You are on page 1of 8

ž

I. OPĆI PODACI UMJETNIČKA AKADEMIJA U OSIJEKU


Ime i prezime studentice: Martina Proleta ODSJEK ZA GLAZBENU UMJETNOST
Studijski program: Glazbena pedagogija Akademska godina: 2017.//2018.
Studijska godina: 4. godina Predmet: Pedagoška praksa
Osnovna škola: III. gimnazija Osijek Profesor: doc. dr. sc. Jasna Šulentić Begić
Predmet: Glazbena umjetnost Asistentica: mag. Majda Milinović
Nastavnik mentor: mag. Lidija Neznanović
Nadnevak izrade priprave: 18. svibnja 2018.

PRIPRAVA ZA JAVNI NASTAVNI SAT

II. OPĆI METODIČKI PODACI


1. Nadnevak održavanja nastave:22. svibnja 2018.
2. Razredni odjel: 2.a razred
3. Nastavni sat: 32. sat
4. Mjesto održavanja: Učionica Glazbene umjetnosti
III. PRIPRAVA NASTAVNE DJELATNOSTI
1. Nastavna jedinica: Mjuzikl
2. Cilj sata: Usvajanje mjuzikla kao glazbene vrste
3. Tip sata: obrada, ponavljanje i vježbanje, vrednovanje i ocjenjivanje, kombiniran
4. Odgojno-obrazovni ishodi (učenik će moći):
- Objasniti karakteristične teoretske značajke mjuzikla
- Slušno prepoznati mjuzikl kao glazbenu vrstu
- Slušno prepoznati (E. John: Circle of life iz mjuzikla The Lion King, C. Armstrong: One day I'll
fly away iz mjuzikla Moulin Rouge, A. Ll. Webber: Hosanna iz mjuzikla Jesus Christ Superstar,
A. Ll. Webber: The phantom of the opera iz mjuzikla The phantom of the opera, R. Rodgers:
Doh, Reh, Mi / So long, farewell iz mjuzikla The Sound of Music, T. Hooper: I dreamed a dream
iz mjuzikla Les Miserables)
- Navesti najznačajnije skladatelje mjuzikla
- Proširiti svoj glazbeni repertoar novim glazbenim primjerima
5. Ključni pojmovi: Mjuzikl, song
6. Nastavne metode:demonstracija,pjevanje, slušanje glazbe, sviranje, ples/pokret, usmeno
izlaganje, razgovor, pisanje, rad s tekstom.

1
7. Oblici rada u nastavi: frontalni, grupni, u parovima, individualni.
8. Nastavna sredstva i pomagala: kreda i ploča, udžbenik, partiture/slike/fotografije,
CD/DVDplayer i disc, glasovir, Hi-Fi linija, računalo i projektor.
9. Izvori za izradu priprave (stručna, didaktička i metodička literatura, udžbenici,
priručnici, nastavna dokumentacija i dr.)
 Rojko, P. (2005.) Metodika glazbene nastave, praksa2. dio: Slušanje glazbe,Zagreb:Jakša
Zlatar
 Šulentić Begić, J. (2012.) Otvoreni model glazbene nastave u praksi osnovne
škole (Slušanje glazbe i pjevanje). Metodički priručnik za učitelje i studente
glazbene kulture, glazbene pedagogije i primarnog obrazovanja, Osijek:
Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Učiteljski fakultet

IV. STRUKTURA I TRAJANJE NASTAVNOG PROCESA

UVODNI DIO - Slušanje i gledanje glazbenog primjera Vrijeme


uz zadatke
5 min.
- E. John: Circle of life iz mjuzikla The
Lion King
- Razgovor o uočenom
- Usporedba operete i mjuzikla
SREDIŠNJI - Aktivno slušanje i gledanje glazbenih
DIO primjera pomoću kojih se usvaja mjuzikl
kao glazbena vrsta
- C. Armstrong: One day I'll fly away
iz mjuzikla Moulin Rouge
- A. Ll. Webber: Hosanna iz mjuzikla
30 min.
Jesus Christ Superstar
- A. Ll. Webber: The phantom of the
opera iz mjuzikla The phantom of the
opera
- R. Rodgers: Doh, Reh, Mi / So long,
farewell iz mjuzikla The Sound of
Music
ZAVRŠNI DIO - Slušanje i gledanje glazbenog

2
primjera uz zadatke
- T. Hooper: I dreamed a dream iz
mjuzikla Les Miserables

10 min

V. TIJEK NASTAVNOG PROCESA ZAPAŽANJA

UVODNI DIO
Na početku sata predstavljam se učenicima te najavljujem slušanje i
gledanje glazbenog primjera bez informacije o naslovu. Slušamo skladbu
(E. John: Circle of life iz mjuzikla The Lion King) uz zadatak
prepoznavanja izvođača, ugođaja i glazbene vrste. Nakon slušanja slijedi
razgovor: Može li mi netko reći koje smo izvođače čuli? Da! Čuli smo
pjevače i orkestar. Tako je! A kakav je bio ugođaj? Veličanstven,
nadahnut, snažan. Odlično! Znate li kojoj glazbenoj vrsti pripada ova
skladba? Podsjeća nas na operetu! Na dobrom ste putu. Budući da ste
spomenuli operetu, možemo se prisjetiti glavnih karakteristika. Tko mi
može reći što je opereta? Opereta je glazbeno-scenska vrsta zabavnog
karaktera na koju se odražava utjecaj popularne glazbe. Uz pjevanje,
sastavni dio operete predstavlja ples, ali i govor; uvijek je sretnog
završetka. Tako je! Za skladbu koju smo poslušali i pogledali možemo reći
da je suvremena opereta koja se naziva mjuzikl! Jeste li kada čuli za
mjuzikl? Jesmo! Možemo reći da je mjuzikl opereta 20. stoljeća! To je
naša današnja tema sata. Pišem na ploču: MJUZIKL.

SREDIŠNJI DIO
Mjuzikl dolazi od musical comedy – glazbena komedija. Postoji nekoliko
razlika; jedna od razlika je da arija u opereti postaje song u mjuziklu, a
druge razlike ćemo kasnije uočiti kroz slušanje. Znate li možda naziv
skladbe i skladatelja? Slušali smo song Circle of life (Život teče u krug) iz
mjuzikla The Lion King (Kralj Lavova) skladatelja E. Johna. Ovaj
bezvremeni mjuzikl prvi put je izveden na Broadwayu i jedan je od

3
najpopularnijih Disneyjevih animiranih mjuzikala. Nazive skladbe i
skladatelja te naslov teme pišem na ploču, a učenici prepisuju u svoje
bilježnice.
Najavljujem gledanje sljedećeg songa iz mjuzikla (C. Armstrong: One day
I'll fly away iz mjuzikla Moulin Rouge) sa zadatcima prepoznavanja
izvođača, ugođaja. Slijedi razgovor o odslušanom: Može li mi netko reći
tko su bili izvođači? Muški i ženski solist uz pratnju orkestra. Tako je!
Kakav je bio ugođaj skladbe? Ugođaj je bio sjetan, nostalgičan. Zna li
možda netko koji je ovo bio mjuzikl? Poslušali smo i pogledali song C.
Armstrong: One day I'll fly away iz mjuzikla Moulin Rouge. Jeste li čuli
kada za ovaj mjuzikl? Da! Mjuzikl je ljubavne tematike, što smo mogli
primijetiti gledajući song.
Nadalje, slijedi gledanje songa iz mjuzikla (A. Ll. Webber: Hosanna iz
mjuzikla Jesus Christ Superstar) uz zadatak prepoznavanja izvođača,
radnje te uočavanja razlika u odnosu na operetu. Nakon gledanja slijedi
razgovor. Može li mi netko reći tko su bili izvođači? Čuli smo pjevače i
orkestar. Tako je. Je li možda netko primijetio kakvi su izvođači u
usporedbi s operetom? Razlikuje li se način pjevanja? Razlikuje se! U
opereti je orkestar klasičan, a većina pjevača (ne moraju biti svi, u nekim
operetama nisu već sudjeluju glumci) su klasično školovani (za pjevanje u
operama), dok u mjuziklu možemo čuti pop/rock pjevače ili glumce uz
pratnju suvremenog pop/rock sastava. Na koju vrstu glazbe vas podsjeća
ovaj song? Na rock glazbu! Tako je! Ovu skladbu nazivamo rock operom,
a možemo uočiti utjecaj rock glazbe.
Zna li možda netko naziv skladbe i skladatelja? Slušali smo song Hosanna
iz mjuzikla Jesus Christ Superstar skladatelja A. Ll. Webbera. Nazive
pišem na ploču, a učenici prepisuju u svoje bilježnice.
Slijedi pitanje: Iz gledanog, a i iz naslova kakvog je sadržaja ovaj
mjuzikl? Duhovnog – biblijskog sadržaja, to je priča o Kristovom životu.
Tako je! Dok su operete uglavnom vedrog, veselog i zabavnog ugođaja, u
mjuziklima se mogu pojaviti i angažiraniji sadržaji ozbiljnijeg karaktera..
Isto tako, dok je karakteristika operete sretan završetak, mjuzikl ne mora
uvijek završiti sretno.. U mjuziklu je naglašenija uloga plesa, scenografije
i kostima; mjuzikl nastoji biti popularno-glazbeni spektakl (show).
4
Slijedi gledanje songa iz mjuzikla (A. Ll. Webber: The phantom of the
opera iz mjuzikla The phantom of the opera) uz zadatak prepoznavanja
ugođaja i izvođača. Nakon slušanja slijedi razgovor: Kakav bi bio ugođaj
skladbe? Napet, mističan, zastrašujući, snažan. Tako je! Možete li mi reći
koje smo izvođače čuli? Čuli smo muškog i ženskog solista uz pratnju
orkestra. Tako je! Zna li možda netko koji smo glazbeni primjer gledali?
Gledali smo song iz još jednog mjuzikla A. Ll. Webbera koji se naziva The
phantom of the opera (Fantom u operi) iz istoimenog mjuzikla. Jeste li
kada čuli za taj mjuzikl ili ga možda pogledali? Da! Fantom u operi je
jedan od najpoznatijih mjuzikla svih vremena te je službeno
najdugovječniji mjuzikl izveden na Broadwayu. Nazive pišem na ploču, a
učenici prepisuju u svoje bilježnice.
Slijedi pitanje: Možete li mi reći gdje se izvodi mjuzikl? Izvodi se u
kazalištu. Mislite li da se mjuzikli izvode samo tamo? Gdje još možemo
gledati mjuzikli? Na televiziji! Tako je! Mnogi mjuzikli su snimljeni po
filmovima i ekranizirani su. Znate li neke, tj. jeste li neki gledali? Slijedi
jedan takav primjer!
Najavljujem gledanje sljedećeg songa (R. Rodgers: Doh, Reh, Mi iz
mjuzikla The Sound of Music) uz zadatak prepoznavanja izvođača. Nakon
slušanja slijedi razgovor: Može li mi netko reći koje smo izvođače čuli?
Čuli smo ženski glas i dječje glasove. Tako je! Znate li možda koji je ovo
mjuzikl? Pogledali smo song Doh, Reh, Mi iz mjuzikla The sound of music
(Moje pjesme, moji snovi) Skladatelja R. Rodgersa) Sada ćemo pogledati
još jedan song iz istog mjuzikla.. Pažljivo slušajte! Slijedi gledanje songa
Solong, farewell iz mjuzikla The Sound of Music. Nakon slušanja slijedi
razgovor: Radnja ovog mjuzikla temeljena je na istinitoj priči. Središte
radnje je obitelj sa samohranim ocem koji kao bivši profesionalni vojnik
pokušava svojih sedmero djece u dobi od 6-16 godina samostalno podići
na neprimjeren način – uvođenjem vojne stege. Tada se pojavljuje
predivna i nesebična Maria (vidjeli smo ju i čuli u oba songa) koja čak ni
profesionalnog vojnika ne ostavlja ravnodušnim te djeci prirasta srcu i
postaje im kao majka. Nazive pišem na ploču, a učenici prepisuju u svoje
bilježnice.

5
ZAVRŠNI DIO
U završnom djelu sata gledamo song iz mjuzikla (T. Hooper: I dreamed a
dream iz mjuzikla Les Miserables) uz zadatak prepoznavanja izvođača i
ugođaja. Nakon odgledanog slijedi razgovor: Tko mi može reći ugođaj i
izvođače ovog songa? Ugođaj je bio sjetan, tužan, žalostan, tjeskoban, a
song je izvela solistica. Odlično! Zna li netko koji smo glazbeni primjer
gledali? Gledali smo song I dreamed a dream iz mjuzikla Les Miserables
(Jadnici). Na što vas asocira naziv mjuzikla? Na roman Victora Hugoa.
Tako je. Prema njemu je nastao mjuzikl. Naziv pišem na ploču, a učenici
prepisuju u svoje bilježnice.
Ponovimo što smo sve danas naučili!

REZERVNA AKTIVNOST
Gledamo song The fools who dream iz američkog mjuzikla La La Land.
Gledanje songa iz mjuzikla (America iz mjuzikla West side story
skladatelja L. Bernsteina) uz zadatak prepoznavanja izvođača i ugođaja.

VI. PLAN PLOČE

MJUZIKL

Elton John: Circle of life iz mjuzikla The Lion King

Mjuzikl – opereta 20. Stoljeća


– musical comedy – glazbena komedija
– arija je u mjuziklu song
– mnogi mjuzikli su ekranizirani
OPERETA MJUZIKL
klasičan orkestar više-manje klasičan pop/rock - sastav
solo pjevači pop/rock pjevači

Craig Armstrong: One day I'l fly away iz mjuzikla Moulin Rouge
AndrewLloyd Webber: Hosanna iz mjuzikla JesusChrist Superstar
Richard Rodgers: Doh, Reh, Mi / Solong, farewell iz mjuzikla The Sound of Music
Claude-Michel Schönberg: I dreamed a dream iz mjuzikla Les Miserables

6
VII. ZABILJEŠKE VODITELJA VJEŽBI

VIII. ZABILJEŠKE UČITELJA MENTORA

IX. OCJENA:

OPISNA

Potpis voditelja vježbi


_______________________

BROJČANA:

Potpis učitelja mentora


_______________________

X. PRILOZI

7
8

You might also like