Professional Documents
Culture Documents
Grade7
37
1. Using division algorithm find the decimal representation of 80
37 0.4625
0.4625
80 80 370
320
500
480
200
160
400
400
0
2. Refer to question number 1. Can you think of converting 3780into a decimal number
using the idea of equivalent fractions?
37 37 125 4625
= = = 0.4625
80 80 125 10000
1. Convert the following decimal numbers to vulgar fractions, always giving your final
answer in the simplest form.
a. b. c. d. e.
1523 47
408 102 246 2 123 2406 2 1203
10 100
100 25 100 2 50 1000 2 500
2. Add the following:
a. b.
3.058 3.508 3.58 10.146 0.00405 3.058 3.06205
3. Subtract the smaller decimal numbers from the larger one in each of the following:
a. b.
4.6078 0.00405 4.60375 4.6078 3.058 1.5498
4. Convert the following decimal numbers to vulgar fractions, always giving your final
answer in the simplest form.
a. b. c.
3058 3508 358
3.058 3.508 3.58
1000 1000 100
1529 877 179
500 250 50
d. e. f.
3580 358 3058
3.580 0.0358 0.03058
1000 10000 100000
179 179 1529
50 5000 50000
5. Add: 3.58, 4.6078 and 0.0358
3.58 4.6078 0.0358 8.2236
6. Subtract the smaller decimal numbers from the larger one in each of the following:
a. b. c.
3.058 0.00405 3.05395 3.508 3.058 0.45 3.58 3.508 0.072
Session: 3
b.
Length of Rohit’s string = 146.59mm
Length of Shamim’s string = 259.46mm
Length of Joseph’s string = 295.67mm
c.
Marks needed to qualify = 58
Mohan’ score = 59
d.
Amount in Sonia’s account = `1350
Amount deposited monthly = `269.86
Total amount deposited in 3 months 269.86 × 3 = 809.58
=
`809.58
Total amount in the account = 1350 + 1350 + 809.58 = 2159.58
809.58 = `2159.58
677.43 + 416.73 = 1094.16
1st amount withdrawn = `677.43 2nd
amount withdrawn = `416.73 Total
amount withdrawn = `1094.16
2159.58 – 1094.16 = 1065.42
Final amount in Sonia’s account at the
end of the quarter = 2159.58 – 1094.16 =
`1065.42
Session: 5
Session: 6
b.
Weight of each Sushi soup packet
=189 grams
Weight of 110 samples = 20790grams 189 × 110 = 20790
Cost for 56 grams packet = 40 cents
2970 5
20790 40
Cost for 20790 grams = 14850 cents
14850 cents
56
8
No of US dollars = 148.50 US dollars
14850 ÷100
= 148.50
2. Solve the following word problem:
Session: 7
b.
Area of rectangle = 12.425m2
Length of the rectangle = 3.5m
Width of the rectangle = 3.55m 12.425 ÷ 3.5 = 3.55m
b.
Quantity of grapes purchased =
127.5Hg =12.75Kg
Cost for 13.5Kg = `681.75
Session: 8
3. a. 5
b. 5.5
c. 5.45
d. 5.455
e. 5.4550
4. a. 16
b. 15.8
c. 15.85
d. 15.846
e. 15.8464
f.
15.84639
g. 15.846391
Session: 9
Session: 10
1. It says that the exact length of the crayon can be within a 0.0001cm interval.
7.60005 7.6000 < 7.59995
2. The exact length will be in the range 3.995 4.00 < 4.005.
Precision will be 0.01sf or 2 sf
4. In the number 10.6456 there are 6 significant figures and will have a precision
of 0.0001cm.
11
10.6
10.65
10.646
5. Fill in the blanks:
a. 3 b. 2.6 c. 2.60 d. 2.600 e. 2.6000
Session: 11
3. 394.53
394.5300
394.530
394.53
394.5
395
400
400
4. Most significant figures = 9
Least significant figures =
8
5. 4 significant figures
c. 100
6. a. 0.01 b.
0.000001
Session: 12
1. Solve the following problems, giving each answer in 3 significant figures and in 2dp:
a.
Length of red cloth = 15.5m
Length of white cloth = 14.65m Red White Black
Length of black cloth = 13.3m
43.45m ?
iii) Cost per metre of the cloth
= ` 240.45
Amount spent on blue cloth
240.45 × 11.55 = 2777.19
= ` 2777.19
Session: 13
1. Solve the following problems, giving each answer in 3 significant figures and in 2dp:
a.
Area of the room = 10 ×12 = 120sq.feet
Area of each tile = 1.5 × 1.5 = 2.25sq. feet
i) The area of each tile should be exactly 1
120 ÷ 2.25 = 53
divisible by the area of the room : 3
1
120 ÷ 2.25 = 53
3
Therefore, Suman will not be able to go by
her decision.
ii) Increase the dimensions of the tile such
that the new area of the tile is completely
divisible by 120
Thus increasing the dimension by half a
foot will be 2feet by 2 feet = 4 sq. feet.
Session: 14
1. Solve the following problems, giving each answer in 3 significant figures and in 2dp:
Sunanda’s hourly wage = `120.50
No. of hours worked on Monday = 4 hours
No. of hours worked on Tuesday = 3.5 hours
No. of hours worked on Wednesday = 3hrs
15min
15 3
hrs
3.25hrs
No. of hours worked on Thursday = 4 hours
a. Sunanda’s total earnings during the week (4 + 3.5 + 3.25 + 4) × 120.50
= Total hours × hourly wage = 14.75 × 120.50
= `1777.375 =1777.375
b. Amount Sunanda already has = `2000 2000 – 1777.375 = 222.625
Amount she needs to borrow = `222.625