You are on page 1of 17

PERINTAH KAWALAN

PERGERAKAN pemulihan
MINGGU 26
(minggu 2)
(20/07 -24/07/2020)

Rancangan Pengajaran
Tema : Sains Hayat Tarikh : 20/07/2020
Matapelajaran : Sains Topik : Proses hidup Masa : 8.00-8.30 am
tumbuhan
Kelas : 5 Hijau
Hari : Isnin

Standard Kandungan : Nilai murni : Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :


4.1 Ciri khas tumbuhan Disiplin, tolak ansur,bertanggungjawab Kreativiti dan inovasi
untuk melindungi diri
3.2
Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :
4.1.2 Menjelaskan dengan 1. Murid dapat menyenaraikan sekurang-kurangnya 5/6 ciri khas tumbuhan
contoh melalui pemerhatian melindungi diri daripada cuaca dengan betul.
tumbuhan sebenar atau
menerusi pelbagai media,
ciri khas tumbuhan untuk
me-nyesuaikan diri dengan
iklim dan perubahan musim

5.
KPS : membuat inferens,meramal, Sumber : buku teks, gambar,buku aktiviti.
berkomunikasi

Sukatan Pelajaran Impak


 Murid melihat gambar satu jenis tumbuhan yang ditunjukkan oleh
guru.
Aktiviti Pemula  Murid bersoal jawab dengan guru mengenai ciri-ciri tumbuhan
tersebut.
 Murid diperkenalkan dengan topik pembelajaran.
Aktiviti kumpulan
 Setiap murid dibahagikan dalam kumpulan. Setiap kumpulan
diberikan tumbuhan yang berbeza-beza.
Aktiviti Utama  Murid dikehendaki berbincang mengenai ciri-ciri yang terdapat pada
tumbuhan tersebut bagi melindungi diri daripada cuaca.
 Hasil perbincangan hendaklah dipersembahkan dalam bentuk peta i-
think dan dibentangkan di hadapan kelas.
 Murid membuat kesimpulan pembelajaran topik hari ini dengan
Aktiviti Penutup bimbingan guru.
 Murid menjawab latihan yang diberikan dalam buku aktiviti.
Susulan yang akan Pemulihan : Pengukuhan : menjawab soalan Pengkayaan :
dilakukan oleh dalam buku aktiviti.
murid
Refleksi: 21 orang murid hadir. 13 orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan 8 orang murid
mendapat bimbingan guru. Aktiviti pdpc berjalan lancar.
Rancangan Pengajaran
Tema : Sains hayat Tarikh : 20/07/2020
Matapelajaran : Sains Topik : Proses hidup Masa : 11.30-12.00
Haiwan am
Kelas : 4 Kuning

Hari : Isnin
Standard Kandungan : Nilai murni : Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :
4.1 Memahami Organ pernafasan Disiplin, tolak ansur,bertanggungjawab Kreativiti dan inovasi
haiwan

Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :


4.1.1.Mengenal pasti organ 1. Menyatakan organ pernafasan haiwan
pernafasan bagi haiwan melalui 2. Memberi contoh haiwan dengan organ pernafasannya
pemerhatian 3. Mengelaskan haiwan mengikut organ pernafasan

4.1.2 Menyatakan terdapat


haiwan yang mempunyai
lebih dari satu organ
pernafasan seperti katak

KPS : meramal,membuat Sumber : kad bergambar, kertas sebak, LCD projector, internet
inferens,memerhati,berkomunikasi

Sukatan Pelajaran Impak

1. Murid menonton tayangan muzik video tentang haiwan


Aktiviti Pemula
2. Murid bersoal jawab dengan guru berkaitan video

1. Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan.


2. Setiap kumpulan dikehendaki membina peta grafik berkaitan organ
pernafasan haiwan.
Aktiviti Utama
3. Hasil perbincangan akan dibentangkan di hadapan kelas

 Murid menjawab latihan dalam buku aktiviti.


Aktiviti Penutup

Murid membuat rumusan pembelajaran dengan bimbingan guru.
Susulan yang akan Pemulihan : Pengukuhan : Pengkayaan :
dilakukan oleh murid
Refleksi: 20 orang murid hadir. 15 orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan 5 orang murid
mendapat bimbingan guru. Aktiviti pdpc berjalan lancar.
Kelas/Masa 5 Merah ( 7.30-8.30),, 21/7/2020
Tema/Tajuk Warisan Negara/ Institusi Raja
Standard Kandungan:
6.2 Agama Islam

Standard Pembelajaran:
6.2.1 Menyatakan islam sebagai warisan negara.

K6.2.5 Menyatakan peranan agama Islam dalam membentuk perpaduan.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


i. Menceritakan kedatangan Islam ke Tanah Melayu
menggunakan peta/glob.
ii. Membuktikan Agama Islam sebagai warisan negara sejak
zaman Kesultanan Melayu Melaka.
iii.Menulis peranan Agama Islam dalam membentuk perpaduan
menggunakan peta bulatan.

Kriteria Kejayaan 1. Murid dapat menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 bukti Agama


Islam sebagai warisan negara sejak zaman Kesultanan Melayu
Melaka.
2. Murid dapat menyenaraikan 4 peranan islam dalam membentuk
perpaduan.

Aktiviti 1. Guru menunjukkan slaid dan bersoal jawab dengan


murid.
2. Murid menceritakan kedatangan Islam menggunakan peta dan
glob.
3. Murid mencari maklumat dari bahan/laman web yang
disediakan oleh guru.
4. Perbincangan kumpulan- peranan Agama Islam dalam
membentuk perpaduan.
5. Rumusan/nilai
EMK Nilai Murni - Taat beragama
KPS - Susunan Masa
Dimensi Kewarganegaraan – Menghormati kepelbagian agama
TMK - belajar melalui TMK
Bahan Bantu Belajar Komputer, LCD, kad gambar, kad aktiviti,glob, ms Power point
Refleksi 23 orang murid hadir. 14 orang murid berjaya mencapai objektif
pembelajaran dan 9 orang murid mendapat bimbingan guru. Aktiviti pdpc
berjalan lancar.
Rancangan Pengajaran
Tema : Sains Hayat Tarikh : 22/07/2020
Matapelajaran : Sains Topik : Proses hidup Masa : 7.30-8.00 am
tumbuhan
Kelas : 5 Kuning
Hari : Rabu

Standard Kandungan : Nilai murni : Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :


4.2 Kemandirian spesies Disiplin, tolak ansur,bertanggungjawab Kreativiti dan inovasi
tumbuhan.
3.2
Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :
4.2.1 Menulis cara 1. Murid dapat menyenaraikan sekurang-kurangnya 4/4 cara pencaran
tumbuhan memencarkan biji biji benih dengan betul beserta contoh dalam bentuk peta pokok.
benih atau buah melalui 2. Murid dapat menulis sekurang-kurangnya 1 ciri biji benih bagi setiap
pemerhatian tumbuhan agen pencaran dalam peta pokok.
sebenar atau menerusi
pelbagai media
5.
KPS : membuat Sumber : buku teks, gambar,buku aktiviti.
inferens,meramal, berkomunikasi

Sukatan Pelajaran Impak


 Murid melihat beberapa gambar tumbuhan yang ditunjukkan oleh
guru.
Aktiviti Pemula  Murid bersoal jawab dengan guru berkaitan gambar.
 Murid diperkenalkan topik pembelajaran pada hari ini.

Aktiviti individu
 Murid dikehendaki mengenalpasti cara pencaran biji benih dalam
bentuk peta i-think beserta contoh.

Aktiviti kumpulan
Aktiviti Utama
 Setiap murid dibahagikan dalam kumpulan. Setiap kumpulan
dikehendaki membuat buku skrap mengenai cara pencaran biji benih.
 Murid diminta mencari maklumat tambahan untuk dimasukkan ke
dalam buku skrap dari pelbagai sumber.

 Murid membuat kesimpulan pembelajaran topik hari ini dengan


bimbingan guru.
Aktiviti Penutup
 Murid menjawab latihan yang diberikan dalam buku aktiviti.

Susulan yang Pemulihan : Pengukuhan : menjawab soalan Pengkayaan :


akan dilakukan dalam buku aktiviti.
oleh murid
Refleksi: 20 orang murid hadir. 13 orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan 7 orang murid
mendapat bimbingan guru. Aktiviti pdpc berjalan lancar.
Rancangan Pengajaran
Tema : Sains hayat Tarikh : 22/07/2020
Matapelajaran : SAINS Topik : Proses hidup Masa : 8.30-9.00 am
Tumbuhan Hari : Rabu
Kelas : 4 Kuning

Standard Kandungan : Nilai murni : Elemen Merentas Kurikulum


4.1 Tumbuhan Bergerak Balas Disiplin, tolak, ansur, (EMK) :
Terhadap Rangsangan bertanggungjawab Kreativiti dan inovasi

Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :


4.1.1 Menyenaraikan bahagian 1. Murid dapat menyebut sekurang-kurangnya 3 bahagian
tumbuhan yang bergerak balas tumbuhan yang bergerak balas terhadap rangsangan secara
terhadap rangsangan melalui lisan berdasarkan rajah.
pemerhatian menerusi pelbagai 2. Murid dapat melakar 3/4 arah pergerakkan atau tindak balas
media. tumbuhan/anak benih berdasarkan jenis rangsangan.
4.1.2 Menulis bahagian tumbuhan
yang bergerak balas mengikut jenis
rangsangannya.

KPS : meramal,membuat Sumber : kad bergambar, LCD projector, internet


inferens,memerhati,berkomunikasi

Sukatan Pelajaran Impak


 Murid melihat lakaran pokok di papan putih
Aktiviti Pemula
 Murid bersoal jawab dengan guru
 Guru menyatakan tajuk pembelajaran pada hari ini.

Kajian Lapangan 4G - ____%


 Murid dibawa turun ke kawasan padang. daripada murid
 Murid diminta mencari spesis tumbuhan yang boleh menguasai
bergerak balas terhadap rangsangan.
4A - ____%
 Contoh : pokok semalu daripada murid
 Seorang wakil menerangkan jenis rangsangan dan menguasai
Aktiviti Utama gerakbalas yang terlibat.

melakar
 Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan.
 Setiap kumpulan dikehendaki melakar arah pergerakkan
atau tindak balas tumbuhan mengikut rangsangan.
 Hasil lakaran akan dibentangkan di hadapan kelas

 Murid menjawab latihan dalam buku formula A.


Aktiviti Penutup  Murid membuat rumusan pembelajaran dengan bimbingan
guru.
Susulan yang akan Pemulihan : Pengukuhan : Pengkayaan :
dilakukan oleh murid
Refleksi : 23 orang murid hadir. 12 orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan 11
orang murid mendapat bimbingan guru. Aktiviti pdpc berjalan lancar.

Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 9.00 – 10.00 pagi


Rabu
Kelas : Tahun 2 hijau Tema : Bersukan badan sihat
Tarikh: 22/07/2020 Tajuk : Warna Warni buah-buahan
Bidang Teknik gosokan

Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran


Seni Visual
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Melakar bahasa seni visual dalam bidang menggambar berdasarkan:(iii)
garisan, rupa, imbangan dan kepelbagaian yang ada pada gosokan.
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual melalui media,
proses dan mengambar menggunaan teknik gosokan.

(Aktiviti PdP) 1. Memperdengarkan lagu “ Sukan Sekolah “ dan bersoal jawab berkaitan watak atau
objek yang terdapat di dalam seni kata lagu serta kaitkan dengan tajuk pelajaran.
2. Memerihal bahasa seni visual yang ada pada contoh karya menggunakan peta i-think.
(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian mengenai bentuk,
warna, imbangan, dan kepelbagaian yang ada pada karya. (EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.

EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK 3 dan EK 5), TMK
dan nilai murni

BBB Peta i-think, Internet dan CD


Media : Kad manila, kertas lukisan, kad bod, kotak, kertas kilat, gunting, gam dan alat lain yang
sesuai.

Penilaian PdP Proses penghasilan karya dalam bidang membentuk dan membuat lukisan menggunakan teknik
gosokan berdasarkan dua standard kandungan

Refleksi 19 orang murid hadir. 14 orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan 5 orang
murid mendapat bimbingan guru. Aktiviti pdpc berjalan lancar.
Rancangan Pengajaran
Tema : Sains Hayat Tarikh : 22/07/2020
Matapelajaran : Sains Topik : Proses hidup Masa : 10.30-11.30
tumbuhan am
Kelas : 5 Hijau

Hari : Rabu

Standard Kandungan : Nilai murni : Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :


4.2 Kemandirian spesies Disiplin, tolak ansur,bertanggungjawab Kreativiti dan inovasi
tumbuhan.
3.2
Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :
4.2.1 Menulis cara 3. Murid dapat menyenaraikan sekurang-kurangnya 4/4 cara pencaran
tumbuhan memencarkan biji biji benih dengan betul beserta contoh dalam bentuk peta pokok.
benih atau buah melalui 4. Murid dapat menulis sekurang-kurangnya 1 ciri biji benih bagi setiap
pemerhatian tumbuhan agen pencaran dalam peta pokok.
sebenar atau menerusi
pelbagai media
5.
KPS : membuat Sumber : buku teks, gambar,buku aktiviti.
inferens,meramal, berkomunikasi

Sukatan Pelajaran Impak


 Murid melihat beberapa gambar tumbuhan yang ditunjukkan oleh
guru.
Aktiviti Pemula  Murid bersoal jawab dengan guru berkaitan gambar.
 Murid diperkenalkan topik pembelajaran pada hari ini.

Aktiviti individu
 Murid dikehendaki mengenalpasti cara pencaran biji benih dalam
bentuk peta i-think beserta contoh.

Aktiviti kumpulan
Aktiviti Utama
 Setiap murid dibahagikan dalam kumpulan. Setiap kumpulan
dikehendaki membuat buku skrap mengenai cara pencaran biji benih.
 Murid diminta mencari maklumat tambahan untuk dimasukkan ke
dalam buku skrap dari pelbagai sumber.

 Murid membuat kesimpulan pembelajaran topik hari ini dengan


bimbingan guru.
Aktiviti Penutup
 Murid menjawab latihan yang diberikan dalam buku aktiviti.

Pemulihan : Pengukuhan : menjawab soalan Pengkayaan :


Susulan yang dalam buku aktiviti.
akan dilakukan
oleh murid
22 orang murid hadir. 12 orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran
dan 10 orang murid mendapat bimbingan guru. Aktiviti pdpc berjalan lancar.
Refleksi

Rancangan Pengajaran
Tema : Sains Fizikal/ Tarikh : 23/07/2020
Matapelajaran : Sains Tenaga Masa : 8.00-9.00 am

Kelas : 5 Kuning
Hari : Khamis

Standard Kandungan : Nilai murni : Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :


Sumber dan Bentuk Tenaga Disiplin, tolak ansur,bertanggungjawab Kreativiti dan inovasi

Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :


5.1.1 menyenaraikan 1. Murid dapat mengenalpasti sekurang-kurangnya 6/9 sumber tenaga dan
pelbagai sumber tenaga kegunaannya
seperti ombak,cahaya
matahari,makanan,biojisim
dan etc dalam bentuk peta i-
think..

KPS : membuat inferens,meramal, Sumber : Buku teks, buku aktiviti dan manila.
berkomunikasi

Sukatan Pelajaran Impak


Induksi:
 Murid melihat video mengenai seorang wanita menjemur pakaian.
 Murid bersoal jawab dengan guru.
Contoh soalan:
Apakah yang dilakukan oleh wanita tersebut?
Apakah sumber yang digunakan untuk mengeringan pakaian?
Aktiviti Perkembangan
 Murid dibimbing membina peta i-think mengenai sumber tenaga dan
kegunaan sumber tersebut.
 Dalam berkumpulan murid diminta memilih 2 sumber tenaga dan
menjelaskan di hadapan kelas. (PBD : )
Penutup
 Murid menjawab soalan dalam buku aktiviti.
Susulan yang akan Pemulihan : Pengukuhan :. Pengkayaan :
dilakukan oleh
murid
Refleksi : 21 orang murid hadir. 11 orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan 10
orang murid mendapat bimbingan guru. Aktiviti pdpc berjalan lancar.
Rancangan Pengajaran
Tema : Sains hayat Tarikh : 23/07/2020
Matapelajaran : Sains Topik : Proses hidup Masa : 9.00-10.00
Tumbuhan am/ 10.30-
Kelas : 4 Kuning/ 4 hijau 11.30 am
Hari : Khamis
Standard Kandungan : Nilai murni : Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :
4.2 Fotosintesis Disiplin, tolak ansur,bertanggungjawab Kreativiti dan inovasi

Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :


4.2.1.Menceritakan 1. Murid dapat menyebut maksud proses fotosintesis dengan jelas dan betul.
tumbuhan membuat 2. Murid dapat menyenaraikan 4/4 keperluan fotosintesis dengan betul.
makanan sendiri dengan
menjalankan proses
fotosintesis melalui
pemerhatian menerusi
pelbagai media
4.2.2 Menyatakan proses
fotosintesis dengan
menyenaraikan keperluan
fotosintesis seperti karbon
dioksida, air, cahaya
matahari dan klorofil melalui
pemerhatian menerusi
pelbagai media

KPS : meramal,membuat Sumber : kad bergambar, buku teks, buku aktiviti, LCD projector, internet
inferens,memerhati,berkomunikasi

Sukatan Pelajaran Impak

1. Murid memerhatikan gambar- gambar beberapa haiwan yang sedang


makan yang ditunjuk oleh guru. (kad gambar/power point contoh
haiwan seperti monyet memakan buah atas pokok, belalang memakan
daun, dan burung menyedut madu daripada bunga )
2. Guru menyoal murid,
Aktiviti Pemula
a) Apakah yang sedang dilakukan oleh haiwan-haiwan tersebut?
b) Haiwan-haiwan tersebut menggunakan anggota badan semasa
makan?
c) Adakah tumbuhan juga makan seperti haiwan?

Aktiviti Utama
1. Guru menayangkan video mengenai proses fotosintesis.
2. Secara berpasangan murid diminta berbincang bagaimana proses
fotosintesis berlaku dan apakah keperluan untuk proses fotosintesis.
3. Hasil perbincangan akan dibentangkan di hadapan kelas.

 Murid menjawab latihan dalam buku aktiviti.


Aktiviti Penutup  Murid membuat rumusan pembelajaran dengan bimbingan guru.

Susulan yang Pemulihan : Pengukuhan : Pengkayaan :


akan dilakukan
oleh murid
Refleksi: 4K : 21 orang murid hadir. 11 orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan 10 orang
murid mendapat bimbingan guru. Aktiviti pdpc berjalan lancar.
4H : 19 orang murid hadir. Guru membincangkan jawapan kertas peperiksaan.11 orang murid berjaya
melakukan pembetulan dan 8 orang murid mendapat bimbingan guru. Pdpc akan diteruskan di kelas
seterusnya

Tema : Sains hayat Tarikh : 24/07/2020


Matapelajaran : Sains Topik : Proses hidup Masa : 10.30-11.00
Tumbuhan am
Kelas : 4 hijau Hari : Jumaat
Standard Kandungan : Nilai murni : Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :
4.2 Fotosintesis Disiplin, tolak ansur,bertanggungjawab Kreativiti dan inovasi

Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :


4.2.1.Menceritakan 1. Murid dapat menyebut maksud proses fotosintesis dengan jelas dan betul.
tumbuhan membuat 3. Murid dapat menyenaraikan 4/4 keperluan fotosintesis dengan betul.
makanan sendiri dengan
menjalankan proses
fotosintesis melalui
pemerhatian menerusi
pelbagai media
4.2.2 Menyatakan proses
fotosintesis dengan
menyenaraikan keperluan
fotosintesis seperti karbon
dioksida, air, cahaya
matahari dan klorofil melalui
pemerhatian menerusi
pelbagai media

KPS : meramal,membuat Sumber : kad bergambar, buku teks, buku aktiviti, LCD projector, internet
inferens,memerhati,berkomunikasi

Sukatan Pelajaran Impak

3. Murid memerhatikan gambar- gambar beberapa haiwan yang sedang


makan yang ditunjuk oleh guru. (kad gambar/power point contoh
haiwan seperti monyet memakan buah atas pokok, belalang memakan
daun, dan burung menyedut madu daripada bunga )
4. Guru menyoal murid,
Aktiviti Pemula
a) Apakah yang sedang dilakukan oleh haiwan-haiwan tersebut?
b) Haiwan-haiwan tersebut menggunakan anggota badan semasa
makan?
c) Adakah tumbuhan juga makan seperti haiwan?

Aktiviti Utama
4. Guru menayangkan video mengenai proses fotosintesis.
5. Secara berpasangan murid diminta berbincang bagaimana proses
fotosintesis berlaku dan apakah keperluan untuk proses fotosintesis.
6. Hasil perbincangan akan dibentangkan di hadapan kelas.

 Murid menjawab latihan dalam buku aktiviti.


Aktiviti Penutup  Murid membuat rumusan pembelajaran dengan bimbingan guru.

Susulan yang Pemulihan : Pengukuhan : Pengkayaan :


akan dilakukan
oleh murid
Refleksi:
4H : 19 orang murid hadir. 14 orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan 5 orang murid
mendapat bimbingan guru. Aktiviti pdpc berjalan lancar.

Rancangan Pengajaran
Tema : Sains Fizikal/ Tarikh : 24/07/2020
Matapelajaran : Sains Tenaga Masa : 11.30-12.00
am
Kelas : 5 Hijau

Hari : Jumaat

Standard Kandungan : Nilai murni : Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :


Sumber dan Bentuk Tenaga Disiplin, tolak ansur,bertanggungjawab Kreativiti dan inovasi

Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :


5.1.1 menyenaraikan 4. Murid dapat mengenalpasti sekurang-kurangnya 6/9 sumber tenaga dan
pelbagai sumber tenaga kegunaannya
seperti ombak,cahaya
matahari,makanan,biojisim
dan etc dalam bentuk peta i-
think..

KPS : membuat inferens,meramal, Sumber : Buku teks, buku aktiviti dan manila.
berkomunikasi

Sukatan Pelajaran Impak


Induksi:
 Murid melihat video mengenai seorang wanita menjemur pakaian.
 Murid bersoal jawab dengan guru.
Contoh soalan:
Apakah yang dilakukan oleh wanita tersebut?
Apakah sumber yang digunakan untuk mengeringan pakaian?
Aktiviti Perkembangan
 Murid dibimbing membina peta i-think mengenai sumber tenaga dan
kegunaan sumber tersebut.
 Dalam berkumpulan murid diminta memilih 2 sumber tenaga dan
menjelaskan di hadapan kelas. (PBD : )
Penutup
 Murid menjawab soalan dalam buku aktiviti.
Susulan yang akan Pemulihan : Pengukuhan :. Pengkayaan :
dilakukan oleh
murid
Refleksi : 23 orang murid hadir. 12 orang murid berjaya mencapai objektif pembelajaran dan 11
orang murid mendapat bimbingan guru. Aktiviti pdpc berjalan lancar.

PERINTAH KAWALAN
PERGERAKAN pemulihan
MINGGU 27
(minggu 3)
(27/07 -29/07/2020)
Rancangan Pengajaran
Tema : Sains Fizikal/ Tarikh : 27/07/2020
Matapelajaran : Sains Tenaga Masa : 8.00-8.30 am
Hari : Isnin
Kelas : 5 Hijau
Standard Kandungan : Nilai murni : Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :
Sumber dan Bentuk Disiplin, tolak ansur,bertanggungjawab Kreativiti dan inovasi
Tenaga
Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :
5.1.2 Menyenaraikan 1. Murid dapat menyenaraikan 9 bentuk tenaga dan kegunaannya dalam
dengan contoh pelbagai bentuk peta i-think
bentuk
tenaga seperti tenaga suria,
tenaga haba, tenaga kimia,
tenaga elektrik, tenaga
kinetik, tenaga bunyi,
tenaga keupayaan, tenaga
cahaya dan tenaga nuklear
melalui pemerhatian
pelbagai peristiwa yang
berlaku di persekitaran.

KPS : membuat Sumber : Buku teks, buku aktiviti dan manila.


inferens,meramal, berkomunikasi

Sukatan Pelajaran Impak


Induksi:
 Murid melihat simulasi guru membuka suis kipas dan menutup suis
kipas
 Murid bersoal jawab berdasarkan simulasi yang diperhatikan

Perkembangan
Aktiviti  Murid dikehendaki membina peta i-think mengenai bentuk tenaga dan
kegunaan tenaga tersebut.
 Dalam berkumpulan murid diminta memilih 2 bentuk tenaga dan
menjelaskan di hadapan kelas.

Penutup
 Murid menjawab soalan dalam buku aktiviti.

Susulan yang Pemulihan : Pengukuhan :. Pengkayaan :


akan dilakukan

Refleksi:
oleh murid

Mata Pelajaran : Pendidikan Kesenian Masa : 8.30-9.30 pagi


Isnin
Kelas : Tahun 2 Kuning Tema : Bersukan badan sihat
Tarikh: 27/07/2020 Tajuk : Warna Warni buah-buahan
Bidang Teknik gosokan

Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran


Seni Visual
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
3. Melakar bahasa seni visual dalam bidang menggambar berdasarkan:(iii)
garisan, rupa, imbangan dan kepelbagaian yang ada pada gosokan.
4. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan bahasa seni visual melalui media,
proses dan mengambar menggunaan teknik gosokan.

(Aktiviti PdP) 6. Memperdengarkan lagu “ Sukan Sekolah “ dan bersoal jawab berkaitan watak atau
objek yang terdapat di dalam seni kata lagu serta kaitkan dengan tajuk pelajaran.
7. Memerihal bahasa seni visual yang ada pada contoh karya menggunakan peta i-think.
(EK1)
8. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan teknik. (EK 2)
9. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian mengenai bentuk,
warna, imbangan, dan kepelbagaian yang ada pada karya. (EK 2)
10. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.

EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK 3 dan EK 5), TMK
dan nilai murni

BBB Peta i-think, Internet dan CD


Media : Kad manila, kertas lukisan, kad bod, kotak, kertas kilat, gunting, gam dan alat lain yang
sesuai.

Penilaian PdP Proses penghasilan karya dalam bidang membentuk dan membuat lukisan menggunakan teknik
gosokan berdasarkan dua standard kandungan

Refleksi
Rancangan Pengajaran
Tema : Sains hayat Tarikh : 27/07/2020
Matapelajaran : Sains Topik : Proses hidup Masa : 11.30-12.00
Tumbuhan pm
Kelas : 4 Kuning

Hari : Isnin
Standard Kandungan : Nilai murni : Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :
4.2 Menganalisis Disiplin, tolak ansur,bertanggungjawab Kreativiti dan inovasi
pengetahuan
tentang proses
fotosintesis

Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :


4.2.3 Menceritakan proses 1. Murid dapat menyebut 2 hasil fotosintesis dengan betul
fotosintesis menghasilkan 2. Murid dapat membina persamaan proses fotosintesis dengan betul.
kanji dan oksigen

KPS : meramal,membuat Sumber : kad bergambar, buku teks, buku aktiviti, LCD projector, internet
inferens,memerhati,berkomunikasi

Sukatan Pelajaran Impak

1. Murid melihat video mengenai proses fotosintesis.


Aktiviti Pemula 2. Murid mengenalpasti keperluan proses fotosintesis.
3. Murid diperkenalkan dengan topik pembelajaran hari ini.

Aktiviti Utama
7. Murid dibahagikan dalam kumpulan. Setiap kumpulan dikehendaki
berbincang mengenai proses fotosintesis.
8. Setiap kumpulan dikehendaki membina persamaan proses fotosintesis
dan mengenalpasti hasil fotosintesis ialah kanjin dan oksigen.
9. Hasil perbincangan akan dibentangkan di hadapan kelas.(PBD : )

 Murid menjawab latihan dalam buku aktiviti.


Aktiviti Penutup  Murid membuat rumusan pembelajaran dengan bimbingan guru.

Susulan yang Pemulihan : Pengukuhan : Pengkayaan :


akan dilakukan
oleh murid
Refleksi:

You might also like