You are on page 1of 6

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN TINGKATAN 2

TARIKH : 21.11.2013 BIL. PELAJARAN : 1 TINGKATAN : 2 Cemerlang

HARI : Khamis MINGGU : 10 BIL.PELAJAR : 30 orang

MASA : 7.30 pagi – 8.10 pagi (40 minit) JANTINA : Perempuan

TUNJANG PEMBELAJARAN : Gaya Hidup sihat

BIDANG PEMBELAJARAN : Pegurusan konflik dan Stres

UNIT/FOKUS PEMBELAJARAN : Pengurusan konflik dan stres

PENGETAHUAN SEDIA ADA PELAJAR : Pelajar penah merasai situasi stres dan pelajar telah mempelajari sebab-sebab berlaku
konflik dan stres ketika di tingkatan 1.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN : Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat :

a) PSIKOMOTOR : Pelajar dapat membentangkan cara-cara mengatasi stres dalam bentuk kedah peta minda mengikut tajuk yang telah
diberikan.

b) KOGNITIF : pelajar menyenaraikan sekurang-kurangnya 4 kesan stres secara bertulis semasa sesi refleksi.

c) AFEKTIF : Pelajar berasa seronok semasa proses pengajaran dan pembelajaran berlaku.
STRATEGI MENGAJAR : Stail Perintah

KBKK/NILAI/KEMAHIRAN PROSES SAINS : Menganalisis kesan stres terhadap seseorang individu

PERSEDIAAN PELAJAR : Buku catatan, alat tulis, nota tambahan mengenai pengurusan stres.

PERSEDIAAN GURU : kotak beracu ( set soalan), soalan set induksi, soalan kuiz,soalan tugasan, slide dan vedio.
FASA/ MASA AKTIVITI MAKLUMAT PENGAJARAN & ORGANISASI CATATAN
PEMBELAJARAN
Set Induksi Aktiviti guru : - Slide dan vedio menunjukan
3 minit - Guru menunjukan tentang stres dan konflik.
slide dan vedio - Gurubertanyakan tentang
berkaiatn dengan gambar- gambar yang telah G
pengurusan dilihat.
stres ,kesan stres, cara - Perbezaan stres dengan
mengatasi stres dan konflik.
konflik. - Guru meminta pelajar untuk
G : Guru
Aktiviti pelajar : membuat mimik muka
: Pelajar
- Pelajar memberi sedih,gembira dan merajuk.
: Slide dan
respon terhadap slide
vedio
dan video yang
ditunjukkan.
Perkembnagan 1 Aktiviti guru : - Pelajar diberikan sehelai kertas Objektif psikomotor
15 minit - Guru meminta pelajar manjung dan sebantang pen tercapai
membuat 7 kumpulan marker bagi setiap kumpulan. G
dan membincangkan - Pelajar diminta berbincang
tentang faktor-faktor degan ahli kumpulan tentang
yang menyebabkan faktor-faktor terjadinya stres
stres ,cara mengatasi dan konflik dan cara mengatasi
stres dan kesan stres dengan menggunakan G : Guru
terhadap seseorang kaedah peta minda mengikut : Pelajar
individu. tajuk yang telah diberikan.
- Pelajar diarahkan - Pelajar mengadakan
untuk berada di dalam perbincangan dengan ahli
kumpulan yang telah kumpulan.
ditetapkan.
- Guru memantau dan
membetulkan
kesalahan pelajar
.
Aktiviti pelajar :
- Pelajar mengikut
arahan yang diberikan
oleh guru.
Perkembangan 2 Aktiviti guru : - Pelajar diarahkan oleh guru - Objektig
10 minit - Guru mengarahkan untuk membuat bulatan besar. afektif
pelajar untuk - Permainan kotak beracun akan G tercapai
membuat bulatan dimainkan.
besar untuk bermain Cara Permainan:
kotak beracun. - Permaianan kotak beracun
Aktiviti pelajar : dimainkan bersama muzik.
- Pelajar memberi - Di dalam kotak beracun
respon dengan terdapat soalan-soalan
mengikut arahan yang berkaitan pengurusan strea dan
diberikan oleh guru cara mengatasinya. G : Guru
- Seorang pelajar di minta : Pelajar
mengambil satu soalan di
dalam kotak beracun dan
menjawab soalan yang
dikemukakan oleh guru
sekiranya muzik berhenti
kepada seorang pelajar
tersebut.
- Guru akan membetulkan
jawapan pelajar sekiranya
jawapan yang diberikan oleh
pelajar itu salah.
Penilaian Aktiviti guru : - Guru memehati pelajar semasa
7 minit Penilaian Somatif menjawab soalan kuiz .
- Guru memberikan - Guru memberi jawapan setelah G
soalan kuiz kepada pelajar selesai menjawab kuiz.
pelajar. Masa yang - Guru mengarahkan pelajar
diberikan adalah untuk menukar kertas jawapan
selama 5. dengan rakan dan menyemak
Aktiviti pelajar : jawapan yang diberikan oleh G : Guru
- Pelajar memberi guru. : Pelajar
respon degan
menjawab kuiz pada
masa yang telah
ditetapkan.
- Pelajar menyemak
jawapan secara
bergandingan.
Jawapan diberikan
oleh guru.

Penutup - Guru merumuskan - Cara mengurus stres Objektif kognitif


5 minit tajuk yang telah di - Pelajar dapat membezakan G tercapai.
ajar. individu yang stres dan
- Guru menunjukkan individu yang normal.
ABM kepada pelajar - Guru mengarahkan Pelajar
kesan-kesan daripada untuk menyenaraikan secara
stres dan cara/ kaedah bertulis sekurang-kurangnya 4
G : Guru
yang terbaik untuk kesan stres terhadap seseorang
: Pelajar
mengurus stres dan individu dengan betul.
tahap-tahap stres.
- Pelajar memberi
respon apa yang telah
di ajar.
PENILAIAN KENDIRI :
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________

PENILAIAN PENYELIA :

____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________

You might also like