0% found this document useful (0 votes)
95 views3 pages

Jim Davis Meeting: Water Treatment Calculations

The document provides information to calculate: 1) The amount of precipitate formed and alkalinity consumed from adding 68 mg/L of copperas. It calculates 0.0435 g/L of precipitate and 24.4736 mg/L of alkalinity consumed as CaCO3. 2) The alum dosage, mass of solids removed, and alkalinity consumed for treating 14.5 MGD of water with 650 mg/L TSS. It calculates 4910.5395 kg/day of alum, 569787.066 kg of solids removed, and 42.9293 mg/L of alkalinity consumed as CaCO3. 3) The amount of

Uploaded by

JHuvieCLaire
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
95 views3 pages

Jim Davis Meeting: Water Treatment Calculations

The document provides information to calculate: 1) The amount of precipitate formed and alkalinity consumed from adding 68 mg/L of copperas. It calculates 0.0435 g/L of precipitate and 24.4736 mg/L of alkalinity consumed as CaCO3. 2) The alum dosage, mass of solids removed, and alkalinity consumed for treating 14.5 MGD of water with 650 mg/L TSS. It calculates 4910.5395 kg/day of alum, 569787.066 kg of solids removed, and 42.9293 mg/L of alkalinity consumed as CaCO3. 3) The amount of

Uploaded by

JHuvieCLaire
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd

1.

Given
68 mg/L copperas
Reqd
a. Amount of ppt formed
b. Amount of alkalinity consumed
Soln
MW= 277.85 g/mol
f=2 eq/mol
Eq. wt= 138.925 g/ eq

FeSO47H2O + Ca(HCO3)2 Fe(HCO3)2 + CaSO4 + 7H2O

mg 1g mol FeSO 4 7 H 20
Amount of ppt= 68 L FeSO47H2O ( 1000 mg )( 277.85 g )(

Fe( HCO 3)2 177.85 g Fe(HCO 3 )2


FeSO 4 7 H 20 )( mol )

= 0.0435 g/L

mg 1g mol FeSO 4 7 H 20
Alkalinity consumed= 68 L FeSO 4 7H 2 O ( 1000 mg )( 277.85 g )(

Ca( HCO3)2 1 CaCO3 100 g 1000 mg


FeSO 4 7 H 20 )( 1 Ca(HCO3)2 )( mol )( 1g )

= 24.4736 mg/L CaCO3

mg 61
CaCO3
2. HCO3 from TH= L x 50 =

Mg 2+ = NCH- Ca2+, mg/L as CaCO3


Na+

3. Given;
WW inflow= 14.5 MGD
85 mg/L alum of 95 % purity
TSS= 650 mg/L
Efficiency of flocculation basin = 92%
Reqd
a. Chemical feed rate of alum, kg/d
b. Mass of solids removed by treatment
c. Amount of alkalinity consumed
Soln;

85 mg 0.001 kg
6
14.5 x 10 gal 3.785 L x
a. Alum federate= x x L 1000 mg = 4910. 5395
day gal
.95

kg/day

b. V flocculation basin= Qt ; t from Table ( t = 20-30 mins); tave= 25 mins

14.5 x 10 6 gal 3.785 L 1 day 1 hr


V basin = day x gal x 24 h rs x 60 mins x 25 mins =

952821. 1806 L

wt of dry solids
I. Mass solids= wt dry solids TSS, mg/L= volume of sample x 100%

wt of dry solids
x 100
650 mg/L = 952821.1806 L

Wt of dry solids= 619333.7674 kg dry solids

Mass solids removed= 619333.7674 x 0.92 = 569787.066 kg

c. Alkalinity consumed=
84 mg alum mmolalum 3 Ca(HCO3 )2 1CaCO3 100 m g
x x x x =
L 594 mg alum 1Ca( HCO3 )2 mol

42.9293 mg/L CaCO3

Tama ba to

4. Given;
75 mg/L FeCl3
Reqd;
a. Amount ppt in kg/L
b. If H+ reacts with natural alkalinity in H2O, alkalinity consumed as CaCO3

Solution;

2FeCl3 + 3Ca(HCO3)2 = Fe(OH)3 + 3CaCl2 + 6CO2


75 mg FeCl3 mmol FeCl3 2 Fe(OH )2 106.85 mg
a. L x 162.2mg x FeCl 3 x L = 98.8132 mg/L

Fe(OH)3
b. I dunno

FeCl3 + 3H2O = Fe(OH)3 H2O + HCl


HCl + NaOH= NaCl + H2O

You might also like