You are on page 1of 19

| SARAH SABILLAH IBRAHIM

1
| SARAH SABILLAH IBRAHIM

Lesson Plan/ Rancangan Mengajar

Mata Pelajaran : Tema: Kelas : 1 BESTARI Minggu : 12


BAHASA MELAYU KSSM TEMA 6 : SAINS, Hari : ISNIN
TINGKATAN 1 TEKNOLOGI DAN Kehadiran : 30/ 30 Tarikh : 21 JUN 2023
INOVASI Tidak hadir : Masa : 8:30 – 9;30 PAGI
(UNIT 11 : SINAR MASA
DEPAN)

Standard Sistem Bahasa Nilai Murni/ Sivik : Elemen Merentas Kurikulum: Sumber/BBM:
Kandungan  Tatabahasa  Kasih Sayang  Bahasa  Buku teks
2.2.2  Morfologi  Hormat-menghormati  Nilai Murni  Buku rujukan
 Sintaksis  Bertanggungjawab  Kreatif dan Inovasi  Antologi
 Sistem Ejaan  Kegembiraan  Pendidikan Alam Sekitar  Novel
 Kosa Kata  Bekerjasama  Pendidikan Jalan Raya  Modul HEBAT
 Peribahasa  Tolong-menolong  Pendidikan Kewangan  MOJUL
 Patriotisme  Sains dan Teknologi  Gambar
Standard DSKP/PBD :  Kerajinan  Teknologi Maklumat  Bahan Internet
Pembelajaran  Tahap 1  Kesyukuran dan Komunikasi  LCD/ power point
2.2.2  Tahap 2  Ketaatan  Patriotisme  Surat Khabar
 Tahap 3  Keusahawanan
 Tahap 4  Kelestarian Global
 Tahap 5
 Tahap 6

Aspirasi Murid : Teknik Bacaan Hebat: Kemahiran : Pentaksiran & Penilaian:


 Pengetahuan  KWLH  Mendengar dan bertutur  Lembaran Kerja
 Kemahiran Berfikir  CHATT  Membaca  Hasil Kerja
 Kemahiran Memimpin  ACID  Menulis  Pemerhatian
 Kemahiran Dwibahasa  QUACK  Aspek Seni Bahasa  Kuiz
 Etika dan Kerohanian  SQ4R  Aspek Tatabahasa  Lisan
 Identiti Nasional  Lakonan
 Tugasan
 Projek
Peta Pemikiran : KBAT : Aktiviti PA21:  Role Play
 Peta bulatan  Mencipta  Pembelajaran berasaskan  Traffic Light
 Peta buih  Menilai Inkuiri  Brainstorming
 Peta Buih Berganda  Menganalisis  Pembelajaran berasaskan  Games
 Peta pokok  Mengaplikasi projek  Exit Card
 Peta Dakap  Memahami  Penyelesaian Masalah
 Peta Alir  Mengingat  Gallery Walk
 Peta Pelbagai Alir  1 Stay, 3 Stray
 Peta Titi  Group Presentation
Konsep / Perbendahaaan Kata Utama: Elemen PA 21:  Pemikiran Kritis
Kecerunan, Garis Lurus, Pintasan, Kecondongan, Nisbah, Jarak  Komunikasi  Kreativiti
mencancang, Jarak Mengufuk, Kecerunan  Kolaborasi  Nilai Murni dan Etika

Objektif Pembelajaran: Pada akhir PdPc, murid dapat menganalisis Kriteria Kejayaan: Murid berjaya sekiranya dapat :
maklumat daripada panduan dengan tepat. i. Membaca dan menyenaraikan maklumat atau isi-isi penting
menggunakan teknik membaca KWLH (menganalisis)
ii. Menjalankan uji kaji berdasarkan arahan pada kentang dan buah
lemon. (aplikasi)
iii) Menulis sebuah karangan pendek berkaitan Kuasa Kentang.

Rangka Pengajaran Impak/ Refleksi


Sumber :
Set IDEA RUSH (5 MINIT) Buku teks ms 63
Induksi Slide Canva
(5 minit)  Guru masuk ke kelas dan memberi salam. Pelajar membaca doa Video PdPc daripada ‘Youtube’
memulakan pelajaran. Guru kemudian bertanyakan khabar dan Internet
kesediaan pelajar untuk belajar. Hasil Kerja
 Guru menulis/memaparkan Success Criteria(SC) di papan putih dan Pengetahuan Sedia Ada
memilih pelajar secara rawak untuk membacakan SC yang akan dicapai

2
| SARAH SABILLAH IBRAHIM

oleh mereka di akhir kelas. Soalan :


 Guru memberi pujian kepada semua pelajar yang membaca SC yang i. Apakah yang telah kamu perhatikan?
terpapar dengan jelas dan tepat.
 Murid dipaparkan beberapa keping gambar untuk mencungkil ii. Masihkah anda ingat akan pelajaran ‘Kuasa
pengetahuan sedia ada pelajar berkaitan tajuk ‘KUASA KENTANG’ Kentang’ yang telah dipelajari dalam mata
sebagai persediaan mereka untuk belajar. pelajaran Bahasa Melayu Tahun 4?
 Murid memberi maklum balas daripada penyoalan guru.(Penyoalan)
Kemudian, murid dikehendaki mencatat jawapan mereka berdasarkan iii. Nyatakan sifat bagi sebiji ubi kentang. Asid
kaedah IDEA RUSH. Murid akan diberi masa untuk berfikir dan atau alkali?
menulis idea mereka pada kertas A4 masing-masing.
 Beberapa orang murid dipilih secara rawak untuk membaca dan iv. Adakah ubi kentang boleh mengalirkan arus
berkongsi jawapan. elektrik? Bagaimana?
 Guru mengucapkan terima kasih dan tahniah kepada murid.
 Guru mengaitkan jawapan murid dengan PdPC pada hari ini. Peta Pemikiran : Peta Bulatan.

Gambar : (kentang)

Guru memperkenalkan LO dan SC kepada pelajar

Aktiviti SC 1 Sumber :
Aktiviti SC 1 : Membaca dan menyenaraikan maklumat atau isi-isi penting Buku teks ms 63
Utama menggunakan teknik membaca KWLH. (MENGANALISIS) Hasil Kerja
Internet
(25 CL : SHARE N TURNS (CL 1) Slide Canva
minit)
 Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. Di dalam kelas, murid
diedarkan dengan jadual teknik membaca secara ‘KWLH’.

 Berdasarkan pengetahuan sedia ada mereka dan dengan merujuk buku


teks pada muka surat 63, para murid perlu melengkapkan jadual tersebut
dengan bimbingan guru menggunakan kaedah SHARE N TURNS (CL
1).

 Setiap murid terlebih dahulu dikehendaki membaca arahan soalan .

3
| SARAH SABILLAH IBRAHIM

 Kemudian, murid akan berfikir dan menulis jawapan pada jadual Jadual KWLH :
KWLH secara bergilir-gilir.
1) Know (apa yang murid tahu) –
MURID 1 : menulis jawapan pada ruangan ‘K’. pengetahuan sedia ada mereka berdasarkan tajuk
MURID 2 : menulis jawapan pada ruangan ‘W’ KUASA KENTANG yang dipelajari semasa
MURID 3 : menulis jawapan pada ruangan ‘L’ TAHUN 4 (Bahasa Melayu)
MURID 4 : menulis jawapan pada ruangan ‘H’
2) W (apa yang murid ingin tahu daripada
 Aktiviti dimulakan secara bergilir-gilir dimulai oleh Ketua tajuk yang akan dipelajari) – penulisan
kumpulan dan diteruskan oleh ahli kumpulan sehingga selesai. jawapan dalam bentuk penyoalan menggunakan
teknik penyoalan aras tinggi ‘1HUSBAND 5
 Sekiranya telah siap atau selesai, murid boleh mengangkat pen WIVES’.
berdakwat biru, merah atau hitam untuk menarik perhatian guru.
(traffic pen) :- how(bagaimanakah), what (apa),
where(dimana), who(siapakah), why
 Wakil murid akan membaca jawapan mereka. (mengapakah), when (bilakah)

 Murid yang lain dikehendaki mencatat jawapan yang diberikan 3) L (apa yang telah dipelajari daripada
oleh rakan mereka. bahan/topik)- Murid menyenaraikan semua isi
penting yang terdapat dalam bahan. Terdapat isi
 Guru mengucapkan terima kasih dan ucapan tahniah kepada murid. penting yang akan menjawab persoalan mereka
di dalam W (apa yang murid ingin tahu
 Guru memaparkan jawapan dan murid diminta menyemak jawapan daripada tajuk yang akan dipelajari).
yang ditulis di dalam jadual KWLH tersebut. (PENILAIAN Persoalan yang tidak terjawab akan diperoleh
KENDIRI) murid apabila mereka mencari jawapan daripada
sumber yang lain dalam ruangan H
Menyemak LO dan SC yang berjaya dicapai berdasarkan aktiviti. (bagaimana).

LATIHAN PENGUKUHAN (AFL) 4) H (bagaimana) – murid menulis sumber lain


yang perlu dicari untuk menyelesaikan soalan
i. Dalam langkah pertama, murid dikehendaki menggosokkan paku dan duit yang tidak terjawab di dalam W (apa yang
syiling pada kertas pasir. Apakah tujuan berbuat demikian? (KBAT) murid ingin tahu daripada tajuk yang akan
dipelajari).
Jawapan : Tujuan menggosokkan paku dan duit syiling pada kertas pasir
ialah supaya dapat menghasilkan cas-cas positif dan negatif pada permukaan
paku dan syiling bagi membolehkan berlakunya pengaliran arus elektrik.

ii. Mengapakah kita menggunakan paku dan duit syiling ke atas kentang? JAWAPAN : JADUAL KWLH (LIHAT PADA
(KBAT) LAMPIRAN)

Jawapan : Paku dan duit syiling digunakan ke atas kentang kerana ia adalah
objek yang boleh mengalirkan bahan kimia yang terdapat dalam kentang.

Aktiviti SC 2 & SC 3
SC 2 : Menjalankan uji kaji berdasarkan arahan pada kentang dan
buah lemon. (MENGAPLIKASI)

Di dalam kelas, guru meminta pelajar merujuk Buku Teks Muka Surat 63.

 Melalui Kaedah MINE AND COMBINE (CL 2) pelajar diminta


menjalankan eksperimen ringkas ke atas kentang dan lemon secara
berkumpulan.

 Kumpulan 1, 2, 3 dan 4 akan menjalankan eksperimen terhadap kentang


dan kumpulan 5 dan 6 akan menjalankan eskperimen terhadap lemon.

 Di dalam kumpulan masing-masing, murid diminta membaca senarai


peralatan dan bahan yang diperlukan. Seterusnya, murid lain akan
memeriksa alatan dan bahan dari segi kefungsian dan memastikan bahan
serta alatan mencukupi untuk menjalankan eksperimen.

 Murid-murid lain bekerjasama menjalankan eksperimen bersama-sama.

 Di akhir eksperimen, murid-murid akan membuat pemerhatian ke atas


eksperimen kuasa kentang dan lemon yang dijalankan oleh mereka.

4
| SARAH SABILLAH IBRAHIM

 Guru memberikan soalan mengikut aras pengetahuan/kemahiran


mereka. (PEMBEZAAN) Sehelai Tikar-Kombo (Combo
Mat)diletakkan pada meja setiap kumpulan. Secara individu, murid
merekodkan maklumat yang diperoleh daripada uji kaji pada bahagian
‘mine’ di ‘Combo Mat’.

 Apabila isyarat diberikan, setiap kumpulan akan merumuskan data untuk


membuat kesimpulan tentang uji kaji tersebut pada bahagian
‘Combine’di ‘Combo Mat’.

 Sekiranya telah siap atau mempunyai masalah, murid boleh mengangkat


pen berdakwat merah, biru atau hitam bagi menarik perhatian guru.

 Setelah mendapat isyarat guru, melalui SWEET NAME, guru akan


meminta seorang murid yang namanya dipilih untuk membuat
pembentangan.

 Kemudian, murid berkenaan akan memilih pula rakan mereka untuk


mengemukakan jawapan. Begitulah seterusnya.

 Ahli lain diminta memberi respon, pendapat atau komen tentang


jawapan rakan mereka. (PENILAIAN RAKAN SEBAYA).

 Jawapan akan dipaparkan oleh guru dan murid akan melakukan semakan
jawapan. Guru juga akan memberi maklum balas terhadap hasil kerja
murid. (FEEDBACK).

 Guru juga memaklumkan kepada murid sekiranya mempunyai masalah,


murid boleh mengemukakan masalah kepada guru.

 LATIHAN PENGUKUHAN (AFL) Pembezaan :


Ubi kentang dan lemon mengandungi asid fosforik yang berupaya untuk Kumpulan 1 dan 2
menghasilkan tenaga bagi mengalirkan arus elektrik. Ini bermakna ubi
kentang dan lemon dikategorikan sebagai bahan yang berasid.
Nyatakan pemerhatian yang anda lihat
semasa menjalankan uji kaji tersebut?
i. Selain lemon dan ubi kentang, apakah buah lain yang boleh digantikan
untuk menjalankan uji kaji ini?
Kumpulan 3 dan 4.
SISTEM ‘TRAFFIC PEN’ Senaraikan Pemboleh ubah :-
Biru-Success Criteria Tercapai- Faham dengan apa
yang diajar oleh cikgu 1) dimalarkan
2) dimanipulasikan
Hitam-Success Criteria 50% Tercapai-Ada yang
3) bergerak balas
Faham ada yang Tidak

Merah-Success Criteria Tidak Tercapai-Tidak Faham Kumpulan 5 dan 6


apa yang diajar oleh cikgu
Apakah hasil uji kaji tersebut?
Menyemak LO dan SC yang berjaya dicapai berdasarkan aktiviti ini.

Aktiviti SC 3
SC 3 : Menulis sebuah karangan pendek berkaitan Kuasa Kentang.

CL : SHARE AND TURNS (KUMPULAN 1 DAN 2)

 Guru mengedarkan kertas soalan kepada murid berkaitan dengan kuasa


kentang.
 Guru meminta wakil murid membacakan arahan soalan. Murid akan
diberi masa untuk berfikir sebelum memberikan jawapan.
 Mengunakan Kaedah SHARE AND TURNS, murid dalam kumpulan
diminta untuk menyusun isi-isi penting berkaitan dengan karangan
5
| SARAH SABILLAH IBRAHIM

pendek Kuasa Kentang yang akan dimulakan oleh ketua kumpulan.


 Kemudian, apabila isyarat diberikan, murid lain akan bergilir menyusun
isi penting, dan akan diteruskan sehingga selesai.
CL : MINE AND COMBINE (KUMPULAN 3 DAN 4)

 Guru mengedarkan kertas soalan kepada murid berkaitan dengan kuasa


kentang.
 Guru meminta wakil murid membacakan arahan soalan. Murid akan
diberi masa untuk berfikir sebelum memberikan jawapan.
 Mengunakan Kaedah MINE AND COMBINE, murid dalam kumpulan
diminta untuk menulis isi-isi penting karangan pendek Kuasa
Kentang dalam bahagian ‘mine’ di atas Tikar Combo (Combo Mat).
 Apabila isyarat diberikan, semua ahli kumpulan membuat perbincangan
dan merumuskan isi-isi penting, seterusnya menulis/merekodkan apa
yang dibincangkan dalam bahagian ‘combine’ di atas Tikar Combo
(Combo Mat).

CL : ONE TWO GROUP (KUMPULAN 5 DAN 6)

 Guru mengedarkan kertas soalan kepada murid berkaitan dengan kuasa


kentang.
 Guru meminta wakil murid membacakan arahan soalan. Murid akan
diberi masa untuk berfikir sebelum memberikan jawapan.
 Mengunakan Kaedah ONE TWO GROUP, murid dalam kumpulan
diminta untuk menulis sebuah karangan pendek Kuasa Kentang
dalam kertas yang disediakan.
 Murid diberi masa untuk mengenal pasti dan menulis isi-isi penting
secara individu.
 Kemudian, murid diberi masa untuk berbincang dengan pasangan
tentang isi-isi penting karangan pendek kuasa kentang.
 Setelah itu, murid dikehendaki berbincang di dalam kumpulan untuk
menulis sebuah karangan pendek kuasa kentang yang lengkap.
 Apabila semua kumpulan telah siap, guru akan memilih pelajar secara
rawak untuk membentangkan hasil perbincangan aktiviti kumpulan
mereka.
 Ahli lain dikehendaki memberi komen tentang jawapan rakan.
(PENILAIAN RAKAN SEBAYA)
 Ganjaran kepada rakan juga diberikan. (two star one wish)
 Guru memaparkan skema jawapan di hadapan kelas. Murid menyemak
jawapan masing-masing. (PENILAIAN KENDIRI).
 Guru juga akan memberi maklum balas terhadap hasil kerja murid.

LATIHAN PENGUKUHAN (AFL) :


i. Apakah kelebihan memakan kentang yang dimasak tanpa dibuang
kulitnya?
Jawapan : https://ameera.republika.co.id/berita/qzpxe9463/10-manfaat-
makan-kentang-dengan-kulitnya

Pelajar mengenalpasti SC yang telah dicapai setelah selesai aktiviti.


Pembezaan :

Kumpulan 1 dan 2
Menyusun isi-isi penting berkaitan
dengan karangan pendek Kuasa
Kentang.

Kumpulan 3 dan 4.
Menulis isi-isi penting karangan
pendek Kuasa Kentang.

Kumpulan 5 dan 6
Menulis sebuah karangan pendek
Kuasa Kentang.
Refleksi :
IDEA RUSH ______% objektif dicapai.
_____/_______murid dapat mencapai

6
| SARAH SABILLAH IBRAHIM

 Murid dikehendaki menulis maklum balas dan menilai diri sendiri PdPC pada hari ini.
dengan menggunakan EXIT TICKET. _____/_______murid memerlukan
bimbingan bagi tajuk PdPC hari ini.
Tindaka Pemulihan Pengukuhan Maklumat Tambahan
n . Boleh didapati dalam
susulan https://ms.environmentgo.com/bagaimana-
murid untuk-melakukan-eksperimen-elektrik-kentang/

Catatan : PdPc pada hari ini ditangguhkan disebabkan oleh :


 Mesyuarat Aktiviti Luar Kursus / bengkel Lain-lain
 Program Sekolah Cuti Am Cuti Rehat Khas
 Cuti Sakit Cuti Peristiwa Sekolah Guru Pengiring

7
| SARAH SABILLAH IBRAHIM

SET INDUKSI

8
| SARAH SABILLAH IBRAHIM

Aktiviti SC 1
SC 1 : . Membaca dan menyenaraikan maklumat atau isi-isi penting menggunakan teknik membaca KWLH

CL : SHARE AND TURNS

TEKNIK MEMBACA : KWLH (KNOW, WHAT, LEARNT, HOW)

K-KNOW W-WANT L- LEARNT H- HOW


Apa yang sudah diketahui Apa yang ingin/hendak Apa yang telah Apa lagi maklumat
diketahui dipelajari/diperolehi tambahan yang
diperlukan

Aktiviti SC 1
SC 1 : . Membaca dan menyenaraikan maklumat atau isi-isi penting menggunakan teknik membaca KWLH

9
| SARAH SABILLAH IBRAHIM

CL : SHARE AND TURNS

SKEMA JAWAPAN GURU

TEKNIK MEMBACA : KWLH (KNOW, WHAT, LEARNT, HOW)

K-KNOW W-WANT L- LEARNT H- HOW


Apa yang Apa yang ingin/hendak Apa yang telah Apa lagi maklumat tambahan
sudah diketahui dipelajari/diperolehi yang diperlukan
diketahui

1) Ubi 1) Bagaimanakah kentang 1) Bahan dan peralatan penting Soalan yang belum
kentang dapat mengalirkan arus yang terlibat dalam eksperimen terjawab(dihilighted kuning)
boleh elektrik? ini ialah kentang, paku bersaiz boleh dicari melalui sumber
dimakan. 1inci, duit syiling 1 sen, wayar lain seperti :
2) Apakah langkah-langkah
elektrik merah, wayar elektrik
2) Ubi yang perlu diikuti untuk 1)Laman Sesawang/ Internet
hitam, klip buaya, kertas pasir
kentang menjalankan uji kaji Kuasa
dan lampu LED. https://
tergolong Kentang?
ms.environmentgo.com/
dalam kelas 2) Semua paku dan duit syiling
3) Mengapakah ubi bagaimana-untuk-
makanan perlu digosok dengan kertas pasir
kentang digunakan dalam melakukan-eksperimen-
karbohidrat. sebelum dicucuk pada ubi
aktiviti ini? elektrik-kentang/
kentang.
3) Ubi
4) Apakah bahan dan http://
kentang 3) Klip buaya hendaklah
peralatan yang diperlukan shamdisini.blogspot.com/
berbentuk dikepitkan pada hujung wayar.
untuk menjalankan uji kaji 2010/11/bagaimana-
bulat atau
ini? 4) Klip buaya pada wayar hitam menyalakan-lampu-
lonjong.
perlu dicantumkan pada paku dengan.html?m=1
5) Berapa lamakah lampu
4) Ubi untuk mendapatkan cas negatif,
LED yang menyala dapat https://beautifulnara.com/
kentang untuk disambungkan pada lampu
bertahan dengan kuasa kentang-rebus-boleh-
boleh LED.
kentang? nyalakan-lampu/
didapati di
5) Klip buaya pada wayar merah
Kedai ECO 6) Selain daripada ubi 2) Jurnal Sains dan kajian
hendaklah dikepitkan pada anod
RM2.40 kentang, apakah buah lain masa depan
positif lampu LED.
yang boleh digunakan
3) Majalah
untuk menyalakan lampu
LED? 4) Buku Sains Fiksyen

10
| SARAH SABILLAH IBRAHIM

SOALAN

11
| SARAH SABILLAH IBRAHIM

Aktiviti SC 1
SC 1 : . Membaca dan menyenaraikan maklumat atau isi-isi penting menggunakan teknik membaca KWLH

CL : SHARE AND TURNS


`
LATIHAN PENGUKUHAN (AFL)

Dalam langkah pertama,


murid dikehendaki
menggosokkan paku dan duit
syiling pada kertas pasir.
Apakah tujuan berbuat
demikian? (KBAT)

LATIHAN
PENGUKUHAN
(AFL)

Mengapakah kita
menggunakan paku
dan duit syiling ke atas
kentang dan bush
lemon?

12
| SARAH SABILLAH IBRAHIM

Aktiviti SC 1
SC 1 : . Membaca dan menyenaraikan maklumat atau isi-isi penting menggunakan teknik membaca KWLH

CL : SHARE AND TURNS

LATIHAN PENGUKUHAN (AFL) – SKEMA JAWAPAN GURU

Dalam langkah pertama,


murid dikehendaki
menggosokkan paku dan duit
syiling pada kertas pasir. Jawapan
Jawapan :: Tujuan
Tujuan menggosokkan
menggosokkan paku paku dan
dan duit
duit
Apakah tujuan berbuat syiling
syiling pada
pada kertas
kertas pasir
pasir ialah
ialah supaya
supaya dapat
dapat
demikian? (KBAT) menghasilkan
menghasilkan cas-cas
cas-cas positif
positif dan
dan negatif
negatif pada
pada
permukaan
permukaan paku
paku dan
dan syiling
syiling bagi
bagi membolehkan
membolehkan
berlakunya
berlakunya pengaliran
pengaliran arus
arus elektrik
elektrik

LATIHAN
PENGUKUHAN
(AFL)

Jawapan : Paku dan duit syiling


digunakan ke atas kentang kerana ia
adalah objek yang boleh mengalirkan
bahan kimia yang terdapat dalam
kentang.

Mengapakah kita
menggunakan paku
dan duit syiling ke atas
kentang dan buah
lemon?

Aktiviti SC 2
13
| SARAH SABILLAH IBRAHIM

SC 2 : . Menjalankan uji kaji berdasarkan arahan pada kentang dan buah lemon.

CL : MINE AND COMBINE

LATIHAN PENGUKUHAN (AFL)

Ubi kentang dan lemon mengandungi asid fosforik yang berupaya untuk menghasilkan tenaga bagi mengalirkan arus elektrik. Ini
bermakna ubi kentang dan lemon dikategorikan sebagai bahan yang berasid.

i. Selain lemon dan ubi kentang, apakah buah lain yang boleh digantikan untuk menjalankan uji kaji ini?

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Aktiviti SC 2
SC 2 : . Menjalankan uji kaji berdasarkan arahan pada kentang dan buah lemon.

CL : MINE AND COMBINE

LATIHAN PENGUKUHAN (AFL) – SKEMA JAWAPAN GURU

Ubi kentang dan lemon mengandungi asid fosforik yang berupaya untuk menghasilkan tenaga bagi mengalirkan arus elektrik. Ini
bermakna ubi kentang dan lemon dikategorikan sebagai bahan yang berasid.

i. Selain lemon dan ubi kentang, apakah buah lain yang boleh digantikan untuk menjalankan uji kaji ini?
Jawapan : Selain lemon dan ubi kentang, buah lain yang boleh digantikan untuk menjalankan uji kaji ini ialah limau, epal,
dan sebagainya.

Aktiviti SC 2
SC 2 : . Menjalankan uji kaji berdasarkan arahan pada kentang dan buah lemon.

14
| SARAH SABILLAH IBRAHIM

CL 2 : MIND AND COMBINE (COMBO MAT)

Aktiviti SC 2
SC 2 : . Menjalankan uji kaji berdasarkan arahan pada kentang dan buah lemon.

15
| SARAH SABILLAH IBRAHIM

CL 2 : MIND AND COMBINE (COMBO MAT)

16
| SARAH SABILLAH IBRAHIM

17
| SARAH SABILLAH IBRAHIM

18
| SARAH SABILLAH IBRAHIM

3, 2, 1EXIT TICKET

3 PERKARA YANG SAYA PELAJARI PADA HARI INI:

3
2 PERKARA YANG MENARIK PERHATIAN SAYA:

2
1 PERKARA YANG MASIH KURANG SAYA FAHAMI:

19

You might also like