Professional Documents
Culture Documents
OG19 math新题解析
OG19 math新题解析
cn 咨询电话:400-1816-180
Problem Solving
01
共41题
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:B
假设2000年employees为x
x*(1+1/4)*(1-1/3)=100
x*(5/4)*(2/3)=100
x*(5/6)=100
x=120
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
A.4/7
B.5/9
D.6/11
D.7/13
E.9/16
答案:D
4/7-1/2=1/14
5/9-1/2=1/18
6/11-1/2=1/22
7/13-1/2=1/26
9/16-1/2=1/16
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
3.1/3+1/2-5/6+1/5+1/4-9/20=
A.0
B.2/15
C.2/5
D.9/20
E.5/6
答案:A
(1/3+1/2-5/6) + (1/5-1/4-9/20)
=(5/6-5/6) + (9/20-9/20)
=0
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
4.Each week ,a clothing salesperson
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn
receives a commission
咨询电话:400-1816-180
答案:C
500*15%+(1300-500)*20%
=75+160
=235
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
5. A retailer purchased eggs网址gmat.viplgw.cn
一站式互联网智能学习备考平台
at $2.80 per dozen and咨询电话:400-1816-180
sold the
eggs at 3 eggs for $0.90. What was the retailer’s gross profit
from purchasing and selling 5 dozen eggs? (1 dozen eggs =12
eggs)
A.$0.90
B.$2.40
C.$4.00
D.$11.30
E.$12.00
答案:C
1 dozen收入:0.9*(12/3)=3.6
1 dozen利润:3.6-2.8=0.8
5 dozen利润:0.8*5=4
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
6. Over the past 7 weeks, the
一站式互联网智能学习备考平台
Smith family had weekly
网址gmat.viplgw.cn
grocery
咨询电话:400-1816-180
bills of $74, $69 ,$64, $79, $64, $84, and $77. What was the
Smiths’ average(arithmetic mean) weekly grocery bill over
the 7-week period?
A.$64
B.$70
C.$73
D.$74
E.$85
答案:C
平均数=(74+69+64+79+64+84+77)/7
=511/7
=73
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:D
设分母denominator为x,那么分子就是x-16
(x-16)/x=80%
(x-16)/x=64/80
x=80
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:C
(2/3)*(9/2)=3
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
9.一站式互联网智能学习备考平台
Pumping alone at their respective
网址gmat.viplgw.cn constant rates,咨询电话:400-1816-180
one inlet
pipe fills an empty tank to 1/2 of capacity in 3 hours and a
second inlet pipe fills the same empty tank to 2/3 of capacity in
6 hours. How many hours will it take both pipes, pumping
simultaneously at their respective constant rates, to fill the
empty tank to capacity?
A.3.25
B.3.6
C.4.2
D.4.4
E.5.5
答案:B
进水效率:
P1=(1/2)/3=1/6
P2=(2/3)/6=1/9
时间:t=1/(P1+P2)=1/(1/6+1/9)=18/5=3.6
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:C
W+M+R=25
W>M,W>R
3W>25
W≥9
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
4.2(1590)
11. Which of the following is closest to 15.7 ?
A. 20
B. 40
C. 60
D. 80
E. 100
答案:A
4.2(1590)
4.2 100 400 20
15.7
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:A
将点(0,2)带入计算:
0+2k=4
k=2
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
13.If(1/3+1/4+1/5+1/6)=r(1/9+1/12+1/15+1/18), then r=
A.1/3
B.4/3
C.3
D.4
E.12
答案:C
(1/9+1/12+1/15+1/18)*3=1/3+1/4+1/5+1/6
所以r=3
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
14. Set X consists of eight consecutive integers. Set Y
consists of all the integers that result from adding 4 to each of
the integers in set X and all the integers that result from
subtracting 4 from each of the integers in set X. How many
more integers are there in set Y than in set X ?
A.0
B.4
C.8
D.12
E.16
答案:C
小的4个数分别加4就可以得到大的4个数
大的4个数分别减4就可以得到小的4个数
所以X所含的8个数Y都有,另外还会有8个数
例如:X={n,n+1,n+2,n+3,n+4,n+5,n+6,n+7},共8个数
Y={n-4,n-3,n-2,n-1,n,n+1,n+2,n+3,n+4,n+5,n+6,n+7,n+8,n+9, n+10,
n+11},共16个数
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
15.In the figure, the 6 small squares are identical, each with
sides of length 1. What is the outer perimeter(shown in bold)of
the entire figure?
A.8
B.12
C.16
D.20
E.24
答案:B
周长=3+1+4+1+3=12
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
16. A bicycle store purchased two bicycles, one for $250 and
the other for $375. and sold both bicycles at a total gross profit
of $250. If the store sold one of the bicycles for $450, which of
the following could be the stores gross profit from the sale of
the other bicycle?
A.$75
B.$100
C.$125
D.$150
E.$175
答案:E
总利润是:250
总收入=250+375+250=875
另一个售价=875-450=425
利润是:425-250=175 或 425-375=50
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:D
勾股定理: r 2 h 2 2 2
h 36 4 4 2
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
C.$6,200
Friday night $50 240
Saturday afternoon $40 220
D.$7,000 Saturday night $50 300
E.$9,600
答案:D
Performance Time Ticket Price Number of Tickets Sold revenue
Thursday night $40 200 40*200=8000
Friday night $50 240 50*240=12000
Saturday $40 220 40*220=8800
afternoon
Saturday night $50 300 50*300=15000
15000-8000=7000
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
19. In a set of 24 cards, each card is numbered with a different
positive integer from 1 to 24. One card will be drawn at
random from the set. What is the probability that the card
drawn will have either a number that is divisible by both 2 and
3 or a number that is divisible by 7 ?
A.3/24
B.4/24
C.7/24
D.8/24
E.17/24
答案:C
能够被2和3整除的数即是6的倍数:有4个
能够被7整除的数:有3个
1-24里不含6和7的公倍数
P=(4+3)/24=7/24
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:B
4的幂的尾数以:4,6循环
y的个位数只能是:1或者3
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
60.2
21. Of the following, which is the closest to 1.03 4.86
?
A.10
B.12
C.13
D.14
E.15
答案:B
60.2 60
12
1.03 4.86 1 5
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
22. Which of the following statements must be true about the average
(arithmetic mean)and the median of 5 consecutive integers?
I. The average is one of the integers
II. The median is one of the integers
III. The median equals the average
A. I only
B. II only
C. III only
D. I and II only
E. I, II, and III
答案:E
平均数就是中位数
例如:n,n+1,n+2,n+3,n+4
平均数=中位数=n+2
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:B
设每个employee获得x,每个owner获得是3x
根据题意:2*3x+10*x=48000
x=3000
3x=9000
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
24. A retailer purchased eggs at $2.80 per dozen and sold the
eggs at 3 eggs for $0.90. What was the retailers gross profit
from purchasing and selling 5 dozen eggs? (1 dozen eggs= 12
eggs)
A.$0.90
B.$2.40
C.$4.00
D.$11.30
E.$12.00
答案:C
*与第5题重
1 dozen收入:0.9*(12/3)=3.6
1 dozen利润:3.6-2.8=0.8
5 dozen利润:0.8*5=4
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
25. A small business invests $9,900 in equipment to produce a
product. Each unit of the product costs $0.65 to produce and
is sold for $1.20. How many units of the product must be sold
before the revenue received equals the total expense of
production, including the initial investment in equipment?
A. 12,000
B. 14,500
C. 15,230
D. 18,000
E. 20,000
答案:D
设units数量是x
1.2x=9900+0.65x
x=18000
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
26. The price of gasoline at a service station increased from
$1.65 per gallon last week to $1.82 per gallon this week. Sally
paid $26.40 for gasoline last week at the station. How much
more will Sally pay this week at the station for the same
amount of gasoline?
A. $1.70
B. $2.55
C. $2.64
D. $2.72
E. $2.90
答案:D
等量gasoline现在需多花费:
26.4 2640
(1.82 1.65) 0.17 16 0.17 2.72
1.65 165
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
D.90
E.95
3
2
答案:D
∠3=∠1+∠2=180-150+180-150=60°
x+∠3=150
x=90
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:E
△OSR是等腰直角三角形
R的横纵坐标的绝对值相等,都是5
所以R(5,-5)
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
1 1 1 1 1 1 1 1 1
29. If
S 1
2 2 32 4 2 52 6 2 7 2 82 9 2 10 2 ,which of the following is
true?
A. S > 3
B. S = 3
C. 2 < S < 3
D. S = 2
E. S < 2
1 1 1 1 1 1 1 1 1
答案:E
2 2 32 4 2 52 6 2 7 2 82 9 2 10 2
1 1 1 1 1 1 1 1 1
S 1 2 2 2 2 2 2 2 2 2
2 2 4 4 4 4 8 8 8
1 1 1
S 1 2 2 4 2 3 2
2 4 8
1 1 3
S 1 2
2 4 64
所以S 2
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:E
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:A
75以内:10(1-20%)=8
超过75部分:(95-75)*0.065=20*0.065=1.3
共:8+1.3=9.3
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:E
内切圆半径设为r
2πr=25π r=12.5
正方形边长=2r=25
周长=4*25=100
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:C
设两天的量分别是x和y,x≥y≥30
当y=30时,x最大
2*40+(x-40)*2.5+2*30=180
(x-40)*2.5=40
x=56
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
34. During a trip that they took together, Carmen, Juan, Maria, and Rafael
drove an average (arithmetic mean) of 80 miles each. Carmen drove 72
miles, Juan drove 78 miles, and Maria drove 83 miles. How many miles did
Rafael drive?
A. 80
B. 82
C. 85
D. 87
E. 89
答案:D
平均数为80
(72+78+83+R)/4=80
R=87
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
35.(1/2-1/3)+(1/3-1/4)+(1/4-1/5)+(1/5-1/6)=
A.-1/6
B.0
C.1/3
D.1/2
E.2/3
答案:C
(1/2-1/3)+(1/3-1/4)+(1/4-1/5)+(1/5-1/6)
=1/2-1/3+1/3-1/4+1/4-1/5+1/5-1/6
=1/2-1/6
=1/3
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
7 1
8 9
36. The value of 1 is closest to which of the following ?
A.2 2
B.2/3
C.1
D.1/2
E.0
答案:A
7 1
8 9 63 8 2 71 2 2
1 72 72 72
2
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
37.A certain restaurant that regularly advertises through the mail has 1,040
cover letters and 3,000 coupons in stock .In its next mailing ,each envelope
will contain 1 cover letters and 2 coupons .If all of the cover letters in stock
are used ,how many coupons will remain in stock after this mailing?
A.920
B.1,040
C.1,500
D.1,960
E.2,080
答案:A
使用letters与coupons比例是1:2
3000-1040*2=920
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:C
从小到大排列:12,16,18,25,27,29,34,35,46
中位数是:27
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
39.
10, 4, 26, 16
What is the median of the numbers shown?
A. 10
B. 13
C. 14
D. 15
E. 16
答案:B
从小到大排列:4,10,16,26
中位数是:(10+16)/2=13
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
40.Ron is 4 inches taller than Amy ,and Barbara is 1 inch taller than Ron .If
Barbara’s height is 65 inches ,what is the median height ,in inches ,of
these three people ?
A.60
B.61
C.62
D.63
E.64
答案:E
R=A+4,B=R+1
B=65 R=64 A=60
中位数是R=64
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:D
coupons +store displays :22%+18%=40%
表格所示总数:35%+22%+18%+15%=90%
(40%)/(90%)=4/9
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
Data Sufficiency
02
共26题
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:D
条件1:12n=432,n=36,12和n的最大公因数是12,充分
条件2:n和24最大公因数是12,n和12最大公因数也是12,充分
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:B
条件1:219000-160000=59000,高于平均数的有多少无法求出,不充分
条件2:中位数150000<160000,有10个不高于150000,所以至少有10个
少于平均数,充分
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:A
条件1:x>0,y>0时,x^3+y^3>0;
x>0,y<0时,x>|y|,x^3+y^3>0;
x<0,y>0时,|x|<y,x^3+y^3>0,充分
条件2:x,y同号,不充分
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
4.Is the sum of the prices of the 3 books that Shana bought
less than $48?
(1)The price of the most expensive of the 3 books that Shana
bought is less than $17.
(2)The price of the least expensive of the 3 books that Shana
bought is exactly $3 less than the price of the second most
expensive book.
答案:C
设三个价格:a≤b≤c
条件1:17*3=51>48,c<17,不充分
条件2:a+3=b,不充分
结合:b≤c<17,a<14,a+b+c<14+17+17=48,充分
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
5. On June 1, Mary paid Omar $360 for rent and utilities for
the month of June. Mary moved out early, and Omar refunded
the money she paid for utilities, but not for rent, for the days in
June after she moved out. How many dollars did Omar refund
to Mary?
(1) Mary moved out on June 24.
(2) The amount Mary paid for utilities was less than 1/5 the
amount Mary paid for rent.
答案:E
r+u=360
条件1:r和u各是多少未知,不充分
条件2:u<r/5,具体是多少未知,不充分
结合:无法求出r和u的具体数值,不充分
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:E
条件1:平均分75,最高分无法求,不充分
条件2:标准差是5,最高分无法求,不充分
结合:最高分无法求,不充分
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:E
条件1:男女比例3:2,具体人数未知,不充分
条件2:每辆车多少人未知,不充分
结合:不充分
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:C
b+g+p=256,求b:p
条件1:g=4b,具体数量未知,不充分
条件2:g=192,b:p无法求出,不充分
结合:b=48,p=16,b:p=3:1,充分
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:D
nX=250Y,求n
条件1:100X=625Y→40X=250Y,充分
条件2:2000X=12500Y→40X=250Y,充分
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:E
条件1:f/n=2/3,f未知,不充分
条件2:x/f=1/2,不充分
结合:不充分
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:A
周长C=2πr
条件1:半径r=2π,充分
条件2:圆心坐标无关,不充分
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
12. In a recent town election, what was the ratio of the number
of votes in favor of a certain proposal to the number of votes
against the proposal?
(1) There were 60 more votes in favor of the proposal than
against the proposal.
(2) There were 240 votes in favor of the proposal.
答案:C
求F:A
条件1:F=A+60,不充分
条件2:F=240,不充分
结合:A=180,F:A=4:3,充分
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:C
条件1:c=4,不充分
条件2:a=6,不充分
结合:b=2,充分
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
14. What was the median annual salary for the employees at
Company X last year?
(1)Last year there were 29 employees at Company X.
(2)Last year 12 employees at Company X had an annual
salary of $24,000.
答案:E
条件1:人数是29,不充分
条件2:有12人的工资是24000,不充分
结合:12<29/2,其余人的工资未知,不充分
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
15. If a certain vase contains only roses and tulips, how many
tulips are there in the vase?
(1 )The number of roses in the vase is 4 times the number of
tulips in the vase.
(2)There is a total of 20 flowers in the vase.
答案:C
条件1:r=4t,不充分
条件2:r+t=20,不充分
结合:r=16,t=4,充分
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:C
条件1:X:Y=3:5,X<Y,不充分
条件2:X:Z=2:1,X>Z,不充分
结合:X:Y:Z=6:10:3,Z<X<Y,充分
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:C
条件1:共捐了56,有多少学生未知,无法求平均数,不充分
条件2:捐的数量比学生人数多40,但是具体数字未知,不充分
结合:平均数=56/(56-40),充分
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:A
题干:10a+2g=12
条件1:g=2, a可以求,充分
条件2:2a<g,具体数值未知,不充分
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:C
条件1:7A+5B=85,A=5或A=10都满足,不充分
条件2:B=10,A无法求,不充分
结合:A=5,B=10,充分
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:A
X+Y=12000
条件1:3%X=6%Y,充分
条件2:X>1000,不充分
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:C
条件1:3p+s=1300,不充分
条件2:p=4s,不充分
结合:p和s都可以求,s=100,p=400,充分
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
x 1 x
22. is y y ?
答案:A
x 1 x 1
-
y y y
条件1:1/y>0,充分
条件2:y的正负未知,不充分
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:C
条件1:TS=(3/4)TR,不充分
条件2:1/TS+1/TR=1/12,不充分
结合:TS=21,TR=28,充分
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
24. Was the amount of John's heating bill for February greater
than it was for January?
(1) The ratio of the amount of John's heating bill for February
to that for January was 26/25
(2) The sum of the amounts of John's heating bills for January
and February was $183.60.
答案:A
条件1:F/J=26/25, F>J,充分
条件2:F+J=183.6,不充分
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:E
条件1:纸张的长宽和页数无关,不充分
条件2:每页字的个数与页数无关,不充分
结合:页数不可求,不充分
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846
一站式互联网智能学习备考平台 网址gmat.viplgw.cn 咨询电话:400-1816-180
答案:E
条件1:中位数是第15个,n=29,不充分
条件2:总和是913500,不充分
结合:注意中位数不一定等于平均数,不充分
雷哥GMAT在线,预见你想象的700+ 雷哥GMAT学习群:439324846