Professional Documents
Culture Documents
Solution:
a) Find the current and resistance in each
bulb:
Bulb 1: I1= P1/V1= 120 W/220 V = 0.55 A;
bulb 2 : I2 = P2/V2 = 60 W/220 V = 0.27 A
R1= V1/I1= 220V/0.55A = 400 Ω
R2= V2/I2= 220 V/0.27 A= 815 Ω
b) Since R ά 1/A, bulb 1 (lower R) has the
thicker filament.
CHECK YOUR UNDERSTANDING
• We generalize at
the outset, but the
truth of a battery
is that you only
get 12 V when a
12 V battery isn’t
connected.
• Making a
connection allows
electrons to flow,
but internal
resistance within
the battery
actually delivers
incrementally less
than 12 V.
SYMBOLS FOR CIRCUIT DIAGRAMS
Shorthand symbols are in use for all wiring
components. See below.
CONCEPTUAL EXAMPLE 1
(A SOURCE ON OPEN CIRCUIT)
1. The next slide shows a source (a battery)
with an emf ε of 12 V and an internal
resistance r of 2 Ω. (For comparison, the
internal resistance of a commercial 12-V lead
storage battery is only a few thousandths of
an ohm.) The wires to the left of a and to the
right of the ammeter A are not connected to
anything. Determine the readings of the
idealized voltmeter V and the idealized
ammeter A.
SOURCE IN AN OPEN CIRCUIT I
CONCEPTUAL EXAMPLE 1
(A SOURCE ON OPEN CIRCUIT)
Solution:
There is no current because there is no
complete circuit. (There is no current through
our idealized voltmeter, with its infinitely large
resistance.) Hence the ammeter A reads I = 0.
Because there is no current through the
battery, there is no potential difference across
its internal resistance . From the equation
Vab= ε –Ir with I = 0, the potential difference Vab
across the battery terminals is equal to the
emf. So the voltmeter reads Vab = ε = 12V. The
terminal voltage of a real, non-ideal source
equals the emf only if there is no current
flowing through the source, as in this example.
CONCEPTUAL EXAMPLE 2
(A SOURCE IN A COMPLETE CIRCUIT)
2. Using the battery in Example 1, we add a 4-Ω resistor to form
the complete circuit shown in the diagram below. What are
the voltmeter and ammeter readings now?
(A SOURCE IN A COMPLETE
CIRCUIT)
Solution:
The ideal ammeter has zero resistance, so the
resistance external to the source is R = 4 Ω.
The current I through the circuit aa’b’b (equal to
the ammeter reading), is:
I = ε/(R +r) = 12V/(4Ω + 2 Ω) = 2 A
Our idealized conducting wires have zero
resistance, and the idealized ammeter A also
has zero resistance. So there is no potential
difference between points a and a’ or between
b and b’. That is, Vab = Va’b’ . We can find Vab by
considering a and b either as the terminals of
the resistor or as the terminals of the source.
CONCEPTUAL EXAMPLE 2
(A SOURCE IN A COMPLETE CIRCUIT)
Considering them as terminals of the resistor, we
use Ohm’s law (V=IR):
Va’b’ = (2A) (4 Ω) = 8 V
Considering them as terminals of the source, we
have:
Vab = ε –Ir = 12V – (2A)(2Ω) = 8 V
Either way, we conclude that the voltmeter reads
Vab = 8 V.
R3 = 8.0 Ω
R4 = 6.0 Ω
VT = 12 V
SERIES-PARALLEL CIRCUITS
Sol’n:
Add R2 & R3 (parallel): R23 = (R2 R3)/ R2 + R3
R23 = 12(8)/20 = 4.8 Ω
Add R1 & R23 (Series): R123 = 3.0 + 4.8 = 7.8 Ω
Add R4 & R123 (Parallel): RT = 6 (7.8)/13.8 =
RT = 3.4 Ω
IT = VT/RT= 12/3.4 = 3.5 A
In the simplified circuit, VT = V4 = V123 = 12 V
Hence, I4 = V4/R4 = 12/6 = 2.0 A
and I123 = V123/R123= 12/7.8 = 1.5 A = I1 = I23
V1= I1R1= 1.5 (3.0) = 4.5 V
V23=I23(R23) = 1.5(4.8)= 7.2 V = V2 = V3
I2 = V2/R2 = 7.2/12 = 0.60 A
I3 = V3/R3 = 7.2/8.0 = 0.90 A
CHECK YOUR UNDERSTANDING
Find the RT, IT, individual I’s and V’s.
R1 = 6.00
2.00 R3 =
VT = 12 .0 V
R2 = R5 =
R4 =
4.00 3.00 6.00
SOLUTION
Add R4 and R5 (Parallel):
R45 = 3(6)/9 = 2.00 Ω (series with R3)
R345 = 2 + 6 = 8.00 Ω (parallel with R2)
R2-5 = 4 (8)/12 = 2.67 Ω (series with R1)
R1-5 = RT = 2 + 2.67 = 4.67 Ω
IT = VT/RT =12/4.67 = 2.57 A = I1 = I2-5
V1 = I1R1 = 2.57 (2) = 5.14 V
V2-5 = I2-5 R2-5 = 2.57(2.67) = 6.86 V or
= 12 V – 5.14 V = 6.86 V = V2 = V3-5
I2 = V2/R2 = 6.86/4 = 1.72 A
I3-5 = V3-5/R3-5 = 6.86/8 = 0.858 A = I3 = I45
V3 = I3R3= 0.858(6) = 5.15 V
V45= I45R45= 0.858(2) = 1.72 V = V4 = V5
I4 = V4/R4 = 1.72/3 = 0.573 A
I5 = V5/R5 = 1.72/6 = 0.287 A
KIRCHHOFF’S RULES I—JUNCTIONS
• The algebraic sum of the currents into any junction is
zero. Figures 26.6 and 26.7 illustrate this rule and are
shown below.
KIRCHOFF’S RULES II—LOOPS
• The algebraic sum of the potential differences in
any loop, including those associated with emfs and
those of resistive elements, must equal zero.
KIRCHHOFF’S RULES III—EXAMPLES AND
STRATEGY
• Read through Problem-Solving Strategy 26.2. Figure 26.9
illustrates this strategy.
• Refer to Example 26.3, illustrated by Figure 26.10.
SINGLE LOOP CIRCUIT
The circuit shown Fig. 26-10a contains two
batteries, each with an emf and an internal
resistance, and two resistors. Find a) the
current in the circuit, b) the potential
difference Vab and c) the power output of the
emf of each battery.
Sol’n:
a)Assume a CCW direction for the current.
Starting at a and going CCW, we add potential
increases and decreases and equate the sum
to zero.
– I (4 Ω) – 4V – I (7 Ω) + 12 V – I (3 Ω) = 0
8 V = I (16 Ω) and I = 0.5 A
SINGLE LOOP CIRCUIT
b) To find Vab, the potential at a with respect to b, we
start at b and add potential changes as we go
toward a . There are two possible paths from b to a.
Taking the lower one first, we find
Vab = (0.5 A)(7 Ω) + 4 V + (0.5 A)(4 Ω) = 9.5 V
Point a is at 9.5 V higher potential than b.
If we use the upper path, the resulting equation is:
Vab = 12 V –(0.5 A)(2 Ω) –(0.5 A)(3 Ω) = 9.5 V
C) The power output of the emf of the 12-V battery is
P = ε I = (12 V)(0.5 A) = 6 W
for the 4-V battery:
P = ε I = (– 4 V)(0.5 A) = – 2 W (This negative value
of P means that we are storing energy in that
battery and it is being recharged by the 12-V
battery.)
KIRCHHOFF’S RULES IV—EXAMPLES
• Refer to Example 26.4, illustrated by Figure 26.11.
• Consider Example 26.5.
• Refer to Example 26.6, illustrated by Figure 26.12.
• Review Example 26.7.
CHARGING A BATTERY
2. In the circuit shown in Fig. 26.11, a 12-
V power supply with unknown internal
resistance r is connected to a run-down
rechargeable battery with unknown emf
ε and internal resistance 1 Ω and to an
indicator light bulb of resistance 3 Ω
carrying a current of 2 A. The current
through the run-down battery is 1 A in
the direction shown. Find the unknown
current I, the internal resistance r, and
the emfε.
SOLUTION
Assume the direction of the current through the
12-V power supply to be as shown. Applying
the junction rule at point a, we find
-I + 1 A + 2 A = 0 so I = 3 A
To find r, we apply the loop rule to the outer loop
labelled (1); we find
12 V –(3 A) r – (2 A)(3 Ω) = 0 so r = 2 Ω
To find ε, we apply the loop rule to loop (2):
–ε + (1 A)(1 Ω) –(2 A)(3 Ω) = 0 ε = –5 V
The negative value for ε shows that the actual
polarity of this emf is opposite to the
assumption made in the figure; the positive
terminal of this source is really on the right
side. As in example 1, the battery is being
recharged.
HOMEWORK
Solve the ff. problems:
#s 26.8, 26.10, 26.12, 26.18, 26.20,
26.22, and 26.24