You are on page 1of 10

ŠKOLA, UČITELJ/ICA

RAZRED 4.
RB. SATA HRVATSKI JEZIK
DATUM

MOTIVACIJSKA TEMA
DUH U MOČVARI
NASTAVNA JEDINICA
✘ USVAJANJE NOVIH SADRŽAJA VJEŽBANJE/PONAVLJANJE PROVJERA

✘ A – HRVATSKI JEZIK I KOMUNIKACIJA ✘ B – KNJIŽEVNOST I STVARALAŠTVO


DOMENA
✘ C – KULTURA I MEDIJI

ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI

OŠ HJ A.4.1. Učenik razgovara i govori u skladu s komunikacijskom situacijom.


- razgovara i govori prema zadanoj ili slobodnoj temi
- sadržajem i strukturom govorenja cjelovito obuhvaća temu
- organizira govor prema jednostavnoj strukturi: uvod, središnji dio, završetak
- stvaralačkim postupcima oblikuje govorene tekstove
- sudjeluje u organiziranoj ili spontanoj raspravi
- poštuje pravila komunikacije u raspravi: sluša sugovornike, govori kad ima riječ
- prepoznaje važnost neverbalne komunikacije
- primjenjuje nove riječi u komunikacijskoj situaciji
- poštuje društveno prihvatljiva pravila uljudne komunikacije u različitim životnim situacijama

OŠ HJ A.4.2. Učenik sluša različite tekstove, izdvaja važne podatke i prepričava sadržaj poslušanoga teksta.
- izdvaja važne podatke iz poslušanoga teksta prema uputi
- oblikuje bilješke na temelju izdvojenih podataka
- prepričava poslušani tekst na temelju bilježaka
- objašnjava nepoznate riječi služeći se dječjim rječnicima

OŠ HJ A.4.4. Učenik piše tekstove prema jednostavnoj strukturi.


- piše tekstove poštujući strukturu: uvod, razrada i zaključak
- piše prema predlošcima za ovladavanje gramatičkom i stilističkom normom potrebnom za strukturiranje teksta
- piše ogledne i česte pridjeve (opisne, gradivne i posvojne pridjeve na -čki, -ćki, -ski, -ški)
- točno piše posvojne pridjeve izvedene od vlastitih imena
- piše veliko početno slovo: imena naroda, stanovnika, država, geografskih cjelina, knjiga, filmova, novina
- provjerava pravopisnu točnost i slovopisnu čitkost

OŠ HJ B.4.1. Učenik izražava doživljaj književnoga teksta u skladu s vlastitim čitateljskim iskustvom.
- povezuje doživljaj i razumijevanje književnoga teksta s vlastitim misaonim i emotivnim reakcijama na tekst
- povezuje sadržaj, temu i motive teksta s vlastitim iskustvom
- pokazuje radoznalost, sklonost i znatiželju za komunikaciju s književnim tekstom
- razgovara s drugim učenicima o vlastitome doživljaju teksta
- prepoznaje vrijedne poruke i mudre izreke
- argumentira vlastite doživljaje i zaključuje o uočenim vrijednostima književnoga teksta

OŠ HJ B.4.4. Učenik se stvaralački izražava potaknut književnim tekstom, iskustvima i doživljajima.


- koristi se jezičnim vještinama, aktivnim rječnikom i temeljnim znanjima radi oblikovanja uradaka u kojima dolazi do izražaja
kreativnost, originalnost i stvaralačko mišljenje
- prikuplja vlastite uratke u radnu mapu (portfolio) prateći vlastiti napredak
- stvara različite individualne uratke: pripovijeda sadržaj književnoga teksta iz perspektive drugoga lika, vremena ili mjesta,
izražajno čita književne tekstove, recitira/krasnoslovi, piše dnevnik, snima audioprilog, stvara fotopriču ili fotostrip

OŠ HJ C.4.2. Učenik razlikuje elektroničke medije primjerene dobi i interesima učenika.


- razlikuje televiziju, radio, internet
- gleda emisije za djecu i razgovara o njima
- objašnjava razliku između novinskih priloga na televiziji i radiju (primjerice, intervju)
- razlikuje različite vrste medija i izabire medijski sadržaj prema vlastitom interesu
- pristupa društvenim mrežama uz vođenje i usmjeravanje te pretražuje mrežne portale za djecu
- gleda animirane, dokumentarne i igrane filmove i filmove dječjega filmskog stvaralaštva tematski i sadržajno primjerene
recepcijskim i spoznajnim mogućnostima
- zamjećuje sličnosti i razlike između književnoga djela, kazališne predstave ili filma nastalih prema književnome djelu
ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA MEĐUPREDMETNIH TEMA I SUODNOSI S OSTALIM PREDMETIMA
odr A.2.1. Razlikuje pozitivne i negativne utjecaje čovjeka na prirodu i okoliš.
osr A.2.1. Razvija sliku o sebi.
osr A.2.2. Upravlja emocijama i ponašanjem.
osr B.2.2. Razvija komunikacijske kompetencije.
osr B.2.3. Razvija strategije rješavanja sukoba.
osr B.2.4. Suradnički uči i radi u timu.
osr C.2.1. Razlikuje sigurne od nesigurnih situacija u zajednici i opisuje kako postupiti u rizičnim situacijama.
pod B.2.2. Planira i upravlja aktivnostima.
uku A.2.1. Uz podršku učitelja ili samostalno traži nove informacije iz različitih izvora i uspješno ih primjenjuje pri rješavanju
problema.
uku A.2.2. Učenik primjenjuje strategije učenja i rješava probleme u svim područjima učenja uz praćenje i podršku učitelja.
uku C.2.3. Učenik iskazuje interes za različita područja, preuzima odgovornost za svoje učenje i ustraje u učenju.
uku C.2.4. Učenik se koristi ugodnim emocijama i raspoloženjima tako da potiču učenje i kontrolira neugodne emocije i
raspoloženja tako da ga ne ometaju u učenju.
uku D.2.2. Učenik ostvaruje dobru komunikaciju s drugima, uspješno surađuje u različitim situacijama i spreman je zatražiti i
ponuditi pomoć.

VREDNOVANJE ZA/KAO UČENJE navedeno u opisu aktivnosti


VREDNOVANJE NAUČENOGA

NASTAVNA SREDSTVA DVD, nastavni listići

ISHOD
AKTIVNOST ISHOD I OPIS AKTIVNOSTI
OČEKIVANJE
UVODNI DIO SATA
Razvrstaj pojmove Učenici rade u parovima. Svaki par ima omotnicu u kojoj se nalaze papirići s OŠ HJ A.4.1.
filmološkim pojmovima. Zadatak je učenicima razvrstati pojmove na dva OŠ HJ C.4.2.
dijela: animirani film i igrani film. Ako su učenici točno razvrstali pojmove, u
stupcu „igrani film” dobit će slova AČVAMOR. osr B.2.2.
Zadatak je učenicima posložiti slova kako bi dobili smislenu riječ (MOČVARA). uku C.2.4.

E I A V

nema profesor zvučni crno-bijeli


glumca Baltazar film

R T Č O
prikazuje
stvarnost animator nijemi
kakva je film kostimograf

L Z N G

crtani računalni kolažni lutkarski


film film film film

Š A M
glumci
24 slike Vlak u prikazuju
u minuti snijegu likove

ANIMIRANI FILM: crtani film, nema glumaca, lutkarski film, Profesor Baltazar,
kolažni film, računalni film, 24 slike u minuti, animator
IGRANI FILM: crno-bijeli, prikazuje stvarnost onakvom kakva je, zvučni film,
Vlak u snijegu, kostimograf, glumci prikazuju likove, nijemi film
RJEŠENJE: MOČVARA

Pročitajte pojmove koje ste svrstali u stupac „animirani film”. Zašto ste te
pojmove svrstali u taj stupac? Koji se pojmovi nalaze u drugom stupcu? Zašto?
Koji je naslov drugog stupca? Koju ste riječ dobili kao konačno rješenje? Kakve
veze imaju močvara i igrani film?
GLAVNI DIO SATA
Učitelj najavljuje igrani film Branka Ištvanića Duh u močvari. Film je snimljen
Najava filma 2006. godine prema istoimenoj knjizi Ante Gardaša. B. Ištvanić za film je dobio OŠ HJ A.4.2.
nagradu za najbolju režiju na Sila film festivalu, Italija 2009.
OŠ HJ C.4.2.
Učenici u tišini, bez komentiranja, gledaju film koji traje 90 minuta. Budući da
osr A.2.1.
Projiciranje i gledanje filma je film dugometražni, potrebno je predvidjeti 3 školska sata za njegovu
osr A.2.2.
interpretaciju.
uku C.2.4.
Nakon gledanja filma slijedi stanka da se učenici prepuste doživljaju
Emocionalno-intelektualna
odgledanog filma. Nakon emocionalno-intelektualne stanke valja potaći osr A.2.2.
stanka
učenike na izražavanje doživljaja.
Objavljivanje doživljaja i Učenici iznose dojmove koje je na njih ostavio odgledani film. Koji vam se dio
ispravljanje iskaza o najviše svidio? Zašto? Ima li neki dio koji vam se nije svidio? Zašto? Jeste li se OŠ HJ B.4.1.
doživljaju možda u nekom trenutku uplašili?
Literarna raščlamba
Učenici prepričavaju glavne događaje u filmu. Tko su glavni junaci ovog filma?
Kako zovemo film u kojem glavne likove glume djeca? Kako započinje film?
Kamo putuju Miron i Melita? Što se dogodilo Halaszu? Kako reagiraju mještani
na buncanje dječaka? Kako su postupila djeca? Što se dogodilo na otoku?
Kako se saznalo da na otoku nije duh, nego lovokradica? Koga su lovci
optužili? Kako su djeca otkrila pravog lovokradicu? Što je otkrilo pravog
lovokradicu? Kako završava film? Rad u skupinama.
1. skupina – određivanje teme i likova
2. skupina – osobine glavnih likova
3. skupina – fabula
4. skupina – mjesto radnje, vrijeme radnje
Svaka skupina odabire predstavnika koji će nakon rješavanja izvijestiti ostale o
OŠ HJ A.4.1.
radu skupine. Osnovne podatke učitelj zapisuje na ploču (prozirnicu), a učenici
OŠ HJ B.4.1.
u svoje bilježnice.
OŠ HJ C.4.2.
Filmološki pojmovi
Interpretacija (analiza) osr B.2.2.
Nakon literarne raščlambe analiziramo filmska izražajna sredstva. Što je film?
filma pod B.2.2.
Koje filmske rodove poznajete? Kojoj vrsti pripada film Duh u močvari? Što
odr A.2.1.
vam je pomoglo da doživite film u potpunosti? Kako dijelimo film s obzirom na
uku A.2.1.
boju? Kakav je ovaj film? Odgovaraju li boje u filmu bojama u prirodi? Kakve
uku A.2.2.
boje prevladavaju? Zašto? Kakav je film s obzirom na zvuk? Koje ste zvukove
uku C.2.3.
čuli? Glazba iz filma objavljena je pod Croatia Records etiketom 10. listopada
2006. Autor je glazbe Dalibor Grubačević. Odjavnu pjesmu u filmu pod
nazivom „Ostvari san” pjeva Saša Lozar.
Koje ste šumove zapazili? Što se sve čulo na otoku? Jeste li po pokretima i
izrazima lica mogli zaključiti kako se osjećaju likovi? Koji je glumac najbolje
odglumio strah? Gdje je to najvidljivije? Koji je glumac najbolje odigrao svoju
ulogu? Objasni svoj izbor. Što mislite, kako je snimana scena u kojoj love
Kovačevića u čamcima? Kamera je uređaj koji omogućuje snimanje na filmsku
vrpcu. Kamera može stajati ili se micati na različite načine. U panoramskom
snimanju kamera je pričvršćena za tlo, ali se vrti u svim smjerovima. Vožnja je
stanje kad je kamera u nekom vozilu pa se zajedno sa svojom podlogom
pokreće prema nekom objektu. (U ovom dijelu učitelj može učenicima
pokazati kako je sniman film. Scene se nalaze na DVD-u po završetku filma).
ZAVRŠNI DIO SATA
Sintezu provodimo ponavljanjem prema planu ploče. Učitelj pitanjima navodi
učenike na otkrivanje poruke filma. Koji smo film danas gledali? Kojem rodu
OŠ HJ C.4.2.
pripada film? Gdje se odvija radnja filma? Koje je vrijeme radnje? Tko su
Sinteza
stanovnici Kopačkog rita? Zašto su životinje ovisne o lovcima? Zašto
osr B.2.2.
lovokradice love životinje? Što rade s krznom? Što nam autor želi poručiti
ovim filmom? Zapisujemo poruku filma.

Izrada plakata. Učenici u skupinama izrađuju plakat kojim najavljuju film Duh u močvari. Učitelj
DOMAĆA ZADAĆA može preporučiti čitanje istoimene knjige Ante Gardaša. Ako su učenici čitali knjigu kao dio
obvezne lektire, zadaje se domaća zadaća: ispisati uočene razlike između knjige i filma.

PLAN PLOČE

Duh u močvari
– dječji igrani film
Režija: Branko Ištvančić
Scenarij: Edi Mužina, Silvio Mirošničenko, Anto Gardaš (knjiga)
Glazba: Dalibor Grubačević

Glavne uloge: Ivo Gregurević (Vučević), Dejan Aćimović (Levay), Marko Pavlov (Miron), Ena Ikica (Melita), Robert Váss (Liptus),
Mladen Vulić (Kovačević)

Mjesto radnje: Kopački rit


Vrijeme radnje: zima

Poruka filma: Pruži pomoć svakome tko je zatreba.


Pazi kome daješ svoje povjerenje.

REFLEKSIJA I
(Čime sam zadovoljna/zadovoljan? Čime nisam? Što treba unaprijediti?)
SAMOPROCJENA UČITELJA
PRILOG 1

E I A V

nema zvučni crno-bijeli


glumca profesor Baltazar film

R T Č O

prikazuje stvarnost animator nijemi


kakva je film kostimograf

L Z N G

crtani računalni kolažni lutkarski


film film film film

Š A M
Vlak
24 slike u glumci prikazuju
u minuti snijegu likove

ANIMIRANI FILM IGRANI FILM

RJEŠENJE: ______________________________________
NASTAVNI LISTIĆ BROJ 2

SKUPINA 1

1. Zaokruži točan odgovor.

Film govori o:
a) posjetu Kopačkom ritu
b) istraživanju biljnog i životinjskog svijeta Kopačkog rita
c) hvatanju lovokradice
d) dječjoj igri.

2. Oboji imena likova koje glume djeca.

Melita Laszlo Levay Halasz

Miron Aranka Jozsef Varga

Etelka Zoltan Vučević Farkas Istvan

3. Dopuni rečenicu.

Glavni su likovi u filmu _________________________________________________________.

4. Koji su likovi pozitivni, a koji negativni?

Pozitivni: ____________________________________________________________________.

Negativni: ____________________________________________________________________.
SKUPINA 2

1. Zaokruži točan odgovor.

Lovokradica je bio:
a) Vučević
b) Eukaliptus
c) Farkaš
d) Levay.

2. Dopuni rečenicu.

Glavni su likovi u filmu ________________________________________________________.

3. Oboji osobine koje krase Mirona.

hrabrost lijenost

brzo
nesigurnost upornost
odustajanje

pravi prijatelj sramežljivost znatiželjnost domišljatost

4. Odgovori.

Tko je Kovačević?
Zašto je on prvi osumnjičen za krivolov?

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________
SKUPINA 3

1. Zaokruži odgovarajuće slovo.

Film Duh u močvari mi je:


a) dosadan
b) zanimljiv
c) strašan
d) uzbudljiv.

2. Brojevima od 1 do 7 odredi pravilan redoslijed događaja u filmu.

______ Djeca nose hranu na otok.


______ Otkriven je pravi lovokradica.
______ Naseljem se širi strah.
______ Medalje i rogovi srnjaka.
______ Potraga za lovokradicom.
______ Posjet Kopačevu.
______ U zemunici.

3. Odredi filmsku fabulu.

Uvod: _______________________________________________________

Zaplet: ______________________________________________________

Rasplet: _____________________________________________________

4. Odgovori.

Koji ti je dio filma bio najstrašniji? Zašto?

________________________________________________________________

________________________________________________________________
SKUPINA 4

1. Zaokruži točne odgovore.

Radnja filma odvija se u:


a) Kopačkom polju
b) Lonjskom polju
c) Kopačkom ritu
d) Gorskom kotaru.

2. Oboji riječi koje određuju mjesta radnje.

Babina Greda Kopačevo

Crna Greda restoran

Osijek Lovački dom škola bolnica

3. Dopuni rečenicu.

Radnja filma odvija se __________________________________________________.


(vrijeme radnje)

4. Odgovori.

Zašto stanovnici hrane životinje na otoku?

________________________________________________________________

________________________________________________________________
NASLOV FILMA _____________________________________________

REŽIJA _____________________________________________

SCENARIJ _____________________________________________

ANIMACIJA _____________________________________________

AUTOR GLAZBE _____________________________________________

VRSTA FILMA _____________________________________________

_____________________________

GLAVNI LIKOVI JESU _____________________________

_____________________________

____________________________

____________________________

SPOREDNI LIKOVI JESU ____________________________

____________________________

____________________________

_____________________________

MJESTO RADNJE JEST _____________________________

_____________________________

TEMA FILMA JEST _____________________________________________

PORUKA FILMA _____________________________________________

_____________________________

ZVUKOVI U FILMU JESU _____________________________

_____________________________

GLAZBA U FILMU JEST _____________________________________________

You might also like