Professional Documents
Culture Documents
EKONOMIKA PREDUZEĆA
Vježbe – vandredni studenti
ass Nerman Ljevo, MA
ljevo.nerman@gmail.com
SADRŽAJ
Vremenska (linearna) amortizacija
Funkcionalna amortizacija
Kob
VREMENSKA (LINEARNA)
AMORTIZACIJA
Nabavna vrijednost (NV) = Fakturna vrijednost
(FV) + Zavisni troškovi nabavke (ZTN)
ZTN: trošak osiguranja, prevoza, carine,
montaže...
Amortizacijska stop (a%) = 100/Gmin
Gmin – vrijeme (godine)
Amortizacijska kvota (A) = (NV * a%) / 100
VREMENSKA (LINEARNA)
AMORTIZACIJA
Neotpisana vrijednost (Nn) = NV ∑A
Postotak neotpisane vrijednosti (Nn%) =
(Nn/NV)*100
Po linearnoj metodi, amortizacijska stopa i
amortizacijska kvota ostaju iste kroz
godine!!
VREMENSKA (LINEARNA)
AMORTIZACIJA
Amortizacijski plan
Ukupno
Postotak
Kvota obračunata Neotpisana
neotpisane
Godine Stopa amortizacije(a%) amortizacij amortizacijs vrijednost
vrijednosti
e (A) ka stopa (Nn)
(%Nn)
(∑A)
1
2
PRIMJER 1.
Preduzeće je nabavilo mašinu pri čemu je imalo
sljedeće izdatke:
Faktura dobavljača: 450.000 KM
Carina: 10.000 KM
Trošak prevoza: 20.000 KM
Trošak montaže: 15.000 KM
Trošak osiguranja: 5.000 KM
Vijek trajanja sredstva je 5 godina.
Napraviti kompletan amortizacijski plan po
linearnoj metodi!
IZRADA
NV = FV + ZTN
NV = 450.000 + 10.000 + 20.000 + 15.000 + 5.000
= 500.000 KM
Gmin = 5 godina
a% = 100/Gmin = 100/5 = 20
A = (NV*a%) / 100 = (500.000 * 20) / 100 =
100.000 KM
IZRADA
Godine a% A ∑A Nn %Nn
1 20 100.000 100.000 400.000 80%
2 20 100.000 200.000 300.000 60%
3 20 100.000 300.000 200.000 40%
4 20 100.000 400.000 100.000 20%
5 20 100.000 500.000 0 0%
IZRADA
Nn1 = NV ∑A1 = 500.000 – 100.000 = 400.000
Nn2 = NV ∑A1 = 500.000 – 200.000 = 300.000
Nn3 = NV ∑A1 = 500.000 – 300.000 = 200.000
Nn4 = NV ∑A1 = 500.000 – 400.000 = 100.000
Nn5 = NV ∑A1 = 500.000 – 500.000 = 0
IZRADA
%Nn1 = (Nn1/NV) * 100 = (400.000/500.000)* 100
= 80%
%Nn2 = (Nn2/NV) * 100 = (300.000/500.000)* 100
= 60%
%Nn3 = (Nn3/NV) * 100 = (200.000/500.000)* 100
= 40%
%Nn4 = (Nn4/NV) * 100 = (100.000/500.000)* 100
= 20%
%Nn5 = (Nn5/NV) * 100 = (0/500.000)* 100 = 0%
PRIMJER 2.
Preduzeće je nabavilo stalno sredstvo u iznosu od
175.000 KM. Troškovi prijevoza po fakturi iznose
5.000 KM, a troškovi montaže iznose 2.000 KM.
Ekonomski vijek trajanja sredstva iznosi 10
godina.
Treba izračunati:
a) Amortizacijsku stopu po lineranoj metodi
b) Amortizacijsku kvotu za prve četiri godine i
napraviti amortizacijski plan za prve četiri
godine
IZRADA
FV = 175.000 KM
Trošak prevoza = 5.000 KM
Trošak montaže = 2.000 KM
Gmin = 10 godina (vijek trajanja)
NV=175.000 + 5.000 + 2.000 = 182.000
IZRADA
a% = ?
a% = 100/Gmin = 100/10 = 10
A1,2,3,4 = ?
A= (NV*a%) / 100 = (182.000 * 10) / 100 = 18.200
KM
Godine a% A ƩA Nn %Nn
100 = 80%
%Nn3 = (Nn3/NV) * 100 = (127.400 / 182.000) *
100 = 70%
%Nn4 = (Nn4/NV) * 100 = (109.200 / 182.000) *
100 = 60%
FUNKCIONALNA AMORTIZACIJA
aq = NV/Qmin
aq – amortizacijska stopa po funkcionalnoj
metodi
NV – nabavna vrijednost
Qmin – minimalan broj jedinica koji se predviđa
da će se proizvesti
A = aq * Q
A – amortizacijska kvota
Q – već proizvedena, ostvarena količina jedinica
FUNKCIONALNA AMORTIZACIJA
Amortizacijski plan
Ukupno
Ostvarena Kvota obračunata Neotpisana
Godine Stopa amortizacije(aq) količina amortizacij amortizacijs vrijednost
(Q) e (A) ka stopa (Nn)
(∑A)
1
2
PRIMJER 1.
Preduzeće je nabavilo stalno sredstvo nabavne
vrijednosti od 220.000 KM. Ekonomski vijek
trajanja stalnog sredstva iznosi 4 godine.
Predviđa se da će preduzeće proizvesti 22.000
komada proizvoda. Treba izračunati:
Izračunati ukupan iznos amortizacije po
funkcionalnoj metodi za četiri godine koristeći
podatke iz date tabele
PRIMJER 1.
OSTVARENA
GODINA KOLIČINA
(Q)
1 4.000
2 5.000
3 6.000
4 7.000
IZRADA
NV = 220.000 KM
Gmin = 4 godine
Qmin = 22.000
IZRADA
aq = NV/Qmin = = 220.000 / 22.000 = 10
A1 = aq * Q1 = 10 * 4.000 = 40.000
A2 = aq * Q2 = 10 * 5.000 = 50.000
A3 = aq * Q3 = 10 * 6.000 = 60.000
A4 = aq * Q4 = 10 * 7.000 = 70.000
AMORTIZACIJSKI PLAN
Godine aq OSTVARENA
KOLIČINA (Q) A ƩA Nn
Nn3 = Nn2 – A3 = 130.000 – 60.000 = 70.000
Nn4 = Nn3 – A4 = 70.000 – 70.000 = 0
KOEFICIJENT OBRTAJA – TEKUĆA
SREDSTVA
kob (koeficijent obtraja) = Ukupan prihod (C) /
Prosječno angažovana obrtna sredstva (Kob)
g (vrijeme trajanja obrtaja) = 360 / kob
Ukupan prihod = količina * cijena
PRIMJER 1.
Jedno preduzeće je proizvelo 2006. godine 10.000
komada određenog proizvoda. Prodajna cijena
ovog proizvoda je 600 KM. Prosječno korištena
tekuća sredstva su 600.000 KM.
Treba izračunati koeficijent obrtaja i dane
vezivanja!
IZRADA
Količina = 10.000 komada
Prodajna cijena = 600 KM
Prosječno korištena tekuća sredstva = 600.000
IZRADA
kob (koeficijent obtraja) = Ukupan prihod (C) /
Prosječno angažovana obrtna sredstva (Kob)
kob (koeficijent obtraja) = (količina * cijena) /
Prosječno korištena tekuća sredstva
kob (koeficijent obtraja) = (10.000*60) / 600.000 =
10
g = 360 / 10 = 36