You are on page 1of 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Subject : Information And Communication Technology (ICT)


Tingkatan : 1 Al Antaki
Tarikh : 19/ 08/ 2014 (Selasa)
Masa : 12.30pm-1.50pm (80 minit)
Bilangan pelajar : 16 orang Kehadiran : /16 orang

Tajuk :
5.1 Pengenalan kepada Word Processing Software
5.2 Memulakan Word Processing Software

Hasil pembelajaran :
5.1.1 Menyenaraikan kegunaan word processing
5.2.1 Memulakan word processing software.
5.2.2 Menyenaraikan langkah demi langkah untuk memulakan word processing software.
5.2.3 Menyenaraikan dan mengenalpasti ciri-ciri dalam word processing software dan
memahami demonstrasi antaramuka pengguna.

Objektif Pembelajaran :
Di akhir pengajaran, para pelajar akan dapat :-
1. Menyenaraikan kegunaan word processing secara lisan dengan tepat.
2. Memulakan word processing software dengan betul.
3. Menyenaraikan langkah demi langkah untuk memulakan word processing software
secara aplikasi dengan betul.
4. Menyenaraikan dan mengenalpasti ciri-ciri dalam word processing software dan
memahami demonstrasi antaramuka pengguna dengan betul secara bertulis.

Pengetahuan Sedia Ada :
1. Pelajar juga sudah biasa mengguna Microsoft word untuk membuat kerja sekolah.

Alat & Bahan Bantu Mengajar :
1. Slaid gambar.
2. Perisian komputer Microsoft word.

Langkah Tajuk Aktiviti pembelajaran Kaedah/ nilai/
KBKK/ BBM
Set induksi
5 minit
(12.30pm
12.35pm)
Memaparkan
gambar yang
berkaitan dengan
pembelajaran hari
ini.
1. Pelajar diminta memberi
perhatian kepada video yang
dilihat.
2. Pelajar diminta memberitahu
apa yang dilihat dalam video
tersebut.
3. Pelajar mendengar huraian
guru berkenaan video tersebut
dan perkaitan dengan topik
yang akan dipelajari.

Kaedah: penerangan
Nilai: kreativiti dan
kerjasama
KBKK:
BBM:
Langkah 1
10 minit
(12.35pm-
12.45pm)
5.1.1 Menyenaraikan
kegunaan word
processing

1. Pelajar mendengar
penerangan guru mengenai
topik tersebut.
2. Guru menerangkan kegunaan
word processing di depan
kelas.
3. Pelajar diminta untuk
mencatat kegunaan word
processing.

Kaedah: penerangan
dan demo
Nilai: kreativiti
KBKK:
ABBM:
Langkah 2
10 minit
(12.45pm
12.55pm)
5.2.1 Memulakan
word processing
software.

1. Guru meneruskan pengajaran
dengan membuat demonstrasi
memulakan Microsoft word.
2. Pelajar diminta memberi
perhatian dan mencatat apa
yang di tunjukkan.
3. Beberapa orang pelajar diminta
menunjukkan balik apa yang
telah diajar.
Kaedah: penerangan
Nilai:
bertanggungjawab
dan ringan tulang
KBKK:
BBM:
Langkah 3
15 minit
(12.55pm
1.10pm)
5.2.2 Menyenaraikan
langkah demi langkah
untuk memulakan
word processing
software.

1. Guru meneruskan pengajaran
dengan membuat demonstrasi
penggunaan Microsoft Word.
2. Pelajar diminta memberi
perhatian dan menyenaraikan
langkah demi langkah untuk
memulakan Microsoft Word..
3. Beberapa orang pelajar diminta
menyatakan balik bagaimana
memulakan Microsoft Word..
Kaedah: penerangan
Nilai: kreatif dan
bersikap baik
KBKK:
BBM:
Langkah 4
15 minit
(1.10pm
1.25pm)
5.2.3 Menyenaraikan
dan mengenalpasti
ciri-ciri dalam word
processing software
dan memahami
demonstrasi
antaramuka
pengguna.

1. Guru meneruskan pengajaran
dengan membuat demonstrasi
penggunaan Microsoft word.
2. Pelajar diminta memberi
perhatian dan mencatat apa
yang di tunjukkan.
3. Beberapa orang pelajar diminta
menunjukkan balik apa yang
telah diajar.
Kaedah: penerangan
Nilai: kreativiti
KBKK:
BBM:

Langkah 5
20 minit
(1.25am
1.45pm)
Menunjukkan
kreativiti membina
dokumen.

1. Pelajar diminta untuk
membuka computer.
2. Pelajar boleh melihat sendiri
cirri-ciri dalam Microsoft
word.
3. Guru menguji setiap orang
pelajar berkaitan dengan
Microsoft word.
4. Pelajar yang sudah diuji
dibenarkan untuk membuat
kerja sendiri.
Kaedah: hand-ons
Nilai: kreativiti
KBKK:
BBM:

Penutup
5minit
(1.45pm-
1.50pm)

1. Guru merumuskan balik
pelajaran hari ini.
2. Guru menerangkan secara
ringkas apa yang akan
dipelajari minggu hadapan.
3. Pelajar shut down komputer
dan susun kerusi sebelum
keluar.
Kaedah: penerangan
Nilai: kreativiti dan
kerjasama
KBKK: -
BBM: -
REFLEKSI:

You might also like