You are on page 1of 4

SCENARIJ ZA PONAVLJANJE NASTAVNE TEME:

I SVJETSKI RAT (1914-1918)

PREDGOVOR,
S OBZIROM DA JE FAZA PRIPREME JEDNA OD NAJVAŽNIJIH FAZA
ORGANIZACIJE NASTAVE PO MODELU INTERAKTIVNE NASTAVE
KONCEPTUALIZACIJU VASPITNO-OBRAZOVNOG RADA OZNAČILA SAM
KAO SCENARIO, A NE KAO PRIPREMU OSNOVU ZA IZRADU SCENARIA ČINI
NASTAVNI PLAN I PROGRAM.

TABELA 1: 182.STRANA

Tabela 1: Izvori iz Nastavnog plana i programa


za nastavnu temu I svjetski rat (12 časova)

Standardi Smjernice za Nastavne


znanja nastavnika metode i
oblici

Učenik će biti sposoban da; -uđbenik, MP,


-objasni povod i uzrok I svjetskog rata, istorijske karte i MR,
-nabroji zaraćene strane u I svjetskom ratu, istorijske MRT,
-definiše ciljeve zaraćenih strana ilustracije, DEM,
-imenuju glavne frontove i velike bitke u I -grafoskop i MIL,
svjetskom ratu, grafofolija, IU,
-objasni ulogu Rusije i SAD u I svjetskom -CD i video,
ratu, -izrada zidnog
-Objasni karakter i poslijedice panoa,
I svjetskog rata, -istorijski tekstovi, Grupni rad,
-Objasni povod ulaska Srba u rat -pjesma “Plava frontalni
-nabroj najveće bitke i njihove grobnica“
rezultate, -diskusija i
-objasni golgotu Srba, razgovor,
-objasni značaj Solunskog fron- -fotografije,
ta u I svjetskom ratu, -kontrolni rad
-objasni posljedice Sarajevskog -posjeta muzeju,
atentata za Srbe u BiH istorijskim
-prepozna proces stvaranja spomenicima
Kraljevine SHS -istorijski izvori,
-kompjuter
1.0 FAZA: PRIPREMA NASTAVNIKA
1.1 IZRADA KONEPCIJE SCENARIJA
ŠKOLA: Osnovna škola ,,Jovan Cvijić“
NASTAVNIK: Stevandić Mira
RAZRED I ODJELJENJE: IX
NASTAVNA TEMA: I SVJETSKI RAT
NASTAVNE JEDINICE:
 -SRBIJA I CRNA GORA U I SVJETSKOM RATU
 -SRBIJA I BiH U I SVJETSKOM RATU
CILJEVI NASTAVNOG RADA:
 UČENICI TREBAJU DA:
 OVLADAJU OSNOVNIM POJMOVIMA I ČINJENICAMA O RAZVOJU
LJUDSKOG DRUŠTVA;
 SHVATE POJAM VREMANA;
 RAZLIKUJU ISPORIJSKE PROCESE I PROŠIRE OPŠTU KULTURU;
 FORMIRAJU OSNOVNA ZNANJA O TRADICIJI SRPSKOGA NARODA
KAO I O NJEGOVOM KULTURNOM BOGATSTVU
 SAMOSTALNO SE SLUŽE ISTORIJSKIM KARTAMA,ISTORIJSKIM
ILUSTRACIJAMA;
 OSPOSOBE SE ZA KORIŠĆENJE SREDSTAVA MASOVNE
KOMUNIKACIJE;
 NAUČE DA POŠTUJU VLASTITU VJERU I KULTURI,NACIONALNU
PRIPADNOST I SLOBODU;
 NA NASTAVNIM SADRŽAJIMA NJEGUJU RADNO MORALNO I
ESTETSKO VASPITANJE;
 OSPOSOBE SE ZA KRITIČKO MIŠLJENJE I RAZUMJEVANJA.
OBLIK NASTAVNOG RADA:
 U REALIZACIJI OVE NASTAVNE TEME KORISTIĆU GRUPNI RAD UZ
KORIŠĆENJE FRONTALNOG OBLIKA RADA(SAMO ZA KOMENTARE
POJEDINIH CIJELINA);
NASTAVNE METODE:
 METODA PREDAVANJA (MP)
 METODA RAZGOVORA (MR)
 METODE RADA SA TEKSTOM (MRT)
 METODA DEMONSTRACIJE (DEM)
 INTERAKTIVNO UČENJE (IU)

1.2 FAZA FORMULISANJA TEZA PREMA ZAHTJEVIMA NASTAVNOG


PLANA I PROGRAMA
DA BI FORMULISALI TEZE OD VELIKE POMOĆI SU MI STANDARDI ZNANJA
KOJI SU NAVEDENI U NASTAVNOM PLANU I PROGRAMU

TEZE:
 UZROK I POVOD I SVJETSKOG RATA
 CILJEVI ZARAĆENIH STRANA
 FRONTOVI VELIKE BITNKE
 KARAKTER I REZULTATI RATA
KRITIČKI OSVRT NA:
 SARAJEVSKI ATENTAT
 GOLGOTU SRBA
 SOLUNSKI FRONT
 POSLJEDICE I SVJETSKOG RATA

1.3 FAZA FORMIRANJE GRUPA U DOGOVORU SA UČENICIMA


 PRVA GRUPA (IME ĆE DATI SAMI SEBI)
OBJAŠNJENJE ZA PRVU GRUPU:
 VAŠA GRUPA ĆE DA UTVRDI ŠTA SE DEŠAVALO PRED IZBIJANJE
RATA I RATNU 1914.GOD.
 U TOKU PONAVLJANJA POSLUŠAĆEMO I DIO DOKUMENTARNOG
FILMA
DRUGA GRUPA
 PONOVITE ŠTA SE ZBIVALO U RATNOJ 1915. I 1916.GOD.
 POGLEDAJMO I DIO DOKUMENTARNOG FILMA
TREĆA GRUPA
 PONOVIĆEMO RATNU 1917. I 1918.GOD.
 POGLEDAĆEMO I DIO DOKUMENTARNOG FILMA

2.0 FAZA REALIZACIJE


2.1 PREDSTAVLJANJE TEZA I PITANJA JE NAJVAŽNIJA FAZA AKTIVNOG
UČENJA. SVRHA POSTAVLJANJA PITANJA JE DA USMJERI PAŽNJU
UČENIKA NA JASAN I KONKRETAN SADRŽAJ, TE DA SELEKCIONIŠE
BITNE OD NEBITNIH ELEMENATA.
POSTAVLJANJEM PITANJA RAZVIJĆE SE I TAKMIČARSKI DUH I
POZITIVNA ,,KLIMA“ U RAZREDU.

PITANJA ZA I GRUPU:
1. ŠTA JE UZROK I SVJETSKOG RATA?
2. GDJE SU IZBIJALE POLITIČKE KRIZE?
3. ŠTA JE BIO POVOD ZA RAT?
4. KOJI SU GLAVNI FRONTOVI?
5. KO SU ZARAĆENE STRANE?
6. GDJE SU SE OBRAČUNALE NAJZNAČAJNIJE BITKE?

PITANJA ZA II GRUPU
1. ŠTA SE DEŠAVA SA ITALIJOM U 1915 GODINI?
2. KOJI FRONT STVARAJU BRITANSKE SNAGE U GRČKOJ OKTOBRA
1915?
3. KOJE SU VELIKE BITKE NA ZAPADNOM FRONTU U 1916 GODINI?
4. KAKO JE POČELA OFANZIVA NA SRBIJU OKTOBRA 1915 GODINE?
5. KUDA SE POVLAČILA SRPSKA VOJSKA?

PITANJA ZA III GRUPU


1. ŠTA SE DESILO U RUSIJI 1917 GODINE?
2. ZAŠTO JE AMERIKA UŠLA U RAT NA STRANI ANTANTE?
3. KAKO SE BUGARI PONAŠAJU U OKUPIRANOJ SRBIJI?
4. KOJI DOKUMENT JE POTPISAN NA KRFU 1917 GODINE?
5. GDJE JE PREBAČENA OPORAVLJENA SRPSKA VOJSKA SA KRFA?
6. KADA POČINJE PROBOJ SOLUNSKOG FRONTA?

3. FAZA PREZENTACIJE

 Ovo je finalna faza u kojoj učenici prezentuju dokazanu građu i izlažu svoja
saopštenja.
 Ovakav način rada omogućuje učenicim akoji nisu motivisani da uz
minimalne napore zadovolje zahtjevima koji su pred njih postavljeni dok
učenici koji imaju veće aspiracije mogu da se dodatno angažuju i dobiju
dodatne infirmacije

AKTIVNOSTI NASTAVNIKA U FAZI PREZENTACIJE

3.1 ORGANIZOVATI REDOSLJED IZLAGANJA GRUPA ILI POJEDINACA.


3.2 KONTROLISATI TOK I DINAMIKU PREZENTACIJE.
3.3 PODSTIČE KOMENTARE, DISKUSIJU I POSTAVLJANJE PITANJA.
3.4 USMJERAVA DISKUSIJE: PODUČAVA UČENIKA NA SPROSTAVLJANJE
NA PRIHVATLJIV NAČIN.

VAŽNO UPOZORENJE:

 INTERAKTIVNA NASTAVA OMOGUĆAVA UČENICIMA DA


IZLAŽU RAZLIČITE STAVOVE, UVJERENJA I POGLEDE O ISTIM
DOGADJAJIMA.
 U OBRADI OVE TEME POSTOJI SIROK SPEKTAR
KONTRAVERZNIH I OSJETLJIVIH PITANJA.

4. FAZA EVALUACIJE

 Ovdje ću učenike prepustiti kritičkoj procjeni cjelokupnog pa i nastavnickog


rada.

You might also like