The amount of material in moles formed at the electrode in
electrolysis depends on three factors.
o The quantity of any product produced from electrolysis,
and its rate of production, depends on the number of electrons that are transferred in the external circuit and how fast the electrons flow in the circuit.
o The charge on the ion - the bigger the charge on the
ions, the more electrons must be transferred to give one mole of the product compare the effect of one mole of electrons in the table above and see examples 13.1.1 to 13.1.5 below in Part one)
o The current flow, current is the rate of flow of charge,
the higher the current flow (in amps), the more electrons are transferred per unit time e.g. seconds (the current flowing in amperes, A, see examples in Part two). Therefore, the rate of product formation is proportional to current.
o The time duration of the electrolysis, the longer the
electrolysis runs for, the more product is formed (time in seconds, minutes or hours, see examples in Part two). Therefore, the amount of product formed is proportional to time.
If you know how much of a substance is made at one
electrode, you can theoretically calculate the amount of substance formed at the other electrode.
The basis of these calculations is the ratio of the electrons
involved in both electrode reactions (hence the introductory table of electrode equations above).
The electrode equations in the table above are referred to
in the examples below.
In studying the examples below you must refer to the electrode
equations in the table above, o and remember 1 mole = formula mass in grams and 1 mol of gas = 24 dm3 at room temperature/pressure..
Electrolysis calculation Example 13.1.1
o The electrolysis of brine, aqueous sodium chloride
solution, NaCl(aq) produces hydrogen gas, H2(g) at the -ve electrode and chlorine gas, Cl2(g) at the positive electrode. Atomic masses: H = 1, Cl = 35.5
o 2H+(aq) + 2e- ==> H2(g) and 2Cl-(l/aq) - 2e- ==> Cl2(g)
o 2 electrons are involved in both the formation of a
hydrogen molecule [Mr(H2) = 2] or a chlorine molecule [Mr(Cl2) = 71].
o The ratio of the products for H2(g) : Cl2(g) is 1 mol : 1
mol or 24dm3 : 24 dm3 or 2g : 71g
If during the electrolysis of sodium chloride
solution, 25 cm3 of hydrogen were produced, what volume of chlorine is theoretically formed?
Since the mole ratio is 1 : 1 for H2 : Cl2 for every 25
cm3 of hydrogen formed, 25 cm3 of chlorine will be formed.
Electrolysis calculation Example 13.1.2
o The electrolysis of molten aluminium oxide Al2O3 is a
more complicated affair.
o Its best to think of the ratio effect of a current of 12 moles
It takes 3 moles of electrons to form 1 mole of Al
from 1 mole of Al3+ ions.
and 4 moles of electrons to form 1 mole of
O2 molecules from 2 moles of O2- ions.
Atomic masses: Al = 27, O = 16
o The ratio of the products from 12 moles of electrons is therefore
Al(l) : O2(g) is 4 mol : 3 mol or 108g : 96g or
72dm3.
o If 0.1 mol of molten aluminium oxide is completely
electrolysed (i) what mass of aluminium is formed and (ii) what volume of oxygen is formed (at RTP)
atomic mass Al = 27, molar volume of any gas at
RTP = 24 dm3
(i) From 1 mole of Al2O3 you get 2 moles of Al
therefore from 0.1 mol of Al2O3 you get 0.2
mol of Al
mass Al = moles Al x atomic mass
mass Al = 0.2 x 27 = 0.54 g Al
(ii) From 1 mole of Al2O3 you get the equivalent of 3
moles of O atoms,
BUT you must treat this as 1.5 mol
O2 molecules
therefore from 1 mol Al2O3 you get 1.5 mol of
O2 molecules
so from 0.1 mol Al2O3 you get 0.15 mol of
O2 gas
volume of oxygen gas = moles of oxygen gas
x 24
volume of oxygen = 0.15 x 24 = 3.6
dm3 (3600 cm3)
Electrolysis calculation Example 13.1.3
o In the electrolysis of dilute sulphuric acid, 36 cm3 of
hydrogen, H2 was formed at the negative electrode (cathode). o What volume of oxygen, O2 would be formed at the positive electrode (anode)?
o 2H+(aq) + 2e- ==> H2(g) and 4OH-(aq) - 4e- ==> 2H2O(l) + O2(g)
It takes an electron transfer of 2 electrons to form
each hydrogen molecule from 2 hydrogen, H+ ions and the transfer of 4 electrons to make 1 molecule of oxygen from 4 hydroxide, OH- ions.
Therefore, from the same amount of electrons
(current), the ratio of hydrogen : oxygen formed is 2:1
so the volume of oxygen formed is 18 cm3. (36 : 18
have the ratio 2 : 1)
Electrolysis calculation Example 13.1.4
o In the electrolysis of copper sulphate solution using
carbon electrodes, what mass and volume of oxygen would be formed at the positive electrode if 254g of copper was deposited on the negative electrode? Atomic masses: Cu = 63.5, O = 16.
o Cu2+(aq) + 2e- ==> Cu(s) and 4OH-(aq) - 4e- ==> 2H2O(l) +
O2(g)
It takes a transfer of 2 moles of electrons to form 1
mole of solid copper (63.5g) from 1 mole of copper(II) ions, Cu2+
and a transfer of 4 moles of electrons to form 1
mole of oxygen from 4 moles of hydroxide, OH- ions.
Therefore the expected mole ratio of Cu(s) :
O2(g) from the electrolysis is 2 : 1
The moles of Cu deposited = 254/63.5 = 4 moles
so moles oxygen formed = 2 moles, since Mr(O2) =
2 x 16 = 32 o mass of oxygen formed = 2 x 32 = 64g, volume of oxygen = 2 x 24 = 48 dm3
Electrolysis calculation Example 13.1.5
o In the industrial manufacture of aluminium by electrolysis
of the molten oxide (plus cryolite) 250kg of aluminium are formed.
o What volume of oxygen would be theoretically
formed at room temperature and pressure?
o [ Ar(Al) = 27 and 1 mole of gas at RTP = 24 dm3 (litres) ]
Aluminium oxide is Al2O3, so on splitting in
electrolysis the atomic ratio for Al : O is 2 : 3,
Note: It takes 12 electrons added to four Al3+ ions
to make four atoms of Al, and 12 electrons removed from six oxide ions, O2-, to form six oxygen atoms, which combine to form three O2 molecules (see next line).
BUT, oxygen exists as O2 molecules, so the mole
ratio of Al atoms : O2 molecules is 4 : 3
250kg Al = 250000g, Al = 250000/27 moles =
9259.26 moles Al metal.
Therefore scaling for moles O2 = 9259.6 x 3/ 24 =
6944.44 moles O2 molecules.
Since volume of 1 mole of gas at RTP = 24
dm3 (litres)
Volume of oxygen formed = 6944.44 x 24
= 166667 dm3
Electrolysis calculation Example 13.1.6 of ATOM
ECONOMY o % atom economy = 100 x theoretical mass of useful product / total theoretical mass of reactants
These calculations assume a pure compound
molten electrolyte and a 100% yield and are based on the law of conservation of mass.
The calculations are more complicated when
dealing with a solution like aqueous sodium chloride (brine).
o Aluminium oxide Al2O3 (atomic masses: Al =27, O = 16)
Formula mass = (2 x 27) + (3 x 16) = 54 + 48 = 102
For aluminium: % atom economy = 100 x 54 / 102
= 52.9%
The oxygen is a waste product in this case. In fact
its a nuisance because it gradually burns away the carbon electrodes in the electrolytic extraction of aluminium.
o Sodium chloride NaCl (atomic masses: Na = 23, Cl =
35.5)
Formula mass = 23 + 35.5 = 58.5
For sodium: % atom economy = 100 x 23 / 58.5
= 39.3%
For chlorine: % atom economy = 100 x 35.5 / 58.5
= 60.7%
In this case the total atom economy is 100%
because both products are useful.
Self-assessment Quizzes on electrolysis calculations [based on part
1 only]
Part Two: The relationship between current and the quantity of
electrode product More mathematics to do with electrolysis
As described and explained at the start the amount of
product formed is proportional to time and current. This is expressed by the following formula ... o Quantity of charge transferred (Coulombs, C) = current flow (amperes, A) x time (seconds, s) o Q=Ixt o The amount of product formed is proportional to Q, the charge transferred to oxidise or reduce ions in the electrolyte. o So you can logically deduce the following sort of proportionality from the Q = It equation .. Doubling the current with double the rate of production etc., halving the current halves the rate ... etc. Doubling the time will double the amount of electrode products formed etc., halving the time will halve the amount of product formed ... etc. Substituting numbers into the equation enables you to predict how charge flows, then by a subsequent calculation, you can predict by calculation how much product will be formed e.g. e.g. if you run a current of 1.50 A for 2 minutes, how charge has flowed? Q = I x t = 1.50 x (2 x 60) = 180 C The 180 Coulombs can be converted into moles of electrons, and then, adjusting for the charge on the ion, converted into moles of ion discharged at the electrode, and finally moles of product. The following examples show you how to do all these calculations in a logical manner. You may also need to rearrange the equation to determine current needed or time taken. Q = I x t, I = Q / t and t = Q / I (do we need a triangle guys?) How long would it take to pass 5000 Coulombs, with a current of 4A? t = Q / I = 5000 / 4 = 1250 s (or 20.83 minutes, 20 mins & 50 seconds) What current do you need to pass 96500 Coulombs in 2 hours? I = Q / t = 96500 / (20 x 60 x 60) = 1.34A 1 Faraday (F) = 96 500 Coulombs (C) = 1 mole of electrons. o This can be expressed as the Faraday Constant = 96500 Cmol-1 o A current of 1A = 1C/s o 1 mole of any gas = 24 dm3 or 24000cm3 at 25oC/1 atmosphere. Quantity of electricity in coulombs = current in amps x time in seconds o Q (C) = I (A) x t (s) Example 13.2.1: A current was passed through an electrolysis circuit of silver nitrate solution and O.54g of silver was formed. o Ar(Ag)= 108 and the electrode equation is Ag+ (aq) + e- ==> Ag(s) o Ar(Ag)= 64 and the electrode equation is Cu2+ (aq) + 2e- ==> Cu(s) o If in the same circuit a copper(II) sulphate and copper electrodes cell was connected, how much copper is deposited at the negative (-) cathode? o 0.54g Ag = 0.54 / 108 = 0.005 mol Ag o now 1 mole electrons deposits 1 mol of silver, but only 0.5 mol of copper for the same electrons. o so mol copper deposited = 0.005 / 2 = 0.0025 mol Cu, mass Cu = 0.0025 x 64 = 0.16g Cu o - Example 13.2.2: How much copper is deposited if a current of 0.2 Amps is passed for 2 hours through a copper(II) sulphate solution ? o Electrode equation: (-) cathode Cu2+(aq) + 2e- ==> Cu(s) and Ar(Cu) = 64 o the quantity of electricity passed in Coulombs = current in A x time in secs (Q = I x t) = 0.2 x 2 x 60 x 60 = 1440 Coulombs, and 1 mole electrons = 96500 Coulombs therefore moles of electrons passed through circuit = 1440 / 96500 = 0.01492 it takes two moles of electrons to form one mole of copper therefore moles copper = 0.01492 / 2 = 0.00746 mass of copper = moles of copper x atomic mass of copper = 0.00746 x 64 = 0.4775g of copper deposited. - Example 13.2.3: In the electrolysis of molten sodium chloride 60 cm3 of chlorine was produced. o Electrode equations: (-) cathode Na+ + e- ==> Na or 2Na+ + 2e- ==> 2Na for electron 'molar' comparison (+) anode 2Cl- -2e- ==> Cl2 o Calculate ... o (a) how many moles of were chlorine produced? mol = vol / molar vol = 60 / 24000 = 0.0025 mol Cl2 - o (b) what mass of sodium would be formed? from the electrode equations 2 mol sodium will be made for every mole of chlorine so 0.0025 x 2 = 0.005 mol sodium will be formed. Ar(Na) = 23 mass = mol x atomic or formula mass = 0.005 x 23 = 0.115g Na - o (c) for how long would a current of 3 A in the electrolysis circuit have to flow to produce the 60cm3 of chlorine? To produce 0.0025 mol of Cl2 you need 0.005 mol of electrons 0.005 mol electrons = 0.005 x 96500 coulombs = 482.5 C Q = I x t, so 482.5 = 2 x t, therefore t = 482.5 / 3 = 161 s (to nearest second) - Example 13.2.4: In an electrolysis of sodium chloride solution experiment a current of 2 A was passed for 2 minutes. o Electrode equations: (-) cathode 2H+ + 2e- ==> H2 and (+) anode 2Cl- - 2e- ==> Cl2 o (a) Calculate the volume of chlorine gas produced. Q = I x t, so Q = 2 x 2 x 60 = 240 C 240 C = 240 / 96500 = 0.002487 mol electrons this will produce 0.002487 / 2 = 0.001244 mol Cl2 (two electrons/molecule) vol = mol x molar volume = 0.001244 x 24000 = 29.8 cm3 of Cl2 - o (b) What volume of hydrogen would be formed? 29.8 cm3 of H2 because two electrons transferred per molecule, same as chlorine. - o (c) In practice the measured volume of chlorine can be less than the theoretical value. Why? chlorine is moderately soluble in water and also reacts with the sodium hydroxide formed. - Example 13.2.5: In a copper(II) sulphate electrolysis experiment ... o Electrode equation: (-) cathode Cu2+(aq) + 2e- ==> Cu(s) and Ar(Cu) = 64 o (a) how much copper is deposited on the cathode by a 0.2A current flowing for 10 minutes? Q = I x t, Q = 0.2 x 10 x 60 = 120 C, mole electrons = 120 / 96500 = 0.001244 mol e- 2 mole electrons deposits 1 mol of Cu, so mol Cu deposited = 0.001244 / 2 = 0.000622 mass = mol x atomic or formula mass = 0.000622 x 64 = 0.0398g Cu - o (b) how long must a 0.1 A current be passed to deposit 1g of copper on the cathode? 1g Cu = 1 / 64 = 0.015625 mol, needs 0.015625 x 2 mol electrons = 0.03125 mol e- 0.03125 mol e- = 0.03125 x 96500 = 3016 C Q = I x t, 3016 = 0.1 x t, t = 3016 / 0.1 = 30160s, 30160 / 3600 = 8.38 hours. - Example 13.2.6: What volume of oxygen is formed by passing a current of 5A through acidified water for 25 minutes at a temperature of 25oC and 101kPa (1 atmosphere pressure) o Electrode equations: (-) cathode 2H+ + 2 e- ==> H2 or 4H+ + 4e- ==> 2H2 for molar electron comparison (+) anode 4OH- -2e- ==> 2H2O(l) + O2 o Quantity of electricity in Coulombs = current in A x time in seconds o Q = I x t = 5 x 25 x 60 = 7500 C, now 1 mole of electrons = 96500 C o so moles of electrons = 7500 / 96500 = 0.07772 moles o it takes 4 moles of electrons to form 1 mole of oxygen gas o therefore moles of oxygen formed = 0.07772 / 4 = 0.01943 o 1 mole of gas = 24000 cm3, therefore volume of gas = 0.01943 x 24000 = 466.3 cm3 of O2 o - Example 13.2.7: How long will it take to produce 2 dm3 of chlorine gas by passing a 6A current through concentrated sodium chloride solution at 25C and 101kPa (1 atmosphere pressure) o (+) anode 2Cl- -2e- ==> Cl2 o therefore chlorine to be produced = 2/24 = 0.08333 moles of chlorine o 2 moles of electrons must be removed from 2 moles of chloride ions to produce 1 mole of chlorine gas, o therefore moles of electrons required = 0.08333 x 2 = 0.1666 o 1 mole of electrons = 96500 Coulombs, therefore quantity of electricity required o = 0.1666 x 96500 = 16077 Coulombs o quantity of electricity in Coulombs = current in A x time in seconds o 16077 = 6 x time in seconds, so time in seconds = 16077 / 6 = 2679.5 seconds o or 2679.5 / 60 = 44.66 minutes to produce 2 dm3 of chlorine gas.