You are on page 1of 6

Osnovna kola:

Razred, odjeljenje:
Realizator nastavnog sata
Trajanje nastavnog sata:
NASTAVNO PODRUJE:
NASTAVNA JEDINICA:
Tip nastavnog sata:
Funkcionalni poloaj nastavne jedinice:

JUO Lukavica Lukavica - Graanica


I
Jasmin Brkievi
45 minuta
Poetno itanje i pisanje
Usvajanje velikog i malog tampanog
slova P p
Uenici su predhodno usvojili slova:
(posljednja tri) G, B, V
Slova koja slijede nakon usvajanj slova P p:
Z, , Lj

Nastavne metode:

Metoda razgovora
Metoda usmenog
izlaganja
Metoda
demonstarcije

Specifine metode i postupci:

Glasovna analitikosintetika metoda


Globalna metoda
Kombinovana
metoda

CILJEVI I ZADACI RADA NA ASU


Obrazovni

Odgojni

Funkcionalni

U rijeima su
zastupljeni
glasovi/slova koji su
predmet obrade;
izdvajanje potrebnog
glasa i uoavanje tog
glasa u strukturi rijei
(na poetku, u sredini i
na kraju)
itanje scijelih rijei
koje se u svijesti
uenika spajaju ili
povezuju sa predmetom
ili slikom predmeta

Usvajanje glasaova /slova P p, mogunost


njihove identifikacije, jasna diskriminacija i
artikulacija glasova i perceptivno
prepoznavanje slova u strukturi rijei,
itavanje i itanje; bogaenje rjenika;
Razvijanje sposobnosti doivljavanja lijepog
u prirodi i svakodnevnoj obinoj
komunikaciji, uoavanje vrijednosti, sitne,
male panje u ivotu, formiranje i razvijanje
navika korektnog odnosa prema zadatku
Razvijanje sposobnosti sluanja i pamenja
bitnih pojedinosti u sadraju/na bazi analize,
sporedbe, generalizacije i zakljuivanja/,
razvijanje fonematskog sluha i fonematskog
kapaciteta

Uvodni dio: 5 10 minuta

Zagonetka o puu

Glavni dio: 20 25 minuta

Obrada i usvajanje velikog i malog


tampanog slova P p (obrada glasa, obrada

Zavrni dio: 5 10 minuta

slova, itavanje i itanje); stvaralaki rad


(modeliranje pueve kuice i slova P od
plastelina, brojalica Pusti puu rogove)
Prepisivanje zapisa sa table

Detaljna razrada strukture nastavnog sata:


Sadraj:
Uvodni dio (priprema, motivacija)
N - Dobar dan djeco. Zovem se Jasmin Brkievi i danas
u se druiti sa vama na ovom asu. Dolazim iz
Graanice, a u mom mjestu se esto priaju zagonetke. Ja
sam za vas danas pripremio/la jednu zagonetku, pa da
ujemo hoemo li ju moi zajedniki rijeiti.
itam, ili napamet izgovaram tekst zagonetke:






Nema noge, - Ja sam onaj


ima roge! koji kuu
Daj mi reci na leima
to si, tko si? svojim nosi!

Boris Nazansky


Uenici pokuavaju odgonetnuti
o emu se radi. Ako ne
bude tanih odgovora, kaem im da je to PU. A ako
uenici odgonetnu onda slijedi razgovor:
U To je pu. Ili samo kae: Pu.
N Bravo, to je pu.
N A ta je pu?
U To je ivotinja.
N Bravo, to je ivotinja.
N - A sad u vam podijeliti neke sliice. Malo ete mi
pomoi jer su se razdvojile. Va zadatak je da ih sastavite
i tada ete dobiti jednu sliku. (trebaju dobiti sliku pua).
Uenici u parovima slau dijelove sliice pua.
Sloene sliice (jedan primjerak) stavljamo na tablu.
N - ta je prikazano na ovoj slici/fotografiji?
U Pu! Ispod slike piem PU ili lijepim ve
pripremljen natpis. Izdvajamo rije PU. P U
N Koje slovo vidimo na poetku rijei PU?
U Na poetku te rijei vidimo slovo P
N Bravo! Na poetku vidimo slovo P.
Najavljujem nastavnu jedinicu.
N Danas emo uiti veliko i malo tampano slovo P p
Glavni dio nastavnog sata
Traimo da nam uenici kau nekoliko rijei koje na
poetku imaju glas P.
N Kaite vi meni neke rijei kod kojih se na poetku
uje glas P.
U Pu, pas, pismo, Pajo, patka, potar, ...
N Bravo! Vi ste nabrojali mnogo rijei. Sada mi kaite
nekoliko rijei kod kojih se glas P uje u sredini, kao na
primjer lopata
U Lopta, kapa, supa, korpa, ...
N Odlino! A sada mi kaite nekoliko rijei kod kojih
se glas P nalazi na kraju rijei, kao na primjer up
U kip, stop, top, ...

Objanjenje (primjedbe,
sugestije)
Zagonetku sam upotrijebila kao
motivaciju jer kod djece izazva
neki poseban dojam kada ju
uspiju rijeiti, tj. odgonetnuti.
Ujedno e mi posluiti (rjeenje)
kao priprema za ono to slijedi.
Dobro bi bilo pripremiti dva
uenika starijeg uzrasta da naue
ovu zagonetku kao igrokaz.

Usmjeravam im panju na rije


pu

Analiza rijei pu

Uoavanje pozicije glasa u


strukturi rijei, razvijanje
fonomatskog sluha i kapaciteta

N Odlino! Vidim ja da vi dobro poznajete slova. Zato


pogledajmo slike u poetnici. to one prikazuju?
Uenici izgovaraju rijei na osnovu pokazane slike u
poetnici.
N- A sada novi zadatak za vas, mala igra. Ko e bre, ko
e bolje.
Otkrivam i pokazujem pripremljene sliice ili ih lijepim
na flanelograf:

N - Ko na ovim slikama u svom imenu ima glas P?


Izgovori glasno tu rije! Gdje se uje glas P?
U Pu, lopta, pas, up.
N A u ijem imenu nema glasa P?
U Glasa P nema u imenu maca
N Bravo djeco! Koji glas smo danas najvie uli i
izgovorili?
UP
N Tako je! Glasove izgovaramo, slova piemo.
N Potraimo u slovarici veliko i malo tampano slovo
Pp.
Uenici trae u slovarici slovo P p.
N - Sada emo nauiti kako se pie slovo P.
Na tabli u ve pripremljenim linijama pokazujem i piem
veliko tampano slovo P, a zatim i malo tampano slovo
p. Uenici piu veliko tampano slovo P, a zatim i mlao
tampano slovo p u svoje sveske.

PPPPPPPPPPPP
Ppppppppppppppp
Dok uenici piu, obilazim ih i ako nekom ueniku treba
pomoi, onda mu pomaem.nakon pisanja slova u linije,
slijedi pisanje rijei koje u svojoj strukturi sadre
glas/slovo Pp
_________________________________________
pu, pas, pismo, Pajo, kapa, lopta, stop, kip
Nakon pisanja rijei, slijedi otvaranje poetnice i itanje.
N Sada otvorite poetnicu, na strani ... (pokazati im).
Slijedi itanje iz poetnice. Ako u odjeljenju ima uenika
koji su na razliitim nivoima itanja onda moemo
postupiti ovako: Sa uenicima koji slabije itaju, itati
zajedniki. Uenicima koji bolje itaju dati zadatke da
slau reenice u slovarici (Pajo pie pismo. Pas laje.
Kapa je na glavi.). A uenici koji veoma dobro itaju
samostalno rade u Radnom listu.
Nakon vjebe itanja, slijedi stvaralaki rad, tj.

Razvijanje auditivne percepcije,


koncentracije, samostalnosti;
razvijanje fonematskog sluha i
fonematskog kapaciteta
Diskriminacija i klasifikacija kroz
igru

Podsticanje uopavanja,
generalizacije
Individualna aktivnost. Provjera
mogunosti samostalnog
prepoznavanja slovnog znaka.

Uoavanje grafike strukture


slova

Sinteza. Stvaranje struktura rijei


od poznatih (uenih) slova.
Slova u funkciji samog itanja i
razumijevanja.
Ovaj dio as bi trebalo dobro
pripremiti sa nastavnikom/icom
koji vode odjeljenje, kako bi se
snimilo stanje u odjeljenju u vezi
uenika koji itaju (slabiji itai,
bolji itai i veoma dobri itai)

Modeliranje pueve kuice od ve pripremljenog


plastelina, te modelovanje slova P, a na kraju im
proitati neku zanimljivost o puevima ili nauiti ih
brojalicu pusti puu rogove
N - Kada ste bili tako vrijedni i dobri sada u vam podijeliti
plastelin, od kojeg ete vi napraviti puevu kuicu i slovo P.
Dok to radite pustiu na CD-u jednu brojalicu koja se naziva
Pusti puu rogove
Dijelim uenicima plastelin od koga oni modeluju pua i slovo
P. Uenici samostalno rade na oblikovanju pua i slova P

Zavrni dio sata


N Na kraju elim da vas sve pohvalim to ste bili
vrijedni, to ste pokazali zavidno znanje i to ste lijepo
pisali i itali, a pogotovo to ste tako tako lijepo
oblikovali pua i njegovu kuicu.
N Sada ete prepisati ovaj zapis sa table u svoje sveske.
Sa table skloniti sve to nije potrebnoza prepisivanje.
Uenici prepisuju sadraj zapisa sa table.
N Dovienja djeco!
U Dovienja!



















Taktilne vjebe, korelacija sa


likovnom kulturom
Odbrojavanje brojalice o puu,
kao korelacija sa muzikom
kulturom

Vjebe pisanja.

Zapis na tabli izgledat e ovako:


Rad u koli

27.10.2010.

PU, pu

PPPPPPPPPPPP
Ppppppppppppppp
pu, pas, pismo, Pajo, kapa, lopta, stop, kip
Pajo pie pismo.
Pas laje. Kapa je na glavi.

Sadraj nastavnog lista:


Nastavni listi za rad u paru:

Prijedlog sadraja za uenike s posebnim potrebama i nain rada:


Uenicima sa posebnim potrebama (ako ih ima u odjeljenju) pripremiti zadatke na nastavnim
listiima, tipa pronai i iskrui slova P iz novina (koje su unaprijed pripremljene); zaokrui
crvenom bojom sva slova P (takoe u novinskim lancima); pronai sliice koje u svojoj
strukturi sadravaju glas/slovo P (pripremiti dosta sliica)
PRONAI U NOVINAMA, ISKRUI, A ZATIM ZALIJEPI TO VIE SLOVA P P


ZALIJEPI SLOVO I SLIICU


_ _
u

__tica


__ela


__ijetao

Zanimljivost o puevima:

Najstariji pu na svetu
Kinez Jang insen iz jednog malog mesta u centralnom delu Kine ima pua starog 11
godina, kojeg svakog dana izvodi u etnju, kao i svakog drugog kunog ljubimca.

Jang je pua naao 1997. godine, dok


je bio kolarac. Pu se nalazio pored
puta kojim je mladi iao u kolu, i
vremenom se meu njima "rodilo
prijateljstvo".
Pu je star 11 godina, to je dva puta
vie od starosti koju ovi mekuci
obino doive. Svoj dug vek duguje
svom vlasniku, i panji kojom ga on
obasipa.
Jang svog pua svakodnevno odvodi
u etnju, nosei ga na dlanu. esto ga nosi sa sobom kada ide napolje, redovno ga hrani i igra
se sanjim.
Strunjaci kau da je skoro nemogue da pu ivi dva puta due od uobiajenog, ali estitaju
Jangu na posveenosti i brizi o ivotinji.
Brojalica: Pusti puu rogove
PU-STI PU-U RO-GO-VE, DA O-RE-MO DO-LO-VE
PU-STI PU-U RO-GO-VE DA O-RE-MO DO-LO-VE

You might also like