Professional Documents
Culture Documents
Task 2 Number Ok
Task 2 Number Ok
1. A CU triaxial test is performed on a cohesive soil. The effective consolidation stress was
750 kPa. At Failure, the principal stress difference was 1250 kPa, and the major
effective principal stress was 1800 kPa. Compute Skempton’s pore pressure coefficient
A at failure?
Penyelesaian :
Uji triaksial CU pada tanah cohesive.
- σ'c = σ3f = 750 kPa
- (σ1 – σ3)f = (σ’1 – σ’3)f = 1250 kPa
- σ'1 = 1800 kPa
Maka,
- σ'3 = σ'1 – 1250 kPa = 1800 kPa – 1250 kPa = 550 kPa
- Δu = σ3f - σ'3f = 750 – 550 = 200 kPa
∆ u−∆ σ 3 200−0
- Af = = = 0,16
∆ σ 1−∆ σ 3 1250
2. Two samples of a slightly overconsolidated clay were tested in triaxial compression, and
the following data at failure were obtained. The preconsolidation stress for the clay was
estimated from oedometer tests to be about 400 kPa.
a. Determine the Skempton’s pore pressure parameter A at failure for both tests.
b. Plot the Mohr circles at failure for both total and effective stresses.
c. Estimate φ’ in the normally consolidated range, and c’ and φ’ for the
overconsolidated range of stresses.
Penyelesaian :
a. Determine the Skempton’s pore pressure parameter A at failure for both tests.
- Test X =
∆ u−∆ σ 3 −5−0
Af = = = - 0.0189 (Heavily overconsolidated)
∆ σ 1−∆ σ 3 265
- Test Y =
∆ u−∆ σ 3 450−0
Af = = = 0.726 (Normally consolidated)
∆ σ 1−∆ σ 3 620
b. Plot the Mohr circles at failure for both total and effective stresses.
- Test X =
σ'c = σ3f = 75 kPa
σ1f = 265+75 = 340 kPa
σ'3f = σ3f - ∆ u = 75 – (-5) = 80 kPa
σ'1f = σ1f - ∆ u = 340 – (-5) = 345 kPa
- Test Y =
σ'c = σ3f = 750 kPa
σ1f = 620+750 = 1370 kPa
σ'3f = σ3f - ∆ u = 750 – 450 = 300 kPa
σ'1f = σ1f - ∆ u = 1380 – 450 = 920 kPa
Dari hasil perhitungan, dapat digambarkan lingkaran Mohr nya sebagai berikut :
σ '1 920
( ) =
σ ' 3 f 300
=3.067
φ’ = sin
−1
( 265
425 )
=38,57 °
αf = 45 ° + ( 38.57
2 )
=64,285 °
Penyelesaian :
- Test 1 :
σ'c = σ3f = 100 kPa
(σ1 – σ3)f = (σ’1 – σ’3)f = 85 kPa
uf = 67 kPa
σ1f = 85 + 100 = 185 kPa
σ’1f = 185 – 67 = 118 kPa
σ’3f = 100 – 67 = 33 kPa
Predict the angle of the failure planes for the two undrained tests
φT
- α T =45 ° +
2
17,35 °
α T =45 ° +
2
α T =53,66°
φ'
- α '=45° +
2
34.26 °
α '=45° +
2
α '=62.13 °
What maximum principal stress difference would you expect at failure for this second
test specimen?
- Test 2
σ 3 f = 250 kPa
σ1f φT 17 . 35
( )
σ3f f
2
(
=tan 45 ° +
2 ) 2
(
=tan 45 ° +
2 )
=1. 85
4. The following data were obtained from a CU test with pore pressures measured on an
undisturbed specimen of sandy silt. The consolidation pressure was 850 kPa and the
specimen was sheared in axial compression.
a. Plot curves of principal stress difference and pore pressures versus strain. Please
plot on one sheet
b. Plot the stress paths on a p-q diagram.
c. Is there any difference in φ’ as determined when the principal stress difference or the
principal effective stress ratio is a maximum?
Penyelesaian :
Untuk memudahkan perhitungan, perhitungan dilakukan pada worksheet Exel untuk
menghitung p dan q dalam penggambaran stress path.
Berikut adalah tabulasi nya :
p=
σ1 - σ3 ε u σ3 σ1 σ'3 σ'1 p' q = q' σ'1/σ'3
(σ1 + σ3)/2
kPa % kPa kPa kPa kPa kPa kPa kPa kPa kPa
a b c d (diketahui) e = a+d f = d-c g = e-c h = (d+e) /2 i = (f+g)/2 j = a/2 k = g/f
0 0 0 850 850 850 850 850 850 0 1,000
226 0,11 81 850 1076 769 995 963 882 113 1,294
415 0,25 187 850 1265 663 1078 1057,5 870,5 207,5 1,626
697 0,54 323 850 1547 527 1224 1198,5 875,5 348,5 2,323
968 0,99 400 850 1818 450 1418 1334 934 484 3,151
1470 2,2 360 850 2320 490 1960 1585 1225 735 4,000
2060 3,74 219 850 2910 631 2691 1880 1661 1030 4,265
2820 5,78 -9 850 3670 859 3679 2260 2269 1410 4,283
3590 8,41 -281 850 4440 1131 4721 2645 2926 1795 4,174
4160 11,18 -530 850 5010 1380 5540 2930 3460 2080 4,014
4430 13,93 -703 850 5280 1553 5983 3065 3768 2215 3,853
4310 16,82 -767 850 5160 1617 5927 3005 3772 2155 3,665
4210 19,71 -789 850 5060 1639 5849 2955 3744 2105 3,569
a. Plot curves of principal stress difference and pore pressures versus strain. Please
plot on one sheet.
5000
4000
3000
Deviatoric Stress (kPa)
2000
1000
0
0 5 10 15 20 25
-1000
-2000
Axial Strain (%)
Stress Path
2500
2105 2105
2000
1500
q = q' (kPa)
TSP
ESP
1000
500
0
500 1000 1500 2000 2500 3000 3500 4000
p, p' (kPa)
c. Is there any difference in φ’ as determined when the principal stress difference or the
principal effective stress ratio is a maximum?
σ '1
Ya, karena nilai dari φ’ diperoleh dari ( )
σ '3 max
yang nilainya dapat lebih besar sekitar
a. Sketch the total and effective stress paths for each test and determine the Mohr-
Coulomb strength parameters in terms of both total and effective stresses.
b. Estimate the theoretical angle of the failure planes for each specimen.
c. Do you believe this clay is normally or overconsolidated? Why?
Penyelesaian :
A 230 60 145 85
a. Sketch the total and effective stress paths for each test and determine the Mohr-
Coulomb strength parameters in terms of both total and effective stresses.
b. Estimate the theoretical angle of the failure planes for each specimen.
- Kondisi Undrained
Dari lingkaran Mohr didapatkan :
φ T =19 °
φT
α T =45 ° +
2
19 °
α T =45 ° +
2
α T =5 4.5 °
c = 28 kPa
- Kondisi Drained
Dari lingkaran Mohr didapatkan :
φ ’=28 °
φ'
α '=45° +
2
28 °
α '=45° +
2
α '=59 °
c’ = 20 kPa
Tanah lempung ini termasuk dalam tanah clay overconsolidated yang diindikasikan
dengan nilai c>0 dan menurut tabel jenis tanah berdasarkan Af.