You are on page 1of 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TARIKH

MINGGU

MASA 70 minit

TINGKATAN 3 Agathis (Pelajar kelas cemerlang)

BILANGAN 28 orang
PELAJAR
MATA PELAJARAN Sejarah

TEMA/TAJUK Bab 1: Pendudukan Jepun di Negara kita

SUB TAJUK Kesan Pemerintahan Tentera Jepun

OBJEKTIF Sebelum tamat pengajaran dan pembelajaran, dalam masa 5 minit pelajar
PEMBELAJARAN Tingkatan 3 Agathis dapat:

i) Menghuraikan (aras kefahaman) kesan pemerintahan tentera Jepun.

PENGETAHUAN Pelajar telah mempunyai pengetahuan tentang dasar pemerintahan Jepun di


SEDIA ADA Negara ini.

BAHAN RUJUKAN  Buku teks Sejarah Tingkatan 3


 https://cikgumahfuzah.files.wordpress.com/2011/07/11.pdf

KBKK
BBM Mata wang pokok pisang dan mata wang kertas RM5(Ringgit Malaysia)
KAEDAH Soal jawab
STRATEGI Berpusatkan guru, pelajar dan bahan (BBM)
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Kaedah


dan Masa penilaian
formatif yang
sesuai

Set Induksi Secara spontan guru Pelajar memberi tumpuan Strategi:


(5 minit) memberikan 2 soalan terhadap soalan yang Berpusatkan
menguji minda kepada dikemukakan. pelajar.
pelajar.
Kaedah:
Seterusnya, guru memilih Pelajar memberi maklum balas Bersoal jawab
seorang pemenang bagi dengan menjawab soalan yang
setiap soalan yang dikemukakan oleh guru. BBM: Mata wang
dikemukakan dan meminta Pelajar yang berjaya “ pokok pisang”
pelajar tersebut untuk tampil menjawab soalan akan tampil dan wang kertas
dihadapan kelas. di hadapan kelas. RM5

Guru memberikan hadiah Pelajar menerima ganjaran Nilai:


kepada pelajar tersebut. yang diberikan oleh guru. Berkeyakinan
Seorang pelajar diberi wang
kertas RM5 dan seorang KBKK:
pelajar diberi mata wang membanding
“pokok pisang” dengan nilai beza
$100 dolar.

Berdasarkan situasi tersebut, Pelajar memberi respond


guru meminta pelajar untuk terhadap soalan guru.
memberikan respond.

i) Adakah anda berasa puas i) Pelajar menjawab soalan


hati dengan ganjaran yang yang dikemukakan oleh guru
Cikgu berikan? Jika tidak dengan memberikan jawapan.
berikan alasan anda?

ii) Pelajar menjawab soalan


ii) Adakah anda biasa melihat
yang dikemukakan oleh guru.
wang kertas ini? (Guru
menunjukkan mata wang
jepun)

ii) Guru meminta pelajar


iii) Pelajar membuat
untuk membanding beza
perbandingan dari segi bentuk,
antara kedua-dua wang
nilai, saiz dan ilustrasi.
tersebut?
Seterusnya, berdasarkan
BBM tersebut guru
mengaitkan dengan tajuk
yang akan dipelajari iaitu
Kesan Pemerintahan Tentera
Jepun.

You might also like