You are on page 1of 3

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС број 34

Предмет: Српски језик и књижевност Разред: I


Школа: Наставник:
Наставна тема/област: Језичка култура
Наставна јединица: Анализа домаћег задатка: Положај жена у патријархалном времену
Тип часа: Вежба
Подићи ниво самопоуздања код ученика приликом јавног наступа (читања свог задатка пред одељењем) и
Циљ часа:
оспособљавање ученика за критичко сагледавање свог рада и рада других, уз уважавање туђег рада
Ученик ће бити у стању да:
‒ прочита свој задатак јасно и гласно пред целим одељењем и саслуша критички суд својих другова;
Очекивани исходи ‒ пажљиво саслуша туђ задатак и изнесе своје мишљење о њему уз уважавање аутора задатка;
на крају часа: ‒ аргументовано износи своје ставове и поткрепљује их примерима;
‒ процени сопствени задатак и наведе како би могао бити бољи;
‒ учи на својим грешкама.
Наставне методе: Дијалошка, монолошка, текстуална, демонстративна
Облици рада: Фронтални, индивидуални, групни
Наставна средства: Свеске
Међупредметне компетенције: Вештина комуникације, сарадња, решавање проблема
Међупредметно повезивање: Језик, медији и култура
Кључни појмови: Јавни наступ, комуникација, разговетно читање, пажљиво слушање, критички суд, уважавање саговорника
Литература за ученике: /
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
‒ Најављује тему часа: читање домаћег задатка пред ‒ Слушају упутства наставника и питају ако им нису
одељењем и коментарисање задатака другова из јасна правила вежбе која следи.
одељења.
‒ Истиче циљ часа: вежбање јавног наступа ради
Уводни део часа
подизања самопоуздања и вежбање критиковања
(5 минута)
туђег рада уз уважавање саговорника – критику
треба умети исказати на прави начин, а треба је и
саслушати како бисмо нешто научили једни од
других.
‒ Исписује правила понашања на часу. ‒ Читају своје задатке.
‒ Прозива ученике да читају своје домаће задатке ‒ Слушају туђе задатке.
(прво оне који се сами јаве, а потом и остале) и ‒ Износе своје мишљење о прочитаном: похвале и
подстиче их на вежбање јавног наступа. критике.
‒ Позива остале ученике да коментаришу прочитане ‒ Бране своје ставове уз поштовање саговорника.
Главни део часа
задатке тако што ће прво изнети врлине, па тек онда ‒ Дају предлоге друговима који су читали задатке како
(35 минута)
мане сваког задатка. да побољшају своје саставе.
‒ Координира размену мишљења у одељењу и пази на ‒ Уочавају сопствене грешке и уче на њима.
време које ученици користе да би коментарисали.
‒ Даје своје мишљење о сваком задатку тек када
ученици искажу своје.
‒ Пита ученике за утиске о овом начину анализе ‒ Износе своје утиске о протеклом часу, дају сугестије.
домаћег задатка и најављује да ће остали задаци ‒ Разговарају с наставником о начинима савладавања
бити читани на крају наредних часова, када за то треме (коју многи ученици имају приликом јавног
Завршни део часа
остане времена – поента је да сви провежбају јавно
(5 минута) читања).
читање и изражавање свог мишљења.
‒ Разговара с ученицима и саветује их како да
савладају трему.
‒ праћење ученичког учешћа на часу – колико пажљиво слушају друге док читају и док коментаришу, колико
Начини провере сами коментаришу и на који начин;
остварености исхода: ‒ вредновање квалитета читања – да ли је јасно и гласно;
‒ вредновање квалитета критиковања – да ли се поштује саговорник и аутор задатка, каква је аргументација.
Оквир за преиспитивање
оствареног часа:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-ла?

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

Правила:
 јасно и гласно читање;
 пажљиво слушање туђег задатка и сваке критике свог задатка;
 изражавање свог мишљења уз уважавање саговорника и аутора рада – прво похвала па онда критика;
 јасна аргументација са примерима;
 учимо на својим грешкама и непрестано се развијамо.

ПРИЛОЗИ (додатни материјал)

You might also like