Professional Documents
Culture Documents
We ExamPundit Team, have created a separate website to provide the Best Free PDF Study Materials
on All Topics of Reasoning, Quantitative Aptitude & English Section. This Boost Up PDFs brings you
questions in different level, Easy, Moderate & Hard, and also in New Pattern Questions. Each PDFs
contains 50 Questions along with Explanation. For More PDF Visit: pdf.exampundit.in
c) A a) 6 7/17
d) B b) 7 7/17
e) None of these c) 9 7/17
Directions (6 – 10): The bar graph given below d) 8 7/17
represents the time taken(in days) by 5 persons e) None of these
individually to finish a work when they work at a 7. When all of them work at their actual efficiency, then
certain percentage of their actual efficiencies that is who will take minimum time to finish the work?
given in the table. Read the data carefully and answer a) Shivam
the following questions. b) Aayush
70 c) Amit
d) Mohit
60 e) Anurag
8. Veer(working at his actual efficiency) takes 25% more
50
time than time taken by Aayush and Mohit
e) 185% d) 27 days
10. If Deepak, Shivam and Anurag together(all of them e) 54 days
working at their actual efficiencies) can finish the work 13. Find the time taken by R and S together to complete
in 11 15/19 days, then find the time taken by Deepak and the whole work.
Amit together(both working at actual efficiency) to finish a) 20 days
the same work? b) 18 days
a) 420/43 days c) 12 days
b) 530/43 days d) 15 days
c) 490/43 days e) None of these
d) 340/43 days 14. If the ratio of the efficiency of S to T is 5:x, S started
e) 840/43 days the work alone and after 14 days T joined him and the
11. If Mohit, Shivam and Aayush work on a project remaining work was completed in 10 days. Find the time
(with their actual efficiencies) and get a total salary of Rs taken by T to complete the work alone.
4221, then find the share of Shivam? a) 25 days
a) Rs 1134 b) 30 days
b) Rs 1085 c) 36 days
c) Rs 1875 d) 24 days
d) Rs 980 e) 32 days
e) Rs 1254 Directions (15 – 20): Four different JCB machines are
Directions (12 – 14): Answer the questions based on used to complete a piece of work. Study the following
the information given below. table and answer the questions.
There are 4 persons P, Q, R and S. P and Q start a work JCB No of days Mileage Hours Rent
together. After 9 days, P is replaced by R who can do the in which a (Number (worked charges
work alone in half of the time in which S can do alone. particular of hours in a day) for a day
After 4 days more, R left the work and remaining work is JCB can worked/
completed by Q alone in 7 days. P did 100/3% of the complete litre of
total work. S is 25% less efficient than P. the whole fuel)
12. Find the time taken by Q to complete the work alone. work alone
a) 45 days JCB 12 4 8 Rs 500
b) 30 days 1
c) 18 days
Page 3 of 24
Subscribe Our Yearly Mock Test Pack to Get 1000+ Mock Test for Bank+SSC+Railway Exams
Expected DI & Caselet Questions Based on Time and Work for Upcoming Mains Exam
15
21. If 75 people were working on project A, how many
days did it take to complete the work?
10
a) 16 days
b) 20 days
5
c) 24 days
d) 26 days
0
e) None of these A B C D E
22. If 0.6Y people work on project B for 20 days and
The following table shows the ratio of time taken by
then 5 more people join the project after 20 days. How
boys and girls
many days will it take to complete the project B?
Persons Time
a) 30 days
Ratio
b) 32 days
A:F 5:7
c) 35 days
d) 27 days B:G 3:4
d) 30
The chart below shows the number of days taken by
e) 28
six girls to complete a work.
Page 7 of 24
Subscribe Our Yearly Mock Test Pack to Get 1000+ Mock Test for Bank+SSC+Railway Exams
Expected DI & Caselet Questions Based on Time and Work for Upcoming Mains Exam
e) 8 1/3 days
43. P & Q start work X and did it for first 24 days
alternatively after that P left the work and Q & R work
for next 16 days alternatively on same work and then left
the work, then find in how many days S will be
completed remaining work alone?
a) 2 2/3 days
40. What is ratio of time taken by R & S together to b) 7 2/3 days
complete the work Y to time taken by Q, R & S to c) 5 2/3 days
complete the work Z? d) 1 2/3 days
a) 7 : 9 e) 9 2/3 days
b) 7 : 5 44. All P, Q, R & S start work D, which is 200% more
c) 16 : 7 than work W with same efficiency at they all do work W
d) 7 : 11 expect R. If R work with 300% more efficiently with P,
e) 7 : 13 Q & S together, then find in how many days work D will
41. Find the difference between time taken by R & S be completed?
together to complete work X and time taken by S & P to a) 20days
complete work Z? b) 18days
a) 21 1/48 days c) 30 days
b) 18 1/52 days d) 24 days
c) 16 1/56 days e) 28 days
d) 12 28/51 days Directions (45 – 50): Study the following information
e) 14 1/64 days and answer the questions given below:
42. If P & R work for 8 days on work W and after that P Name of Days taken to Finish job
left the work and R & Q work together for 12 days, find worker Work- Work- Work- Work- Work-
in how many days remaining work will be completed by P Q R S T
S with the help of R? Rahul 144 770 315 84 225
a) 5 ¼ days Sachin 80 924 420 168 180
b) 5 1/8 days Virat 90 420 252 105 150
c) 5 17/19 days Sourav 60 462 90 70 120
d) 7 1/3 days
Page 9 of 24
Subscribe Our Yearly Mock Test Pack to Get 1000+ Mock Test for Bank+SSC+Railway Exams
Expected DI & Caselet Questions Based on Time and Work for Upcoming Mains Exam
Page 10 of 24
Subscribe Our Yearly Mock Test Pack to Get 1000+ Mock Test for Bank+SSC+Railway Exams
Expected DI & Caselet Questions Based on Time and Work for Upcoming Mains Exam
Detailed Explanation
Given, = 3/16
B's 1 day's work = 1/10 Total work done in 3 days = 3/8 + 1/10 = 19/40
(A + B)’s 1 day's work = 1/8 + 1/10 = 9/40 Remaining portion of work after 3 days = 1 – 19/40 =
21/40
(A + B)’s 2 days’ work = (9/40) × 2 = 9/20
4. Answer: D)
Remaining work after 2 days = 1 – 9/20 = 11/20
Given,
Days taken by D to complete 1/10th of the work = 16 ×
11/20 = 44/5 days A's 1 day's work = 1/8
= 247/720 5. Answer: B)
Page 11 of 24
Subscribe Our Yearly Mock Test Pack to Get 1000+ Mock Test for Bank+SSC+Railway Exams
Expected DI & Caselet Questions Based on Time and Work for Upcoming Mains Exam
11. Answer: A)
6. Answer: C)
7. Answer: B)
As we can see from the above table, Aayush will take (12 – 14): Common Explanation:
minimum time.
Let the total amount of the work = 180 units
8. Answer: D)
P worked for 9 days and he did 100/3% of the work. So
he can complete the whole work in 27 days.
Page 12 of 24
Subscribe Our Yearly Mock Test Pack to Get 1000+ Mock Test for Bank+SSC+Railway Exams
Expected DI & Caselet Questions Based on Time and Work for Upcoming Mains Exam
(20/3 + x) × 9 + (x + 10) × 4 + 7 × x = 180 JCB 3 can complete the whole work in 8 days and
worked for 4 hours per day, hence worked for total (8 ×
60 + 9x + 4x + 40 + 7x = 180 4) = 32 hours
20x = 80 Payment given to a particular JCB is = Rent charges +
x = 4 units Cost of fuel used during the work
The time taken by P alone to complete the work =180/20 Rent of JCB 3 = Rs 600 per day
× 3 = 27 days
⇒ For 8 days it will be = 600 × 8 = Rs 4800
The time taken by Q alone to complete the work = 180/4
Cost of fuel = Total hours of work/Mileage × cost of
= 45 days
diesel per litre
The time taken by R alone to complete the work =
∴ Total payment = 4800 + 32/4×60 = Rs.5280
180/10 = 18 days
16. Answer: B)
The time taken by S alone to complete the work = 180/5
= 36 days JCB 4 worked for 4 days
12. Answer: C) Rent charges for JCB 4 = Rs. 400 per day
Required time taken = 45 days Rent charges for 4 days = 400 × 4 = Rs. 1600
Page 13 of 24
Subscribe Our Yearly Mock Test Pack to Get 1000+ Mock Test for Bank+SSC+Railway Exams
Expected DI & Caselet Questions Based on Time and Work for Upcoming Mains Exam
Cost of fuel by JCB 1 = (12×8) /4 × 60=1440 Total work can be assumed as 96 units
Cost of fuel by JCB 2 = (6×6) /3 × 60=720 Work done by JCB 1 in 3 days = 8 × 3 units
∴ The sum of the Cost of fuel of JCB 1 and JCB 2 = Work left to be done by JCB 4 = 96 – 24 = 72 units
1440 + 720 = Rs. 2160
JCB 4 will complete 72 units of work in = 72/(3×8) = 3
18. Answer: B) days
JCB 4 can complete the whole work in 4 × 8 = 32 hours Total Payment given to JCB 1 = Rent charges + Cost of
fuel
JCB 3 can complete the whole work in 8 × 4 = 32 hours
Rent charges = 3 × 500 = Rs. 1500
⇒ Total work can be assumed as = 32 units
Cost of fuel = Total hours of work/Mileage×cost of
⇒ Work done by JCB4 in 2 days = 2 × 8 = 16 units diesel per litre
⇒ Work left to be done by JCB 3 = 32 – 16 = 16 units ⇒(3×8)/4×60=Rs. 360
∴ JCB 3 will complete 16 units in = 16/4 = 4 days (JCB Total payment given to JCB 1 = 1500 + 360 = Rs.1860
3 do 4 units of work in a day)
Total payment given to JCB 4 = Rent charges + Cost of
19. Answer: D) fuel
Total payment = Rent charges + Cost of fuel Rent charges = 3 × 400 = Rs. 1200
Payment made due to wrong calculation: Cost of fuel = Total hours of work/Mileage×cost of
⇒ Total Payment = 600 × (12) + (12×8) /4×60 = Rs. diesel per litre
8640 ⇒ (3×8) /2×60=Rs. 720
Actual Payment which should have been done = 500 × Total payment given to JCB 4 = 1200 + 720 = Rs. 1920
(12) + (12×8) /4 × 60 = Rs. 7440
The ratio of the total payment given to JCB 1 and JCB 4
∴ Extra payment given to JCB 1 =8640 – 7440 = Rs. = 1860/1920 = 31/32
1200
∴ Ratio is 31 : 32
20. Answer: C)
21. Answer: C)
JCB 1 can complete the whole work in = 12 × 8 = 96
hours According to question
Page 14 of 24
Subscribe Our Yearly Mock Test Pack to Get 1000+ Mock Test for Bank+SSC+Railway Exams
Expected DI & Caselet Questions Based on Time and Work for Upcoming Mains Exam
30 × (X + 20) = 45X Let total work = LCM (10, 18, 20) = 180 unit
Desired number of days = 1800/75 = 24 days Work done by A and G in 3 days = (18 + 9) × 3 = 81 unit
Amount of work done by 0.6Y (15 people) in 20 days = One day work of B = 120/15 = 8 unit
15 × 20 = 300 units
One day work of C = 120/12 = 10 unit
Amount of work left = 600 – 300 = 300 units
One day work of J = 120/24 = 5 unit
Desired time = 20 + 300/(15 + 5) = 20 + 15 = 35 days
Work done by C and J in 3(2/5) days = (10 + 5) × 17/5 =
23. Answer: D) 51 unit
175 × Z2 = 252 × M2 No. of day for which B, C and J worked together = 69/ (8
+ 10 + 5) = 69/23 = 3 day
(Z/M)2 = 252/175 = 36/25
∴ B left the work after 3 days.
Z/M = 6/5
26. Answer: B)
5Z = 6M
Time taken by F to do whole work alone = 10/5 × 7 = 14
Total number of workers = 5Z × 6M = 6M × 6M = 36M2
Time taken by I to do whole work alone = 18/6 × 5 = 15
Desired time = (252M2)/(36M2) = 7 days
Let total work = LCM (14, 15, 20) = 420 unit
24. Answer: B)
One day work of F = 420/14 = 30 unit
Time taken by G to do work = 15/3 × 4 = 20
Page 15 of 24
Subscribe Our Yearly Mock Test Pack to Get 1000+ Mock Test for Bank+SSC+Railway Exams
Expected DI & Caselet Questions Based on Time and Work for Upcoming Mains Exam
One day work of I = 420/15 = 28 unit Let the total work be 180 unit
For the last 2 days F worked alone, One day work of A = 180/10 = 18 unit
So work done by F in last 2 days = 30 × 2 = 60 unit One day work of E = 180/20 = 9 unit
Remaining work = 420 – 60 = 360 unit One day work of G = 180/20 = 9 unit
360 unit of work done by F, I and E together in = One day work of D = 180/18 = 10 unit
360/(30 + 28 + 21) = 4 (44/79)
One day work of J = 180/24 = 7.5 unit
27. Answer: C)
Quantity A:
Time taken by H to do work = 12/4 × 5 = 15 days
Time taken by A, E and G = 180/(36) = 5 days
Let total work = LCM (15, 18, 15) = 90 unit
Quantity B:
One day work of B = 90/15 = 6 unit
Time taken by D, E and J = 180/(26.5) = 6(42/53) days
One day work of D = 90/18 = 5 unit
∴ Quantity A < Quantity B
One day work of H = 90/15 = 6 unit
(29 – 31): Common Explanation:
From I,
Time taken by P alone to complete the work = x days
Work done by B, D and H in 2 days = (6 + 6 + 5) × 2 =
34 unit Time taken by R alone to complete the work = (x + 14)
days
Remaining work = 90 – 34 = 56 unit
Efficiency of R = 1/(x + 14)
Work done by D and H = 56/11 = 5(1/11) days
Efficiency of Q = 1/(x + 14) × 100/125 = 4/[5(x + 14)]
Total time taken = 2 + 5(1/11) days
Efficiency of S = 4/[5(x + 14)] × 7/6 = 14/[15(x + 14)]
From II,
According to the question,
13(1/3)% of work = 13(1/3)% of 90 = 12 unit
11/x + {1/x + 4/5(x + 14)} × 15 + {14/15(x + 14)} × 10
12 unit of work done by B in = 12 /6 = 2 days =1
This means that B has worked for 2 days, 11/x + 15/x + 12/(x + 14) + 28/3(x + 14) = 1
We can find the answer using this statement too. 26/x + 64/3(x + 14) = 1
∴ Question can be answered using either of the (3x + 42) × 26 + 64x = 3x2 + 42
statement.
78x + 1092 + 64x = 3x2 + 42x
28. Answer: A)
3x2 – 100x – 1092 = 0
Page 16 of 24
Subscribe Our Yearly Mock Test Pack to Get 1000+ Mock Test for Bank+SSC+Railway Exams
Expected DI & Caselet Questions Based on Time and Work for Upcoming Mains Exam
(x – 42)(x + 26) = 0 X women can do a work in 2Y days and 1.5X man can
do the work in Y days.
x = 42, x = - 26
⇒ 2XY W = 1.5XY M
So, x = 42
⇒ M/W = 4/3
Time taken by P alone to complete the work = 42 days
X women can do a work in 2Y days and 3X child can do
Time taken by R alone to complete the work = (42 + 14)
the work in 4Y days.
= 56 days
⇒ 2XY W = 12XY C
Time taken by Q alone to complete the work = 5(42 +
14)/4 = 70 days ⇒ W/C = 6/1
S takes 60 days to complete the work alone. 2.5X females complete the work in 24 days.
The time taken by S to complete the 60% of the total 2.5X × 24 = 2700
work = 60 × 60% = 36 days
⇒ X = 45
31. Answer: C)
X women can do a work in 2Y days.
Let the total work = 420 units
⇒ 2XY = 2700
Amount of the work done by P in one day = 420/42 = 10
units ⇒ 2 × 45 Y = 2700
Number of days taken by 12 females together to now, Pradeep works at 120% of 15 = 18 units
complete the work = 2700/(16 × 6) = 28(1/8)
Nikku at 5/6 of 18 = 15 units
35. Answer: B)
Pradeep + Nikku’s 2 days’ work = 33
Let work = 180 units
In 10 days ……………….33*5 = 165 units
pulkit’ 1 day’s work ……….20 ( work/ no. of days
taken) Remaining ………15 units ….Pradeep does…18 days a
day so to do 15 units He will take 5/6 days therefore total
paras’s 1 day’s work ……..20 time taken = 10* 5/6 days
happy’s 1 days work……..7.5 Punit’s 1 day’s work ………15 units so to do 25% work
( assumed total work = 180) = 45 he will take 3 days
ruhi’s 1 day’s work ……..20
to do 10% work..i.e 18 units nikku will take 1 days
paras and pulkit worked for 2 days…..(20+20)*2 = …noe remaining work = 180-63 = 117
80…remaining work = 100
to do 117 , suman will take 117/9 = 13 days ( suman’s 1
now for 2 days ( 7.5+7.5+20)*2 = 70 …..remaining work day’s work = 180/20 = 9 units)
= 30 ..so 30/180 = 1/6
Total days = 3+1+13 = 17 days
36. Answer: C)
39. Answer: A)
total days taken by boys to do the work = 180/100 = 9/5
days Ashu’s 1 day’s work …180/15 = 12 units
days taken by 4 girls = 180/45 = 4 days …difference = 4- In 5 days he should have done …60 units
9/5 = 11/5 days
but he did……………….180/4 = 45 units
37. Answer: B)
so remaining work = 135 units so complete it in 10 days
Pradeep’s one day’s work ………..180/12 = 15 units he should do 135/10 = 13.5 units per day
N one day’s work…………….180/10 = 18 units therefore increased efficiency … 13.5 – 12 = 1.5 >>
1.5*100/12 = 12.5%
40. Answer: C)
Page 18 of 24
Subscribe Our Yearly Mock Test Pack to Get 1000+ Mock Test for Bank+SSC+Railway Exams
Expected DI & Caselet Questions Based on Time and Work for Upcoming Mains Exam
41. Answer: D)
42. Answer: C)
Page 19 of 24
Subscribe Our Yearly Mock Test Pack to Get 1000+ Mock Test for Bank+SSC+Railway Exams
Expected DI & Caselet Questions Based on Time and Work for Upcoming Mains Exam
43. Answer: A)
Page 20 of 24
Subscribe Our Yearly Mock Test Pack to Get 1000+ Mock Test for Bank+SSC+Railway Exams
Expected DI & Caselet Questions Based on Time and Work for Upcoming Mains Exam
44. Answer: D)
Page 21 of 24
Subscribe Our Yearly Mock Test Pack to Get 1000+ Mock Test for Bank+SSC+Railway Exams
Expected DI & Caselet Questions Based on Time and Work for Upcoming Mains Exam
45. Answer: E)
Let time taken by Virat and Rahul together to complete 60% of Job-Q = t
So, time taken by Virat and Sourav together to complete Job-Q = t/0.6
t = 132 days
Therefore, daily payment to Virat and Sourav together = Rs. 93000/132 = Rs. 704.54
46. Answer: E)
400+5(t-50) +3t/1260 =1
47. Answer: A)
Part of Job-S done in one day when Dhoni and Sourav work together = 1/140 + 1/70 = 3/140
Part of Job-T done in one day when Dhoni and Sourav work together = 1/300 + 1/120 = 7/600 7/600 < 3/140
Let in t days the remaining portion of Job-T done will be by Dhoni, Sourav and Virat.
So, in one day the amount of work done by three of them working together is=1/300 + 1/120 + 1/150.
48. Answer: D)
1/A = 1/144 + 1/80 + 1/90 + 1/60 + 1/48 => A = 720/49 i.e. 15 days
1/B = 1/770 + 1/924 + 1/420 + 1/462 + 1/385 => B = 4620/44 i.e. 105 days
1/C = 1/315 + 1/420 + 1/252 + 1/90 + 1/105 => C = 1260/38 i.e. 34 days
1/D = 1/84 + 1/168 + 1/105 + 1/70 + 1/140 => D = 840/41 i.e. 21 days
Time taken to complete Job-T = E 1/E = 1/225 + 1/180 + 1/150 + 1/120 + 1/300 => E = 1800/51 i.e. 36 days
49. Answer: B)
[ M1×D1 ] / W1 = [ M2×D2 ] / W2
Page 23 of 24
Subscribe Our Yearly Mock Test Pack to Get 1000+ Mock Test for Bank+SSC+Railway Exams
Expected DI & Caselet Questions Based on Time and Work for Upcoming Mains Exam
We solving this, we get the, 2/5 of the work completed by 152 men.
50. Answer B:
= (770+924+420+462+385)/ 5
392.5
Click Here to Join Our What’s App Group & Get Instant Notification on
Study Materials & PDFs
Click Here to Join Our Official Telegram Channel
Page 24 of 24
Subscribe Our Yearly Mock Test Pack to Get 1000+ Mock Test for Bank+SSC+Railway Exams