Professional Documents
Culture Documents
TOPIC 1
CONTROL UNIT
ACCUMULATOR BOTTLES & CALCULATIONS.
PURPOSE OF ACCUMULATOR BOTTLES :-
4 way Valves
Manifold
Regulator
Electric
Starter
Gas fluid
separation
Bladder
Shock
Dampner
Puppet Spring
Safety
Relief Port
Flow Port Assembly
USABLE FLUID:
Usable fluid is defined as the fluid that can be recovered
from Accumulator bottles between
Accumulator operating pressure (3000 psi)
&
Maximum of following three conditions:
1. 1200 psi
2. Precharge pressure + 200 psi
3. Operating pr. Based on C/R of BOP.
1. 2. 3.
N2 N2
P1 P2-3000psi,
V2 N2
1000 +
100 psi
------------ P3-
------------ 1200 psi,
------------
V1 -V2 V3
10 gal fluid-------
------------
------------
------------ --V3
------------ fluid---------
---- -------
P2 = 3000 psi,
FLUID V3 fluid = ( 10 – V3 ) gal
V2 = P1*V1/P2
V2 fluid = ( 10 – V2 ) gal
Eg.1.
Operating Pr. To Close BOP < 1200 psi
P1 = 1000 psi
V1 = 10 gal
P2 = 3000 psi
V2 = P1V1 / P2
= 1000 x 10 / 3000
= 3.33 gal
P3 =?
= 1200 psi
V3 = P1V1 / P3
= 1000 x 10 / 1200
= 8.33 gal
USABLE FLUID = V3 – V2
= 8.33 – 3.33 = 5 gal
Eg.2.
Operating Pr. To Close BOP < 1200 psi
P1 = 900 psi
V1 = 10 gal
P2 = 3000 psi
V2 = P1V1 / P2
= 900 x 10 / 3000
= 3 gal
P3 =?
= 1200 psi
V3 = P1V1 / P3
= 900 x 10 / 1200
= 7.5 gal
USABLE FLUID = V3 – V2
= 7.5 – 3 = 4.5 gal
Eg.3.
Operating Pr. To Close BOP < 1200 psi
P1 = 1100 psi
V1 = 10 gal
P2 = 3000 psi
V2 = P1V1 / P2
= 1100 x 10 / 3000
= 3.67 gal
P3 =?
= 1300 psi
V3 = P1V1 / P3
= 1100 x 10 / 1300
= 8.47 gal
USABLE FLUID = V3 – V2
= 8.47 – 3.67 = 4.8 gal
Eg.4.
15M Cameron BOP , C/R of 10:1
P1 = 1000 psi
V1 = 10 gal
P2 = 3000 psi
V2 = P1V1 / P2
= 1000 x 10 / 3000
= 3.33 gal
P3 =?
= 1500 psi ( Operating Pr. To close BOP = 15000 / 10 =1500 psi )
V3 = P1V1 / P3
= 1000 x 10 / 1500
= 6.66 gal
USABLE FLUID = V3 – V2
Then ,
USABLE FLUID = V3 – V2
+ 50 % Safety Margin
Calculation:
Vol. required to Close BOPs & Open HCR
= 18 + ( 3 * 5.8 ) + 1
= 36.4 gal
Q. P1 = 1000 psi, V1 = 10 gal, P2 = 3000 psi,
Minimum Operating pr. – 1200 psi.
One Annular BOP to close 18 gal
Three Ram BOPs to close 5.8 gal each
One HCR to open 1 gal
Calculate the no. of bottles required as per API RP53 :
Calculation:
Vol. required to Close BOPs & Open HCR
= 18 + ( 3 * 5.8 ) + 1
= 36.4 gal
Calculation:
Vol. required to Close BOPs & Open HCR
= 18 + 10 + 6 + 2
= 36 gal
RESERVOIR TANK
CHARGING SYSTEMS
RESERVOIR TANK :
A reservoir tank provides means for storage of Hydraulic fluid.
The capacity of the reservoir tanks should be such when
system is not pressurised the level should be about one
inches below the inspection port and when the accumulator
bottles are charged fully at 3000 psi the level of the tank
should be at least one inch above the suction valves of the
pumps used in unit.
As per API recommendation the tank capacity should
be at least two times the usable fluid.
High quality SAE - 10W hydraulic oil should be used in the
system.
Prevent Hydrate formation - Methanol and Glycol
Antifreeze - Ethylene Glycol
CHARGING SYSTEM:
At least TWO pump systems with independent power sources.
SIZING OF PUMP SYSTEM
• With the Accumulators isolated , each pump system
. shall have the capacity to close ANNULAR BOP on the
. Minimum size D/P being used, open HCR valve and provide
the minimum system operating pressure within 2 minutes.
.
• Air driven pumps should reach RWP with 75 psi air supply.
ELECTRICAL PUMP
The BOP control unit consist of one electric driven triplex or
duplex pump.
The pump output remains constant up to the maximum
pressure of 3000 psi, independent of system back pressure.
AIR PUMPS
The BOP control unit consist of two or three air pumps. It
consist of two main components, the air motor and the fluid
end.
The standard double action pumps are 60 : 1 or 50:1 ratio.
The pumps are double acting so air is exhausted on each
upstroke and down stroke of the pump.
REGULATORS
The BOP control unit consist of two regulators,
one manifold regulator
one annular regulator.
Manifold regulator is one which regulates the accumulator
pressure from zero to 1500 psi and in some of the unit from zero to
3000 psi. for the manifold line.
Manifold pressure operates all the functions except annular
preventer in BOP stack.
The manifold pressure should not be less than the calculated value
on the basis of BOP rated pressure and closing ratio of the ram
preventer and in any case normally it should not be less than 1200
psi when BOP is in operational mode.
ANNULAR REGULATOR
Annular preventer requires different operating pressure for
different requirements compared to other functions of BOP stack.
It regulates accumulator pressure to operate the annular preventer
from zero to 3000 psi.
There are two types of annular regulators, manual regulator with
air motor and air operated regulators.
The annular regulator should be operative from rig floor remote
panel. This is accomplished with the help of UNIT / REMOTE
Switch.
PRESSURE REGULATORS
MANIFOLD REGULATOR ANNULAR REGULATOR
AIR LUBRICATOR
Its function is to lubricate the pump during operation.
Ensure that lubricator contains sufficient amount of SAE -10 oil.
Setting: Check the drip setting flows 6 drops per minute.
RESPONSE TIME
Closing Response Time begins when a function is activated at any
control panel and ends when a BOP is closed , effecting a SEAL
(Regulated pressure recovers to normal value)
SURFACE STACKS
RAMS < 30 Sec.
ANNULAR BOP, smaller than 18 ¾” < 30 Sec.
ANNULAR BOP , 18 ¾” & Larger < 45 Sec.
HCR Valves ( Open or Close ) < Min. observed Ram
close response time
TOPIC 4
Vent line Hv
IDb
Mud Line
Hb
Baffle Plate
Body
HL
Cleaning Port
Base