Professional Documents
Culture Documents
Clarification for RW - 수정
Clarification for RW - 수정
RETAINING WALL
DAEWOO E&C
DPC1-00UZP-C73-001
4. (H=6.0m/ )
DAEWOO E&C
DPC1-00UZP-C73-001
*.
1) 2/3H
. ,
.
2) t sub ,
, t
.
3) ,
. ; (2005),2 , 11 , (2)
1.
1.1
: T
:
: H = 6.000 M
: B = 5.000 M
1.2
: 0.130
: 1.400
: 0.182
Kh : 0.091
?
KBC
Answer)
Kh 1/2
.
Refer to Attachment "1"
- 87 -
DPC1-00UZP-C73-001
2.
2.1
: fck = 24.0 MPa
: fy
DAEWOO E&C
= 400.0 MPa
2.2
Spec
24Mpa ?
Note
Answer)
21MPa 24MPa
24MPa
08
24MPa .
Refer to Attachment "2"
(c)
: 24.500 KN/
(t)
: 19.000 KN/
() : 28.000
25kN/m2 24.5 ?
Project '5 / 1.
/''
Code (KCI)
( C ) : 30.000
KN/
( ) : 29.055
KCI [ ] ' 13
: 10.000
m
'
(2012)
( Df ) : 1.000
m
3
2.5t/m (=2.5 x 9.81 =24.5kN/m3)
( Hw )
: 4.000 m
24.0kN/m3 .
Refer to Attachment "3"
() : 33.000
Answer)
2.3
: -
-
: -
-
2.4
: q = 0.00 KN/
- 88 -
DAEWOO E&C
DPC1-00UZP-C73-001
2.5
Answer) .
Answer) .
.
Answer)
;
.
Shear Key
LH
?
- 89 -
DAEWOO E&C
DPC1-00UZP-C73-001
3.
3.1
1)
Kh
C1
0.281
24.5
6.88
0.091
0.63
C2
1.470
24.5
36.02
0.091
C3
0.598
24.5
14.65
0.091
C4
0.218
24.5
5.33
0.091
C5
0.080
24.5
1.96
0.091
C6
0.155
24.5
3.80
0.091
C7
0.775
24.5
18.99
0.091
C8
0.735
24.5
18.01
0.091
1.64
2.075
0.350
37.37
0.57
C9
0.240
24.5
5.88
0.091
0.54
3.400
0.567
19.99
0.30
C10
1.200
24.5
29.40
0.091
2.68
3.800
0.250
111.72
0.67
C11
0.650
24.5
15.93
0.091
1.45
3.325
-0.500
52.95
-0.72
6.401
156.832
14.27
361.555
18.856
S1
13.720
19.0
260.68
0.091
23.72
3.600
3.550
938.45
84.21
S2
0.598
19.0
11.36
0.091
1.03
2.119
4.367
24.06
4.51
S3
0.080
19.0
1.52
0.091
0.14
2.467
0.967
3.75
0.13
S4
0.960
19.0
18.24
0.091
1.66
3.800
0.900
69.31
1.49
S5
0.240
19.0
S6
2.178
19.0
17.776
W1
8.120
10.0
W2
0.080
10.0
W3
0.960
10.0
9.60
0.091
0.87
3.800
0.900
36.48
0.79
W4
0.240
10.0
2.40
0.091
0.22
4.200
0.633
10.08
0.14
9.400
94.00
8.55
340.85
19.84
494.57
53.56
1584.55
153.86
1.621
Mr
2.467
11.15
3.28
1.806
3.550
65.04
.
1.33
2.037 2.733
29.84
Mo
1.54
11.63
3.64
0.49
1.928
0.900 '3.1.2)10.28
0.44
Answer)
~3)'
. Sub
0.18
2.333
0.833
4.57
0.15
, ( )
0.35
1.033
0.567
3.92
0.20
1.73
0.775
0.250
14.72
0.43
.
Appendix case 1
,
4.200
0.633
4.56
0.091 0.41
19.15
0.26
Answer)
0.091
3.77
4.067
6.519
168.27
24.55
337.74
30.73
1223.00
115.16
0.091
81.20
7.39
3.600
2.550
292.32
18.84
0.80
0.07
2.467
0.967
1.97
0.07
. 0.091
41.38
- 90 -
DAEWOO E&C
DPC1-00UZP-C73-001
2)
(1) ( )
() : 28.000
()
: 29.055
() : 27.344
= 46.00 ..Ka = 0.6533
= 45.50 ..Ka = 0.6601
= 45.00 ..Ka = 0.6660
= 44.50 ..Ka = 0.6710
= 44.00 ..Ka = 0.6750
= 43.50 ..Ka = 0.6775
= 43.00 ..Ka = 0.6790
Answer) , 6
= ' .
Refer to Attachment "4"
Answer)
(Case 2)
(Case 1)
= =28 (>)
.
Ka
= 0.679
( W = 1434.712 KN)
- 91 -
DAEWOO E&C
DPC1-00UZP-C73-001
y = H / 3 = 7.556 / 3 = 2.519 m
= 5.000 m
?
(2) ( )
(= )
: 28.000
...
: 3.148
= tan-1(kh/(1-kv))
( + > )
Refer to Attachment "5"
= 44.00 ..Kae = 0.6056
Answer)
= 43.50
..Kae
= 0.6074
(Case 2)
= 43.00 ..Kae = 0.6089
= 42.50
..Kae
= 0.6102 (Case 1)
= =28
(>)
=
42.00 ..Kae
= 0.6112
.
= 41.50 ..Kae = 0.6119
= 41.00 ..Kae = 0.6122
- 92 -
DAEWOO E&C
DPC1-00UZP-C73-001
Kae = 0.612
2 3 ?
y = H / 2 = 7.556 / 2 = 3.778 m
= 5.000 m
Answer)
H/3
H/3
H/2~H/3 Attachment (
,
)
H/2
.
Refer to Attachment "6"
3)
(1)
Pw = 1/2 w Hw
= 1/2 10.0 4.000
= 80.000 KN.m
= Hw / 3 = 4.000 / 3 = 1.333 m
- 93 -
DAEWOO E&C
DPC1-00UZP-C73-001
(2)
2 3 ?
Pw = 1/2 w Hw
Answer)
H/3
= 80.000 KN.m
H/3
y = Hw / 2 = 4.000 / 2 = 2.000 m
H/2~H/3 Attachment (
,
Mow = Pw y = 80.000 2.000
)
= 160.000 KN.m
H/2
.
4)
Refer to Attachment "6"
= 1/2 10.0 4.000
q = 0.00 KN/
Answer)
.
Case
,
Road 24.5m
3.2
(=45+/2)
1)
7m Road
V (kN)
H (kN)
Mr (kNm)
Mo (kNm)
.
Refer to Attachment
156.832
0.000
361.555"7"
0.000
10kN/m2 ?
337.737
0.000
1222.998
0.000
169.144
327.093
845.718
823.793
0.000
0.000
0.000
;
0.000
'3.1/2)'
Answer)
0.000
80.000
0.000
106.667
663.712
407.093
2430.271
930.460
- 94 -
DAEWOO E&C
DPC1-00UZP-C73-001
2)
Answer)
.
V (kN)
H (kN)
Mr
(kNm)
Mo (kNm)
156.832
Answer) ;
14.272 '3.1/2)'
361.555
18.856
337.737
30.734
1222.998
115.162
155.819
293.053
779.094
1107.092
0.000
8.554
0.000
19.837
0.000
80.000
0.000
160.000
650.387
426.612
2363.647
1420.947
3.3
1)
V
= 663.712 KN
Mr
= 2430.271 KN.m
Mo = 930.460 KN.m
B/6 = 0.833 m
663.712
= 0.240 m
B/6 = 0.833 m
O.K
S.F = Mr / Mo = 2430.271 / 930.460
= 2.612 2.0
O.K
2)
V
= 650.387 KN
Mr
= 2363.647 KN.m
Mo = 1420.947 KN.m
- 95 -
DAEWOO E&C
DPC1-00UZP-C73-001
650.387
= 1.051 m
B/3 = 1.667 m
O.K
S.F = Mr / Mo = 2363.647 / 1420.947
= 1.663 1.1
O.K
1.1
?
3.4
1)
Answer)
(Mo)
(Mr) (
1.0 ),
Table 1.0
1.2 , Safety
margin
1.1 .
Refer to Attachment "8"
: 33.000
: 20.0 KN/
: 30.0 KN/
: 19.0 KN/
: 1.000 m
2)
(1)
Terzaghi .
???
.. p622 7.3.1 Answer)
.
qu = C Nc
DfNq
= 1.000
BeNr
= 0.500
400kN/m2
Nq
= 32.230
Nr = ?
33.270
(1996)
(,
qa = 400.000 KN/
) 40 t/m2 .
Refer to Attachment "9"
qu = 3515.744 KN/ Answer)
- 96 -
DAEWOO E&C
DPC1-00UZP-C73-001
(2)
Q1 =
Q2 =
q_max = 171.015
qa
O.K
.
(ex. L : 1m)
3)
(1)
Answer) .
Terzaghi .
.. p622 7.3.1 .
qu = C Nc
DfNq
= 1.000
BeNr
Answer) ???
= 0.500
Nq = 32.230
Nr = 33.270
Answer) Attachment
(2012)
.
Refer to Attachment "10"
(2)
Q1 =
Q2 =
q_max = 294.062
qae
O.K
- 97 -
Answer)
1),
(1996),
(2000)
DAEWOO POCHEON
COMBINED
CYCLE POWER
PLANT IPP PROJECT - UNIT
#1
DAEWOO
E&C
DPC1-00UZP-C73-001
RETAINING WALL
, (B)
Answer) (1996)
() 2/3 .
(B)
3.5
2)
1 2/3 .
Refer to Attachment "11"
1)
Refer to Attachment "11"
B = (2/3)
= tan(B) = 0.404
1) .
2)
2)
1) ?
2)
V = 663.712 KN
H = 407.093 KN
Answer)
1) (2012)
(Q3+Q2)
(Q3+Q4)
(Q1+Q4)
(1996) /
Hr = C Ae + Kp L + B1 + B3 ('96. 17)
Theory
2
2 2
.
= 642.979 KN
2) .
Refer to Attachment "11"
Kp = 3.392
L
( Rankine )
= 1.000 m
Ae = 4.840
()
? ?
Answer) .
Refer to Attachment "11"
S.F =Answer)
Hr / H
= 614.284
/ 407.093
=
1.580 .
1.5
O.K
3)
V = 650.387 KN
H = 426.612 KN
(Q3+Q4)
(Q1+Q4)
(Q3+Q2)
Hr = C Ae + Kp L + B1 + B3 ('96. 17)
2
= 732.841 KN
- 98 -
DPC1-00UZP-C73-001
Kp = 3.220
L
DAEWOO E&C
(Mononobe-Okabe )
= 1.000 m
Ae = 3.451
()
S.F = Hr / H = 732.841 / 426.612
= 1.718 1.2
O.K
- 99 -
DPC1-00UZP-C73-001
4.
4.1
LCB 1 :
DAEWOO E&C
Answer) .
(1.2D+1.6L+1.6H+0.0W)
LCB 2 : (0.9D+1.0H+1.0E)
LCB 3 :
(1.0D+1.0L+1.0H+1.0W)
LCB 4 : (1.0D+1.0H+1.0E)
Define .
,
.
4.2
'3.2 '
Answer) .
1) LCB 1 : (1.2D+1.6L+1.6H+0.0W)
V
= 864.112 KN
Mr
= 3254.613 KN.m
Mo = 1488.736 KN.m
B/6
864.112
Q1
Q2
2) LCB 2 : (0.9D+1.0H+1.0E)
V
= 600.931 KN
Mr
= 2205.192 KN.m
Mo = 1405.561 KN.m
> B/6
600.931
Q1
Q2
- 100 -
DAEWOO E&C
DPC1-00UZP-C73-001
3) LCB 3 : (1.0D+1.0L+1.0H+1.0W)
4) LCB 4 : (1.0D+1.0H+1.0E)
4.3
1)
( : KN, m)
-27.342
369.110
341.768
-20.013
333.737
313.724
-20.507
378.299
357.793
-15.010
342.045
327.036
-22.785
246.683
223.898
-16.677
223.043
206.365
-22.785
385.147
362.362
-16.677
348.237
331.560
LCB1
LCB2
LCB3
LCB4
2)
( : KN, m)
72.030
391.654
0.000
-222.392
202.972
444.264
88.374
566.137
0.000
-259.458
568.323
963.376
54.023
293.741
0.000
-154.453
152.229
345.539
66.280
424.603
0.000
-180.196
426.242
736.930
60.025
326.378
0.000
-187.361
169.144
368.186
73.645
471.781
0.000
-218.588
473.602
800.441
60.025
326.378
0.000
-157.250
169.144
398.298
73.645
471.781
0.000
-183.458
473.602
835.570
LCB1
LCB2
LCB3
LCB4
- 101 -
DAEWOO E&C
DPC1-00UZP-C73-001
3)
(1)
a) ( )
() : 28.000
()
: 29.055
():
9.333
() :
2.851
= 42.00 ..Ka = 0.7122
= 41.50 ..Ka = 0.7193
= 41.00 ..Ka = 0.7267
= 40.50 ..Ka = 0.7343
= 40.00 ..Ka = 0.7415
= 39.50 ..Ka = 0.7465
= 39.00 ..Ka = 0.7492
Answer) ,
6
= 35.00 ..Ka = 0.6775
= /3
, +
Refer to Attachment "12"
Ka = 0.750
( W = 1097.155 KN)
= 35.50 ..Ka = 0.6965
?
?
b) ( )
Answer) .
- 102 -
DAEWOO E&C
DPC1-00UZP-C73-001
Kae = 0.626
Answer) , 6
Kaev = 0.626 sin 2.851 = 0.031 ,
= 0 .
Refer to Attachment "12"
(2)
a)
- (C-C)
Pah = 1/2 Kah t H
= 1/2 0.733 19.0 5.300
= 195.633 KN/m
y = H / 3 = 5.300 / 3 = 1.767 m
- 103 -
DAEWOO E&C
DPC1-00UZP-C73-001
y = H / 2 = 5.300 / 2 = 2.650 m
= 166.844 KN/m
2 3 ?
Answer) (1999),
Refer to Attachment "6"
(3)
a)
- (C-C)
Pw = 1/2 w Hw
y = Hw / 3 = 3.300 / 3 = 1.100 m
b)
- (C-C)
Pw = 1/2 w Hw
= 1/2 10.0 3.300 = 54.450 KN/m
y = Hw / 2 = 3.300 / 2 = 1.650 m
2 3 ?
(4)
Answer) (1999),
Refer to Attachment "6"
q = 0.00 KN/
- 104 -
DAEWOO E&C
DPC1-00UZP-C73-001
(5)
( : KN, m)
Kh
C1
0.281
24.5
6.88
0.091
0.626
1.767
1.106
C2
1.590
24.5
38.96
0.091
3.545
2.650
9.394
C3
0.695
24.5
17.04
0.091
1.550
1.767
2.739
62.87
5.722
13.239
( )
( : KN, m)
313.013
87.120
0.000
0.000
400.133
552.989
95.832
0.000
0.000
648.821
195.633
54.450
0.000
5.722
255.805
345.618
59.895
0.000
13.239
418.753
195.633
54.450
0.000
0.000
250.083
345.618
59.895
0.000
0.000
405.513
195.633
54.450
0.000
5.722
255.805
345.618
59.895
0.000
13.239
418.753
LCB1
LCB2
LCB3
LCB4
4)
(Shear Key)
.
.
(q3+q4)
(q4+q5)
p = Kp L + B
2
(= )
Kp = 3.392
= 0.404
Kpe = 3.220
= 0.404
()
?
Answer) (1996) - 105
Refer to Attachment "13"
?
.
Answer)
(1996)
.
Refer to Attachment "11"
DAEWOO E&C
DPC1-00UZP-C73-001
( : KN, m)
748.016
55.819
803.835
374.008
27.909
401.917
467.510
34.887
502.397
233.755
17.443
251.198
467.510
34.887
502.397
233.755
17.443
251.198
467.510
34.887
502.397
233.755
17.443
251.198
LCB1
LCB2
LCB3
LCB4
Table
4.4
Answer) .
Mu Mcr
Mu
Mcr
( : KN, m )
Vu
(A-A)
327.036
331.560
362.362
(B-B)
648.821
418.753
444.264
(C-C)
648.821
418.753
400.133
(E-E)
401.917
251.198
803.835
( ,
.- ,
1998. )
4.5
1)
Answer) .
Mu() :
Mcr() :
fck =
24.0 MPa
1 = 0.850
fy
f =
400.0 MPa
0.85
pmin = max(0.25(fck)/fy,1.4/fy)
Mu =
=
v =
1.00
0.75
= 0.00350
327.036 KNm
Vu =
- 106 -
362.362 KN
DAEWOO E&C
DPC1-00UZP-C73-001
D25
50mm
H
= 700.000
mm
80mm
D
600.000 mm
B = 1000.000 mm
Dc =
100.000 mm
Answer) Dc (Dc,
) 80mm, ( ) 100mm
.
-
H19 @ 100.00
mm
(Dc(C
= 100.00 mm)
c,
) 50mm(D25)
60mm(D29) 100mm
= 2865.000
P = As/(BD) = 0.00478
150mm .
ex) 100mm -25mm/2(/2) - 16mm() = 71.5mm > 50mm(D25) O.K
a =- 16mm()
(Asfy) / (0.85fckB)
= 56.176
mm
80mm
- 29mm/2(/2)
= 49.5mm
< 60mm(D29)
N.G
t = 0.02424 0.004 ..... O.K
... t = 0.003(H - a/1 - Dc_min) / (a/1)
0.005 t , f = 0.85 .
Answer) .
(S.F = 1.703)
a = 32.303 mm
As = Mu /{ ffy(D-a/2)}
= 1647.466
32.303 mm
Answer) .
= (Asfy) / (0.85fckB) =
O.K
: Pmin P
.......
O.K
vVc = v1/6fckBd / 1000 = 367.424 KN
vVc = 367.424 KN
. .
(
)
Answer)
DAEWOO E&C
DPC1-00UZP-C73-001
= As/(BD) = 0.00478
= kd = 136.368 mm
j = 0.924
8.769 MPa
fs = Mo / (As (D - x/3))
= 208.690 MPa
2)
fck =
24.0 MPa
1 = 0.850
fy
f =
400.0 MPa
0.85
pmin = max(0.25(fck)/fy,1.4/fy)
v =
1.00
0.75
= 0.00350
Mu =
648.821 KNm
700.000 mm
600.000 mm
Dc =
Vu =
444.264 KN
B = 1000.000 mm
100.000 mm
= H22 @ 100.00 mm
= 3871.000
P = As/(BD) = 0.00645
- 108 -
DAEWOO E&C
DPC1-00UZP-C73-001
(S.F = 1.140)
-
a = 65.992 mm
As = Mu /{ ffy(D-a/2)}
= 3365.579
65.992 mm
= (Asfy) / (0.85fckB) =
O.K
: Pmin P
.......
O.K
vVc = v1/6fckBd / 1000 = 367.424 KN
Vu > vVc
.....
( s = 200.0 mm)
( )
Mo = 418.753 KNm
( )
= As/(BD) = 0.00645
= kd = 155.251 mm
j = 0.914
9.840 MPa
= 197.313 MPa
- 109 -
DAEWOO E&C
DPC1-00UZP-C73-001
3)
fck =
24.0 MPa
fy
1 = 0.850
f =
400.0 MPa
0.85
pmin = max(0.25(fck)/fy,1.4/fy)
v =
1.00
0.75
= 0.00350
Mu =
648.821 KNm
Vu =
650.000 mm
550.000 mm
Dc =
400.133 KN
B = 1000.000 mm
100.000 mm
-
= H22 @ 100.00 mm
= 3871.000
P = As/(BD) = 0.00704
(S.F = 1.039)
-
a = 72.858 mm
As = Mu /{ ffy(D-a/2)}
= 3715.740
72.858 mm
= (Asfy) / (0.85fckB) =
- 110 -
O.K
DAEWOO E&C
DPC1-00UZP-C73-001
: Pmin P
.......
O.K
vVc = v1/6fckBd / 1000 = 336.805 KN
Vu > vVc
.....
( s = 200.0 mm)
( )
Mo = 418.753 KNm
( )
= As/(BD) = 0.00704
= kd = 147.663 mm
j = 0.911
11.326 MPa
= 216.017 MPa
4)
fck =
24.0 MPa
fy
400.0 MPa
- 111 -
1.00
DAEWOO E&C
DPC1-00UZP-C73-001
1 = 0.850
f =
0.85
pmin = max(0.25(fck)/fy,1.4/fy)
Mu =
v =
0.75
= 0.00350
401.917 KNm
Vu =
= 650.000 mm
Dc =
550.000 mm
803.835 KN
B = 1000.000 mm
100.000 mm
-
= H19 @ 100.00 mm
= 2865.000
P = As/(BD) = 0.00318
(S.F = 1.265)
-
a = 43.894 mm
As = Mu /{ ffy(D-a/2)}
= 2238.619
43.894 mm
= (Asfy) / (0.85fckB) =
O.K
: Pmin P
.......
O.K
vVc = v1/6fckBd / 1000 = 336.805 KN
Vu > vVc
.....
- 112 -
DAEWOO E&C
DPC1-00UZP-C73-001
( s = 200.0 mm)
( )
Mo = 251.198 KNm
( )
= As/(BD) = 0.00521
= kd = 129.821 mm
j = 0.921
7.637 MPa
= 173.029 MPa
()
: H16
: 200 mm
: 993.000
= 0.20 %
, ,
H16@200mm
- 113 -
0.20 %
O.K
DAEWOO E&C
DPC1-00UZP-C73-001
()
: H16
: 200 mm
: 993.000
= 0.20 %
, ,
H16@200mm
- 114 -
0.20 %
O.K
DAEWOO E&C
DPC1-00UZP-C73-001
5.
5.1
( : KN,m)
2.612
2.000
O.K
1.580
1.500
O.K
171.015
400.000
O.K
1.663
1.100
O.K
1.718
1.200
O.K
294.062
600.000
O.K
5.2
(KNm)
Mu
Mn
(mm)
()
327.036
557.099
O.K
19
100
100
2865.200
648.821
739.735
O.K
22
100
100
3870.800
648.821
673.928
O.K
22
100
100
3870.800
401.917
849.225
O.K
19
100
100
2865.200
.
Min 150~ Max 300
.
Answer) .
Answer) Meeting
29
. 150
(H)= 6, 7m 29
.
19mm 22mm
? ..
.
Answer) ,
(648.821kN.m) (327.036kN.m) 2
22mm . ,
Cycle 100mm 200mm
- 115 -