You are on page 1of 6

RPH TUMBESARAN TUMBUHAN

Mata Pelajaran : SAINS (TAHUN 2)


Tema/Topik : Sains Hayat / 5.0 Tumbuhan

Masa : 8.30-9.30 pagi

Standard : 5.1 TUMBESARAN TUMBUHAN


Kandungan /

Standard 5.1.3 Merekod perubahan tumbesaran tumbuhan bermula


Pembelajaran dari percambahan biji benih dengan memerhatikan biji
benih sebenar.
5.1.4 Menyusun mengikut urutan peringkat tumbesaran biji
benih sebenar.

Objektif : Murid dapat :


Pembelajaran 1 Menyusun mengikut urutan peringkat tumbesaran bagi
satu tumbuhan dan memberi penerangan.

2. Merekod perubahan tumbesaran yang berlaku pada


tumbuhan dengan memerhatikan ketinggian tumbuhan
sebenar

Kriteria kejayaan : 1. Menyusun mengikut urutan peringkat tumbesaran bagi


satu tumbuhan dan memberi penerangan
2. Merekod perubahan tumbesaran yang berlaku pada
tumbuhan dengan memerhatikan ketinggian tumbuhan
sebenar

Aktiviti PdPc : Set Induksi menggunakan kaedah penyoalan berdasarkan


video yang ditayangkan
Pembelajaran menggunakan aktiviti inkuiri berstruktur

KPS / KMS : 1.1.1 Memerhati, 1.1.4 Berkomunikasi


1.2.2 Mengendalikan specimen dengan betul dan cermat

BBM : Buku teks, LCD, gambar peringakat tumbesaran tumbuhan,


jalur kertas warna

EMK / Peta i-Think : TMK, keusahawanan, kreativiti dan inovasi, berfikiran kritis

Pentaksiran : TP3 Merekod perubahan tumbesaran yang berlaku pada


tumbuhan dengan memerhati tumbuhan sebenar seperti
bilangan daun, lilitan batang, saiz daun atau ketinggian
pokok
TP4 Menyusun mengikut urutan peringkat tumbesaran bagi
satu tumbuhan dan memberi penerangan

Refleksi :
1
AKTIVITI PdPc :TUMBESARAN TUMBUHAN

Perkembangan Aktiviti PdPc Catatan/Nota


Pembelajaran
Set Induksi:
Video
1. Murid-murid dipertontonkan dengan video
percambahan biji kacang hijau.
https://www.youtube.com/watch?v=CFqy-
WlzRGE

PENGLIBATAN Sesi soal jawab:-


(Engagement)  Apakah yang dapat kamu perhatikan di
dalam video?
 Bagaimanakah biji benih itu boleh
bercambah?
 Apakah yang akan terjadi sekiranya biji
benih diletakkan di dalam bekas yang
kering?

1. Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan dan


guru menerangkan apa yang murid akan
siasat.

PENEROKAAN 2. Setiap kumpulan murid berbeza aras Gambar 1


(Exploration) menjalankan aktiviti menyusun gambar biji
benih tersebut mengikut urutan dan
membuat pembentangan hasil dapatan
kumpulan masing-masing. (TP 4)

1. Murid-murid memerhatikan 3 bekas yang


berisi anak benih mengikut bilangan hari biji
benih ditanam.

2. Murid-murid membuat penerangan atas


pemerhatian yang dijalankan. *murid telah
PENERANGAN Contoh soalan:- menyemai
(Explanation)
 Apakah pemerhatian kamu? biji benih
 Apakah alasan kamu menyusun beberapa
mengikut urutan begini? hari sebelum
 Nyatakan perbezaan ciri-ciri biji benih pdpc
mengikut bilangan harinya. dijalankan.

1. Dalam kumpulan, murid mengukur Jalur kertas


ketinggian pokok menggunakan jalur kertas warna
PENGEMBANGAN warna. Carta Palang
(Elaboration) 2. Murid-murid menampal jalur kertas warna
pada kertas carta palang yang disediakan.
(TP3)
2
1. Murid-murid melengkapkan lembaran kerja Buku Aktiviti
dan membuat semaian biji benih kacang
PENILAIAN hijaunya seperti di ms 53.
(Evaluation) 2. Murid dan guru membincangkan dan
menyemak jawapan bersama-sama

1. Murid-murid merumuskan bahawa


PENUTUP
tumbuhan mengalami tumbesaran.

3
Gambar 1

Arahan : Susun gambar-gambar berikut mengikut peringkat tumbesan tumbuhan

4
Carta Palang

Ketinggian pokok

3 6 9 Bilangan hari

5
6

You might also like