Professional Documents
Culture Documents
com/
2007, OUTRAM LINES, 1ST FLOOR, OPPOSITE MUKHERJEE NAGAR POLICE STATION, DELHI-110009
2007, OUTRAM LINES, 1ST FLOOR, OPPOSITE MUKHERJEE NAGAR POLICE STATION, DELHI-110009
32. (D) Disposable income is total personal harmony as citizens of India. These include
income minus personal current taxes. In individual rights which are common to most
national accounts definitions, personal liberal democracies such as equality before
income minus direct taxes equals disposable law, freedom of speech, expression and
personal income. peaceful assembly, freedom to practice one’s
33. (A) The International Energy Agency (IAE) is own religion, and the rights by means of writs
a Paris-based autonomous inter- such as habeas corpus.
governmental organization, which works to 44. (C) It is because the night side of Earth will
accelerate the global energy transition, radiate infra-red radiation (heat) back into
providing research, statistics, in-depth the space. When there is cloud cover, the
analysis & policy recommendations. It was clouds act like a blanket and trap the heat
established in the framework of the just like a blanket traps heat close to our
Organisation for Economic Co-operation and body.
Development (OECD) in 1974 in the wake of 46. (C) Darul Uloom Deoband is an Islamic school
the 1973 oil crisis. Recently, it is in news where the Deobandi Islamic Movement was
because IAE will tie-up with India to started. Deoband had opposed the Jinnah’s
implement its Unnat Jyoti by Affordable LEDs Demand for the partition of British India into
for All (UJALA) initiative globally for energy Muslim and Non-Muslim sections. The
savings. The UJALA scheme is executed by school advocates an orthodox version of Islam
the Energy Efficiency Services Limited (EESL), and has repeatedly distanced itself from
a joint venture of PSUs under the Union religious extremism.
Ministry of Power. 48. (B) The assets of the banks are the loans and
34. (A) Aaron Pryor (60), an American boxer, has advances given to the public. Banks earn
recently passed away in Cincinnati, Ohio. He interest on these loans and advance is the
was known as "the Hawk" and was a crowd main source of income for the banks.
favorite who fought with a frenetic style. 50. (A) A medium of exchange permits the value
36. (D) Satya Shodhak Samaj was founded by of goods to be assessed and rendered in terms
Jyotiba Phule in 1873. of intermediary. Most often, a form of
37. (D) The book "The Greatest Bengali Stories currency widely accepted to buy any other
Ever Told" has been authored by Arunava goods.
Sinha. 51. (D) Percentage variation :
38. (C) MRI scanners use strong magnetic fields, 40 – 30 1
radio waves to form images of body. Model A × 100 = 33 %
30 3
39. (D) The World's first-ever Cybathlon
20 – 15 1
championship for disabled athletes has Model B × 100 = 33 %
started at Zurich in Switzerland. The 15 3
championship is popularly known as 'Bionic 15 – 20
Olympics', it differs from the Paralympics as Model C × 100 = – 25%
20
it sees participants compete against each 52. (B) Required production
other using the latest assistive technologies
44 30
such as robotic prostheses, brain-computer = lakhs
interfaces and powered exoskeletons. It is 100
organized by the Swiss Federal Institute of = 1320000
Technology ETH Zurich. 53. (C)
41. (D) Though temperature and humidity are 5
3
key elements of weather crucial for a good
harvest in Indian agriculture, it is said to be
4
the handmaid of monsoon. This is on account
of the lack of irrigational facilities across the 3 4
Put sin q = , cos q =
country. A good monsoonal year often means 5 5
a bumper harvest.
42. (C) ‘Part III - Fundamental Rights’ is a charter 3 4 25
then 3 sin q + 4 cos q = 3 × +4× = =5
of rights contained in the Constitution of 5 5 5
India. It guarantees civil liberties such that
4 3 7
all Indians can lead their lives in peace and So, 4 cos q – 3 sin q = 4 × –3× = = 1.4
5 5 5
Ph: 09555108888, 09555208888 2
https://sscstudy.com/
https://sscstudy.com/
2007, OUTRAM LINES, 1ST FLOOR, OPPOSITE MUKHERJEE NAGAR POLICE STATION, DELHI-110009
54. (A) HCF (3.0, 1.2, 0.06) 60. (A) Let the CP of the article be ` x, since he
earns a profit of 20%, hence SP= X + 20% of
æ3 6 3 ö æ3 ö
HCF ç , , = HCF ç ÷ = 0.06 X = 1.2x.
è10 5 50 ÷
ø è 50 ø
It is given that he incurs loss by selling 16
55. (D) The number of pass candidates are articles at the cost of 12 articles
2 + 6 + 18 + 40 = 66 out of total 100. [loss = (16 – 12)/16 = 25%]
Hence, Pass pecentage = 66% His selling price = SP – 25% of SP = SP × 0.75;
56. (B) Let x kg of oil be used for the eating Hence, SP × 0.75 = 1.2X.
purpose, daily, then or, SP = (1.2 × x/0.75) = 1.6X.
(x + 11) × 50 = (x + 15) × 45 This SP is arrived after giving a discount of
Þ x = 25 20% on MP.
Thus, Total quantity of oil, Let MP = Y.
= (25 + 11) × 50 = 1800 Y – 20% of Y = SP
Hence, required number of days, 0.80Y = 1.6X.
1800 Y = 2X.
= = 72 days. It means that the article has been marked
25
100% above the cost price.
57. (A) Let 1st part is x and 2nd part is (6000 – x).
ATQ, é 2xy ù
61. (D) Average speed = ê ú km/hr
æx ´ 2 ´ 6 ö æ(6000 – x ) ´ 3 ´ 8 ö ë(x + y )û
çè ÷ = çè ÷
100 ø 100 ø
é(2 ´ 84 ´ 56) ù
12x = 144000 – 24x = ê ú km/hr
ë (84 + 56) û
or, 36x = 144000
144000 é(2 ´ 84 ´ 56) ù
or, x = = ` 4000 = ê ú km/hr.
36 ë 140 û
1st part = ` 4000 = 67.2 km/hr
2nd part = ` 2000 62. (C) A
58. (B) Let the quantity of water mixed be x kg.
Let CP of 1 kg of pure milk = ` 1.
O
x ´ 100 P Q
Hence, % gain = R
50
I
100x
10 =
50
B D C
or, 2x = 10
or, x = 5 kg a
Quantity of water to be mixed = 5 kg In radius =
2 3
59. (D) Let, B1 : B2 : B3 = 3x : 4x : 5x
Now PQ is parallel to BC. AR is ^r to PQ.
Again, B1 : B2 : B3 = 5y : 4y : 3y
Triangle APQ is also an equilateral D and
Number of oranges remain constant in third
AORID is a st. line.
basket as increase in oranges takes place
only in first two baskets. 3 a 3 a
Hence, 5x = 3y AD = a , RD = , AR = a–
2 3 2 3
and, 3x : 4x : 5x
a 1
9y 12y 15y = = AD
Þ : : = 9y : 12y : 15y 2 3 3
5 5 5
And, 5y : 4y : 3y Þ 25y : 20y : 15y 1
\ Increment in first basket = 16 Radius of smaller circle = × radius of
3
Increment in second basket = 8
1 a a
16 larger circle = × =
Thus, Required ratio = =2:1 3 2 3 6 3
8
Ph: 09555108888, 09555208888 3
https://sscstudy.com/
https://sscstudy.com/
2007, OUTRAM LINES, 1ST FLOOR, OPPOSITE MUKHERJEE NAGAR POLICE STATION, DELHI-110009
Area of smaller circle= pr2 Now number of students who are not getting
2 fee waiver = 51 boys and 37 girls.
æ a ö pa 2 50% concession = 25.5 boys and 18.5 girls
pç =
è6 3 ÷
ø 108 (i.e. total 44).
Hence, required students = 44 × 7.5 = 330
3 2 67. (B) Perimeter = 56. Let the side of the
Area of triangle = a
4 rhombus be "a", then 4a = 56 Þ a =14.
Area of Rhombus = Half the product of its
pa 2 3a 2
\ Required ratio = : = p : 27 3 diagonals. Let the diagonals be d1 and d2
108 4 respectively.
63. (A) In this type of question, We need to find
out the LCM of the given numbers. 1
× d1 × d2 = 100 Þ d1 × d2 = 200.
LCM of 12, 15, 18 and 20; 2
12 = 2 × 2 × 3 By Pythagoras theorem, (d1)2 + (d2)2 = 4a2
15 = 3 × 5 Þ (d1)2 + (d2)2 = 4 × 196 = 784.
18 = 2 × 3 × 3 (d1)2 + (d2)2 + 2d1 × d2 = (d1 + d2)2
20 = 2 × 2 × 5 = 784 + 2 × 200 = 1184 Þ (d1 + d2)
Hence, LCM = 2 × 2 × 3 × 5 × 3
= 1184 = 34.40 cm
Since, the soldiers are in the form of a solid
square. Therefore, sum of the diagonals is equal to
Hence, LCM must be a perfect square. To 34.40 cm.
make the LCM a perfect square, We have to 68. (B) Time × Rate = total charges
multiply it by 5, hence, the required number 100 × 100 = 10000
of soldiers = 2 × 2 × 3 × 3 × 5 × 5 = 900. X × 125 = 110 [25% increase in rate, user
64. (D) By increasing the speed by 33.33%, it can afford only 10% increase]
would be able to reduce the time taken for
æ110 ö
traveling by 25%. X = çè ÷ × 100 = 88%
But since this is able to overcome the time
125 ø
delay of 30 minutes, 30 minutes must be Thus, decrease in time period = (100 – 88)% = 12%
equivalent to 25% of the time originally 69. (B) In DABC,
taken. ÐA + ÐB + ÐC = 180°
Hence, the original time must have been or, ÐC = 180° – 90° – 30° = 60° = ÐACB
2 hours and the original speed would be 750 also, ÐACB + ÐACD = 180°
km/h. Þ ÐACD = 180° – 60° = 120°
Hence, the new speed would be 1000 km/h. Now, in DACD,
65. (A) The sum of two sides should be greater ÐA + ÐC + ÐD = 180°
than the third. Let us assume a £ b £ c. 30° + 120° + ÐD = 180° Þ ÐD = 30°
a = 1, Possible triangle 1, 7, 7 As, ÐCDA = ÐCAD = 30° Þ AC = CD
a = 2, possible triangle 2, 6, 7
a = 3, possible triangles 3, 6, 6 and 3, 5, 7 70. (A) B
a = 4, possible triangles 4, 4, 7 and 4, 5, 6
a = 5, possible triangle is 5, 5, 5
There are totally 7 triangles possible. X O
66. (D) Let us assume there are 100 students in
the institute. C P Y D
Then, number of boys = 60 A
And, number of girls = 40 When 2 chords AB and CD intersect at P then
Further, 15% of boys get fee waiver = 9 boys AP × PB = CP × PD
7.5 % of girls get fee waiver = 3 girls Hence 4 × 6 = 3 × PD
Total = 12 students who gets fee waiver Thus, PD = 8 cm
But, here given 90 students are getting fee Now AB = AP + PB = 10 cm
waiver. So we compare And CD = CP + PD
12 = 90 Thus, CD = 11 cm Þ DY = 5.5 cm
90 Þ PY = 5.5 – 3 = 2.5 cm
So, 1 = = 7.5 AB = 10 cm Þ BX = 5 cm
12
Ph: 09555108888, 09555208888 4
https://sscstudy.com/
https://sscstudy.com/
2007, OUTRAM LINES, 1ST FLOOR, OPPOSITE MUKHERJEE NAGAR POLICE STATION, DELHI-110009
73. (B) Let x be the initial number of men then,
Þ OB = 2.52 + 52 = 31.25 cm
ATQ,
Thus radius = 31.25 cm 4x = x + (x – 20) + (x - 40) + (x - 60) + (x - 80) +
71. (A) Amount of alcohol in first vessel, (x – 100) + (x – 120)
= 25% of 2 litre Þ 4x = 7x – 420
= 0.25 × 2 = 0.5 litre Þ 3x = 420
Amount of alcohol in second vessel, 420
= 40% of 6 litre Þ x =
3
= 0.4 × 6 = 2.4 litre
Total amount of alcohol out of 10 litres of Þ x = 140 men
mixture is, 0.5 + 2.4 = 2.9 litre. So, initially there were 140 members.
Thus, Concentration of alcohol in the 74. (A) A : B : C = (10 × 7) : (12 × 5) : (15 × 3)
mixture is, = 70 : 60 : 45 = 14 : 12 : 9
(2.9 ´ 100) æ175 ´ 9 ö
= 29% C's rent = ` ç = ` 45
10 è 35 ÷ ø
1 2 75. (A) In right angle DADB,
72. (C) x = 2 – 2 3 + 2 3
2 1
A
Þx–2= 2 – 2 3 3
æ 2 1
ö B D C
Þ (x – 2)3 = 22 – 21 – 3.2 ç23 – 2 3 ÷
è ø AB = AD + BD2
2 2
...(i)
Þ x3
– 6x + 12x – 8 = 4 – 2 – 6(x – 2)
2 In Right angled DACD,
Þ x3 – 6x2 + 12x – 8 = 2 – 6x + 12 AC2 = AD2 + CD2 ...(ii)
Þ x3 – 6x2 + 18x – 22 = 0 By (i) – (ii)
Þ x3 – 6x2 + 18x – 22 + 46 = 46 AB2 – AC2 = BD2 – CD2
Þ x3 – 6x2 + 18x + 24 = 46 AB2 – BD2 = AC2 – CD2
2007, OUTRAM LINES, 1ST FLOOR, OPPOSITE MUKHERJEE NAGAR POLICE STATION, DELHI-110009
2007, OUTRAM LINES, 1ST FLOOR, OPPOSITE MUKHERJEE NAGAR POLICE STATION, DELHI-110009
Note:- If you face any problem regarding result or marks scored, please
contact 9313111777
Note:- If your opinion differs regarding any answer, please message the mock
test and question number to 8860330003
Ph: 09555108888, 09555208888 7
https://sscstudy.com/