You are on page 1of 5

IME I PREZIME UČITELJA/UČITELJICE:

RAZREDNI ODJEL: 5. __
NASTAVNA TEMA DODIR UMJETNOSTI
NASTAVNO PODRUČJE književnost i stvaralaštvo
Miro Međimorec,
NASTAVNA JEDINICA
Koko u Parizu (igrokaz)
TIP NASTAVNOGA SATA obrada
TRAJANJE AKTIVNOSTI
ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI
HJ B.5.2. Učenik razlikuje temeljna žanrovska obilježja književnoga teksta.
HJ B.5.1. Učenik obrazlaže doživljaj književnoga teksta, objašnjava uočene ideje
povezujući tekst sa svijetom oko sebe.
HJ C.5.3. Učenik posjećuje kulturne događaje u fizičkome i virtualnome okružju.
ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI NA RAZINI AKTIVNOSTI
– izražava doživljaj o književnome djelu
– doživljavanjem pročitanoga izražava vlastite osjećaje, stavove i vrijednosti
– komentira i obrazlaže vlastito razumijevanje književnoga teksta
– razlikuje pripovjedni i dramski tekst na osnovi načina izlaganja i strukture teksta
– razvija vlastiti potencijal za stvaralaštvo
ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI MEĐUPREDMETNIH TEMA
OSR B.2.1.
– pokazuje razumijevanje za potrebe drugih, suosjeća
OSR A.2.3.
– predlaže različita rješenja problema
OSR B.2.4.
– pomaže drugima, dogovara se, dijeli znanje i postignuća u ostvarivanju zadatka
IKT C.2.3.
– uspoređuje i odabire potrebne informacije među pronađenim informacijama
AKTIVNOSTI UČENIKA
– iznosi vlastita čitateljska iskustva povezana s umjetnošću
− proširuje rječnik
– izražava dojam nakon slušanja i opisuje raspoloženje koje tekst donosi
– razgovara o tekstu, čita i snalazi se u tekstu
– uspoređuje ulomak romana s dramatizacijom ulomka
− uspoređuje i uočava sličnosti i razlike između romana i igrokaza
− pronalazi didaskalije u tekstu
− provodi postupak dramatizacije
− stvara uratke prema vlastitoj zamisli: istražuje o temi na mrežnim stranicama
STRATEGIJE UČENJA I POUČAVANJA
− navođenje mogućih rješenja, predlaganje mogućih rješenja, po potrebi mijenjanje rješenja
− istraživanje o temi: rad na tekstu prema zadanim smjernicama
VREDNOVANJE
Vrednovanje za učenje
− promatranje i praćenje učenika pri obavljanju aktivnosti
− povratna informacija učenicima nakon svake aktivnosti

Vrednovanje kao učenje


– preuzimanje odgovornosti za svoj dio zadatka tijekom rada u skupini
– vršnjačko vrednovanje: učenik komentira rad svojih vršnjaka

Vrednovanje naučenoga
– samostalan učenički rad učenika

TIJEK AKTIVNOSTI

1. motivacijska aktivnost
a) prema pitanjima u čitanci
Promotrite fotografiju u čitanci na 23. stranici. Opišite fotografiju? Koga vidite na fotografiji?
Koje likove prepoznaješ? Što mislite gdje je snimljena fotografija?

b) najava teksta, zapisivanje na ploču i slušanje igrokaza teksta Koko u Parizu


Učenici čitaju prema ulogama igrokaz Koko u Parizu koji je napisao Ivan Kušan na 23.
stranici.

2. aktivnost: izražavanje dojma

Što vas je u tekstu iznenadilo? Je li vas što nasmijalo?

3. aktivnost: razgovor o tekstu, razumijevanje slušanoga


Usporedi pročitani igrokaz s ulomkom iz romana, po čemu se razlikuju? Što novo zapažaš u
igrokazu, a čega nije bilo u romanu?
Gdje se izvode tekstovi napisani u ovakvom obliku?
Tko razgovara u tekstu? Kako se Koko osjeća?

Pisac je roman Koko u Parizu preradio i napisao u obliku igrokaza.

4. aktivnost: obrada novih sadržaja (igrokaz)


− dramatizacija: postupak preoblikovanja pripovjednoga djela u dramsko djelo
Dramski tekst sadrži: DIDASKALIJE – tekst napisan kosim slovima ili u zagradama.
Didaskalije su upute glumcima i redatelju.
POPIS DRAMSKIH OSOBA – nalazi se na početku dramskog
teksta

5. aktivnost: uspoređivanje tekstova, uočavanje sličnosti i razlika (samostalan učenički


rad)
Prepisati zadatke u bilježnicu. Odgovoriti na njih te usmeno pročitati. Tko nema, zapisati
odgovore u bilježnicu. Tko nije stigao odgovoriti na pitanja, završiti kod kuće.
Uoči razlike između igrokaza i ulomka iz romana Koko u Parizu.

DRAMATIZACIJA

1. Usporedi pročitani tekst s ulomkom iz romana Koko u Parizu.


Po čemu se razlikuju ta dva teksta?
2. Gdje se izvode/prikazuju tekstovi napisani u takvu obliku?
3. Što je dramatizacija?

DIDASKALIJE

1. Čemu služi tekst napisan kosim slovima u zagradama? Kako pomaže glumcima i
redatelju? Obrazloži.
2. Pronađi primjer didaskalije koja upućuje: a) na kretanje glumaca
b) na način govora glumaca
c) na opis pozornice.

KOSTIMI

1. Osmisli kostim za Koka i opiši ga.


2. Osmisli kostim za Zlatka i opiši ga.

SCENA

1. Sastavi popis predmeta koje bi postavio/postavila na scenu.


2. Opiši izgled scene za izvođenje kazališne predstave Koko u Parizu i nacrtaj scenu u
bilježnici.

Učenici svoje odgovore čitaju na satu te ostatak završavaju kod kuće.


Predstavljanje rezultata radova, analiza i korekcija učeničkih odgovora.

7. aktivnost: zadatak za samostalan rad


Potraži na mreži/internetu i pogledaj postav Mona Lize, najpoznatije slike Leonarda da
Vincija. Slika je izložena u Louvreu, jednome od najvećih svjetskih muzeja, koji se nalazi u
Parizu. Zabilježi dojam koji na tebe ostavlja slika i njezino okružje.
(http://www. kimage.ch/virtual-tour-louvre-mona-lisa/)
PLAN PLOČE

24. rujna 2019.


Miro Međimorec, Koko u Parizu (igrokaz)

-vrsta djela: igrokaz


Pisac je roman Koko u Parizu preradio i napisao u obliku igrokaza.
− dramatizacija: postupak preoblikovanja pripovjednoga djela u dramsko djelo
Dramski tekst sadrži: DIDASKALIJE – tekst napisan kosim slovima ili u zagradama.
Didaskalije su upute glumcima i redatelju.
POPIS DRAMSKIH OSOBA – nalazi se na početku dramskog
teksta
Uoči razlike između igrokaza i ulomka iz romana Koko u Parizu.

DRAMATIZACIJA

1. Usporedi pročitani tekst s ulomkom iz romana Koko u Parizu.


Po čemu se razlikuju ta dva teksta?
2. Gdje se izvode/prikazuju tekstovi napisani u takvu obliku?
3. Što je dramatizacija?

DIDASKALIJE

1. Čemu služi tekst napisan kosim slovima u zagradama? Kako pomaže glumcima i
redatelju? Obrazloži.
2. Pronađi primjer didaskalije koja upućuje: a) na kretanje glumaca
b) na način govora glumaca
c) na opis pozornice.

KOSTIMI

1. Osmisli kostim za Koka i opiši ga.


2. Osmisli kostim za Zlatka i opiši ga.
SCENA

1. Sastavi popis predmeta koje bi postavio/postavila na scenu.


2. Opiši izgled scene za izvođenje kazališne predstave Koko u Parizu i nacrtaj scenu u
bilježnici.

You might also like