You are on page 1of 10

ŠKOLA, UČITELJ/ICA

RAZRED 4.
RB. SATA HRVATSKI JEZIK
DATUM

MOTIVACIJSKA TEMA
DUH U MOČVARI, ANTO GARDAŠ
NASTAVNA JEDINICA
✘ USVAJANJE NOVIH SADRŽAJA VJEŽBANJE/PONAVLJANJE ✘ PROVJERA

✘ A – HRVATSKI JEZIK I KOMUNIKACIJA ✘ B – KNJIŽEVNOST I STVARALAŠTVO


DOMENA
C – KULTURA I MEDIJI

ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI

OŠ HJ A.4.1. Učenik razgovara i govori u skladu s komunikacijskom situacijom.


- razgovara i govori prema zadanoj ili slobodnoj temi
- sadržajem i strukturom govorenja cjelovito obuhvaća temu
- organizira govor prema jednostavnoj strukturi: uvod, središnji dio, završetak
- stvaralačkim postupcima oblikuje govorene tekstove
- sudjeluje u organiziranoj ili spontanoj raspravi
- poštuje pravila komunikacije u raspravi: sluša sugovornike, govori kad ima riječ
- prepoznaje važnost neverbalne komunikacije
- primjenjuje nove riječi u komunikacijskoj situaciji
- poštuje društveno prihvatljiva pravila uljudne komunikacije u različitim životnim situacijama

OŠ HJ A.4.2. Učenik sluša različite tekstove, izdvaja važne podatke i prepričava sadržaj poslušanoga teksta.
- izdvaja važne podatke iz poslušanoga teksta prema uputi
- oblikuje bilješke na temelju izdvojenih podataka
- prepričava poslušani tekst na temelju bilježaka
- objašnjava nepoznate riječi služeći se dječjim rječnicima

OŠ HJ A.4.3. Učenik čita tekst i prepričava sadržaj teksta služeći se bilješkama.


- povezuje grafičku strukturu teksta i sadržaj
- izdvaja važne podatke iz teksta i piše bilješke s obzirom na sadržaj i strukturu
- prepričava tekst na temelju bilježaka
- objašnjava podatke u grafičkim prikazima
- objašnjava nepoznate riječi: na temelju vođenoga razgovora, zaključivanja na temelju konteksta, s pomoću rječnika nakon
čitanja teksta

OŠ HJ A.4.4. Učenik piše tekstove prema jednostavnoj strukturi.


- piše tekstove poštujući strukturu: uvod, razrada i zaključak
- piše prema predlošcima za ovladavanje gramatičkom i stilističkom normom potrebnom za strukturiranje teksta
- piše ogledne i česte pridjeve (opisne, gradivne i posvojne pridjeve na -čki, -ćki, -ski, -ški)
- točno piše posvojne pridjeve izvedene od vlastitih imena
- piše veliko početno slovo: imena naroda, stanovnika, država, geografskih cjelina, knjiga, filmova, novina
- provjerava pravopisnu točnost i slovopisnu čitkost

OŠ HJ B.4.1. Učenik izražava doživljaj književnoga teksta u skladu s vlastitim čitateljskim iskustvom.
- povezuje doživljaj i razumijevanje književnoga teksta s vlastitim misaonim i emotivnim reakcijama na tekst
- povezuje sadržaj, temu i motive teksta s vlastitim iskustvom
- pokazuje radoznalost, sklonost i znatiželju za komunikaciju s književnim tekstom
- razgovara s drugim učenicima o vlastitome doživljaju teksta
- prepoznaje vrijedne poruke i mudre izreke
- argumentira vlastite doživljaje i zaključuje o uočenim vrijednostima književnoga teksta

OŠ HJ B.4.4. Učenik se stvaralački izražava potaknut književnim tekstom, iskustvima i doživljajima.


- koristi se jezičnim vještinama, aktivnim rječnikom i temeljnim znanjima radi oblikovanja uradaka u kojima dolazi do izražaja
kreativnost, originalnost i stvaralačko mišljenje
- prikuplja vlastite uratke u radnu mapu (portfolio) prateći vlastiti napredak
- stvara različite individualne uratke: pripovijeda sadržaj književnoga teksta iz perspektive drugoga lika, vremena ili mjesta,
izražajno čita književne tekstove, recitira/krasnoslovi, piše dnevnik, snima audioprilog, stvara fotopriču ili fotostrip
ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA MEĐUPREDMETNIH TEMA I SUODNOSI S OSTALIM PREDMETIMA
osr A.2.1. Razvija sliku o sebi.
osr A.2.2. Upravlja emocijama i ponašanjem.
osr B.2.2. Razvija komunikacijske kompetencije.
odr A.2.1. Razlikuje pozitivne i negativne utjecaje čovjeka na prirodu i okoliš.
odr A.2.2. Uočava da u prirodi postoji međudjelovanje i međuovisnost.
odr C.2.3. Prepoznaje važnost očuvanja okoliša za opću dobrobit.
uku A.2.1. Uz podršku učitelja ili samostalno traži nove informacije iz različitih izvora i uspješno ih primjenjuje pri
rješavanju problema.
uku A.2.2. Učenik primjenjuje strategije učenja i rješava probleme u svim područjima učenja uz praćenje i podršku učitelja.
uku D.2.2. Učenik ostvaruje dobru komunikaciju s drugima, uspješno surađuje u različitim situacijama i spreman je
zatražiti i ponuditi pomoć.

VREDNOVANJE ZA/KAO UČENJE navedeno u opisu aktivnosti


VREDNOVANJE NAUČENOGA

NASTAVNA SREDSTVA lektirna knjiga Duh u močvari, ploča, kreda, nastavni listići, DVD-player, DVD

ISHOD
AKTIVNOST ISHOD I OPIS AKTIVNOSTI
OČEKIVANJE
UVODNI DIO SATA
Razgovor: Što ste očekivali kad ste pročitali naslov romana Duh u močvari? Što
je tajanstveno i pomalo jezovito u samom naslovu? Koje vam se asocijacije
Doživljajno-spoznajna
javljaju na riječ duh? Gdje se događa radnja? Zašto je močvara i inače mračno, OŠ HJ A.4.1.
motivacija
opasno mjesto? Gdje bi radnja još mogla biti smještena, a da se zadrži isti
osjećaj tajanstvenosti? (stari dvorac, šuma...)
GLAVNI DIO SATA

Kratko razgovaramo s učenicima o djelu, o tome kako ih se dojmilo, što im je


bilo najzanimljivije, uspoređujemo ga s ostalim dječjim romanima i
pripovijetkama koje su pročitali (učenici vole izraziti mišljenje o tome koje im
je djelo bilo zanimljivije i zašto). Čitanje bilješke o piscu; uočavanje
zanimljivosti iz autorove biografije (Anto Gardaš rođen je 1938. u mjestu Agići OŠ HJ A.4.1.
Izražavanje doživljaja
u Bosni. Živio je u Osijeku. Umro je 2004. Prva knjiga za djecu bila mu je zbirka OŠ HJ B.4.1.
priča i igrokaza Jež i zlatni potok. Znanstvenofantastičnim romanom Ljubičasti
planet započeo je niz romana s istim likovima – bratom i sestrom Mironom i
Melitom: Bakreni Petar, Izum profesora Leopolda, Duh u močvari, Pigulica,
Prikaza…).
Najavljujemo obradu dječjeg romana Duh u močvari Ante Gardaša;
zapisujemo naslov i ime autora na ploču. Ponavljamo obilježja dječjeg romana OŠ HJ A.4.2.
(dječji roman opsežno je djelo s mnogo likova i događaja gdje su glavni likovi OŠ HJ B.4.1.
Najava i lokalizacija djeca i gdje su ispričani doživljaji iz dječjeg života). U romanu Duh u močvari
književnog djela Anto Gardaš opisao je bogatstvo biljnog i životinjskog svijeta Kopačkog rita odr A.2.1.
gdje je smjestio junake priče – hrabru djecu koju snađu neočekivani, opasni, odr A.2.2.
uzbudljivi i napeti događaji, pa se roman čita u jednom dahu. Samostalan rad odr C.2.3.
skupina.
OŠ HJ A.4.2.
OŠ HJ A.4.4.
OŠ HJ B.4.1.
OŠ HJ B.4.4.
Učenike dijelimo u tri skupine – 1. skupina: mjesto i vrijeme radnje, opisi
osr A.2.1.
Samostalna interpretacija Kopačkog rita; 2. skupina: prikaz lika – opis, osobine, osjećaji; 3. skupina:
osr A.2.2.
vremenski tijek događanja – uvod, zaplet, vrhunac, zaplet.
uku A.2.1.
uku A.2.2.
uku D.2.2.
odr C.2.3.
OŠ HJ A.4.3.
OŠ HJ B.4.1.
Uopćavanje Predstavnici skupina izvješćuju ostale učenike o radu svoje skupine.
osr B.2.2.
uku D.2.2.
ZAVRŠNI DIO SATA
Provjeravanje Budući da učimo i vježbamo samostalno stvaranje priče i pripovijedanje, za OŠ HJ A.4.4.
provjeru razumljivosti pročitanog djela zadajemo učenicima sljedeći zadatak: OŠ HJ B.4.4.
Napiši sadržaj dječjeg romana, ali tako da ti budeš jedan od junaka po svom
izboru.

Zadatci:
– dizajniranje naslovnice nakon pročitane lektire
– slikovit opis dijela prirode koju su posjetili (šuma, rijeka, potok)
DOMAĆA ZADAĆA
– rasprava na temu: za i protiv lova
– doznati imena ptica u našem zavičaju i istražiti neke zanimljivosti o njima
– gledanje filma; nakon toga usporedba književnog i filmskog djela.

PLAN PLOČE

Duh u močvari, Anto Gardaš

– kriminalističko-pustolovni roman s naglašenom ekološkom idejom


– napete i uzbudljive situacije
– smiješne zgode, opisi zimskog krajolika Kopačkog rita

REFLEKSIJA I
(Čime sam zadovoljna/zadovoljan? Čime nisam? Što treba unaprijediti?)
SAMOPROCJENA UČITELJA
MJESTO I VRIJEME RADNJE, OPISI KOPAČKOG RITA, 1. skupina (A)

Pročitaj ulomak i odgovori na pitanja.

„… Iskrcali su se kod ZOO-muzeja u Kopačevu. Vrlo su toplo odjeveni. Na nogama su im vunene


čarape i duboke cipele, na glavi kapa. Mironova je kožnata, s krznom iznutra, Melitina od debele
vune. A između kape i cipela tople ski-hlače, debeli pulover i toplo podstavljena jakna…”

1. Kako se zove selo u koje su stigli Miron i Melita?

__________________________________

2. Kako se naziva rezervat divljih životinja i ptica močvarica gdje se odvija radnja?

__________________________________

3. Pronađi u drugom poglavlju rečenicu iz koje saznajemo gdje se nalazi Kopački rit.

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

4. Kako se zove restoran u kojem rade Zoltanovi tata i mama?

_____________________________________________

5. Kako se zove gostionica pokraj koje se mora proći da bi se došlo do Zoltanove kuće?

________________________________________________________________________

6. Gdje su se sastajali ribiči i lovci? ______________________________________________

7. Kako su se zvali otoci za koje su bili zaduženi Miron i Eukaliptus?

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

8. Koje je godišnje doba (vrijeme radnje)? ________________________________________

9. Pronađi u drugom poglavlju rečenice iz kojih saznajemo kako Kopački rit izgleda u različita doba
godine.

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________
MJESTO I VRIJEME RADNJE, OPISI KOPAČKOG RITA, 1. skupina (B)

10. Pronađi i ispiši nekoliko vrsta ptica koje možeš vidjeti u Kopačkom ritu.

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

11. Pronađi i ispiši nazive nekih životinja koje obitavaju u močvari.

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

12. Pronađi i ispiši nazive nekih ribljih vrsta koje žive u vodi.

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

13. U četvrtom poglavlju pronađi i dopuni rečenice.

„… Postoje tri opasnosti koje prijete životinjama u močvarama Kopačkog rita. To su

_______________, ______________________________________ i _________________.

Pružanje pomoći životinjama _______________ _________________oduvijek su smatrali svojom

dužnošću…”
PRIKAZ LIKA: OPIS, OSOBINE, OSJEĆAJI, 2. skupina

1. Dopuni rečenicu.

U romanu se pojavljuje mnogo likova: _____________ i njegova obitelj (majka, sestra

_____________ i tata, slavni profesor _________________); __________________ i njegova

obitelj (majka kuharica i tata konobar ______________ _______________); debeli

_______________ i mršavi _________________ – Mironovi i Liptusovi prijatelji koji su došli u

posjet Bakalarevu stricu ______________________, zatim njegova prelijepa kći

_________________ u koju se Miron zaljubio; članovi lovačkog društva: predsjednik

_______________, mračni i odbojni _______________, stari, nagluhi ________________,

simpatični stari ________________ koji daje svoj čamac Mironu i Liptusu.

2. Glavni su likovi _________________, ___________________ i ___________________.

3. Svakom glavnom liku dopiši njegove osobine. Pomoći će ti pridjevi u kvadratiću.

dobar, hrabar, pošten, snalažljiv, zaljubljen, znatiželjan, brižna, inteligentan, dosjetljiv,


uporan, dobrodušna, oprezan, okretan, vrijedna, odlučan, istinoljubiv, uplašen, bistra,
pouzdan, plemenita

Miron:

_________________, _________________, __________________, ______________,

____________________, _____________________, ___________________ .

Zoltan/Eukaliptus/Liptus:

____________________, __________________, ______________,

___________________, _____________________, ____________________ .

Melita:

_________________, _________________, ________________, _______________,

_____________________, ______________________ .
4. Dopuni rečenice.

Slanina i Bakalar nerazdvojni su _________________ iako su u svemu ________________:

Slanina ima 87 kg, a Bakalar 46. Slanina i Bakalar ________________ su dječaci, ali se vole previše

__________________, osobito Slanina, pa tuđe zasluge pripisuje _____________.

Levay je __________________lik. Po vanjskom je izgledu ____________________________


(pozitivan/negativan) (pronađi u tekstu)

______________. Neugodan je i nasilan. Levay je primjer čovjeka koji __________________


(unaprjeđuje/uništava)
prirodna dobra zbog _______________ _________________.
(osobne koristi/zajedničkog cilja)

Aranka je ______________djevojčica u koju se Miron zaljubio na prvi pogled. „__________,

____________ kosa padala joj na leđa sve do pojasa, a ____________oči________________ i

_____________ pod naočalama bile su valjda najljepše oči koje je Miron ikada vidio…”
VREMENSKI TIJEK DOGAĐANJA – UVOD, ZAPLET, VRHUNAC, RASPLET, 3. skupina

1. Poredaj naslove prema tijeku događanja.

_____ Potraga za lovokradicama


_____ Dječaci u zemunici; Duh u močvari
_____ „Slavni detektiv” Slanina razbolio se
_____ Miron i Melita stižu u Kopačevo u posjet Liptusu
_____ Djeca razvažaju hranu u hranilišta po otocima
_____ Medalje za pomoć i obećanje o ponovnom susretu
_____ Miron i Liptus pronalaze ubijenog srnjaka
_____ Jaka zima sa snijegom u Kopačkom ritu
_____ Levay je ranjen; Duh u močvari
_____ Melita pronalazi ranjenu srnu
_____ Miron dobiva Eukaliptusovo pismo
_____ Otkrivanje lovokradica

2. Odredi kojim događajima započinje uvod, zaplet, vrhunac i rasplet.

UVOD: __________________________________________________________________

________________________________________________________________________

ZAPLET: _________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

VRHUNAC: _______________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

RASPLET: _________________________________________________________________

_________________________________________________________________________
3. Navedi jedan događaj koji potvrđuje da je ovo kriminalistički roman.

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

4. Navedi jedan događaj koji potvrđuje da je ovo pustolovni roman.

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

5. Tema je romana i ekološka. U čemu se to očituje?

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________
PROVJERA LEKTIRE DUH U MOČVARI

1. Napiši sadržaj dječjeg romana, ali tako da ti budeš jedan/jedna od junaka (po svom izboru).

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

You might also like