A

KOZMETİK TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ After Sun Moisturizer: Güneş sonrası nemlendirici. AHA (Alfa-Hidroksit Asit): Çoğu meyvelerden elde edildiği için "meyve asitleri" olarak da adlandırılır. Cilt bakımında güçlü bir yaşlılık önleyicidir. Düşük konsantrasyonlarda, ölü hücreleri yok eder, yumuşak ve taze bir cilt oluşturur. Orta ve yüksek konsantrasyonlarda ise kırışıkların azalması için elastin ve kolajen üretimini uyarır. Albümin: Yumurta akında bulunur ve ciltte bir tabaka bırakır. Aldehit: Alkolleri oksitlendirme veya asitleri indirgeme yolu ile elde edilen uçucu bir sıvı. Alkalin: Ph değeri 7den büyük olup asit olmayan madde. Allantoin: İyileştirici ve rahatlatıcı etkileri olduğu söylenen botanik bir madde. Cilt için kullanılan kremlerde kullanılan bir madde. Allergen (Allerjen): Alerjik reaksiyona neden olan madde. Aloe Vera: Tahriş önleyici ve rahatlatıcı etkileri vardır. Ancak, aloe değişken bir madde olduğundan, bu yararları için aloe veranın taze bitkisinden veya sıkıca kapatılmış koyu bir kapta soğutularak korunulan saf bir aloe ürününden elde edilir. Althea: Cilt için yumuşatıcı ve rahatlatıcı etkileri olduğu söylenen bir kök. Amino Asit: Proteinler amino asitlerden oluşur. Cilt bakım ürünlerinde, pek çok çeşidi bulunan bu madde, su tutucu ajan olarak kullanılır. (Bknz: Protein) Anti-Âge Ürünler: Cildin yaşlanma sürecini yavaşlatan ürünler. Yenileyici ve besleyici etkiye sahip olan bu ürünler erken yaşlanmaya karşı cildi güçlendirip korur. Antibakterial: Özellikle yüzde kusurlar oluşturan bakteriler olmak üzere, her tür bakterinin oluşmasını engelleyen maddeler. Anti-Cerne: Göz altı morluklarını, yüzdeki renk farklılıklarını, sivilce ve pürüzleri gizlemek için kapatıcı. Antioksidan: Oksijen, güneş ışını veya herhangi diğer bir kaynağın zararlı etkilerini azaltabilen maddedir. Ancak, antioksidanların kırışıkları önlediği konusunda herhangi bir kanıt yoktur; bunların cilt üzerinde öncelikli etkileri iltihap ve kızarıklıkları azaltmalarıdır. Antioksidanlar birçok bitki özü, vitaminler ve sentetik maddeler içerir. Anti-Rides Ürünler: Kırışık giderici ürünler. Ciltteki sarkmaları toparlar, cilt tabakalarını derinlemesine yeniler ve kırışıklıkları silikleştirir. Après-Soleil Hydratant: Güneş sonrası nemlendirici. Aromaterapi: Bedensel rahatlama sağlamak için vücut bakımında temel yağların kullanılması. Askorbik Asit: Solüsyon halinde değişken sayılan ve cilt kızarıklığına sebep veren, C vitamininin bir türüdür. Auto-Bronzant: Güneşsiz bronzlaştırıcı. Azulene: Alman papatyasından elde edilen ve yatıştırıcı özellikleri olan bir ajan Barium Sulphate: Kozmetikte beyazlatcı bir ajan olarak kullanılan bir mineral. Cildi tahriş etme olasılığı vardır.

yüzeysel veya içilerek kullanımıyla ilgili çok az bilimsel araştırma vardır. Beta-Hidroksit: Alfa-hidroksitten daha ufak bir molekül boyuna sahip olan arındırıcı bir ajan. D-E-F-G KOZMETİK TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ Dermatitis: Cildin tahriş olması. yatıştırıcı etkileri olan bir madde. Vücutta. Cildin kurumasına sebep olabilir. yüzdeki renk farklılıklarını. yatıştırıcı ve antiseptik etkileri olduğu bilinen bir yumuşatıcı. Calcium Ascorbate: C Vitamininin bir şekli. Diğer bazı prezervatif maddelere oranla daha az tahriş edici sayılır. Beta-Glucan: Cildin doğal defans mekanizmasını güçlendirdiği rapor edilen ve mayadan elde edilen yeni bir madde. Kuru cildin tedavisinde kullanılır. B kompleks grubundan olan bu vitamin metabolizmadaki karbonhidratların. DHA: Cildin üst tabakalarında bulunan amino asitlerle reaksiyonu sonucu 2-3 saat içerisinde gerçekleşen bir kahverengi ton oluşturur ve her yeni uygulamada renk derinliği sağlar. Ceramides: Ciltte doğal olarak bulunan ve koruyucu bir set oluşturarak su kaybına mani olan madde. Yüzeysel uygulamada cilt için yararı bulunmamıştır. Calcium Gluconate: Kalsiyum vücut için gerekli bir mineraldir. Citronella Yaği: Sabun ve deodorantlarda yaygın olarak kullanılan bir antiseptik. Böcek savar etkisi de vardır. Bioflavonoid: Genellikle narenciye bitkilerinden elde edilen ve antioksidan. Calendula: İyileştirici.Bentonite: Kozmetikte emici olarak kullanılan kile benzer bir materyal. Benzoyl Peroxide: Akne tedavisinde sıkça kullanılan anti-bakteriyel bir madde. bazı bağırsak bakterileri tarafından üretilen ve suda eriyebilen bir vitamindir. iltihaplanması. yapılan araştırmalar yüzeysel uygulamalarda bu mineralin iyi bir iltihap giderici (antienflamatuar) ve tedavi edici olduğunu göstermiştir. Calcium Carbonate: Kozmetikte emici olarak kullanılır. Güneşin UVB ve bazı UVA ışınlarına karşı koruyucu olarak kullanılan bir ajan. Botox: Botulinum toxininin ticari adı. . sivilce ve pürüzleri gizlemek için kapatıcı. Concealer: Göz altı morluklarını. Benzephenone-3: "Oxybenzone" olarak da adlandırılır. Betacaroten: Potansiyel iyi bir antioksidan. Günlük kullanımda tebeşir olarak anılır. Az da olsa. Az miktarlarda kullanılarak belli bir süre için kasları felç ederek kırışıklık ve çizgilerin giderilmesinde kullanılan madde. Biotin: Diğer adıyla H vitamini. Bu madde sentetik olarak da üretilerek cilt bakım ürünlerine katılmaktadır. yağların ve amino asitlerin ihtiyacıdır. Benzoik Asit: Cilt bakım ürünlerinde kullanılan bir prezervatif (koruyucu).

iltihap giderici ve kızarıklık önleyici özellikleriyle öne çıkar. Dihydroxyacetone (DHA): Kozmetikte kullanılan kendinden bronzlaştırıcı bir ajan. kaygan ve su tutucudur. Akut veya kronik olarak görülebilen bu rahatsızlık genellikle reçeteli olarak satılan ve harici olarak kullanılan iltihap giderici kremlerle tedavi edilir. yani testesteron ve östrojenin kimyasal bir kuzenidir. Yumuşatıcı. Hayvanlar üzerinde yapılan bazı araştırmaların sonucunda antibakteriyal özellikleri saptanmıştır.. Gommage: Vücudu ölü hücrelerden arındırma. Büyük bir olasılıkla "dehydroepiandrosterone" adında kuvvetli bir steroid hormon. Gelatin: Bitki veya hayvanlardan elde edilen ve kozmetikte kalınlaştırıcı ajan olarak kullanılan bir madde. Gliserin: Bitkilerden veya sentetik olarak elde edilen yapışkan bir sıvıdır. koku ve kıvam gibi istenmeyen değişikliklere uğramasını önler. Glütamin: Bir amino asittir.. Vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Bu asit kozmetik ürünlerinde kullanılan bir sabitleyicidir. Ethanol: Alkol Farnesol: Bitkilerden elde edilen ve kozmetikte öncelikli olarak kokularda kullanılan bir öz. kozmetik kullanımda antioksidan. Gingko Biloba: Yelpaze biçiminde yaprakları olan bu süs ağacı. Nedeni bilinmemektedir.DHEA: New England Tıp Gazetesi ‘nin bir haber yayını olan HealthNews’a göre DHEA’nın ağızdan alınmasının faydası hakkında az da olsa araştırmaların bulunduğuna işaret edilse de. Floralozone: Birçok sentetik koku bileşeninden biri. Eczema: Cildin kızarmasına. Dong Quai: Düzensiz ay başı veya menopoz sorunlarını tedavi etmek için kullanılan geleneksel bir Çin bitkisi. Bu nedenle diğerlerine göre daha pahalıdır. kaşınmasına ve kabuklanmasına neden olan bir cilt rahatsızlığı. Eau De Parfum: En yüksek konsantrasyonu olan koku. DHEA’nın ayrıca kalp hastalıkları riskini arttıran HDL (iyi kolesterol) oranını kadınlarda azalttığı da gösterilmiştir. birçok nedenden dolayı yararından çok riskleri vardır. Elastin: Cilde esnekliğini veren ana bileşenidir. Eau De Toilette: Konsantrasyonu daha düşük olan koku. . Belli bir formülün içindeki maddelerin bazı elementlerle (özellikle minerallerle) birleşmesine mani olarak ürünün su gibi maddelerle karşılaştığında doku. Ergocalciferol: D Vitamininin teknik adı. EDTA: Ethylenediaminetetraacetic asitin kısaltılmışı. Bu yararı henüz cilt üzerinde kanıtlanmamıştır. Cilde yüzeysel uygulamada herhangi bir pozitif veya negatif etkisi bulunduğunu gösteren bir araştırma yoktur. Ağız yoluyla alındığında iyi bir antioksidan olarak kabul edilir. Electrolysis: Saç köklerini eritmek için kullanılan elektrik. Glütamik Asit: Buğday glüteninden elde edilen ve cilt için su tutucu özellikleri olan bir amino asittir. DHEA testesterona dönüştürüldüğünden bunu kullanan bazı kadınlarda yüz veya vücut kıllanması olabilir ve eğer 50 yaşlarının altında iseler mensturasyonları durabilir. Folik Asit: B-vitamin kompleksinin parçasıdır. Güneşin zararları ciltteki elastinin bozulmasına neden olabilir.

Keratin. Hydratant: Nemlendirici. . son derece esnek yapıdaki lifsi protein. In Vivo: Kelime anlamıyla "canlıda" anlamına gelir. Inositol: Ciltte su birleştirici özellikleri olabilen lesitin bileşeni. yara iyileştirici ve su birleştirici özellikleri vardır. Genellikle hamileliğin 4. Hipoalerjenik: (Hypoallergenic) Kozmetik sanayiinde ürünün cilt reaksiyonu ve/veya hassasiyetine ve alerjiye neden olmayacağını göstermek için kullanılan bir terim. koruyucu. Keratoz: Üst derideki boynuzsu katmanın düzensiz olarak kalınlaşması. Koenzim Q10: Cilt bakım ürünlerinde bir antioksidan. Biyokimyasal bir işlemin canlı bir organizmada değil de tüp ve benzeri yerde gerçekleştiğini gösterir. Kapatıcı: Göz altı morluklarını. yaşın ilerlemesiyle birlikte esnekliğini kaybetmeye başlıyor. hayvan veya insanda gerçekleştirildiğini gösterir.H-I-J-K KOZMETİK TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ Hamilelik Maskesi: Alın. Kaolin: Kozmetikte emici özellikleri nedeniyle kullanılan kile benzer doğal bir mineral (alüminyum silikat). Hyaluronic Asit: Cilt bakımı ürünlerinde iyi bir su birleştirici olarak kullanılan cilt dokulsu bileşeni. yüzdeki renk farklılıklarını. üreticilerin bu iddialarını kanıtlamaları henüz bir standart veya yasaya bağlanmadığından bu tür ürünlerde çok dikkatli olunması gerekir. In Vitro: Kelime anlamıyla "camda" anlamına gelir. Fibroblast denilen özel hücreler tarafından üretilen kolajen.ayları arasında görüldüğü için bu adı almış. Keratin: Derinin boynuzsu katmanındaki (üstderinin en üst katmanı) lifsi protein. Isopropyl Lanolate: Lanolinden elde edilen ve kozmetikte kıvam verici ve yumuşatıcı olarak kullanılan bir madde. Katrafay Yağı: Tahriş giderici özellikleri olduğu söylenen yumuşatıcı bitkisel bir yağ. Kolajen: Doku hücrelerinin aralarındaki boşlukları dolduran. Çoğunlukla B Vitaminiyle karıştırılmasına rağmen vitamin değildir. Jojoba Yağı: Uçucu olmayan tüm bitki yağlarına benzer bir yumuşatıcıdır. Biyolojik veya kimyasal bir işlem veya reaksiyonun yaşayan bir hücre. ila 5. Ancak. organizma. tırnaklarımızın ve vücudumuzdaki kılların en önemli yapısal maddesidir. Jelatin: Bitki veya hayvanlardan elde edilen ve kozmetikte kalınlaştırıcı ajan olarak kullanılan bir maddedir. Humectant: Su birleştirici ajan. çene ve ağız çevresinde aşırı pigmentasyon nedeniyle oluşan kahverengi lekeler. sivilce ve pürüzleri gizlemek için kapatıcı. Hoelen: Yüzeysel (harici) olarak uygulandığında antibakteriyel.

Magnezyum Askorbil Palmitat: C Vitamininden elde edilir ve kuvvetli bir antioksidandır. Self-Tanning: Güneşsiz bronzlaştırıcı. Magnezyum: Güçlü emici özelliklerinin yanı sıra dezenfektan etkileri de olan bir mineral. hem bitkiler hem de ciltte bulunan çok çeşitli maddeye denir. nötr veya alkali olma özelliğini gösteren değer. Lanolin: Koyunların yağ bezlerinden elde edilen bir maddedir. Melanin: Koyu kahverengi pigment. Nötr pH değeri 7. Cilt bakım ürünlerinde. Moisturizer: Nemlendirici. Fazlalığı tenimizin koyu renk. Laktik Asit: Sütten veya sentetik olarak elde edilir. Bazı bünyelerde alerji yaratabilir ancak kuru cilt için çok iyi bir yumuşatıcı olarak kabul edilir. kalınlaştırıcı ajan veya yağ olarak kullanılan doğal veya sentetik maddeler. L-Askorbik Asit: İyi bir antioksidan. Organizmamızdaki tüm sıvılar belirli pH değeri taşırlar.L-M-N-P-R-S KOZMETİK TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ Laktat: Kozmetikte yumuşatıcı. azlığı ise açık olmasını sağlar. Serbest radikaller. beyaz bir madde. Yumuşatıcı olarak da kullanılır. Neopentanate: Kozmetikte kalınlaştırıcı ajan ve yumuşatıcı olarak kullanılır. Lipozom: Bir madde değil. Pigment: Dokulara gerçek rengini veren madde. Lipid: Yağ. yağ asitleri ve sebum içeren. Cilt hücrelerini bir arada tutan maddeyi kırar ve cilt yüzeyindeki hücreleri bölerek döker. bunlar yumuşatıcı ve kalınlaştırıcı ajanlar olarak kullanılırlar. bir taşıyıcı sistemdir. . Pantenol: B kompleks vitamininden türetilmiş bir maddedir. Nylon-12: Emici ve kalınlaştırıcı ajan olarak kullanılan toz halinde bir madde. Peelgng: Yüzü ölü hücrelerden arındırma. Kalın. Magnezyum Alüminyum Silikat: Kozmetikte kalınlaştırıcı bir ajan ve toz olarak kullanılabilen kuru.0'dır. Seramid: Tabii olarak oluşan cilt yağları. cilt tarafından emildikten sonra cilde geçirebilme özelliği vardır. su tutucu olarak faydalıdırlar. Retinol: A vitamininin daha saf ve asitsiz halidir. şurupsu bir yapısı ve nemlendirici özelliği vardır. Lanolin Alkol: Alerjiye saf lanolinden daha az neden olduğu sanılan ve lanolinden elde edilen bir yumuşatıcı. Serbest Radikaller: İç ve dış etkenlerle cilt dokusunda oluşan ve sabit olmayan moleküler parçacıklardır. Cilt bakımı ürünlerinde kullanıldıklarında. bazı maddeleri tutup. Cildi yenileme özelliğine sahiptir. pH: Çözeltilerin asit. hücrelere saldırarak yapılarını bozar.

Zeolite: Kozmetikte emici olarak kullanılan mineral gruplarından biri. Bunun asıl nedeni 1990larda yayınlanan araştırmalarda talkın vajinal kullanımlarda yumurtalık kanserini artırma riskidir. Talk çoğunlukla eleştirilen ve kullanılmaması önerilen kozmetik maddelerindendir. Trigliserit: Kozmetikte yumuşatıcı ve kalınlaştırıcı ajan olarak kullanılır. Vitamin C: İyi bir antioksidan. . Buna rağmen. Ancak kozmetik kullanımda talkın böyle bir risk faktörü yoktur. Buna rağmen K vitamininin cilt bakımının herhangi bir evresinde işlevsel olduğunu kanıtlayan bağımsız bir araştırma yoktur. bu yağın antioksidan ve tahriş/iltihap giderici etkileri olduğunu gösteren çalışmalar da vardır. Silikon: Silisten (kum bir silistir) elde edilmiş bir madde. yağ asitleri ve sebum içeren. Titanyum Dioksit: Kozmetikte kalınlaştırıcı. Kalınlaştırıcı ve kayganlık verici bir ajandır. yağlayıcı ve güneş ışınlarını kesici bir madde olarak kullanılan bir mineraldir. Kanseri önleyici etkileri olduğu da söylenmektedir. Yağlar: Yağ. beyazlaştırıcı. Zedoari Yağı: Cilde tahriş edici etkileri olan kokulu bir yağ. Vitamin E: Bazı insanlarda alerjiye neden olabilmesine rağmen en güvenilir antioksidanlardandır. Vitamin D: Antioksidan. Cildi UVA ve UVB radyasyonundan korur ve cildi tahriş etme riski yoktur. yumuşaklık verebilir ve cilt ıslansa bile iyi su tutan bir ajan olabilir. Eşsiz sıvı nitelikleri silikona kayganlığını verir ve farklı formlarda tende ipek gibi hissedilebilir. Sorbitol: Doğal kaynaklardan sentetik olarak elde edilebilir. Vitamin A: İyi bir antioksidan. Yeşil Çay: Tahriş önleyici özellikleri de olan bir anti-oksidan. T-V-Y-Z KOZMETİK TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ Talk: Emici olarak kullanılan toz halinde mineral ve preslenmiş veya toz halinde olan çoğu pudranın bazı. bunlar yumuşatıcı ve kalınlaştırıcı ajanlar olarak kullanılırlar. Sitrik Asit: Narenciyeden elde edilir ve ürünlerin pH derecelerinin fazla alkalin olmasını önlemek için kullanılır. SPF ( Sun Protection Factor): Güneş koruma faktörü. Gliserine benzer. Vitamin K: Kozmetikteki ana kullanımı göz çevresindeki halkaların koyuluklarını ve yüzeysel kılcal damarların görünümünü azaltmasıdır.Silikat: Kuvvetli emicilik ve kalınlaştırıcılık özellikleri olan inorganik bir tuz. Cilt bakım ürünlerinde. hem bitkiler hem de ciltte bulunan çok çeşitli maddeye denir.