Professional Documents
Culture Documents
Lesson 8.B:
Learning After finishing this module, students are expected to:
Outcomes
1. Be familiar with the different sizes of steel bars
2. Learn to design the appropriate size of bars needed
3. Determine the spacing of steel reinforcement.
4. Be familiar with the different provisions and
requirements of ACI code and NSCP
References:
Simplified Building Construction Estimates, Max B. Fajardo Jr.
Estimating Bill of Materials, Tagayun and Associates
. Introduction to building construction
Warm Up:
Steel Reinforcement
Steel is the most widely used reinforcing materials for almost all types
of concrete construction. Steel is an excellent partner of concrete in resisting
both tension and compression stresses. Comparatively, steel is ten times
stronger than concrete in resisting compression load and hundred times
stronger in tensile stresses.
1. 6.0 m. long
2. 7.5 m. long
3. 9.0 m. long
4. 12 m. long
1. By direct counting
2. By area method
TIRE WIRES;
Tie wire refers to gauge No. 16 galvanized iron wire used to secure
steel bars to the desired position. Ordering tie wire is by kilogram. A 53 m.
length of wire is equal to 1 kilogram. The length of tie wire depends upon the
size of the bars to be secured. The wire is cut into length ranging from 25 cm.
to 40 cm. for small and medium size steel bars. After cutting the tie wire it is
being folded at the center.
The Code further provides that Lateral Ties spacing shall not exceed the
following:
Also, the spacing of lateral ties at the base of the column are spaced
closely starting at 3 @ 0.05 m., 3 @ 0.10 m., 3 @ 0.15 m. where this part is
a critical section that cracking of concrete occurs, so more lateral ties is being
provided.
Example No. 1
Solution:
2. Therefore adopt 32 cm. maximum spacing of lateral ties being the smallest
value.
3 @ 0.05 = 0.10 m.
3 @ 0.10 = 0.30 m. 9 pcs. of lateral ties occupying 0.85 m.
3 @ 0.15 = 0.45 m.
H = 0.85 m.
Hr = Ho - Hi
Hr = 4.0 - 0.85 = 3.15 m.
5. Find the number of lateral ties for the remaining height
where 6bd is the length of hook at the end of tie ( bd = bar diameter )
L = ( 0.42 x 4 ) + ( 6 x 0.010 ) x 2
L = 1.68 + 0.12 = 1.80 m. long for 1 pc. lateral tie
8. Using 6.0 m. long steel bar: determine the number of cut bar
6.0 m. = 3.33 pcs. only 3 pcs. could be derived from 6.0 m. long R.S.B.
1.8 m.
9. Find the actual number of 6.0 m. long bar,
380 pcs. = 126.67 pcs. say 127 pcs. of 6.0 m. long R.S.B.
3 pcs.
Example # 2:
Determine the total no. of 20 mm. dia. vertical bars and 10 mm. dia.
commercial size bar for lateral ties if there are 8 columns at 8.0 m. high each
including kilograms of tie wires with the spacing of 3 @ 0.05, 3 @ 0.10 and the rest
@ 0.25 m. o. c. ( max. spacing is already given = 0.25 m. )
25 cm
Solution:
2. Determine the number of the lateral ties ( inner ties and outer ties )
starting from the base of the column.
3 @ 0.05 m. = 0.10 m.
3 @ 0.10 m. = 0.30 m. therefore, 9 pcs. of inner ties & 9 pcs. of outer ties
3 @ 0.15 m. = 0.45 m.
9 pcs. 0.85 m.
For initial ht. of 0.85 m. there are 9 pcs. of ties ( inner and outer ties )
Hr = Ho – Hi
No. of ties = 7.15 m. = 28.6 pcs. say 29 pcs. of inner & 29 pcs. of outer
0.25 m.
Taking a right triangle formed by outer tie and inner tie and
use Pythagorean to determine the length of diagonal forming a
diamond for inner tie,
L2 = 0.162 + 0.162
L2 = 0.0256 + 0.0256
L = 0.226 m. length of 1 side
Total length = ( length of 1 side x 4 ) + ( 6bd ) 2
Total length = ( 0.226 x 4 ) + ( 6 x 0.010 ) 2
L = 0.904 + 0.12
L = 1.024 m.
7. Find the overall length of inner ties and outer ties:
Inner ties = 304 pcs. ( L = 1.024 m. )
Li = 304 x 1.024 = 311.296 m. say 312 m.
Outer ties = 304 pcs. ( L = 1.4 m. )
Lo = 304 x 1.4 = 425.6 m. say 426 m.
8. Using 6.0 m. long R.S.B. determine the actual no. of comm. size bar.
6.0 m. = 5.86 pcs. only 5 pcs. because 0.85 is shorter for 1 pc.
1.024
No. of com. size bar = 312 m. = 62.4 pcs. say 63 pcs.
5 m.
6.0 m. = 4.29 pcs. only 4 pcs. because 0.29 is shorter for 1 pc.
1.4 m.
No. of com. size bar = 426 m. = 106.5 pcs. say 107 pcs.
4 m.
Add: 63 + 107 = 170 pcs. x 6.0 m. long of comm. size bar
9. Find the no. of kgs of tie wire:
Assume length of 1 tie = 0.40 m. tie for both inner and outer tie
No. of cross-section b/n vertical bar and lateral ties = 304 pcs x 8
vert. = 2,432 pcs. of tie wires
Total length = 2,432 x 0.40 = 973 m.
No. of kgs. = 973 divide by 53 = 18.36 say 19 kgs.
Summary: