Physics Review problem solving
Topic: Ohms's law
If there is a given "n mA". E.g.
V = Voltage 3 mA, that is equal to 3 ×10−3 A
n mA is expressed into n ×10−3 A
V
I = Current
R = Resistance
I R V = Measure of Electricity
I = Flow of Electricity
R = Opposition of Flow of Electricity
If voltage (V) is missing = V =I × R
Symbol Unit for Voltage = V
V
If current (I) is missing = I = R
c
Symbol Unit for Current = s
∨A
V
If resistance (R) is missing = R= I
V
Symbol Unit for Resistance = Ω∨
A
Problem Solving:
(note: the number of significant figures is dependent on the teacher's instruction, the significant
figure used below are whole number)
A wire outputs 64.0 V and 24 Ω. What is the current?
V 64.0 V
I= = =2.66 A=3 A
R 24 Ω
A wire outputs 75 A and 3.7Ω. What is the Voltage?
(
1 :V =IR=( 75 A ) ( 3.7 Ω )=( 75 A ) 3.7
V
A )
(
2 : ( 75 A ) 3.7
V
A)=277.5V =278 V
A wire outputs 120 V and 0.456 A. What is the
Resistance?
V 120 V V
R= = =263 ∨263 Ω
I 0.456 A A
Topic: Electric Current + Number of Electrons
q
If Electric Current (I) is missing = I = t
c
Symbol Unit for Electric Current = s
∨A
V = Electric Current
If Charge (q) is missing = q=I × t q = Charge
Symbol Unit for Charge = C t = Time (in second)
Electron constant value
q =
If Time (t) is missing = t= I −19
1.602 ×10
Symbol Unit for Time = s
If looking for
number of electrons ¿
Symbol Unit for Electrons = e
−¿¿
Problem Solving:
(note: the number of significant figures is dependent on the teacher's instruction, the significant
figure used below are whole number)
An electronic device outputs 2.0 A within 16 s.
(A) How many Charge does the electronic device
have?
(B) How many Electrons travels in the electronic?
If Charge (q) is missing = q=I × t
c
A :q=I × t=( 2.0 A ) (16 s )=(2.0 )(16 s)
s
( 2.0 C )( 16 )=32C
B: e−¿=( q) ¿¿
¿ ( 32 C ) ¿
20 −¿¿
¿ 2.0 ×10 e
Topic: Voltage into Watts (Power)
P = Power
P
I = Current
V = Voltage
V
P = Electric Power
I I = Flow of Electricity
V = Measure of Electricity
If Power (P) is missing = P=I ×V
Symbol Unit for Power = W
P
If Current (I) is missing = I = V
Symbol Unit for Current = A
P
If Voltage (V) is missing = V = I
Symbol Unit for Voltage = V
Problem Solving:
(note: the number of significant figures is dependent on the teacher's instruction, the significant
figure used below are whole number)
A phone outputs 64.0 A and 24 V. What is the Power?
P=I ×V =64 A ×2 4 V =1536 W
A phone outputs 1000 W and 50 V. What is the
Current?
P 1000 W
I= = =20 A
V 50 V
A phone outputs 2025 W and 75 A. What is the
Voltage?
P 2025 W
V= = =27 V
I 75 A
Topic: Power, Power Rating, Electrical Energy, and Cost
For Power
P = Power P = Electric Power
I = Current I = Flow of Electricity
V = Voltage V = Measure of Electricity
R = Resistance R = Opposition of Flow of Electricity
If Current (I) and Voltage (V) is given = P=I ×V
If Current (I) and Resistance (R) is given = P=I × R 2
If Voltage (V) and Resistance (R) is given = P=
V
R
The unit symbol for P is W (KW for Kilowatts)
Conversion of Watts (W) Into Kilowatts (KW)
1
1000
For Power Rating
W =P× T
The unit symbol for P is J (KJ for Kilojoules)
Time conversion for T
1 day = 24 hours
1 month = 30 days
24 hours = 86,400s
1 month = 720 hours
W = Power Rating
P = Kilowatts
T =24 hours in seconds
Conversion of Joules (J) Into Kilowatts (KJ)
1
1000
If P is already expressed in Kilowatts
There is no need to convert it into Kilojoules as it is
already expressed in KJ Directly
For Electrical Energy
Time conversion for T
1 day = 24 hours
EE=P × t 1 month = 30 days
EE=KW × H 24 hours = 86,400s
1 month = 720 hours
But P is expressed into Kilowatts (KW)
But T is expressed into hrs
The unit symbol for EE is kwh
For Cost
P is peso sign
Cost =EE × P 11.43
The unit symbol for Cost is PEE kwh
e.g P35 kwh
Problem Solving:
(note: the number of significant figures is dependent on the teacher's instruction, the significant
figure used below are whole number for Power and Power Rating but not on EE and Cost.
Custom cost may be given by the teacher apart from 11.43)
An oven has resistance of 625 Ω and outputs 220 V
(A) What is the power rating of the oven?
(B) How much electrical energy does it use in 24
hours?
(C) How much cost does it consume for 24 hours
and 1 month
For Power (Step 1)
2
If Voltage (V) and Resistance (R) is given = P=
V
R
2 2
V 220V 48,400 V
P= = = =77 W =¿
R 625 Ω 625 Ω
77
=0.077 KW
1000
P=0.0 77 KW
Time conversion for T
1 day = 24 hours
For Power Energy (Step 2)
1 month = 30 days
24 hours = 86,400s
1 month = 720 hours
W =P× T =( 0 .077 KW )( 86,400 s )=6653 KJ
(A) What is the power rating of the oven? 6653 KJ
For Electrical Energy (Step 3)
24 hrs EE=KW × H =( 0 .077 KW )( 24 hrs )=1.848 kwh
1 month EE=KW × H= ( 0.077 KW )( 720 hrs )=55.4 kwh
(B) How much electrical energy does it use in 24
hours? 1.848 kwh
For Cost (Step 4)
24 hrs Cost =( 1.848 KW )( P 11.43 )=P21.12264 kwh
1 month Cost= (55.4 KW )( P 11.43 )=P 633.222 kwh
(C) How much cost does it consume for 24 hours
and 1 month? P21.12264 kwh for 24 hours and
P633.222 kwh for 1 month