You are on page 1of 8

ОПШТИ ПОДАЦИ

Назив школе ОШ ,,Краљ Петар I Карађорђевић“


Датум одржавања часа 3.11.2016.
Час по реду први
Разред и одељење I-1
Предавач Данијела Ракић, 0076/2013
Учитељ ментор Марина Максимовић
МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ
Наставни предмет Свет око нас
Наставна тема Култура живљења
Наставна јединица Саобраћај и правила безбедног понашања
Садржај наставне јединице Учесници и правила понашања у
саобраћају; опасности у саобраћају и како
их избећи.
Циљ часа Упознати ученике са правилима понашања
и опасностима у саобраћају;
оспособљавати их да брину о својој и туђој
безбедности.
Исходи Ученици су упознати са правилима
понашања у саобраћају; знају које им
опасности прете уколико не поштују
правила; оспособљавају се да се безбедно
крећу и воде рачуна о себи и другима;
оспособљавају се да запажају и траже
узрочно-последичне везе (нпр. у
ситуацијама у којима се могу наћи у
саобраћају).
Претходна наставна јединица Опасне ситуације по живот, здравље и
околину-превенција и правилно понашање
(саобраћај, неправилно коришћење кућних
апарата, алата и различитих материјала,
елементарне непогоде)
Наредна наставна јединица Саобраћај као вид комуникације (значај
саобраћаја у животу човека, врсте
саобраћаја и саобраћајна средства, основна
правила безбедног понашања и култура
понашања у саобраћају...)
ОПЕРАТИВНИ ЗАДАЦИ ЧАСА
Образовни - стицање знања о правилима понашања у
саобраћају (кроз примере са слика и из
филма);
- упознавање са различитим ситуацијама у
којима наша безбедност може бити
угрожена (кроз примере са слика, из филма
и из искуства ученика);
- ученици умеју да препознају неправилно
кретање у саобраћају (кроз разговор о
сликама и њиховом искуству).
Функционални - оспособљавање ученика да самостално и
безбедно учествују у саобраћају (кроз
активност на крају часа када излазимо на
улицу);
- оспособљавање ученика да решавају
проблеме који настају у саобраћају (како
прећи улицу уколико нема семафора ни
пешачког прелаза) (помоћу слика и кроз
активност на крају часа),
- ученик треба да буде способан да сам
процени како треба да поступи да би био
безбедан у саобраћају (погледа лево па
десно па онда пређе улицу) (кроз
активност ученика на крају часа);
- подстицање уочавања узрочно-
последичних веза у ситуацијама у
саобраћају (кроз разговор о томе шта се
може десити уколико нисмо обазриви).
Васпитни - развијање свести о потреби да се буде
безбедан у саобраћају (кроз разговор,
демонстрацију са прслуком);
- развијање одговорног односа према себи
и другима (кроз разговор, помоћу слика и
филма);
- подстицање слободног исказивања својих
запажања и предвиђања (кроз разговор и
подстицање да кажу своје мишљење).

Тип часа обрада


Наставне методе Метода усменог излагања, метода
разговора, метода илустративних радова,
метода демонстрација.
Наставна средства Презентација, капа, палица, прслук.
Облици рада фронтални
Наставни објекат Учионица, улица

УВОДНИ ДЕО ЧАСА Ученицима пустим песму ,,Успорите поред


школе“. Након завршетка песме постављам
Емоционално-интелектуална припрема им питања:
-Да ли вам се допала песма?
Јесте ли је чули раније? Да ли мислите да
је добро да сва деца чују ову пему?
Можете ли из ње нешто да научите? А ко
још може да научи нешто а да није дете?
Односно, коме је ова песма намењена?
(возачима)
Шта каже песма, шта возачи треба да раде?
(да успоре и пазе)
Да ли је довољно да само возачи пазе?
Ко још треба да пази? (пешаци) Како они
пазе?

*Како сте ви дошли данас у школу? Да ли


вас довозе некад родитељи колима? Шта су
родитељи поштовали док су возили?
(семафор, знакове...) А шта пешаци
поштују?
Јел то значи да постоје нека правила
понашања у саобраћају? Јесмо ли ми
безбедни ако их не поштујемо?
Најава наставне јединице
Говорим им да у саобраћају као и код куће,
као у школи постоје нека правила
понашања. И кажем им да ћемо на
данашњем часу учити која су то правила и
како се треба понашати у саобраћају, као и
које опасности нам прете ако иста правила
не поштујемо.

ЦЕНТРАЛНИ ДЕО ЧАСА

Разговор о завођењу реда у саобраћају Причам са њима о томе да код куће ред
заводе родитељи, у школи директор и
наставници и питам их знају ли ко заводи
ред у саобраћају, на улици? ( полицајац,
семафори и знаци).

*Да ли често виђате полицајце на улицама?


Шта они раде? Да ли их се ви плашите
мало? Зашто? Како су полицајци обучени?
Шта носе са собом? (палицу, пиштаљку) За
шта им она служи?
Говорим им да замисле да треба да пређу
улицу на раскрсници на којој је семафор
покварен и полицајац регулише саобраћај.
Срећем им пажњу да тада треба да воде
рачуна шта им полицајац показује. Питам
их шта значи када им полицајац покаже
длан (испружим руку за ,,стој“). Затим
питам ученике да ли знају како полицајац
показује руком за ,,крени“. То показујем и
ја и има приказано на презентацији.

Аутомобили као најбројнији учесници у *Ученике питам: Да ли ми чујемо како се


саобраћају одвија саобраћај напољу? Шта највише
чујемо? (возила) Јел има пуно аутомобила
на улицама града? Постоје ли за њих нека
правила? Која? Шта би било када их не би
поштовали? Куда се аутомобили крећу?
(коловозом) Којом страном?
Показујем слику семафора и питам их шта
значи које светло. (на пројектору
приказујем слике).

Пешак као учесник у саобраћају *Да ли су аутомобили једини учесници у


саобраћају? Ко још учествује? (пешаци)
Говорим им да је за њих важно да знају
како пешаци треба да се понашају у
саобраћају да би били безбедни. Куда се
крећу пешаци? Да ли је то правилно?
Зашто?
Испричам им ситуацију где пешак жели да
пређе улицу и питам их шта би требало да
ради? ( да дође до семафора, пешачког
прелаза или ако нема тога погледа лево и
десно и пажљиво пређе улицу) Затим им
показујем слике са тим ситуацијама и
причамо о томе како је правилно прећи
улицу.
Пустим цртани филм ,,Пажљивко“ где
говори о правилном преласку улице.
Бициклиста као учесник у саобраћају
*Питам их како могу још да путују по
граду? (бициклом) Куда треба да се креће
бицикл? Којом страном? А ако идете са
родитељима или браћом и сестрама како
треба да се крећете? Ко иде напред, први, а
ко иза? Које знаке ви треба да поштујете,
оне за аутомобиле или за пешаке? Када сте
ви учесник у саобраћају о чему још треба
да водите рачуна? Осим да се ви безбедно
крећете. (о другим учесницима у
саобраћају) Како ћете то урадити?
Пустим цртани филм ,,Пажљивко“ где
говори о безбедном кретању бициклом или
само прикажем слике. (у зависности од
времена).
Понашање у градском превозу
*Причам са ученицима да они сви
вероватно живе близу своје школе, али ако
желе да оду у неки мало даљи крај града
како би то урадили? (градским превозом)
Шта све од градског превоза постоји?
( аутобус, трамвај, тролејбус, такси) Јесте
ли се возили неком превозом? Којим? Да
ли у превозу постоје нека правила
понашања? Која? Јесте ли их ви
поштовали? Наведите ми пример.
Ученицима пустим цртани филм
,,Пажљивко“, део када говори о томе да се
улази на предња врата, излази на задња, да
се мора држати за шипку уколико нема
места да се седне, да не треба причати са
возачем док вози...
Игра близу одвијања саобраћаја

Показујем слику где се виде деца која се


играју у близии коловоза. Питам ученике:
Шта видите на слици? Да ли сте се ви
некад слично понашали? Да ли је то
безбедно место за играње? Које место јесте
Безбедност у саобраћају безбедно?

Говорим им о томе да да би били безбедни


у саобраћају треба остали учесници да их
виде. Питам их шта мисле како могу да
буду уочљивији док се крећу улицама? (да
имају лампе на бициклима или носе
светлеће прслуке) Замолим два ученика да
стану испред одељења, један је у тамном
оделу, а други обуче светлећи прслук.
Питам их кога ће пре да уоче? Замислите
да је мрак, кога бисте онда прво видели?
Да ли схватате да сте безбеднији уколико
Синтеза вас остали учесници у саобраћају на време
виде???

Да бих проверила да ли су ученици


разумели и колико су запамтили о
правилим апонашања у саобраћају
постављам им следећа питања:
1. Да бисмо сви били безбедни у
саобраћају шта морамо да
поштујемо? (правила)
2. Ко заводи ред у саобраћају?
(полицајац, семафор, знаци)
3. Шта значи црвено, жуто и зелено
светло на семафору за аутомобиле?
4. Како пешак може правилно да пређе
улицу? (три начина: када се на
семафору упали зелено светло за
пешаке, на пешачком прелазу тако
што гледа лево па десно и пажљиво
пређе и ако нема пешачког прелаза
погледа лево па десно и опет лево и
када види да је безбедно пређе
улицу најкраћим путем)
5. Како бициклиста треба да се креће
да би био безбедан?
6. Како се треба понашати у градском
превозу?
7. Да ли је безбедно играти се поред
коловоза? Зашто?
8. Шта треба да носимо да би нас боље
видели остали учесници у
саобраћају?
Сваки одговор каже један ученик, а онда са
осталим ученицима коментаришемо.
ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА

Систематизација Изводим ученике напоље. Прелазимо


улицу без пешачког прелаза, затим на
пешачком прелазу и улицу са семафором.
Затим се враћамо у школу.
Домаћи задатак
Дајем им линк за цртани филм
,,Пажљивко“ да га погледају код куће.
ЗАПИС У СВЕСКАМА

ПРАВИЛА ПОНАШАЊА У
САОБРАЋАЈУ

Семафор за аутомобиле

СТАНИ ПРИПРЕМИ СЕ КРЕНИ

Семафор за пешаке

СТАНИ КРЕНИ

You might also like