standartları Enstitüsü, Ankara.
[11] Eurocode 3: 1993 “ Design of Steel Structures” ENV 1993-1-1 : Part 1.8:
Design of joints, European Committee For Standardization, Brussels
[12] AISC – 360-05 : 2005 , “ Specification for Structural Steel Buildings - Load
and Resistance Factor Design” , American Institute of Steel Structures,
Chicago
[13] ASCE-7 : 2005 “ Structural Engineering Institute Standart 7-05 Minimum
Design Loads for Buildings and Other Structures” , American Society
of Civil Engineers, USA
171
172
EKLER
173
174
ÖZGEÇMİŞ
175