Professional Documents
Culture Documents
Klett Srpski Jezik 3 GIMN Dnevne Pripreme Maj
Klett Srpski Jezik 3 GIMN Dnevne Pripreme Maj
1
o разговорна фразеологија − преузимају одговорност за сопствени
o књижевна фразеологија напредак у учењу;
− Дискутује са ученицима о пореклу − деле фразеологизме на две категорије:
књижевних фразеологизама и
важности читања као начина да се o разговорна фразеологија: с неба па у
усаврши општа култура али и обогати ребра, богу иза леђа, млатити празну
речник. сламу, пропасти у земљу, доливати уље
− Дели ученике на групе по четворо. на ватру
− Даје задатке из Граматике на стр. o књижевна фразеологија: Пирова победа,
94−98, за рад на часу. кисело грожђе, Пандорина кутија, бити
− Усмерава и подстиче ученике да на између Сциле и Харибде, прећи Рубикон
нивоу групе тачно ураде задатке. − записују у своју свеску забелешке;
− Образлаже решења и разрешава − постављају питања;
недоумице. − прате инструкције наставника.
2
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 153
Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: трећи
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Књижевност
тема/област:
Наставна јединица: Орхан Памук, Зовем се Црвено
Тип часа: обрада
Упознавање ученика са романескним стваралаштвом Орхана
Циљ часа:
Памука.
Ученик ће бити у стању да:
− уочи кључне моменте из живота и старалаштва Орхана
Памука;
Очекивани исходи − тумачи лик Црног;
на крају часа: − открије шта је заједничко Андрићу и Памуку;
− открије и образложи модерна стилска својства и инвентивне
стваралачке поступке;
− тумачи мотив црвене боје.
Наставне методе: дијалошка, монолошка, текстовна
Изглед табле
„Зовем се Црвено”
Орхан Памук
роман
савремена књижевност
16. век;
калиграфи
минијатура
Истанбул
у дијалогу са Андрићем
7
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Књижевност
тема/област:
Наставна јединица: Орхан Памук, Зовем се Црвено
Тип часа: утврђивање
Утврђивање знања о роману Зовем се Црвено. Компаративна
Циљ часа:
анализа Андрићевог и Памуковог романа.
Ученик ће бити у стању да:
− уочи кључне моменте из живота и старалаштва Орхана
Памука;
− тумачи лик Црног;
Очекивани исходи
− открије шта је заједничко Андрићу и Памуку;
на крају часа:
− открије и образложи модерна стилска својства и
инвентивне стваралачке поступке;
− тумачи мотив црвене боје;
− компаративно анализира два романа.
Наставне методе: дијалошка, монолошка, текстовна
8
− Проверава да ли ученици пажљиво слушају напредак у учењу;
једни друге. − записују у своју свеску потребне
− Даје повратне информације ученицима на податке;
позитиван начин. − преписују са табле истакнуте
− Подсећа ученике да су имали задатак да се појмове;
припреме за компаративну анализу романа− постављају питања;
Зовем се Црвено и На Дрини ћуприја. Тема − пажљиво слушају једни друге;
је била – Магија оријента осликана − одговарају на питања;
калиграфском минијатуром. Ученици су − презентују задатке.
на задату тему могли да одговоре писаним
есејем, драмским игроказом, или су могу
да нацртају низ слика из романа.
Изглед табле
„Зовем се Црвено”
Орхан Памук
9
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 155 и 1561
Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: Трећи
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Језик
тема/област:
Наставна Анализа лексике у роману Иве Андрића На Дрини ћуприја
јединица:
Тип часа: Пројектна настава
Снажење тимског духа и подстицање ученика да радом у тиму
Циљ часа:
примене знања из лексикологије у пракси.
Ученик ће бити у стању да:
− разуме лексичке појмове и одреднице, уме да их препозна у
Очекивани исходи тексту;
на крају часа: − ради у тиму;
− ефикасно користи време и потенцијале материјала и групе;
− анализира постигнућа и вреднује закључке.
1
Пројектна настава не може бити ограничена трајањем на само два школска часа, али је важно да ученици
разумеју да је и време веома важан ресурс и да се и оно мора поштовати.
10
2
Наставне методе: Пројектна настава
Граматика, књижевно дело На Дрини ћуприја, Андрићева
задужбина https://www.ivoandric.org, ресурси Дигиталне Народне
Наставна
библиотеке Србије, https://digitalna.nb.rs, речници (Лексикон
средства:
страних речи и израза, М. Вујаклија, Турцизми у српско-хрватском
језику, А. Каљић)
Облици рада: Фронтални, групни (више тимски)
компетенција за целоживотно учење; комуникација; рад с подацима
Међупредметне и информацијама; решавање проблема; дигитална компетенција;
компетенције: сарадња; одговорно учешће у демократском друштву; естетичка
компетенција
Међупредметно
Страни језик, историја, географија
повезивање:
Лексика, анализа, турцизми, архаизми, дијалектизми,
Кључни појмови:
фразеологизми
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
Уводни део часа ( 5 минута)
− Најављује наставну јединицу и циљ − Пажљиво прате излагање;
часа. − деле се на тимове сходно потребама и
− Поставља проблемски задатак: идејама самог пројектног учења.
13
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 157 и 158
Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: Трећи
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Језик
тема/област:
Полусложенице: разлике у значењу придевских
полусложеница у односу на сложенице; променљивост другог
Наставна јединица:
члана приликом промене полусложенице с два акцента;
двојака решења у спојевима чији је први део ауто-
Тип часа: обрада и обнављање
Оснаживање ученика да користе и правилно употребљавају
Циљ часа:
правопис у практичним ситуацијама
Ученик ће бити у стању да:
− примени правила промене полусложеница;
Очекивани исходи
− одреди место акцента у полусложеницама;
на крају часа:
− користи Правопис;
− активно примењује правописна решења.
Наставне методе: Проблемска настава3
Граматика, Правопис Матице српске, интернет, Речник Матице
Наставна средства:
српске
Облици рада: Фронтални, групни
компетенција за целоживотно учење; комуникација; рад с
Међупредметне
подацима и информацијама; дигитална компетенција; решавање
компетенције:
проблема; сарадња
Међупредметно
Страни језик
повезивање:
Кључни појмови: Полусложенице, придевске полусложенице, правопис
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
Уводни део часа ( 10 минута)
− Најављује наставну јединицу и циљ − Пажљиво прате излагање;
часа. − дискутују на тему;
− Дели ученике у групе. − деле се на групе;
− Подсећа на творбу речи слагањем и − записују.
њене основне постулате:
3
Оваква врста методе подразумева неколико фаза: стварање проблемске ситуације, решавање проблема,
вежбање и утврђивање, домаћи задатак.
14
срастањем са спојним вокалом,
најчешће -о- и врло ретко -е-
(романописац, металостругар,
бродовласник, југоисток, краљеубица);
већина сложеница у српском језику
гради се на овај начин;
простим срастањем, без спојног вокала
(рођендан, бубамара, стармали,
дангубити).
Главни део часа (70 минута)
− Фазе проблемске наставе: − Активно слушају наставника;
− учествују у дискусијама везаним за учење;
Стварање проблемске ситуације − преузимају одговорност за сопствени
− поставља проблем, наизглед потпуно напредак у учењу;
једноставан: Како се пише реч − записују у своју свеску забелешке.
ауто-пут? Пронађите тачно решење и
аргументујте га доказима. Ученици налазе да су различите верзије
правописа донеле различита решења:
Решавање проблема тренутно је на снази оно да се ауто-пут
− у овој фази препушта ученицима да пише с цртицом, али да је и у Речнику МС
решавају проблем, што мање се меша у забележено да се у множини јавља
разговор, евентуално само указује на то аутопутеви/аутопутови.
да ученици имају слободу да потраже
решења и на интернету, али под Закључују да сами нормативисти нису
обавезно и у релевантним нашли квалитетно решење (тачка 84.
приручницима и правопису. Правописа МС), где стоји:
− излагање могућих решења уз Приличан број сложених именица пише се
аргументовано образложење. с цртицом. То су редовно сложенице, тј.
полусложенице настале од двеју именица
Вежбање и утврђивање које означавају један појам, чувају своје
− примена истог принципа на акценте и потање одређују једна другу, а
полусложеницама страног порекла у прва се од њих не мења: рак-рана, спомен-
овој функцији: лаптоп, билборд, плоча, иван-цвијет, радио-станица, ауто-
лајтмотив, слајд-шоу, имејл-адреса (или пут, баш-чаршија, радио-аматер, генерал-
само имејл)… мајор…
− постављају питања;
− дискутују о могућим решењима свих
недоумица;
− прате инструкције наставника.
Завршни део часа (10 минута)
− Евидентирање ученичких залагања и − Одговарају на питања наставника;
постигнућа. − прате инструкције наставника за припрему
следећег часа.
16
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 159
Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: Трећи
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Језик
тема/област:
Наставна Употреба црте и цртице (у писаном тексту и електронском
јединица: документу)4
Тип часа: обрада
Практична примена знања о писању црте и цртице у куцаном
Циљ часа:
тексту
Очекивани исходи Ученик ће бити у стању да:
на крају часа: − правилно употреби интерпункцијске знаке у куцаном тексту.
4
Најбоље место за реализацију оваквог часа је дигитални кабинет, у којем сваки ученик има приступ
компјутеру.
17
И у том случају пише се размакнуто
(белине су са обе стране).
19
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 160
Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: трећи
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Књижевност
тема/област:
Наставна јединица: Рана поезија Десанке Максимовић (избор)
Тип часа: обрада
Упознавање са поезијом Десанке Максимовић.
Циљ часа: Уочавање тематског богатства Десанкине лирике
Анализа песама На бури и Змија.
Ученик ће бити у стању да:
− тумачи песме На бури и Змија.
− осветли уметничку сугестивност просторних релација у песми.
− тумачи однос лирског субјекта према појавама у свету песме;
− свеобухватно сагледа симболички смисао поетских представа
Очекивани исходи
(бура, брег, човек-бор, бели двор);
на крају часа:
− уочи јединство лирских, драмских и епских подстицаја у
непосредном обликовању уметничког света песме;
− осветли поетску улогу лајтмотивских стихова у песмама;
− истражи стваралачке поступке у песмама и да поезију Десанке
Максимовић доживи и тумачи са различитих аспеката.
Наставне методе: дијалошка, монолошка, рад на тексту
Изглед табле
НА БУРИ и ЗМИЈА
Десанка Максимовић (1898‒1993)
1. Најплоднија српска песникиња
2. Преко четрдесет збирки песама, приповедака, путописа
3. Теме: љубав, природа, родољубље, живот, смрт, социјалне теме
4. На бури – мотив слутње, стрепње, љубави
5. Змија – мотив пролазности, живота, смрт
24
Тип часа: обнављање
Обнављање поетике Десанке Максимовић кроз анализу
Циљ часа:
репрезентативе песме Стрепња.
Ученик ће бити у стању да:
− препозна основне елементе поетике Десанке Максимовић;
− тумачи песму Стрепња;
− препозна еуфоничност и ритмичност песме;
Очекивани исходи − уочи структуре песме;
на крају часа: − уочи стилске фигуре;
− уочи мотива љубави и необичан приступ овом мотиву;
− препозна версификацијске одлике песме;
− упореди доживљаје љубави у овој песми са уобичајеним
доживљајем љубави у поезији.
Наставне методе: дијалошка, монолошка, рад на тексту
25
Главни део часа (35 минута)
− Пажљиво слуша излагање и питања − Активно слушају наставника;
ученика. − учествују у дискусијама у вези са
− Најважније податке записује на табли. темом;
− Поставља питања која подстичу на − преузимају одговорност за сопствени
размишљање. напредак у учењу;
− Проверава да ли ученици пажљиво слушају− записују у своју свеску потребне
или раде. податке;
− Даје повратне информације ученицима на − преписују са табле истакнуте
позитиван начин. појмове;
− Информише ученике: − постављају питања;
Стрепња је једна од најлепших и − одговарају на питања.
најпознатијих Десанкиних песама.
Настала је у време њене ране младости.
− Изражајно чита песму.
− Анализира песму са ученицима.
Изглед табле
СТРЕПЊА
Десанка Максимовић (1898‒1993)
27
Начини провере − Разговор са ученицима уз резимирање на крају
остварености исхода: часа.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
Шта бих променио/-ла?
5
Може се поделити ученицима и у онлајн облику, па би њихов задатак био да лекторишу текст уз помоћ
онлајн алата и апликација и пошаљу га наставнику назад како би се развијала и њихова дигитална писменост.
6
Може се поставити и на презентацију, или у облику онлајн квиза.
29
остварености исхода: − тачно урађен задатак.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
Шта бих променио/-ла?
ПРИЛОГ
30
беспарицом, катарина андрић свога јединца даје на чување мужевљевој сестри ани у
вишеград. у граду који ће, више него иједно друго место, обележити његово стваралаштво,
гледајући свакодневно витке стубове на дрини ћуприје, андрић завршава основну школу, а
потом се враћа мајци у сарајево, где 1903 године уписује велику гимназију, најстарију
босанско-херцеговачку средњу школу. за гимназијских дана, андрић почиње да пише
поезију и 1911 године у босанској вили објављује своју прву песму „у сумрак“.као
гимназијалац, андрић је ватрени поборник интегралног југословенства, припадник је
напредног националистичког покрета „млада босна“ и страствени је борац за ослобођење
јужнословенских народа аустроугарске монархије.
[…]на видовдан, 28 јуна 1914 године, на вест о сарајевском атентату и погибији надвојводе
франца фердинанда, андрић пакује своје оскудне студентске кофере и напушта краков:
затомљени инстинкт бившег револуционара гони га у земљу, на поприште историје. одмах
по доласку у сплит, средином јула, аустријска полиција хапси га и одводи прво у
шибенску, а потом у мариборску тамницу у којој ће, као политички затвореник, остати до
марта 1915 године. међу зидовима марбуршке тамнице, у мраку самице, „понижен до
скота“, андрић интензивно пише песме у прози […]
[…]која ће под називом еx ponto бити објављена у загребу 1918 године са предговором
ника бартуловића. у загребу га и затиче слом аустроугарске монархије, а потом и
уједињење и стварање краљевине срба, хрвата и словенаца.
[…]беседом „о причи и причању“ у којој је изложен његов списатељски вјерују, 10
децембра 1961 године захвалио је на признању. иако су до тада његова дела превођена на
многе језике, после додељивања награде почиње велико интересовање света за дела писца
са балкана и његови се романи и приповетке штампају на преко тридест језика. иако одбија
многе позиве, тих година андрић борави у шведској, швајцарској, грчкој, египту.
целокупни износ нобелове награде поклонио је из два дела библиотечком фонду босне и
херцеговине. уз то, веома често учествује у акцијама помоћи библиотекама и даје новац у
хуманитарне сврхе. године 1963 код удружених издавача (просвета, младост, свјетлост и
државна заложба словеније) излазе прва сабрана дела иве андрића у десет томова. наредне
године борави у пољској где у кракову бива промовисан за почасног доктора јагелонског
универзитета. пише веома мало, али се његове књиге непрекидно прештампавају и у
земљи и иностранству. у марту месецу 1968 године андрићева жена милица умире у
породичној кући у херцег новом.
следећих неколико година андрић настоји да своје друштвене активности сведе на
најмању могућу меру, много чита и мало пише. здравље га полако издаје и он често борави
у болницама и бањама на лечењу. тринаестог марта 1975 године свет ће напустити један од
највећих стваралаца на српском језику, писац митотворне снаге и мудри хроничар
балканског караказана.
31
Решење
У Матици рођених цркве Светог Ивана Крститеља у Травнику, под редним бројем 70, стоји да је 9.
октобра 1892. године рођен Иван, син Антуна Андрића, подворника и Катарине Андрић, рођене
Пејић. Будући велики српски писац родио се у Травнику стицајем околности, док му је мати
боравила у гостима код родбине. Андрићеви родитељи били су Сарајлије: очева породица
деценијама је била везана за овај град у којем се традиционално бавила кујунџијским занатом.
Осим бављења истим послом, чланове рода Андрићевих везивала је и зла коб туберкулозе: многи
пишчеви преци, укључујући и све његове стричеве, подлегли су јој у младости, а сам Андрић без
оца је остао као двогодишњи дечак. Суочавајући се са беспарицом, Катарина Андрић свога јединца
даје на чување мужевљевој сестри Ани у Вишеград. У граду који ће, више него иједно друго место,
обележити његово стваралаштво, гледајући свакодневно витке стубове на Дрини ћуприје, Андрић
завршава основну школу, а потом се враћа мајци у Сарајево, где 1903. године уписује Велику
гимназију, најстарију босанско-херцеговачку средњу школу. За гимназијских дана, Андрић почиње
да пише поезију и 1911. године у Босанској вили објављује своју прву песму „У сумракˮ. Као
гимназијалац, Андрић је ватрени поборник интегралног југословенства, припадник је напредног
националистичког покрета „Млада Боснаˮ и страствени је борац за ослобођење јужнословенских
народа Аустроугарске монархије.
[…]На Видовдан, 28. јуна 1914. године, на вест о сарајевском атентату и погибији Надвојводе
Франца Фердинанда, Андрић пакује своје оскудне студентске кофере и напушта Краков:
32
затомљени инстинкт бившег револуционара гони га у земљу, на поприште историје. Одмах по
доласку у Сплит, средином јула, аустријска полиција хапси га и одводи прво у шибенску, а потом у
мариборску тамницу у којој ће, као политички затвореник, остати до марта 1915. године. Међу
зидовима марбуршке тамнице, у мраку самице, „понижен до скотаˮ, Андрић интензивно пише
песме у прози […]
[…]која ће под називом Еx Ponto бити објављена у Загребу 1918. године са предговором Ника
Бартуловића. У Загребу га и затиче слом Аустроугарске монархије, а потом и уједињење и
стварање Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца.
[…]Беседом „О причи и причањуˮ у којој је изложен његов списатељски вјерују, 10. децембра
1961. године захвалио је на признању. Иако су до тада његова дела превођена на многе језике,
после додељивања награде почиње велико интересовање света за дела писца са Балкана и његови
се романи и приповетке штампају на преко тридесет језика. Иако одбија многе позиве, тих година
Андрић борави у Шведској, Швајцарској, Грчкој, Египту. Целокупни износ Нобелове награде
поклонио је из два дела библиотечком фонду Босне и Херцеговине. Уз то, веома често учествује у
акцијама помоћи библиотекама и даје новац у хуманитарне сврхе. Године 1963. код Удружених
издавача (Просвета, Младост, Свјетлост и Државна заложба Словеније) излазе прва Сабрана дела
Иве Андрића у десет томова. Наредне године борави у Пољској где у Кракову бива промовисан за
почасног доктора Јагелонског универзитета. Пише веома мало, али се његове књиге непрекидно
прештампавају и у земљи и иностранству. У марту месецу 1968. године Андрићева жена Милица
умире у породичној кући у Херцег Новом.
Следећих неколико година Андрић настоји да своје друштвене активности сведе на најмању
могућу меру, много чита и мало пише. Здравље га полако издаје и он често борави у болницама и
бањама на лечењу. Тринаестог марта 1975. године свет ће напустити један од највећих стваралаца
на српском језику, писац митотворне снаге и мудри хроничар балканског караказана.
33
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 163 и 164
Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: Трећи
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Језичка култура
тема/област:
Наставна јединица: Израда Четвртог школског писменог задатка
Тип часа: провера
Провера примене ученичких знања из области писменог
Циљ часа:
изражавања
Ученик ће бити у стању да:
− одговори на задату тему;
− поштује и примењује стандарднојезичку норму (граматичку
и правописну);
− изрази способност за писање композиционо уједначеног и
кохерентног текста;
− издваја делове текста (увод, разрада, закључак, пасуси);
− разликује битно од небитног;
− стилски уобличи текст користећи прикладан избор речи и
стилска средства примерена теми и одабраном приступу
теми;
− прикаже своје мисли, осећања и ставове примењујући
различите облике књижевноуметничког стила;
− у излагању користи опис, приповедање, излагање, технике
аргументације;
Очекивани исходи − покаже способност да писмено анализира књижевне теме;
на крају часа: − покаже способност аналитичког размишљања, повезивања
садржаја и запажања појединости;
− емотивно и интелектуално промишља на задате теме;
− исказује властите ставове и осећања;
− користи стечена знања о већ обрађеним књижевнотеоријским
појмовима; тумачи књижевно дело са разумевањем
жанровских карактеристика и књижевноисторијског
контекста;
− на прикладан начин користи сазнања остварена коришћењем
секундарних извора и закључке о делу документује његовим
структурним и стилистичким елементима;
− аргументовано тумачи своја запажања;
− развија читалачко интересовање и љубав према делима наше
књижевности;
− опише стања, осећања, расположења, изрази ставове, донесе
закључке у писаном изражавању.
Наставне методе: дијалошка, текстовна
34
Наставна средства: свеске за писмене задатке/вежбанке
Облици рада: индивидуални, фронтални
Међупредметне компетенција за целоживотно учење; комуникација; рад с
компетенције: подацима и информацијама; естетичка компетенција
Међупредметно
унутарпредметне корелације: књижевност, правопис, граматика
повезивање:
Кључни појмови: Писмени задатак, писано изражавање, есеј
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
Уводни део часа ( 5 минута)
− Исписује теме на табли и прецизира − Објашњења наставника;
захтеве тема. − постављају питања у вези са темама, траже
− Теме за трећи писмени задатак су: додатна упутства и разјашњења
Мотиви добра и зла у роману „На евентуалних недоумица.
Дрини ћуприја”
Интимне и друштвене драме у
роману „Сеобе”
Портрет Јозефа К.
35
Пожељно је повезати лично и
колективно страдање.
− Трећа тема захтева осветљавање
сложеног лика Јозефа К. Треба што
верније осветлити лик јунака и то
поткрепити ситуацијама у које запада.
Ученицима се саветује да лик прикажу и
кроз односе које креира са осталим
јунацима. Ученици се могу позвати и на
Кафкину рефлексију у самом јунаку.
Могу да изнесу и лични став,
поткрепљен аргументима.
− Даје ученицима техничка упутства о
писању писменог задатка.
− Подсећа ученике на чиниоце састава на
које морају обратити пажњу (тема,
композиција, стил и језик, правопис).
− Препоручује ученицима да најпре
начине концепт (или бар план састава).
− Опомиње ученике да не користе
мобилне телефоне или унапред
припремљене концепте.
Главни део часа (80 минута)
− Надгледа рад ученика и разјашњава − Емотивно и интелектуално промишљају
могуће недоумице. одабрану тему и исказују властите ставове
− Подсећа ученике на добро организовање и осећања;
времена за писање концепта и самог − сачињавају концепт (или план састава);
писменог задатка. − пишу писмени задатак водећи рачуна о
− Прати и вреднује рад и понашање свим чиниоцима писменог састава;
ученика. − примењују знања из правописне и
граматичке писмености;
− ваљано стилски уобличавају текст;
− пишу композиционо уједначен и
кохерентан текст;
− показују способност да одговоре на задату
тему;
− показују способност за успешно писање
писменог задатка на књижевне теме (теме
из градива);
− јачају навику да примењују усвојена
теоријска знања из језика и књижевности.
Изглед табле
39
Начини провере − активно и ангажовано учешће на часу;
остварености исхода: − успешно решени задаци.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
Шта бих променио/-ла?
40
ПРИЛОГ 1
ПРИЛОГ 2
Постави питања која се односе на дату реченицу, али тако да добијеш одговоре
написане иза црте.
а) ______________________________ Да.
б) ______________________________ Двеста шездесет четири часа.
в) ______________________________ Један седамнаестогодишњак.
Решења:
1. а) обавештајна; б) упитна; в) узвична; г) заповедна; д) жељна
2.
43
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 166
Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: Трећи
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Језик
тема/област:
Наставна Врсте независних предикатских реченица
јединица:
Тип часа: обнављање
Обнављање знања о врстама синтаксичких јединица, разликовање
Циљ часа:
предикатских реченица, и напоредних односа међу њима
Ученик ће бити у стању да:
− препозна разлику између зависних и независних реченица;
Очекивани исходи − одреди која врста синтаксичке јединице врши одређену
на крају часа: синтаксичку функцију;
− препозна врсту напоредног односа која се налази међу
независним реченицама.
Наставне методе: дијалошка
Наставна Граматика 7 (наставни лист)
средства:
Облици рада: фронтални
Међупредметне компетенција за целоживотно учење; комуникација; рад с подацима
компетенције: и информацијама;
Међупредметно
Страни језик
повезивање:
Кључни појмови: Независне реченице
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
Уводни део часа ( 5 минута)
− Најављује наставну јединицу и циљ − Пажљиво прате излагање;
часа. − дискутују на тему;
− Подсећа на синтаксичке јединице: − постављају питања;
морфосинтаксичку реч, синтагму, − записују одговоре у облику бележака.
предикатску реченицу и комуникативну
реченицу.
Главни део часа (35 минута)
− Подсећа ученике да су о односима међу − Активно слушају наставника;
синтаксичким јединицама и реченицама− учествују у дискусијама везаним за учење;
говорили у седмом разреду основне − преузимају одговорност за сопствени
школе. напредак у учењу;
− Дели ученицима Прилог 1, табелу са − записују у своју свеску забелешке;
44
напоредним односима (Граматика 7, − преписују са табле;
Klett, 2020). − постављају питања;
− Дискутује и обнавља знања о − решавају задатке;
напоредним односима на основу − прате инструкције наставника.
прилога.
− Дели ученицима радне листиће (Прилог
2 и Прилог 3) за обнављање знања о
комуникативним и предикатским
реченицама, као и о реченица на
примерима (Граматика 7, тест за
самооцењивање број 6 и 7).
Завршни део часа (5 минута)
− Проверава решења задатака из − Одговарају на питања наставника;
Граматике. − прате инструкције наставника за припрему
− Решава евентуалне недоумице. следећег часа.
ПРИЛОГ 1
45
ПРИЛОГ 2
46
1. Службу предиката могу имати:
а) само глаголи у личном глаголском облику;
б) само глаголи у неличном глаголском облику;
в) глаголи у личном и неличном глаголском облику.
Заокружи слово испред тачног одговора.
47
7. У правоугаонике упиши колико у следећем тексту има комуникативних, а колико предикатских
реченица.
Као и отисак прстију, тако је и сваки рукопис јединствен. Не постоје две особе које пишу
сасвим исто, чак и ако их је писању учио исти учитељ. Са одрастањем се рукопис мења и
сазрева.
а) број комуникативних реченица
б) број предикатских реченица
48
ПРИЛОГ 3
1. Подвуци супротни везник у следећој реченици.
Ватра и вода су добре слуге, али зли господари.
2. Заокружи слова испред примера у којима реченице стоје у супротном односу. Има их три.
а) Иди низ реку и стићи ћеш до мора.
б) Хвали море, али се држи обале.
в) Стрпљење је горко, али су његови плодови слатки.
г) Нађи времена за пријатељство, то је пут до среће.
д) Два пута мери, а трећи пут крој.
49
7. Заокружи слова испред реченица у којима постоје два права објекта у напоредном односу.
а) Љубав је лепа, али слепа. б) Састаћемо се вечерас или сутра.
в) Мини и Јоци се једе чоколада. г) Купили смо грицкалице и слаткише.
д) Појешћемо све јер смо гладни. ђ) Сипај ми воду или сок.
8. У следећем примеру изостављен је везник. Заокружи слово испред оних које треба додати да би
реченице биле у напоредном односу.
Носила бих овакав капут, је дуг.
а) пошто б) јер в) али г) ако д) но
10. У следећим реченицама подвуци реченичне чланове који стоје у напоредном односу, а затим
напиши која је то врста односа и коју службу у реченици имају.
а) Мој пас је веома паметан, али непослушан.
врста напоредног односа: _______________________________
служба у реченици: _______________________________
б) Послужите се ситним колачима или тортом.
врста напоредног односа: _______________________________
служба у реченици: _______________________________
50
Решења:
51
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 167
Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: Трећи
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Језик
тема/област:
Наставна јединица: Врсте зависних предикатских реченица
Тип часа: Обнављање
52
Klett, 2020). − постављају питања;
− Дискутује са ученицима и обнавља − решавају задатке;
знања о зависним реченицама на основу − прате инструкције наставника.
прилога.
− дели ученицима Радни листић (Прилог
2) за обнављање знања о врстама
зависних реченица на примерима
(Граматика 7, тест за самооцењивање
број 9).
Завршни део часа (5 минута)
− Проверава решења задатака из − Одговарају на питања наставника;
Граматике. − прате инструкције наставника за припрему
− Решава евентуалне недоумице. следећег часа.
ПРИЛОГ 1
53
Кратак преглед наученог, Граматика 7, Klett, 2020.
54
ПРИЛОГ 2
1. У следећем примеру подвуци зависну реченицу.
Робот се вратио у основну школу јер му је знање мало зарђало.
2. Заокружи слова испред примера у којима су подвучене намерне реченице. Има их три.
а) Идем фризеру да се ошишам.
б) Чим се ошишам, јавићу ти се.
в) Пожури да би стигла на време.
г) Имам фризуру коју сам хтела.
д) Ошишај се да би ти коса била лепша.
ђ) Ошишао ме је како је требало.
55
8. У следећим примерима подвуци:
а) НАМЕРНУ зависну реченицу: Неологизми су нове речи које се користе да би се означио
нов предмет или појам.
б) УСЛОВНУ зависну реченицу: Ако нећеш да употребиш реч фарба, која потиче из
немачког, остаје ти само реч боја, коју смо позајмили из турског.
10. У следећем примеру подвуци зависне реченице и одреди им врсту према значењу.
Ако имате млађег брата или сестру, можда сте приметили да с њима другачије разговарате него
с одраслима.
1) __________________________ 2) __________________________
56
Решење:
57
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 168 и 169
Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: трећи
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Књижевност
тема/област:
Наставна јединица: Представљање дневника читања
58
Облици рада: фронтални, индивидуални, групни
Међупредметне компетенција за целоживотно учење, комуникација, рад с
компетенције: подацима и информацијама, естетичка компетенција
Међупредметно Историја, Географија, Музичка култура, Ликовна култура,
повезивање: Верска настава, Грађанско васпитање
усмено излагање, дикција, књижевно дело, уметнички
Кључни појмови:
доживљај, тумачење књижевног дела
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
Уводни део часа (6 минута)
− Најављује да ће на овом часу представљати− Слушају упутства наставника и
књигу по избору. припремају се за излагање.
− Подсећа шта све излагање треба да садржи.
Главни део часа (84 минута)
− Одабира ученике који ће излагати, −Излажу на задату тему плански.
− Охрабрује ученике за јавни наступ – говор −У излагању истичу снагу доживљаја,
пред одељењем. размишљања које је оно покренуло.
− Мотивише ученике да пажљиво прате −Истичу могућност поистовећивања са
излагања других ученика. ликовима.
− Пажљиво слуша излагања ученика. −Истичу узбудљивост радње,
− Мотивише ученике да коментаришу своје маштовитост, хумор и сл.
излагање и излагања других ученика, −Посебну пажњу посвећују чиниоцима
осврћући се на садржај, вредност, дикције у ширем смислу:
убедљивост и изражајност сáмог казивања артикулацији гласова, акценту речи и
и дикцију. реченичном акценту, јачини гласа,
− Истиче добре стране излагања и указује на интензитету гласа, интонацији,
недостатке и могућности њиховог темпу, паузама.
отклањања. −Самокритички процењују своје
− Прати и вреднује рад и понашање ученика. излагање и указује на могућности
− Бележи запажања у педагошку свеску. побољшања (садржајно и у изведби).
−Пажљиво слушају излагања других
ученика.
− Вреднују излагања и непристрасно и
објективно аргументују своје судове
имајући у виду врлине доброг говора
(предмет и начин излагања,
убедљивост говорника).
− Прате реакције слушалаца.
Завршни део часа (5 минута)
− Даје општи осврт на успешност изведене − Слушају излагање наставника.
говорне вежбе. − Консултују се са наставником како да
− Наглашава важност усмене комуникације и поправе своја будућа излагања.
правилног, лепог и убедљивог говора у
различитим ситуацијама и пред већим
59
аудиторијумом.
60
Предмет: Српски језик и књижевност Школа и разред: Трећи
Наставник: Датум одржавања:
Наставна Језичка култура
тема/област:
Наставна Исправак писменог задатка
јединица:
Тип часа: утврђивање
исправка, усавршавање и писање побољшане верзије писменог
Циљ часа:
задатка
Ученик ће бити у стању да:
− кроз инструктивно поступање и методичку обраду писменог
задатка, пронађе начине на које се може побољшати писмени
Очекивани исходи
задатак;
на крају часа:
− уочи правописне, граматичке и стилске грешке на примерима
из ученичких радова;
− процени успешност свог рада у односу на друге радове.
Наставне методе: дијалошка, текстовна
Наставна свеске за писмене задатке/вежбанке
средства:
Облици рада: индивидуални, фронтални
Међупредметне компетенција за целоживотно учење; комуникација; рад с подацима
компетенције: и информацијама; естетичка компетенција
Међупредметно
унутарпредметне корелације: књижевност, правопис, граматика
повезивање:
писмени задатак, писано изражавање, есеј, побољшана верзија,
Кључни појмови:
погрешке, правопис
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
Уводни део часа ( 10 до 20 минута)
− Разговара са ученицима о општем − Пажљиво прате упутства и објашњења
успеху одељења и саопштава средњу наставника;
оцену одељења. − постављају питања у вези са темама;
− Износе се утисци о степену опште − траже додатна упутства и разјашњења
писмености и познавању граматичких евентуалних недоумица.
правила на нивоу одељења, као и утисци
о томе у којој мери су ученици успели
да одговоре на задате теме.
− Подсећа ученике на то да је уз оцену дат
и коментар сваког рада и да ће усмено
дати додатна објашњења ако то буде
било потребно.
61
− Дели вежбанке на увид и даје и усмена
обавештења о појединачним оценама.
− Оставља времена за појединачне
разговоре са ученицима о њиховим
есејима, уколико им коментари оцена
нису у довољној мери јасни или уколико
имају неки приговор.
Главни део часа (60 до 70 минута)
− Ради колективни исправак писменог − Прати инструкције наставника;
задатка. − конструктивно дискутује о писменим
− Прозива ученике који треба да задацима које је чуо;
прочитају добре примере писмених − чита свој задатак уколико га наставник
радова. замоли, или тражи да јавно чита задатак;
− Позива и на заједничко процењивање − уочава грешке у оквиру свог задатка;
најуспелијих задатака и одломака из − исправља грешке које је открио;
најуспелијих задатака. − самостално исписује нову верзију свог
− Упућује ученике на самостално писање задатка.
побољшане верзије писменог задатка.
− Предочава ученицима да ће њихове
исправке бити прегледане и да ће се
процењивати нове верзије њихових
радова, које треба да укључују не само
отклањање правописних и граматичких
грешака већ се вреднују и нове
чињенице, мисли и запажања које је
ученик унео у задатак (боља
стилизација, композиција и друго).
Завршни део часа (5 до 10 минута)
− Прикупља вежбанке и уноси оцене са − По завршетку рада, још једном читају
писменог задатка у електронски задатак, усмеравајући пажњу на могуће
дневник. правописне и граматичке грешке;
− предају вежбанке наставнику.
63