You are on page 1of 7

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

Mata Pelajaran / Kelas Reka Bentuk dan Teknologi / 5 Merah


Tajuk / Tema 5.0 Teknologi Pertanian
Tarikh 12.07.2019 (Jumaat)
Masa 11.35-12.35 petang (60 minit)
Bilangan Murid 31/31 orang
Standard Kandungan 5.1 Menanam benih di dalam bekas.
Standard Pembelajaran 5.1.2 Menyatakan nama dan fungsi alatan seperti sudip tangan,
serampang tangan dan penyiram.

5.1.4 Mengenal pasti medium semaian seperti medium


campuran, peat most dan cocoa peat.

5.1.5 Menyediakan medium dan bekas semaian yang sesuai.

5.1.6 Mengisi medium ke dalam bekas semaian mengikut


prosedur.

5.1.7 Menyemai biji benih halus atau biji benih kasar dengan
kaedah yang betul.

Hasil Pembelajaran Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat


i. menyatakan dua nama dan fungsi alatan.
ii. menyatakan nama dan ciri dua medium semaian.
iii. mengisi medium semaian dalam bekas mengikut
prosedur secara kumpulan.
iv. menyemai biji benih kasar dengan kaedah yang
betul secara kumpulan.
Elemen Merentasi Keusahawanan: Komunikasi, menganalisis pemerhatian,
Kurikulum (EMK) menghasilkan idea dari pemerhatian, berusaha, kesanggupan
belajar daripada kesilapan, berkeupaya memimpin, berdaya
tahan dan kolaborasi.

Kemahiran Interpersonal: Dapat berkomunikasi dengan


rakan-rakan dan guru.
Nilai Murni: Teliti, berhati-hati, menjaga kebersihan,
bekerjasama

Kemahiran PdP A21 Kreativiti dan inovasi: Komunikasi, membuat keputusan,


menganalisis, kolaborasi dan merumus

KMMT: Literasi media dan literasi TMK

Kecerdasan Pelbagai: Taktil, visual, verbal-linguistik, kinestetik


RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

Bahan Bantu Belajar Kotak misteri, sudip tangan, komputer, LCD Projektor, slaid MS
(BBB) Powerpoint, papan hitam kecil, pen marker, dadu, muzik,
pembesar suara, visualiser, seed tray, biji benih kasar,
penyiram, surat khabar, penyepit
Strategi Pengajaran Berpusatkan murid dan guru, soal jawab, penerangan,
peneguhan, belajar sambil bermain, demonstrasi, amali dan
aktiviti kumpulan.
Penilaian Pengajaran Penilaian hasil kerja murid iaitu:
dan Pembelajaran i. menyatakan dua nama dan fungsi alatan.( Soal
jawab).
ii. menyatakan nama dan ciri dua medium semaian.
(Permainan penghantaran dadu)
iii. mengisi medium semaian dalam bekas mengikut
prosedur secara kumpulan (amali)
iv. menyemai biji benih kasar dengan kaedah yang
betul secara kumpulan. (amali)

Refleksi

_________ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.

_________ murid yang tidak mencapai objektif diberi


bimbingan.
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

Langkah/ Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Masa Pembelajaran
Set Induksi Pengenalan ringkas 1. Guru mengeluarkan satu EMK :
( 5 minit) tentang alatan kotak misteri yang diisikan
dengan dengan alatan seperti Nilai murni: Teliti
menggunakan kotak sudip tangan.
misteri. Keusahawanan:
2. Guru meminta tiga orang Komunikasi,
murid untuk memasukkan menganalisis
tangan ke dalam kotak pemerhatian,
misteri tersebut. menghasilkan idea
dari pemerhatian
3. Guru menyoal dan
memperkenalkan objek Kemahiran
yang ada dalam kotak Interpersonal:
misteri dan mengaitkan Dapat
dengan pengajaran hari berkomunikasi
ini. dengan rakan-
rakan dan guru.

Soalan: Kecerdasan
a) Bolehkah anda semua Pelbagai: taktil
meneka apakah barang yang
ada dalam kotak misteri Kemahiran PdP
tersebut? 21:
Kreativiti dan
inovasi:
Komunikasi

Bahan Bantu
Belajar: Kotak
misteri dan sudip
tangan

Strategi/Teknik/
Kaedah:
berpusatkan murid,
soal jawab.
Langkah 1 Penerangan dan sesi 1. Setiap murid dikehendaki EMK:
( 10 minit) soal jawab (papan merujuk buku teks muka
putih) tentang nama surat 56 semasa Nilai murni: teliti,
dan fungsi alatan. penerangan dijalankan. berhati-hati

a) sudip tangan Keusahawanan:


b) serampang tangan 2. Guru menggunakan MS Berusaha,
c) penyiram Powerpoint untuk kesanggupan
d) pungkis menerangkan nama dan belajar daripada
fungsi alatan kepada kesilapan
murid. (Imbas kembali
pembelajaran yang Kemahiran
dilaksanakan dua minggu Interpersonal:
sebelumnya) Dapat
berkomunikasi
dengan rakan-
rakan dan guru.
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

3. Guru menunjukkan slaid Kemahiran PdP


alatan seperti sudip 21:
tangan untuk
menerangkan nama dan Kreativiti dan
fungsinya. Inovasi:
komunikasi,
4. Guru menunjukkan slaid membuat
alatan seperti serampang keputusan,
tangan untuk menganalisis
menerangkan nama dan
fungsinya. Kecerdasan
Pelbagai: visual,
5. Guru menunjukkan slaid verbal-linguistik,
alatan seperti penyiram kinestetik
untuk menerangkan nama
dan fungsinya. KMMT: Literasi
media dan TMK
6. Guru menggunakan MS
Powerpoint untuk Strategi/Teknik:
menerangkan nama dan Penerangan,
fungsi alatan tangan berpusatkan guru
seperti pungkis. dan murid,
peneguhan, soal
7. Guru menggunakan MS jawab
Powerpoint untuk
Bahan Bantu
menunjukkan beberapa
Belajar:
gambar dan soalan yang Komputer, LCD
berkaitan dengan nama Projektor, slaid MS
dan fungsi alatan yang Powerpoint, papan
digunakan untuk semasa hitam kecil, pen
pertanian. marker

8. Murid diminta untuk


merujuk gambar dan
soalan yang ditunjukkan
dalam slaid MS
Powerpoint dan menulis
jawapan (nama dan fungsi
alatan tangan di atas
papan hitam).

9. Murid diminta
menunjukkan papan hitam
untuk memeriksa jawapan
masing-masing.

10. Guru memberi pujian


kepada murid yang
berjawab dengan betul.
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

Langkah 2 -Penerangan jenis 1. Setiap murid dikehendaki EMK:


(15 minit) dan ciri medium merujuk buku teks muka
semaian dan jenis surat 59 hingga 60 Nilai murni: teliti,
bekas semaian. semasa penerangan berhati-hati
dijalankan.
Keusahawanan:
Medium semaian: 2. Guru menggunakan MS Komunikasi
a) Medium campuran Powerpoint untuk
b) Peat moss menerangkan jenis dan Kemahiran
c) Cocoa peat ciri medium semaian serta Interpersonal:
jenis bekas semaian yang Dapat
Jenis bekas sesuai. berkomunikasi
semaian: dengan rakan-
a) kotak kayu 3. Murid diminta untuk rakan dan guru.
b) botol plastik memberi perhatian
c) Seed tray (dulang semasa penerangan
semaian) sedang dijalankan. Kemahiran PdP
d) bekas telur 21:
4. Selepas penerangan
dijalankan, semua murid Kreativiti dan
- Permainan kecil: dikehendaki menjalankan Inovasi:
penghantaran dadu permainan kecil- Komunikasi
(peneguhan) penghantaran dadu.
Kecerdasan
5. Murid dikehendaki Pelbagai: Visual,
menghantar dadu secara kinestetik, verbal-
bergilir-gilir apabila muzik linguistik
dimainkan.
KMMT: Literasi
6. Apabila muzik berhenti, TMK
murid-murid yang
memegang dadu perlu Strategi/Teknik:
melemparkan dadu lalu Penerangan,
menjawab soalan yang belajar sambil
diaparkan dalam slaid MS bermain, bersoal
Powerpoint. jawab, peneguhan

7. Soalan yang selaras


dengan nombor yang Bahan Bantu
ditunjukkan pada dadu Belajar:
akan dipaparkan melalui Dadu, muzik,
paparan slaid MS pembesar suara,
Powerpoint. komputer, LCD
Projektor, slaid MS
8. Murid diminta untuk Powerpoint
menyatakan nama dan ciri
medium semaian dan jenis
bekas semaian yang
sesuai.

9. Guru memberi pujian


kepada murid yang
menjawab dengan betul.
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

Langkah 3 Amali: 1. Guru mendemonstrasikan EMK:


(25 minit) cara mengisi medium ke
a) Mengisi medium ke dalam bekas semaian Nilai murni:
dalam bekas semaian mengikut prosedur dengan menjaga
mengikut prosedur paparan video. kebersihan, teliti,
bekerjasama
b) Menyemai biji 2. Guru mendemonstrasikan
benih kasar dengan cara menyemai biji benih Keusahawanan:
kaedah yang betul. kasar dengan kaedah yang berkeupaya
betul dengan memimpin,
menggunakan visualiser. berusaha, berdaya
tahan, komunikasi,
3. Murid diminta untuk kolaborasi
mengalas meja mereka
dengan menggunakan Kemahiran
surat khabar untuk Interpersonal:
memastikan kebersihan Dapat
kelas. berkomunikasi
dengan rakan-
4. Setiap ketua kumpulan rakan dan guru.
masing-masing diminta
untuk mengambil bekas
semaian (seed tray) dan Kemahiran PdP
mengisi medium campuran 21:
dengan menggunakan satu
bekas sendiri. Kreativiti dan
Inovasi:
4. Murid-murid mengisi Komunikasi dan
medium dalam bekas kolaborasi
semaian (seed tray)
mengikut prosedur yang Kecerdasan
betul secara kumpulan. Pelbagai:
kinestetik, visual
5. Guru memerhati kerja
murid.
Strategi/Teknik:
6. Ketua kumpulan setiap Demonstrasi,
kumpulan diminta untuk amali, berpusatkan
mengambil biji benih murid, aktiviti
kasar, penyepit dan kumpulan
penyiram (botol plastik)
daripada guru. Bahan Bantu
Belajar:
7. Murid-murid menyemai Komputer, LCD
biji benih dalam seed tray Projektor,
dengan kaedah yang pembesar suara,
betul dengan visualiser, seed
menggunakan penyepit tray, biji benih
secara kumpulan. kasar, penyiram,
surat khabar,
8. Murid-murid diminta untuk penyepit
menyiram semaian
mereka dengan
menggunakan penyiram.
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

9. Guru memerhati kerja


murid dan memberi pujian
kepada setiap kumpulan
yang telah siap kerja
amali.

10. Murid diminta untuk


mengemas tempat kerja
masing-masing selepas
siap kerja amali.

Penutup Rumusan 1. Murid diminta menyatakan EMK:


(5 minit) kembali nama dan fungsi
alatan dan medium semain Nilai murni: teliti
secara rawak untuk
merumuskan pembelajaran Keusahawanan:
hari ini. komunikasi

2. Guru memberi pujian Kemahiran


kepada murid yang dapat Interpersonal:
menjawab soalan dengan Dapat
betul. berkomunikasi
dengan rakan-
3. Murid diminta untuk rakan dan guru.
membuat ulang kaji untuk
membuat persediaan awal Kecerdasan
sebelum kelas seterusnya Pelbagai: verbal-
dijalankan. linguistik

4. Murid diingatkan untuk Kemahiran PdP


menyiram biji benih yang 21:
disemaikan oleh kumpulan Kreativiti dan
masing-masing pada masa inovasi:
rehat. Komunikasi,
merumus

Strategi/Teknik/
Kaedah:
berpusatkan guru
dan murid, soal
jawab

You might also like