You are on page 1of 3

PK 10/1

BORANG PENCERAPAN KLINIKAL PENGAJARAN & PEMBELAJARAN


(KELUARAN 4 JAN 2010)

Panduan Skor
ARAHAN:
Sila guna no 1 apabila
mengisi ruangan Skor Guru

Bil

Aspek

Rancangan
Pelajaran
Tahunan

Rancangan
Pelajaran Harian

Set Induksi

Penyampaian/
Perkembangan
Pelajaran

No
Item

0
1
2
3
4

Tiada (0%)
Sangat Sedikit (1% - 24%)
Sebahagian Kecil (25% - 49%)
Kebanyakkan (50% - 74%)
Sebahagian Besar (75% - 100%)

Skor Guru

Item

(a) Guru menyediakan Rancangan Pelajaran Tahunan:


berdasarkan sukatan pelajaran dan huraian sukatan pelajaran
i
terkini
ii merangkumi sepanjang tahun persekolahan semasa
Jumlah Frekuensi dan Skor Aspek 1
Jumlah Skor Aspek 1
(a) Guru menyediakan Rancangan Pelajaran Harian dengan:
i mengambil kira tahap kebolehan dan keupayaan murid
(b) Guru menyediakan Rancangan Pelajaran Harian yang mengandungi
sekurang-kurangnya:
objektif atau hasil pembelajaran (dinyatakan dalam bentuk
ii perlakuan, boleh diukur serta merangkumi pengetahuan dan
kemahiran yang perlu dikuasai)
aktiviti (cara bagaimana hendak mencapai objektif, bersesuaian
iii
dengan keupayaan murid dan peruntukan masa)
penilaian kendiri secara bertulis (terhadap pencapaian objektif
pengajaran dan pembelajaran untuk mengenalpasti kelemahan
iv
dan kekuatan murid serta merancang dan melakukan
penambahbaikan)
Jumlah Frekuensi dan Skor Aspek 2
Jumlah Skor Aspek 2
(a) Guru melaksanakan set induksi yang:
i menarik perhatian dan merangsang minat murid
menjurus ke arah kesediaan minda murid (seperti dikaitkan
ii
dengan pelajaran lepas, isu semasa dan persekitaran
Jumlah Frekuensi dan Skor Aspek 3
Jumlah Skor Aspek 3
(a) Guru menyampaikan pengajaran dengan:
mengamalkan pendekatan berasaskan prinsip pengajaran asas
i (daripada mudah kepada kompleks, pengajaran konkrit kepada
abstrak)
ii menghubungkaitkan pengajaran dengan kehidupan harian murid
iii menggunakan bahasa (laras dan istilah) yang tepat
menjalankan aktiviti yang memperlihatkan pemeringkatan dan
iv
perkembangan pengajaran
v menggunakan masa dengan optimum
menggunakan bahan pengajaran dan pembelajaran yang releven
vi
dan sesuai
menggunakan bahan pengajaran dan pembelajaran yang
vii
berkesan
viii menggunakan pendekatan dan kaedah berpusatkan murid
ix melaksanakan aktiviti mengikut tahap kebolehan murid
melaksanakan aktiviti yang mengambil kira pelbagai kecerdasan
x (verbal-linguistik, muzik, logik-matematik, interpersonal,
intrapersonal, visual-ruang, kinestetik, naturalis
xi melaksanakan aktiviti yang melibatkan pelbagai deria
menggalakkan murid memperoleh pengetahuan dan kemahiran
xii
secara berdikari tanpa bergantung kepada arahan guru
xiii menerapkan kemahiran berfikir
melaksanakan pendekatan integrasi merentas kurikulum (bahasa,
xiv alam sekitar, sains dan teknologi, nilai murni, patriotisme,
perpaduan, jati diri, kesihatan, kekeluargaan)
xv fleksibel mengikut situasi
penilaian berterusan dalam pengajaran dan pembelajaran
xvi
(lisan/penulisan/pemerhatian)
Jumlah Frekuensi dan Skor Aspek 4
Jumlah Skor Aspek 4

Teknik Penyoalan (a) Guru menyoal murid dengan:


Guru
mengemukakan soalan mengikut pelbagai aras kognitif
i
(contohnya berdasarkan Taksonomi Bloom)
ii menyusun aras soalan dari mudah ke sukar
iii mengemukakan soalan bertumpu dan bercapah
iv

Penglibatan Murid (a)

Peneguhan

(a)

Latihan dan
Tugasan

(a)

Pemeriksaan
Latihan dan
Tugasan Murid

(a)

10

Penutupan

(a)

11

Hasil Kerja Murid

(a)

mengemukakan soalan yang jelas maksudnya dan boleh difahami

menyebarkan soalan ke seluruh kelas


memberi masa untuk murid berfikir
mencungkil jawapan daripada murid
mengalih arah soalan kepada murid-murid lain
memberi respons yang sesuai terhadap jawapan murid
Jumlah Frekuensi dan Skor Aspek 5
Jumlah Skor Aspek 5
Murid mengikuti pengajaran dan pembelajaran dengan:
i membawa peralatan atau bahan yang diperlukan (jika berkenaan)
ii membuat persediaan awal
iii membuat catatan daripada pengajaran guru (jika berkenaan)
iv mengemukakan soalan atau pendapat secara spontan
v membuat rujukan spontan (jika berkenaan)
vi menjalankan aktiviti yang dirancang oleh guru
vii berinteraksi secara aktif dengan guru, murid lain dan bahan
viii memberi respons yang sesuai terhadap soalan dan latihan
menunjukkan kemahiran melaksanakan gerak kerja kumpulan
ix
(jika berkenaan)
Jumlah Frekuensi dan Skor Aspek 6
Jumlah Skor Aspek 6
Guru memberi peneguhan terhadap pembelajaran murid dengan:
memberi pujian secara lisan atau isyarat bukan lisan kepada
i
perlakuan yang baik
mempelbagaikan perkataan, ungkapan atau isyarat peneguhan
ii
bersesuaian dengan murid
memberi teguran yang bersesuaian terhadap perlakuan negatif
iii
murid
Jumlah Frekuensi dan Skor Aspek 7
Jumlah Skor Aspek 7
Guru memberi latihan/tugasan (projek, kerja rumah) kepada murid
dengan:
i mengikuti keupayaan dan kebolehan murid
ii mempelbagaikan jenisnya
iii tugasan berkait dengan tajuk yang dipelajari
iv menekankan prosedur dan arahan dalam membuat tugasan
Jumlah Frekuensi dan Skor Aspek 8
Jumlah Skor Aspek 8
Guru memeriksa latihan dan tugasan dengan:
i menunjukkan kesilapan murid
ii memeriksa dalam tempoh dan kekerapann yang munasabah
iii memberi ulasan yang membina
iv memberi penghargaan kepada hasil kerja yang baik
v memastikan murid membuat pembetulan
Jumlah Frekuensi dan Skor Aspek 9
Jumlah Skor Aspek 9
Guru mengakhiri pengajaran dengan:
membuat penutupan kognitif (rumusan dijalankan sama ada oleh
i
guru/murid atau membuat penilaian secara lisan/tulisan)
membuat penutupan sosial (kenyataan yang mententeramkan
ii
emosi murid dan persediaan untuk pelajaran akan datang)
Jumlah Frekuensi dan Skor Aspek 10
Jumlah Skor Aspek 10
Murid melaksanakan latihan atau tugasan dengan:
i lengkap
ii kemas dan bersih
iii menepati masa
iv menepati format dan prosedur latihan dan tugasan
v membuat latihan dengan betul
vi membuat pembetulan bagi latihan yang salah
Jumlah Frekuensi dan Skor Aspek 11
Jumlah Skor Aspek 11
v
vi
vii
viii
ix

12

13

Pengurusan Kelas (a) Guru menguruskan kelas dengan:


memastikan wujud suasana yang kondusif untuk pengajaran dan
i pembelajaran (contohnya bilik darjah selamat, bersih ceria, kemas
dan susunan perabot sesuai dengan aktiviti)
ii memastikan kehadiran murid untuk belajar
iii memastikan kesediaan murid untuk belajar
iv mewujud dan memanafaatkan sudut mata pelajaran
v memastikan peraturan kelas dipatuhi
Jumlah Frekuensi dan Skor Aspek 12
Jumlah Skor Aspek 12
Perwatakan Guru (a) Guru menyumbang kepada suasana pembelajaran yang kondusif
dengan:
berpakaian sesuai, kemas dan bersih mematuhi arahan dan surat
i
pekeliling
ii bersifat mesra, mudah didekati dan sedia membantu
iii mengenali semua murid dan prihatin terhadap keperluan mereka
iv berinteraksi secara spontan
v menggunakan nada suara yang sesuai
vi mewujudkan suasana riang yang merangsang pembelajaran
vii menepati masa
Jumlah Frekuensi dan Skor Aspek 13
Jumlah Skor Aspek 13

RUMUSAN PENCERAPAN GURU


Bil

Aspek

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Rancangan Pelajaran Tahunan


Rancangan Pelajaran Harian
Set Induksi
Penyampaian Pelajaran
Teknik Penyoalan
Penglibatan Murid
Peneguhan
Latihan dan Tugasan
Pemeriksaan Tugasan dan Latihan Murid
Penutupan
Hasil Kerja Murid
Pengurusan Kelas
Perwatakan Guru

JUMLAH KESELURUHAN SKOR DAN TARAF


PENGAJARAN & PEMBELAJARAN GURU

Skor Penuh Skor Guru

Peratus

Tarikh Pencerapan:

Bilangan Pencerapan:

Nama dan Tandatangan Pencerap

Nama dan Tandatangan Guru

UNIT KUALITI, JPN PERAK

Taraf Aspek

You might also like