You are on page 1of 4

ŠKOLA:OŠ „21.

mart“ Matuzići
Školska godina:2020/2021. Broj: ……

PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG SATA

Nastavni predmet: Bosanski jezik i književnost


Razred: VIII
Nastavna jedinica: ISTANBUL ORHAN PAMUK
Tip časa: a) obrada novog nastavnog sadržaja, b) vježbanje, c) ponavljanje, d) utvrđivanje, e) sistematizacija
Nastavne metode: a) razgovor, b) usmeno izlaganje, c) demonstracija, d) ilustracija, e) rad na tekstu, f) diskusija,
g) pismeni radovi, h) laboratorijski i praktični radovi, i) grafički radovi, j) ______________
Nastavna sredstva i pomagala: a) slike, b) karte, c)knjiga-udžbenik, d) grafoskop, e)makete-modeli, f) CD player,
g) crteži-šeme, h)prirodni materijal, i) Notebook PC, j) multimedija,
Oblici rada: a) frontalni, b) grupni, c) rad u paru, d) individualni, e) __________________________________

Cilj sata: interpretacija i analiza pjesme


Zadaci nastavnog sata:
Odgojni: razvijanje ljubavi prema jeziku i književnosti uopće, ljepota osobnog doživljaja književnosti
kao vrijednost, razvijanje ljubavi prema pisanoj riječi, spontano doživljavanje pisane riječi, razvijanje
osjećaja za pravdu, istinoljubivost kao vrijednost, razvijanje ljubavi i empatije prema ljudskoj patnji,
razumijevanje normi ljudskog ponašanja, izgrađivanje pozitivnih osobina ličnosti, razvijanje ljubavi
prema porodici

Obrazovni:
Funkcionalni: razvijanje misaonih, perceptivnih, emotivnih i stvaralačkih funkcija, razvijanje
sposobnosti uočavanja pravde, izgrađivanje i formiranje mentalnih i komunikativnih sposobnosti
ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA
1. UVODNI DIO SATA:
 Kojim bi bojama opisao/la svoj grad? Šta u tom opisu određuje njegovu boju
(priroda, građevine, klimatski uvjeti, ljubav...)?
 Pisac Orhan Pamuk ovako opisuje povezanost čovjeka i njegovog grada:
„Naš grad je spokojno mjesto.“
 Šta sve povezuje čovjeka s njegovim gradom? Šta tebi znači tvoj grad?

 „Poznajemo tek nekolicinu ljudi, a silno mnoštvo kaputa i hlača. Odjenite
neko strašilo u svoje zadnje rublje, a vi stanite do njega razodjeveni – tko ne
bi prvi pozdravio strašilo?“ (Henry David Thoreau)
 „Odijelo ne čini čovjeka.“ (Narodna poslovica)

 Glavni dio sata:

 Najava teksta: Istanbul, Orhan Pamuk

 Prikazati grafofoliju ilustracije teksta iz Čitanke 9
 Interpretativno čitanje teksta:

 Emocionalno-intelektualna pauza:

 Sačekati nekoliko trenutaka da učenici srede dojmove o tekstu.

 Konkretizacija doživljaja:
 Pisac osjeća prisnu vezanost za grad Istanbul, ali i za njegove ljude. Kakve
„snove i maštanja“ dijeli s njima dok „noćna tama prekriva siromaštvo
života“?

 Interpretacija teksta:

 Otkrijmo značenje riječi!

 avenija — pristup, prilaz; drvored; staza, put obrubljen drvećem i cvijećem
 konak — noćište, prenoćište
 neoličeno — neobojeno
 legenda — priča iz života svetaca, životopis svetaca; izmišljena priča,
bajka, gatka, basnoslovna priča
 arnautski — albanski
 kaldrma — kamenom popločan drum, pločnik; kamen za popločavanje
drumova
 sufle / suflirati (fr. souffler, lat. sufflare) — pozorišno, šaptati, došaptavati
impresionizam — likovni, muzički i književni pravac
 dolmuš — mini-kombi u službi javnog prijevoza (javni taksi)
 manuelan — ručni, koji radi rukama; koji je izrađen rukama; manuelni radnik
onaj koji radi fizički, zanatlija
 sag —zastirač, šarenica, za podove i zidove, tepih
 bizantski — bizantijski (grč. Byzantikon) koji se tiče grčkog ili istočnorimskog
carstva
 kolorit — veština bojenja, veština davanja i upotrebe boja
 ozračje — sredina u kojoj čovjek živi i razvija se
 tekstura — tkanje, tkanina; sklop, sastav, spoj
 učas — odmah
 luč — borovina koja se lahko pali pa služi za potpalu vatre
 tekija — nastamba u kojoj borave derviši i vrše obrede; dervišhana


 Interpretacija
 Odlomak započinje pričom o Istanbulu Pamukova djetinjstva. Kao da iz
„polutame sumorne kuće-muzeja“ u kojoj je pisac odrastao, želi podijeliti s
nama sjetni „užitak gledanja“ „starih zgrada i srušenih drvenih konaka“. Kojim
bojama pisac boji grad svoga djetinjstva? Šta je odredilo te boje?

 I „biografija“ grada je data u crno-bijeloj boji. S jedne strane je u piščevo
djetinjstvo urezana slika „siromaštva života, ulica i stvari“, a s druge
sveprisutno pamćenje bogatstva slavne i blještave prošlosti grada,
izgubljenog „starog i pradavnog bogatstva Istanbula“. Iz njihova preplitanja
pisac izvodi neku vrstu kolektivne sjete i melanholije za izgubljenim
„blještavim ozračjem“ koje je „davalo gradu snažnu, punu i raskošnu ljepotu“.
Koja su zdanja svjedoci nekadašnjeg velelepnog sjaja Istanbula? Pronađi u
tekstu njihov opis i odgonetni kakvo raspoloženje u piscu izaziva njihovo
urušavanje.

 Istanbul je sveprisutna tema u djelima Orhana Pamuka. Kako pisac ovoj temi
pristupa u romanu Istanbul? Odaberi jedan od ponuđenih odgovora i
obrazloži svoj izbor:

 Pisac želi biti historičar grada i podastrijeti nam mnoštvo historijskih činjenica
koje svjedoče o njegovoj burnoj i slavnoj prošlosti.
 Pisac želi svjedočiti o živoj slici preplitanja života grada i čovjeka u njemu, i
prepustiti se osobnim uspomenama, utiscima i sponama s gradom svoga
djetinjstva.

 Za Pamuka „Istanbul čini Istanbulom“ (...) "predvečernji crno-bijeli ugođaj"
grada. Koji mu „strastveni putnici na Istok“ pomažu u traganju za ovim
ugođajem? Pronađi mjesta u tekstu koja o tome govore.
 U piščevu sjećanju „crno-bijelo tkivo grada“ snažno kontrastira onome što su
„zabilježili zapadni putopisci pristigli u Istanbul sredinom 19. stoljeća“, a što
„svjedoči da su ponajprije boje i blještavo ozračje bogatih konaka davali
gradu snažnu, punu i raskošnu ljepotu.“ On ipak voli „tamu hladnih zimskih
večeri, koja se, unatoč prigušenoj svjetlosti uličnih svjetiljki, kao poezija
spušta na pusta prigradska naselja“. Tu emociju pisac motivira i jednim
posebnim „osjećajem“. Potraži ovaj odlomak u tekstu i otkrij koji je to
„osjećaj“. Koliko ti je prihvatljiv? Pokušaj ga objasniti.

 Kreativni rad
 Napiši pismeni sastav na temu: „Moj grad je moje mjesto spokoja“
 Prepoznaj opise eksterijera u odlomku i otkrij ulogu stilskih postupaka u
slikanju Istanbula.
 U kakvom odnosu stoje opisi grada i piščeva osjećanja prema rodnom
gradu?

 Novi književni pojmovi

 Djelo u kojemu sam autor opisuje svoj život nazivamo autobiografijom.
Autobiografski roman obrađuje i kombinuje pojedinosti i doživljaje iz piščevog
života služeći se pripovijedanjem u prvom licu (Ich – Form). Pisac teži
vjernom reproduciranju svojih iskustava i viđenja svijeta oko sebe.

 O književniku...
 ORHAN PAMUK (1952) je turski romanopisac, dobitnik Nobelove nagrade,
rođen u Istanbulu. Školovao se na istanbulskom Robert Collegeu, a potom
na tehničkom sveučilištu upisuje studij arhitekture kako bi udovoljio želji
svojih roditelja da postane građevinar ili arhitekt. Ipak, nakon tri godine
odustaje od arhitekture, te se odlučuje u potpunosti posvetiti pisanju.
Završava studij novinarstva i odlazi u New York, gdje na Sveučilištu
Columbia, kao gostujući znanstvenik boravi slijedeće tri godine. Do sada je
napisao: Bijeli zamak, Zovem se Crvena, Novi život, Istanbul: grad, sjećanja,
Snijeg, Dževdet-beg i sinovi, Tiha kuća, Muzej nevinosti, Crna knjiga..
Najistaknutiji je savremeni turski pisac, djela su mu prevedena na više od
šezdeset stranih jezika. Radi na Univerzitetu u Kolumbiji kao profesor
uporedne književnosti.

 Sinteza:
 Autobiografski roman obrađuje i kombinuje pojedinosti i doživljaje iz piščevog
života služeći se pripovijedanjem u prvom licu (Ich – Form). Pisac teži
vjernom reproduciranju svojih iskustava i viđenja svijeta oko sebe.
 Završni dio sata:

 Domaća zadaća:
 Radna sveska 9, radni kutak broj...

 Saznaj više o ...

 Posmatranje i praćenje:
 Procjenjivanje i bilježenje komentara o napredovanju učenika, ispunjavanje
obrazaca za praćenje, fotografiranje i izdvajanje radova za portfolij

You might also like