Professional Documents
Culture Documents
59
59
Урок №
Тема: Написання прислівників окремо, разом і через дефіс
Мета: домогтися усвідомлення учнями правил написання прислівників разом
і окремо, формувати в них уміння знаходити відповідну орфограму, правильно
писати слова з нею; розвивати вміння аналізувати, узагальнювати, порівнювати
мовні явища; ознайомити учнів з особливостями написання прислівників через
дефіс; досягти практичного засвоєння ними правил написання прислівників через
дефіс; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати логічне мислення, увагу,
пам’ять, удосконалювати вміння працювати із словником, виховувати в учнів
повагу до багатства і виразності української мови; виховувати любов до природи.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, словники, таблиці, картки
для самостійної роботи.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок
Хід уроку
Пояснювальне письмо
Спишіть прислівники, розкриваючи дужки. Назвати орфограми. Які слова
викликають у вас сумнів при наголошенні? Перевірити себе за словником.
Від(усюди), (во)віки, (в)решті(решт), всього(на)всього, (в)цілому,
(без)відома, (без)перестанку, (без)сумніву, (без)кінця(краю), (в)до(світа),
(в)заперті, (в)затишку, (від) тепер, день(за)днем, (в)шосте, ген(ген),
давним(давно), день(у)день, десь(то), (до)відома, (з)боку, (до)ладу, (до)нині,
(до)ранку, (з)боку.
По/біч, по/близу, по/закону, по/змозі, по/знаку, по/верх, по/можливості,
по/вік, по/волі, по/заду, по/правді, по/ночі, по/пліч, по/руч, по/совісті,
по/сусідству, по/суті, по/ряд, по/середині, по/части, по/черзі, по/щирості.
Дослідження – зіставлення
Завдання. Переписати речення, розкриваючи дужки. З’ясувати розбіжність у
написанні однозвучних слів. Назвати частини мови, до яких вони належать.
1. Крамниця замкнута (з)середини – починай читати (з)середини розділу.
2. Глянути (в)бік – ударити (в)бік.
3. Попередити (в)останнє – налити води (в)останнє відро.
4. Увести прислівник (у)перше речення – (у)перше почути.
5. Подарувати (на)пам’ять книгу – продекламувати вірш Шевченка (на)пам’ять.
Робота з підручником
Виконання вправи. ___
Дослідження - зіставлення
Перепишіть, розкриваючи дужки. Порівняйте написання співзвучних слів.
Зробити висновок про правопис прислівників із префіксом по– й однозвучних
прикметників і числівників з прийменником по. Свої міркування звірити з
теоретичним матеріалом підручника.
1) Одягнений (по)весняному. – Гуляти (по) весняному лісі.
2) Зроблено (по)нашому. – (По)нашому сюди пронісся вихор.
3) (По)перше, зачини вікно, (по)друге, сядь на своє місце. - Весняні канікули
тривають (по)перше квітня.
Словниковий диктант
Рано (вранці), довго (довго), любо (дорого), кінець (кінцем), час (від) часу,
(хтозна) скільки, де (небудь), так (то), якось (от), (по) святковому, (по) ночі.
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Інтерактивна вправа «Акваріум»
1 група. Завдання. Запишіть прислівники, розкриваючи дужки: (близько),
близько; (видимо) невидимо; тишком (нишком); (десь) не (десь); (більш) менш;
тяжко (важко); не сьогодні (завтра).
2 група. Запишіть прислівники, розкриваючи дужки: як (небудь), десь (то),
(хтозна) як, якось (то).
3 група. Запишіть, розкриваючи дужки. З дня (на) день, всього (на) всього, раз (у)
раз, по (перше), (по) київськи.
4 група. Випишіть прислівники та поясніть їх правопис.
Ген-ген село в імлі видніє. Ледь-ледь пливе маленький човен. З-під копит густо і
далеко одлітали грудки зволоженої по-весняному землі. Тяжко-важко сіромасі
боротись з нудьгою.
Усно поділити прислівники, яки пишуться разом, окремо, через дефіс.
Час від часу, безвісті, по суті, чимало, чимдуж, за рахунок, більш-менш, з розгону,
завчасно, нащо, до обіду, сяк-так, казна-коли, день у день, спершу, вручну, до
вподоби, по-третє, по-святковому, без жалю, назавжди
IV. Підсумок уроку
Метод мозкового штурму
1. Після яких префіксів у прислівниках пишеться дефіс (після префікса по-).
2. Поясніть написання н і нн у прислівниках.
3. Перед якими суфіксами у прислівниках пишеться дефіс.
4. Назвіть способи творення прислівників.
5. Назвіть ступені порівняння прислівників.
V. Домашнє завдання