Professional Documents
Culture Documents
VEDIC MATHS
innovation
Assignment 01
Vedic Maths Practice Assignment 01
1. 98 ______ 2. 95 ________
1
Directions for questions: Find the square Root of the
following Numbers.
2
Vedic Maths Practice Assignment 01 – Answer Key
Q. No. Explanations
1. (98)2
Main Base = 100;
Step 1 : 100-98 = 2;
= (2)2=4….1
Step 2: 98- 2= 96×100=9600…..2
Add 1 & 2;
9600+4=9604;
Therefore, answer = 9604;
2. (95)2
When the number is end with 5, then
RHS must be 52= 25
LHS
9×(9+1)=9×10=90
Therefore, (95)2= 9025
3. (78)2
Main Base = 100;
Step 1 : 100-78 =22;
= (22)2=484….(1)
Step 2: 78- 22= 56×100=5600…..(2)
Add 1 & 2;
5600+484=6084;
Therefore, answer =6084;
4. (118)2
Main Base = 100;
3
Step 1: 118-100= 18;
= (18)2=324….1
Step 2: 118+18= 136×100=13600…..2
Add 1 & 2;
13600+324=13924;
Therefore, answer =13924.
5. (88)2
Main Base = 100;
Step 1 : 100-88 = 12;
= (12)2=144….1
Step 2: 88-12= 76×100=7600…..2
Add 1 & 2;
7600+144=7744;
Therefore, answer =7744.
6. (112)2
Main Base = 100;
Step 1: 112-100= 12;
= (12)2=144….1
Step 2: 112+12= 124×100=12400…..2
Add 1 & 2;
12400+144=12544;
Therefore, answer =12544;
7. (76)2
Main Base = 100;
Step 1: 100 – 76 = 24 ;
= (24)2=576….1
4
Step 2: 76- 24= 52×100=5200…..2
Add 1 & 2;
5200+576=5776;
Therefore, answer =5776;
8. (108)2
Main Base = 100;
Step 1: 108-100= 8;
= (8)2=64….1
Step 2: 108+8= 116×100=11600…..2
Add 1 & 2;
11600+64=11664;
Therefore, answer =11664;
9. (87)2
Main Base = 100;
Step 1 : 100 -87 = 13 ;
= (13)2=169….1
Step 2: 87-13=74×100=7400…..2
Add 1 & 2;
7400+169=7569;
Therefore, answer =7569.
10. (92)2
Main Base = 100;
Step 1: 100-92= 8;
= (8)2=64….1
Step 2: 92- 8= 84×100=8400…..2
Add 1 & 2;
5
8400+64=8464;
Therefore, answer =8464;
11. (94)2
Main Base = 100;
Step 1: 100 – 94 = 6;
= (6)2=36….1
Step 2: 94- 6= 88×100=8800…..2
Add 1 & 2;
8800+36=8836;
Therefore, answer =8836.
12. (111)2
Main Base = 100;
Step 1: 111-100= 11;
= (11)2=121….1
Step 2: 111+11= 122×100=12200…..2
Add 1 & 2;
12200+121=12321;
Therefore, answer =12321;
13. (117)2
Main Base = 100;
Step 1: 117 – 100 = 17;
= (17)2=289….1
Step 2: 117+17= 134×100=13400…..2
Add 1 & 2;
13400+289=13689;
Therefore, answer =13689;
14. (119)2
6
Main Base = 100;
Step 1: 119-100= 19;
= (19)2=361….1
Step 2: 119+19= 138×100=13800…..2
Add 1 & 2;
13800+361=14161;
Therefore, answer =14161;
15. (83)2
Main Base = 100;
Step 1: 100 – 83 = 17;
= (17)2=289….1
Step 2: 83-17=66×100=6600…..2
Add 1 & 2;
6600+289=6889;
Therefore, answer =6889.
16. (124)2
Main Base = 100;
Step 1: 124-100= 24;
= (24)2=576….1
Step 2: 124+24= 148×100=14800…..2
Add 1 & 2;
14800+576=15376;
Therefore, answer =15376;
17. (91)2
Main Base = 100;
Step 1: 100 – 91 = 9;
7
= (9)2=81….1
Step 2: 91- 9= 82×100=8200…..2
Add 1 & 2;
8200+81=8281;
Therefore, answer =8281;
18. (121)2
Main Base = 100;
Step 1: 121-100= 21;
= (21)2=441….1
Step 2: 121+21= 142×100=14200…..2
Add 1 & 2;
14200+441=14641;
Therefore, answer =14641;
19. (79)2
Main Base = 100;
Step 1: 100 – 79 = 21;
= (21)2=441….1
Step 2: 79- 21= 58×100=5800…..2
Add 1 & 2;
5800+441=6241;
Therefore, answer =6241;
20. The Square of 12= 144
21. The Square root of 676 is 26.
22. The Square root of 361 is 19.
23. The Square root of 729 is 27.
24. The Square root of 484 is 22.
25. The Square root of 841 is 29.
8
26. There are two groups of figures, '72' and '25'. So
we expect a 2-digit answer. Now see, Since 72 is
greater than 64(82) and less than 81(92). So,
7225 is between 6400 and 8100 that means,
between 802 and 902.
If the number ends with 25; therefore, unit digit
of the square root of that number is 5. Therefore,
the square root of 7225 is 85.
27. The Square root of 289 is 17.
28. There are two groups of figures, '21' and '16'. So
we expect a 2-digit answer. Now see, Since 21 is
greater than 16(42) and less than 25(52). So,
2116 is between 1600 and 2500 that means,
between 402 and 502.
If the number ends with 6; therefore, unit digit of
the square root of that number is either 4 or 6.
Therefore, the square root of 2116 is either 442 or
462.
Square of 45
When the number ends with 5, then
RHS must be 52= 25
LHS
4×(4+1)=4×5=20
Therefore, (45)2= 2025
2116 is greater than 2025;
Therefore, the square root of 2116 is 46.
29. The Square root of 529 is 23.
9
30. There are two groups of figures, '118' and '81'. So
we expect a 2-digit answer. Now see, Since 118
is greater than 100(102) and less than 121(112).
So, 11881 is between 10000 and 12100 that
means, between 102 and 112.
If number end with 1; therefore, unit digit of the
square root of that number is either 1 or 9.
Therefore, the square root of 11881 is either 1012
or 1092.
Square of 105;
When the number ends with 5, then
RHS must be 52= 25
LHS
10×(10+1)=10×11=110
Therefore, (105)2= 11025
11881 is greater than 11025;
Therefore, the square root of 11881 is 109.
10