You are on page 1of 2

Наставни предмет Српски језик

Разред III

Датум реализације

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 2


Наставна тема СЕПТЕМБАРСКЕ СЛИКЕ
Наставна јединица ШТА НАС ЧЕКА У 3. РАЗРЕДУ – ДОГОВОР О РАДУ
Тип часа Уводни час
Циљ часа Упутити ученике како да користе уџбенике и који им је прибор
потребан у току године; како да поштују правила и сарађују у току
рада
Образовни задаци  Упознати ученике са уџбеницима: „Река речи“ и „О језику“.
Функционални задаци  Подстицање осећања радости због поновног сусрета у школи.
Васпитни задаци  Истицање потребе за стицањем нових знања, вештина и умења.
Кључни појмови Уџбеници, радна свеска
Облици рада Фронтални, индивидуални
Наставне методе Дијалошка, монолошка, демонстративна
Наставна средства Читанка, ЦД, О језику, свеске
Корелација Музичка култура
Рад на остваривању  1СЈ.0.1.7. уме у кратким цртама да образложи неку своју
стандарда постигнућа идеју
 1СЈ.0.1.6. уме на занимљив начин да почне и заврши
своје причање

ТОК ЧАСА

Уводни део часа Разговор о првим утисцима након прегледа домаћег задатка.
(5 минута) Најава наставне јединице: „Данас ћемо се упознати са уџбеницима
које ћемо користити у току школске године, договорити се о раду и
читаћемо домаће задатке.“
Главни део часа Ученицима показати уџбенике: Читанку и уџбеник „О језику“.
(35 минута) Упознати ученике са правилом да ће на крају сваког месеца бити
упознати са програмским садржајима за наредни месец, посебно кад
су у питању дела лектире која се треба прочитати код куће.

„Овог месеца лектира је избор из поезије Душана Радовића“


(Сви читају и имају различите истраживачке задатке.)
Поделити ученике на групе и дати им задужења:
стваралаштво песника, „Из Вукове азбуке“, песме о животињама,
деци – личностима, природи.
Упознати ученике са садржајем програма за месец септембар.
Прелистати Читанку и указати на њене специфичности: како
изгледају апаратуре уз текстове, које апаратуре ће бити обавезне, а
које само за поједине ученике, указати на постојање речника на крају
Читанке и пописа писаца са биографским подацима.
Скренути пажњу да Читанку прати ЦД (и показати га, а ако је могуће
пустити један текст да се чује). Објаснити да је то ЦД на коме су
прочитани обавезни текстови и да осим у школи ученици треба да га
слушају и код куће и да уочавају карактеристике изражајног читања
(интонација, паузе, јачина гласа, брзина говора...).
Прелистати уџбеник „О језику“ и указати на то каква ће знања уз
његову помоћ ученици моћи да стекну. Указати да је реч о радном
уџбенику и да га треба попуњавати графитном оловком. Скренути
пажњу на крај уџбеника где су пописане речи које најчешће
представљају потешкоће ученицима када их треба правилно написати.
Прочитати неколико карактеристичних примера.
Ученици уз ове уџбенике треба да имају једну свеску са линијама и
налив-перо.
У другом делу часа ученици читају домаће задатке.
Завршни део часа Домаћи задатак: за 4. час у месецу припремити и донети фотографије
(5 минута) са летовања, размислити о интересантним доживљајима, прочитаним
књигама...
ЗАПАЖАЊЕ

You might also like